В петък британския вестник The Guardian помести обширно интервю с Борис Березовский, съпровождайки статията със следния коментар: заявленията на Березовский със сигурност ще разгневят Кремъл, което от своя страна ще задълбочи охлаждането на отношенията между Москва и Лондон.
„Трябва да разчитаме на сила за да сменим този режим. Той не може да се смени по демократичен път. Без сила и натиск не са възможни никакви промени" - завил е бившият руски олигарх, получил политическо убежище във Великобритания.
На въпроса на журналиста от The Guardian, не е ли позицията на бизнесмена призив към революция в Русия, Березовский отговорил: „Съвършено сте прави". Още повече, в същото интервю Березовский признава, че вече е пристъпил към действия за смъкване на „путинския режим".
По думите на олигарха той вече финансира някакви хора от обкръжението на руския президент, които „ще готвят преврат". Тези хора споделяли позицията му относно това, че Путин нанася вреда на Русия, премахвайки демократичните реформи, гонейки в нелегалност опозицията, централизирайки властта и нарушавайки Конституцията.
По-нататък в интервюто Березовский пояснява, че подготвя т.нар. дворцов преврат, тоест изместване на част от политическия елит с друга част от политическия елит. „Това е единствения начин да се смени режима в Русия. Опитвам се да осъществя това" - казал е Березовский.
Даже и да намекне за това кой ще се противопостави на Путин предприемачът категорично е отказал: „Техният живот може да се окаже под заплаха. Тях ще ги убият, ако ги открият". Той е добавил, че споделя „опита и идеологията си" със своите единомишленици в руските ешалони на властта. „Сега предприемам и практически стъпки, в по-голямата си част касаещи финансите".
В края на интервюто Березовский е направил още едно интересно заявление. Той публично е съобщил, че „през изминалите шест години е способствал за нивелирането на позитивния образ на Путин, представяйки руския президент като антидемократична фигура".
Беглецът - олигарх прекрасно съзнава, че хвърля поредното си предизвикателство срещу Кремъл, но не се опасява, че за подобни действия ще бъде лишен от статуса на бежанец във Великобритания поради призивите си за сваляне на властта в Русия. „Стро (министър на външните работи на Великобритания) няма правото да вземе подобно решение" - убеден е Березовский. По думите на бизнесмена, подобна увереност той е почерпил от разговорите си с авторитетни британски юристи.
В тази връзка Березовский е заявил, че „поради историята с отравянето с полоний на Александр Литвиненко шансовете да бъде лишен от политическо убежище са още по-малко".
Повод за опасения от Джак Строу, който изказа недоволството си от поведението на политемигранта през февруари миналата година, бяха далеч по-сдържани заявления на Березовский. Тогава в ефира на „Ехо Москвы" той отново съобщи за организиране на кампания за смъкването на президента на Русия Владимир Путин, но за разлика от настоящото интервю не влезе в подробности. Но за британския министър и това бе достатъчно.
Строу каза тогава, че „Статусът на бежанец, представен на Березовский, може да бъде преразгледан във всеки един момент, ако олигархът се възползва от Великобритания като база за нагнетяване на безпорядък или тероризъм в други срани". Стро е пояснил, че е неприемливо да се поддържа свалянето на суверенно правителство и че Великобритания еднозначно осъжда подобен род заявления. Министърът е отбелязал, че страната му „не е канила при себе си Березовский, а хората със статус на политически бежанци имат задължения по отношение на Великобритания, в частност трябва да спазват законите и правилата й".
Същото изказване стана повод за ново углавно дело срещу Березовский в Русия и ново искане за екстрадицията на олигарха. На предприемача се приписва извършване на действия, насочени към насилствено завземане на властта и нарушение на Конституцията на РФ (чл. 278 УК РФ). Не можа да се стигне до екстрадиция, както е известно.
Кремъл реагира максимално оперативно на признанието на Березовский за организирания преврат: „В съответствие с руското законодателство изказванията на Борис Березовский трябва да се разглеждат като углавно престъпление. Британските власти ще повдигнат редица въпроси към господин Березовский. Иска ни се да вярваме, че Лондон никога повече няма да предостави политическо убежище на този, който възнамерява да употреби сила, за да свали властта в Русия" - казва заместникът на прес секретаря на руския президент. Той е добавил, че руската Генерална прокуратура сега има пореден мотив за нов разпит на бизнесмена във връзка с интервюто му пред The Guardian. През март Березовский бе разпитан в Лондон по делото Литвиненко.
В интервюто си от миналата година Березовский бе заявил, че има „огромно количество поддръжници", че сегашният режим никога няма да позволи да се проведат честни избори, затова изходът е само един - силово завземане на властта.
Руските власти неведнъж са се опитвали да екстрадират Борис Березовский от Англия в Русия. За първи път искане бе отправено от Генералната прокуратура през 2002. Тогава предприемачът бе обвинен в мошеничество. Но през септември британските власти предоставиха на Березовский политическо убежище, издавайки му документи на името Платон Еленин. На първи март 2006 Генпрокуратурата отново изпрати във Великобритания документи за екстрадицията на Борис Березовский. Но на 1ви юни британските власти за втори път отклониха искането на руските власти за екстрадиция По мнението на съдията, Березовский не може да бъде върнат в Русия, защото е получил политическо убежище във Великобритания и се намира под защитата на Женевската конвенция.
Сергей Лавров, министърът на външните работи на Русия, твърди, че Борис Березовский грубо злоупотребява със статуса си на политически бежанец. По думите на руския министър, отдавна има молба да се прекрати ситуацията със статуса на политически бежанец на Березовский. Той е извършвал действия, които по британското законодателство изискват предаването му на руските власти.