„Богатите на сухо", предупреждава от първата си страница „Стандарт"
Най-големите столични баровци ще се къпят само в басейните си цяло лято. Елитните квартали в полите на Витоша остават на сухо от юни до септември. 40 спирания по 12 часа или 14 пъти по 18 часа ще бъде без вода една четвърт от столицата. Това са 18 квартала, вилни зони и села, които се снабдяват от рилския водопровод. Сред тях са ВИП зоните Симеоново, Драгалевци, Княжево, Горна баня, Банкя, Бистрица, Панчарево, където живеят най-заможните софиянци. "Софийска вода" ще им врътне кранчето заради ремонти на мрежата и ускореното изпълнение на проекти, финансирани с европари. Спирането на водата ще става едновременно във всички квартали. Тръбите, които ще се ремонтират, са от 30-те години и са напукани. Рехабилитацията включва и подсилване на основите. Засегнатите райони ще бъдат уведомявани с обяви за графика на спиранията.
Още от статията на „Стандарт"

„Чиновници вземат по 3-4 заплати на месец за една и съща работа", разкрива „Сега"
Държавни служители са получавали по две, три и дори четири заплати месечно чрез допълнителни граждански договори към ведомствата, в които са на щат, за работа, която влиза в задълженията им. Това обяви в Разград вицепремиерът Симеон Дянков, цитиран от информационните агенции.

Порочната схема си личи най-ясно от справка за здравното министерство, която показала, че държавните служители там са 400, а гражданските договори - 509. Парадоксалното в случая е, че гражданските договори са предимно за консултантски дейности, свързани с разработването на проекти и програми, финансирани с евросредства, а до момента това министерство не е усвоило и лев от ЕС. Според Дянков по подобна схема са били източени и 90% от европарите, дадени на България по оперативната програма "Административен капацитет". С тях чиновници са ходили на екскурзии до Канада, Израел, Сингапур, за да проучват как са организирани услугите на електронните правителства там. "В резултат на събрания опит електронното правителство в България още не е започнало работа", коментира Симеон Дянков.

Здравното министерство не е единственото, в което служители масово са работили на граждански договори. Новото ръководство на социалното министерство завари през юли 2009 г. 1100 граждански договора на обща стойност 2.2 млн. лв., обясниха вчера от екипа на Тотю Младенов пред "Сега". Още през септември 2009 г. са прекратени всички неефективни договорни правоотношения със служители в министерството и външни изпълнители. По различни дейности, за които няма щатен персонал, и по проекти и програми с външно и европейско финансиране в момента има 114 граждански договора.

Във финансовото министерство, където в момента работят 530 служители, броят на гражданските договори вече е сведен до 14, каза вицепремиерът. Не стана ясно колко са били договорите при идването на правителството на Борисов на власт.
Още от статията на „Сега"

"Овергаз" влиза в пряка конкуренция с "Булгаргаз", съобщава от първата си страница „Дневник"
От догодина "Овергаз" ще се конкурира пряко с "Булгаргаз" за големите промишлени потребители на природен газ, стана ясно вчера. Компанията, 50% от която официално се държи от руския монополист "Газпром", ще излезе директно на пазара с 1 млрд. куб.м природен газ, каза пред "Дневник" зам. изпълнителният й директор Светослав Иванов.

Това е количеството, за което в края на тази година изтича договорът с "Булгаргаз". Той няма да бъде подновен, съобщи по-рано през деня изпълнителният директор на "Овергаз" Сашо Дончев, цитиран от електронното издание "Медиапул".

Освен в ролята си на посредник в доставките на руски природен газ за държавната "Булгаргаз" досега "Овергаз" участваше активно в битовото газоснабдяване, но то е много малка част от пазара. Според експерти с решението на компанията от 2011 за първи път ще има реална конкуренция, въпреки че на теория секторът е либерализиран от четири години.

"Досега имахме дългосрочни договори, които ни пречеха да пуснем количества за пряка продажба", обясни Светослав Иванов. Още не е ясно колко природен газ ще се договори. Прогнозите са, че "Овергаз" ще може да предложи по-ниски цени от тези на "Булгаргаз". Те също ще се утвърждават от енергийния регулатор.

"Предполагам, че ще е за добро, на пазара ще има повече конкуренция, както е според европейските директиви", коментира Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. Той потвърди информацията на Иванов, че "Овергаз" вече води преговори с големи енергийни потребители. Още няма сключени договори.

"Във всички случаи сме способни да задоволим вътрешните нужди на пазара", смята шефът на "Овергаз" Сашо Дончев. Пред "Дневник" изпълнителният директор на "Булгаргаз"  Димитър Гогов отказа коментар с мотива, че не се е запознал с решението на "Овергаз". Неотдавна Гогов прогнозира, че евентуално неподновяване на договора няма да се отрази на икономиката и бита заради свитото потребление.
Още от статията на „Дневник"

„Режат печалбата на енергото за некачествен ток", информира от първата си страница „Монитор"
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще има право да отреже цялата печалба на ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН, ако те не спазват заложените им критерии за качество. Това стана ясно по време на общественото обсъждане на новата методика за качеството на тока, която регулаторът ще приеме окончателно на 14 юни.

