„България на съд за БДЖ" е водещото заглавие на „Труд"
България ще бъде изправена пред съда на Европейския съюз заради нарушения на евродирективите в областта на жп транспорта. Това обяви Европейската комисия. За експертите в Брюксел страната ни е в нарушение на разпоредбите за равнопоставеност на превозвачите.
Първо - таксите за товарните жп компании са по-високи от тези за пътническите влакове, и второ - БДЖ не си плаща задълженията към Националната компания "Железопътна инфраструктура", която е стопанин на релсите у нас. Държавният жп превозвач е натрупал неплатени фактури за над 45 милиона лева към инфраструктурното предприятие. Според Еврокомисията това е недопустима държавна помощ към БДЖ. Българската държава е използвала дискриминационен подход към частните жп компании, твърдят експертите на Брюксел. Размерът на инфраструктурните такси би трябвало да отговаря на разходите за предоставяне на услугата, категорични са от Еврокомисията.
Оттам припомнят, че България е трябвало да синхронизира вътрешните си правила към изискванията на евродирективите още към 1 януари 2007 г. - датата на влизането на страната в ЕС, но не го е направила.
Европейската комисия започна процедура за нарушение срещу България още през юни 2008 г. Тогава е изпратено официално уведомително писмо за неправилно въвеждане на директивите за железопътния транспорт. Въпреки това с последвалите промени на националното законодателство проблемите не са били отстранени изцяло и през март 2010 г. страната ни получава второ предупреждение. След като София изпрати незадоволителни отговори и тъй като все още не прилага правилно евронормите, решихме да отнесем въпроса до Съда на Европейския съюз, обясняват от Брюксел.
Още от статията на „Труд"
„Снегът бави джакпота", четем от първата страница на „Сега"
Снежният ад за малко да провали и тотото. Заради затъналите в преспи пътища тегленето на снощния тираж се отложи с близо три часа. Първоначално дори бе обявено, че сферата ще се завърти друг ден, не по-късно от събота. Маниаците прегряха телефоните, защото джакпотът във II теглене на "6 от 49" стигна 2 625 000 лева. Малко по-късно обаче от централата на държавния тотализатор заявиха, че полагат максимални усилия за своевременното обработване на фишовете и теглене на тираж №7 все пак снощи ще има.
Вместо в 18,10 ч то бе преместено в 20,50 ч. Заради лоши метеорологични условия тегленето се отлагало и друг път в 55-годишната история на БСТ, уточниха за "Стандарт" от тотализатора. Заради огромните преспи, ураганния вятър и студа в цяла България бе обявен код "червено".
Камиони и бусове бяха спрени, докато обстановката се нормализира.
Още за снежното бедствие от „Стандарт"
"Полярен студ - 20° идната седмица", информира в едно от водещите си заглавия на първа страница „24 часа"
След като само за денонощие натрупа докъм 70 сантиметра, снегът постепенно спира, но започва полярен студ, прогнозира синоптикът от TV-MЕT Даниел Пенев.
Със силен вятър от север се спуска леден въздух, който ще свали докъм минус 20 градуса температурите. В средата на идната седмица термометрите сутрин на повечето места ще сочат минус 18 - минус 13 градуса. Още по-ниски може да са градусите в селищата в котловините на Западна България. Дори в най-топлите часове на деня стойностите ще останат далече под нулата - максималните ще са около минус 6.
Цялата седмица ще е много мразовито - температурите ще са значително под обичайните за това време на годината. Силни ветрове ще изострят усещането за ледена епоха и ще навяват преспи. По Черноморието ще вдигат високи вълни.
Заради студа натрупаната вече покривка ще се вкоравява и ще продължи да създава проблеми по пътищата. Най-големи ще са проблемите със снега в районите на Смолян, Чепеларе, Габрово, очакват синоптиците.
В понеделник сутрешни мъгли ще затрудняват движението в Дунавската равнина.
Още от статията на „24 часа"
„Цветанов получи отказ за Шенген, Плевнелиев - утеха", обобщава от първата си страница „Сега"
Няма надежда България и Румъния да се присъединят скоро към Шенгенската зона, защото очакваният в началото на февруари междинен доклад на Еврокомисията за нашата страна отново ще бъде негативен, съобщиха западни дипломати, цитирани от информационните агенции. На неофициална среща вчера в Копенхаген на Съвета на ЕС по вътрешни работи и правосъдие българският вътрешен министър Цветан Цветанов бе попарен от лошата новина и не успя дори да постави въпроса на общо обсъждане.
