Формула за успокояване на световните пазари? Годишната среща на Международния валутен фонд и Световната банка не съумя да я произведе. За сметка на това успя да покаже огромните различия между американци и европейци, обобщава радио Deutsche Welle.

За финала на срещата американският финансов министър Тимъти Гайтнер беше оставил най-силния си ход срещу европейците. Ако не бъде елиминирана опасността от верижна реакция от фалити на банки, това ще подкопае всички усилия дотук и занапред, каза той. С тези думи Гайтнър призова европейците да се напънат повече и да овладеят дълговата си криза. Те пък от своя страна припомниха на Америка, че тя има огромен проблем със собствените си дългове.

Американците успяха да вкарат дълговата криза в еврозоната в дневния ред на годишната среща на МВФ и Световната банка. Което подразни много от европейските наблюдатели. "Започвам да си мисля, че САЩ се опитват да избягат от собствените си проблеми, като насочват вниманието към проблемите на другите", заяви шефът на Съюза на германските спестовни каси и банки Хайнрих Хаазис.

Да си мериш дълговете

Неговият аргумент: американците имали държавни задължения, възлизащи на 100 % от годишния им брутен вътрешен продукт. В същото време дълговото бреме на европейците било само 88.6 процента. И това не е всичко: докато през следващите години американските задължения ще продължат да растат като процент от БВП, европейските ще спадат - до 86.6 на сто за Европа след 5 години и от 82% на 75% за Германия. "Това илюстрира истинската същност на проблемите - американците не само застрашават благосъстоянието на собствената си страна, но и подкопават устоите на световната икономика", казва още Хаазис.

Главният икономист на германската Комерцбанк Йорг Кремер обаче смята страховете на американците за оправдани. Той е съгласен, че дълговата криза в Европа, за разлика от фискалните проблеми на Америка, е огромен рисков фактор за нова рецесия. "Ако се стигне до такава, тя вече няма да се ограничи само до страните от еврозоната, а ще се прехвърли и върху американската икономика", убеден е Кремер.

Хапчета за успокояване

На тези американски страхове европейците, основно Кристин Лагард и Волфганг Шойбле, отвърнаха на американските си партньори с уверението, че Европа ще продължи много усърдно да изпълнява спешните мерки за икономии. Европейците дори можаха да се похвалят и с нови мерки: предстои да бъде преразгледано участието на банките в спасителните операции. Подобни обещания не струват нищо, но поне успокояват партньора. Затова и накрая всички можеха да си тръгнат доволни от срещата. По думите на германския финансов министър Шойбле "това беше една ползотворна Годишна среща. Няма никакво основание за паника или за черногледство. Ако продължим по начертания курс, скоро ще успеем да откараме световната икономика в много по-спокойни води."