През 2005/2006 г 43% от електроенергията в Българияе била произведена от мощностите на атомните ядрени реактори у нас, съобщиха от Дирекция"Енергийни стратегии" на МИЕ в предаването "Портфейл" на Дарик Радио.

След изключването на 3-ти 4-ти блок от началото на годината се предвижда за 2007 г този процент да падне с 10 пункта и едва 32% от електроенергията у нас да бъде произвеждана от ядрени мощности.

Тепърва ще се стимулира производството на ток от възобновяеми енергийни източници. Очаква се до 2010 г пазарният дял от тези източници да достигне 11% при подходящи климатични условия.

През 2005 г.,заради валежите, той е бил дори 13%, а за сухата 2007 г. прогнозата е за не повече от 8,5%. Още е спорен въпросът, доколко у нас трябва да бъдат насърчавани възобновяемите енергийни източници, защото те имат както екологичен, така и икономически аспект и електроенергията, добивана от тях, си остава една от най-скъпите.

По-изгодно е обаче според МИЕ да се стимулират ВЕЦ-овете и електроцентралите за биомаса, които добиват ток не само с екологични показатели, но и с по-ниска крайна цена за потребителите.

Погрешно било да се втурваме към проекти за ветрогенератори и слънчеви панели, защото цената от тях си остава доста висока - 700 лв. за мегаватчас, смятат експертите от МИЕ.

През следващите 5-6 години прогнозите на МИЕ са, че цените на тока за крайните потребители, произвеждан от изкопаеми горива, ще си останат много по-ниски от цените за ток от възобновяеми източници.

От МИЕ ще препоръчат да се използват предимно ВЕЦ и централи с биомаса, които са най-добрият компромис и за опазване на околната среда, и за поносими крайни цени.