Румъния ще стане жертва на негативната оценка за България, защото двете държави не могат да бъдат разделени в процедурата за приемането им в зоната без вътрешни граници. "Всеки проблем на едната страна наказва и другата", заявил дипломат пред кореспондент на АФП.
От изтекла информация на срещата в Дания станало ясно, че Брюксел няма да отчете съществен напредък на България в борбата с организираната престъпност и корупцията. Докладът още е в поверителен стадий, но вече е ясно, че Холандия няма да вдигне ветото си за българската кандидатура. Хага заяви, че ще бъде против, докато не види положителен доклад на Европейската комисия, който потвърждава, че България трайно е преодоляла хроничния си проблем с организираната престъпност и корупцията на високо равнище.
Председателят на ЕК Жозе Барозу, който е поставен в деликатно положение, защото от неговата институция се очаква да похвали правителството на Бойко Борисов за борбата му с престъпността, вчера бе уклончив на среща в Брюксел с новоизбрания президент Росен Плевнелиев. "Очаквам, че съществуващите резерви (за приемането на България в Шенгенската зона) ще бъдат вдигнати колкото е възможно по-скоро", каза той, но не се ангажира с никакъв срок.
За разлика от него президентът на ЕС Херман ван Ромпой назова пред Плевнелиев 1 март като дата, на която ще постави въпроса пред Европейския съвет (държавните и правителствените ръководители), ако междувременно няма положително развитие. Той призова България да положи "неспирни усилия" за реформа на съдебната система и да подкрепи своята кандидатура с убедителни аргументи, че се бори с престъпността и корупцията. "Вършим си работата, пазим границата според всички критерии, отговорни сме и затова очакваме солидарност и спазване на правилата от нашите европейски приятели и партньори", казал Плевнелиев в интервю за АФП.
Още от статията на „Сега"
„България подкрепя европейския фискален пакт, но с риск" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Очаква се утре парламентът да даде зелена светлина на правителството да преговаря и да подпише Европейския фискален пакт, или т. нар. Договор за стабилност, координация и управление в Икономическия и паричен съюз. България е "за" строга фискална дисциплина в ЕС, но е против хармонизирането на данъците. Подкрепата на договора не обвързва страната ни с финансови задължения до приемането ни в еврозоната. С този мандат премиерът Бойко Борисов ще отстоява позициите ни на срещата на европейските лидери в понеделник. Икономисти и финансисти обаче предупредиха, че заради неясните формулировки в договора за фискална дисциплина (основно в глава 4) има риск точно преди подписването да се вмъкне текст, който цели уеднаквяването на данъчните ставки. Българското правителство трябва категорично да отстоява досега извоюваното конкурентно предимство, предупредиха те. На срещата в Брюксел страната ни ще настоява освен за прекомерен дефицит да се налагат санкции на страни - членки от ЕС, и за висок дълг.
Под въпрос
Въпреки че срещата на европейските лидери наближава, неяснотите около договора продължават да висят с пълна сила. Тепърва на срещата ще се обсъжда дали държавите извън еврозоната да могат да участват като наблюдатели на заседанията на еврогрупата (България настоява да участва в тези срещи). Лидерите на ЕС ще уточняват още колко държави трябва да ратифицират фискалния пакт, за да влезе той в сила. Полша и Швеция вече дадоха знак, че може и да не ратифицират пакта. Полският премиер Доналд Туск, чиято страна не е в еврозоната, обяви, че няма да подпише договора за фискална дисциплина, ако Варшава не участва в дискусиите. В Швеция управляващата дясна коалиция вероятно няма да получи парламентарна подкрепа. А Ирландия тепърва ще проведе референдум за новия фискален пакт. В Брюксел предстои да се обсъди и въпросът за санкциите, които Съдът на ЕС ще може да налага на държавите, които нарушават фискалния пакт.
