Агенцията за държавна финансова инспекция е направила проверка на електроразпределителните дружества касеаща политиката им към обществените поръчки и как като цяло дружествата търсят и закупуват външни услиги. Нарушения са установени и при трите електроразпределителни дружества, се посочва в доклада на агенцията.

Общата сума на проверяваните поръчки е около 130 млн. лв., като основните констатации на финансовия инспекторат, е че дружествата за заобикаляли Закона за обществените поръчки.

1.8 млн. лв е са дали от Енерго про за обществени поръчки, като обаче АДФИ счита, че не е имало необходимост от тях. Агенцията коментира, че това е най-непрозначният вид процедура, поради това че възложителят води преговори с едно или няколко лица, като се провежда при строго определени от законодателството условия.

Общият обем на възложените доставки и услуги на свързаното дружество през 2011 и
2012 г. възлизат на 59 938 700 лв. Отчетените през 2011 г. разходи за сметка на свързаното предприятие са 25,65 % от всички разходи за външни услуги.

„ЧЕЗ Разпределение България” АД през 2011 г. не е прилагало режима за възлагане на обществени поръчки при наличие на всички основания за това. Това се посочва в доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Припомняме, че срещу ЧЕЗ Разпределение бе стартирана процедура за отнемането на лиценза й, като неспазването на закона за обществените поръчки бе една от причините. На 16 април се очаква да се проведе открито заседание по темата в ДКЕВР.

АДФИ е категоризирала нарушенията в три групи: за непроведени обеществени поръчки, за необосновани поръчки и такива на които са участвали по-малко от трима кандидати. Общата сума на санкционираните от АДФИ договори е около 600 хил. лв.

Средн нарушенията са непроведен търг за доставка на телефонни услуги, като дружеството е сключило договор с БТК дирекнто. Сумата по този договор е 92 хил. лв. Компанията не е провела и конкурс за одитор, като са сключени директни договори на стойност 173 за предоставяне на експертните счетоводни услуги.

По-малко от необходимия брой участници са събрани при поръчки за охрана, обслужване на автомобили и т.н., се констатира в доклада на финансовия инспекторат.

Друг сериозен „раздел” нарушения са че Чез Разпределение без обществени поръчки е възлагала доставки на услуги от дъщерното си дружество ЧЕЗ България, като разследваните договри са за над 50 млн. лв.

При ЕВН нарушенията също са много и за тях са съставени съответните актове за административни нарушения, като проверяваните сделки са за около 5.5 млн. лв.

Сред тях личи сключване на договор за доставка на автомобили, без обществена поръчка, на стойност 440 хил. лв. Договорът е с представителя на Toyota в България, като са закупени лекотоварни автомобили с повишена проходимост.