Какво точно приемаме
България ще ратифицира договора за фискална дисциплина веднага, но спорната глава четвърта - "Координация и конвергенция на икономическата политика", ще влезе в сила чак когато България стане член на еврозоната. Така, от една страна, чисто политически българското правителство ще подкрепи новия договор, но уеднаквяването на данъчните ставки и финансовите задължения към "закъсали" държави ще влязат в сила с присъединяването ни към еврозоната. Това заяви Калин Христов, подуправител на БНБ, на кръгла маса, организирана от Института за пазарна икономика на тема "Фискални правила - варианти за България".
Още от статията на „Капитал Daily"
„Марин - незаконен вицепрезидент", разкрива от първата си страница „Монитор"
Ангел Марин се оказа незаконен вицепрезидент през втория си мандат и указите му може да се озоват в съда. „Монитор" научи, че липсва указ на Георги Първанов за упълномощаване на вицепрезидента за мандата от 2007 до 2012 г. По този начин е нарушен член 104 от конституцията, който гласи, че: „Президентът може да възлага на вицепрезидента правомощията си по чл. 98, т. 7, 9, 10 и 11", като издаде за това съответния указ.
Във въпросните текстове от основния закон са изредени правомощията на вицепрезидента, а именно „назначава и освобождава от длъжност и други държавни служители, определени със закон; дава и възстановява българско гражданство и освобождава и лишава от него; предоставя убежище и упражнява право на помилване".
Тези правомощия обаче не се дават пожизнено а само за петгодишния мандат. Това конституционно изискване е било спазвано от 1991 до 2007 г., като всички избрани държавни глави са прехвърляли тези правомощия със съответните укази.
Веднага след като спечелва първия си мандат, през 2002 г. президентът Първанов издава необходимия за тази цел указ. Така през първия мандат на двойката Първанов-Марин актовете на вицепрезидента са били законни, защото той е получил от президента съответните правомощия. След започване на втория мандат обаче Първанов не е издал втори указ за упълномощаване на вицето си. Така актовете на последния се оказват незаконни и непораждащи правни последствия.
Не може да се приеме, че с първия указ от 2002 г. вицепрезидентът Ангел Марин е упълномощен и за втория мандат на двойката Първанов-Марин, коментираха казуса пред „Монитор" юристи. Според тях Марин като личност е един и същ, но от правна гледна точка фигурата на вицепрезидент през втория мандат е различна. Ако се следва логиката, че едни и същи лица повторят мандата, то това означава и че не е било необходимо Георги Първанов и Ангел Марин да полагат клетва след спечелването на изборите през 2006 г., каквато имаше.
Липсата на указ, с който Ангел Марин е имал право да помилва и да дава българско гражданство на практика означава, че всички издадени от него укази за периода 23 януари 2007 - 22 януари 2012 г. са противоконституционни.
Още от статията на „Монитор"
„Златото пада до $1400 напролет, петролът ще продължи да расте", прогнозира от първата си страница „Класа"
През второто тримесечие на годината е възможно златото да достигне цена от 1400 долара за тройунция, където при благоприятни фундаментални фактори вече може да се говори за покупки и за последващ период на растеж. Това сочи прогноза на „ЕЛАНА трейдинг". Според експертите от Saxo Bank факторите за поскъпване на златото ще се върнат след корекцията и цената му ще се придвижи към 1800 долара за тройунция през първото тримесечие. На този фон петролът ще продължи да поскъпва. От „ЕЛАНА трейдинг" прогнозират цена от 115 долара за барел в края на 2012 г., а от Saxo Bank залагат на ниво около 100 долара през първото тримесечие и поскъпване през годината.
Цената на петрола ще зависи от политическата стабилност в страните - износителки на петрол. Ембаргото, което влиза в сила, за износ на петрол от Иран е основната причина за повишението на цените на петрола в последните дни. Възможно е да видим още по-високи цени, понеже Иран е един от най-големите износители на петрол. Прогнозата на МВФ е, че цената на петрола може да скочи с 30 долара на барел, коментира Пламен Пейчев, главен дилър в Trader.bg. Що се отнася до цената на златото, тя ще зависи от инфлацията и нивото на безработицата в САЩ.
„В сряда от Федералния резерв на САЩ обявиха, че са подготвени да осигурят допълнителни монетарни стимули, ако безработицата остане висока. Веднага след излизането на новината златото отбеляза скок от 50 долара. Ако се наложи наливане на още пари в икономиката, това може да доведе до обезценка на зелените пари", обясни още той.
Оказва се, че през 2011 г. именно златото е било най-търгувано в платформата Trader.bg с 29% от всички сделки. „Интересът към него нарасна със 107% спрямо 2010 г. Ако фалират 1-2 държави, той може да се увеличи. Ако се появят добри новини от юг, е възможно трейдърите да започнат да продават злато, защото ще очакват спад в цените му, и да обърнат погледи към по-рискови инвестиции като акции и индекси", обясни за „Класа" Пейчев.
Още от статията на „Класа"
"Обратен завой за шистовия газ", пише „Труд"
Забраната за добив на шистов газ най-вероятно ще бъде променена, а мотивите за нейното налагане - преразгледани. Това съобщи зам. икономическият министър Делян Добрев, само седмица след като парламентът скоростно гласува рестрикцията.
Добрев каза, че при него са постъпили много становища от експерти, от БАН и от Минно-геоложкия университет, според които мораториумът за проучване и добив на шистов газ е формулиран погрешно и би създал много проблеми и на традиционния добив на горива. Българската минно-геоложка камара вече излезе със становище, че забраната ще затрудни бизнеса на много от членовете й.
"Причината е, че част от записаните термини в забраната са некоректни и касаят не само проучване на добива на шистов газ, но и конвенционалните технологии", обясни Добрев. Той допълни, че най-вероятно ще бъде създадена временна парламентарна комисия, в която ще влязат представители на всички партии и независими депутати. Те ще поканят експерти, с които да разгледат мораториума отново и ще пишат доклад дали е въведен коректно, необходима ли е промяна и на какво.
Забраната беше приета от парламента заради масовите протести в страната.
Още от статията на „Труд"
„На опашката сме по пари от Европа", съобщава „Стандарт"
Страната ни е на опашката по усвояване на европарите, показва статистика на Европейския парламент, огласена от офиса на евродепутата Ивайло Калфин. България заема предпоследното 26-о място по усвояемост за Европейския социален фонд и е 25-а при Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд. Отбелязва се и влошаването на данните спрямо предходната година.
Страната ни е получила под 20% от полагащите ни се 1,19 млрд. евро за подобряване на условията за труд и премахване на безработицата. Докато средно в Европа показателят е на нива от 56% за периода 2007-13 г. В класацията по усвояването на средствата от този фонд зад нас е единствено Румъния. От Кохезионния фонд и ЕФРР сме усвоили общо 24,31%, докато средният показател за ЕС е 25,9 на сто. Зад нас са единствено Италия и Румъния.
По двата фонда, чийто размер за България е 5,49 млрд. евро, се финансират проекти в подкрепа на дребния и среден бизнес, за изграждане на инфраструктура, създаване на работни места, за транспорт и околна среда.
Още от статията на „Стандарт"
„Иран може да взриви цените на бензина", прогнозира „Сега"
След като преди дни ЕС реши да наложи тотално ембарго върху иранския нефт от 1 юли, вчера Техеран контраатакува със заплаха, че съвсем скоро ще наложи забрана за износа към европейските страни. На фона на растящото напрежение котировките на петрола се покачиха средно с около 1%. Ако това продължи и през идните дни, автогоривата у нас скоро ще поскъпнат до небивали върхове. След няколко подскока от началото на годината вчера най-ползваният бензин - А 95, се продаваше по бензиностанциите на "Лукойл" по 2.50 лв. за литър, а дизелът - по 2.64 лв. Бензинът е само с 3 стотинки под миналогодишния рекорд от 2.53 лева.
Междувременно МВФ предупреди, че войната на санкции между ЕС и Иран може да качи с 20-30% цената на петрола в идните месеци. На 29 януари се очаква в иранския парламент да бъде внесен законопроект за спиране на доставките за Европа, съобщиха световните медии. Това би било тежък удар за ЕС, защото Гърция, Италия и Португалия са особено зависими от иранския нефт. Именно за да има време да се осигурят алтернативни източници, Брюксел обяви, че ембаргото ще влезе в сила от 1 юли. През миналата година ЕС е купувал средно по 600 000 барела ирански петрол дневно. Техеран вече обяви, че лесно ще си намери други пазари. Само Китай например внася по 500 000 барела дневно от Иран, а потреблението му расте.
Още от статията на „Сега"
"Скачат лихвите за бизнес кредити в лева и ипотеки в евро", обобщава „Класа" данните на БНБ
Лихвите по кредитите за бизнеса до и над 1 млн. евро, сключени в лева, отчитат сериозен ръст през декември спрямо месец по-рано, показаха данни на БНБ. През последния месец на годината ресурсът за компаниите в страната е поскъпнал респективно за кредитите до милион с близо 0.4 на сто до 9.6%. По-сериозен обаче е скокът на лихвите за големите бизнес заеми над милион, които само за 31 дни са поскъпнали с 1.2 процентни пункта.
На обратния полюс пък се движат лихвените нива при бизнес заемите, договорени в евро, като тези до 1 млн. са поевтинели с 0.13 до 8.31 на сто, а при крупните кредити ресурсът е поевтинял с 0.66 на сто до 8.86%.
Въпреки тенденцията от последните месеци жилищните заеми да поевтиняват, през декември лихвите отново тръгват в посока нагоре, показа още статистиката на централната банка. Само за месец ресурсът за покупка на имот е отчел ръст от 0.25 до 8.10 на сто за ипотеки в лева и с 0.17 на сто до 8.01%. Договорените потребителски кредити в лева поевтиняват с 0.08 до 11.86%, а тези в евро скачат с близо 0.30 на сто до 9.74.
Въпреки че и бизнес, и домакинските заеми отчитат поскъпване на месечна база, за година, тенденцията е към понижение на повечето видове кредити. Според изнесените цифри за една година единствено големите фирмени заеми над 1 млн. евро, договорени и в национална, и в единна валута, както и ипотеките в евро, излизат по-скъпо.
През декември лихвите по депозитите за бизнеса също се разминават. Компаниите, които са решили да заделят пари в банките у нас в лева, са получили с 0.1 на сто по-ниска доходност до 3.81 на сто. При фирмите, които са заложили на еврото, ресурсът им ще получи средна лихва от 3.25 на сто или с 0.57 по-висока спрямо ноември. Спрямо година по-рано пък влоговете за бизнеса са останали на почти същите нива.
Още от статията на „Класа"
"30 бона глоба за продажба на бавногаснещи цигари", информира „Монитор"
До 30 000 лева е глобата за производителите и търговците, които предлагат на пазара у нас цигари, неотговарящи на стандарта за пожаробезопасност. Освен това стоката трябва да се изтегли от пазара и да се унищожи. Контролът на това европейско изискване, според което три от всеки четири цигари трябва да гаснат сами, се осъществява от Комисията за защита на потребителите. В пещите на циментовия завод в Златна Панега вчера бяха унищожени 24 000 кутии цигари, които не отговарят на стандарта, съобщи за в. „Монитор" Емилия Елчинова, главен директор на дирекция „Контрол на пазара" в комисията.
Изгорените количества папироси са били открити в склад, подготвени за реализация, но не са били пуснати в търговската мрежа. Със заповед на шефа на комисията те са забранени за продажба и подлежат на унищожаване, което се прави за сметка на търговците в присъствието на представител на комисията. Дистрибуторът сключва договор с фирма, имаща право да унищожава тютюневи изделия, и заплаща за тази работа. Експертите от комисията пък съставят протоколи, броят наличните пакети и съпоставят с констатираните по-рано.
От всички проверки след въвеждане на забраната досега са „арестувани" над 84 636 кутии от 16 марки цигари на различни производители. Този месец обаче няма констатирани нарушения. „През декември по време на срещите с вносителите и производителите те декларираха от коя дата е започнало производството на цигарите с пожаробезопасната хартия. От сухия печат на всяка кутия може да се получи цялата информация, която е необходима за контролните органи. За обикновения гражданин обаче данните остават неясни, защото те представляват конфиденциална информация", каза още Елчинова. Именно от тези цифри става ясно дали цигарите са произведени със специалната lip хартия.
Производителят няма задължение да изписва с каква хартия са произведени папиросите, но те трябва да са придружени със сертификат от определени лаборатории, че продукцията отговаря на изискванията. Новата самогаснеща хартия е пет пъти по-скъпа от използваната преди, съобщи за „Монитор" Милен Щерев, маркетинг директор на „Кингс Табако".
Още от статията на „Монитор"
„България на съд за БДЖ”, „Снегът бави джакпота”, „Цветанов получи отказ за Шенген, Плевнелиев – утеха”
27.01.2012 06:53:43