Пламен Денчев, член на комисията и шеф на работната група, която изготвя новата методика за качеството на тока обясни, че санкцията ще се налага върху размера на одобрените инвестиции. Това означава, че ако ДКЕВР е одобрила на енергото 100 млн. лв. инвестиции за периода от 1 юли 2010 г. до 1 юли 2011 г. и то не изпълни изобщо зададените му критерии, ще бъде глобено с максимум 12 млн. лв. Това е точно 12%, колкото е нормата на възвръщаемост, която електроразпределителните дружества (ЕРП) имат право да си начисляват до 2018 г. С въпросните 12 млн. лв. ще бъдат намалявани приходите на дружеството за следващия регулаторен период, което ще даде отражение и върху цената на тока. На практика ще бъде ударена печалбата на енергото, обясни Пламен Денчев.

Той съобщи още, че до края на 2013 г. средният брой на прекъсванията на един клиент в рамките на годината ще бъде намален с 30 на сто. От ДКЕВР предлагат ежегодното намаление на броя на прекъсванията и на тяхната продължителност да е 7%. Според представителите на трите ЕРП-та обаче това е твърде оптимистичен процент. От ЧЕЗ предложиха той да бъде ограничен до 4-5%.
Още от статията на „Монитор"

„Рязък скок на лошите заеми до 13.7%, обемът им надхвърли 5 млрд. лв.", информира „Класа", като се позовава на статистиката на БНБ
Лошите и преструктурирани кредити в българската банкова система отчетоха нов рекорден скок през април. Те скочиха с над 1% или с 424 млн. лв. и вече са 13.7% от всички отпуснати средства при 12.5% за март, показаха данните на БНБ. За четвъртия месец на годината необслужваните в срок заеми са 5.3 млрд. лв. Подобен ръст не е имало в последните 10 месеца, сочат данните на националния трезор. През юни 2009 г. те се увеличиха с 511 млн. лв. за месец.

Нередовните фирмени задължения през април са 13.59% или близо 2.95 млрд. лв., потребителските - 14.46% (1.108 млрд. лв.), а жилищните - 12.61% (1.073 млрд. лв.). Освен че лошите кредити растат, обемът на кредитирането през април спрямо март намалява. Статистиката на централната банка показва, че отпуснатите средства се свиват с 40 млн. лв. (или 0.23% за месец) до 49.76 млрд. лв. От тях на бизнеса се падат 30.7 млрд. лв., а на домакинствата - 19.04 млрд. лв.

Годишният темп на прираст е 1.9%. Основен принос за него има ръстът при отпуснатите заеми за домакинства - 4.2%, докато кредитите за фирмите се увеличават едва с 0.3%. За април БНБ отчита лек оптимизъм на пазара на жилищно кредитиране. Там кредитите се повишават с 24 млн. лв. (6.5%) до 8.5 млрд. лв. в сравнение с 6.4% през март 2010 г., а за фирмите - с 18 млн. лв. до 21.69 млрд. лв. Годишният прираст на потребителските заеми е 6.1% при 6.6% през март. На годишна база през април най-голямо е понижението при кредитите в графа „други" - те намаляват с 11.3%.
Още от статията на „Класа"

„След имотния бум надуваме балона на "зелената" енергия", анализира „Сега"
Всички сме гледали научнопопулярни филми за това как планетата може един ден да разчита на енергията само от слънцето, вятъра и водата, без да гори въглища, нефт или ядрено гориво. Вече сериозно се говори как цялата площ на Сахара ще бъде осеяна от слънчеви панели и токът, произвеждан от тях, ще е достатъчен за цяла Европа. Но реалността е много по-прозаична, защото и възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) не са 100% щадящи околната среда, а още по-малко пък идеални за всяка икономика. Природозащитниците изтъкват, че много птици загиват в перките на вятърните турбини, а соларните централи заемат прекалено големи площи плодородна земя.

А за бедни държави като България големият проблем е, че "зелената" енергия е много по-скъпа от конвенционалната, и с всеки инсталиран мегават помпа цената на тока до крайните потребители с невиждани размери.

Засега слънчевите централи в България са далеч под 1% от цялата енергетика. Защото по тарифите на ДКЕВР НЕК плаща 823 лв. за всеки мегаватчас слънчева енергия на централите с мощност над 5 мегавата и по 755 лв. на по-малките. За сравнение АЕЦ "Козлодуй" продава енергията си на НЕК по 11.68 лв. за мегаватчас, т.е. разликата е зашеметяваща - 70 пъти. НЕК продава тока на ЕРП-тата по 71 лв. за мегаватчас и ако не бяха АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ-овете, цената на тока за домакинствата щеше да бъде невъзможна за плащане.

Ангажиментите ни към ЕС обаче предвиждат до 2020 г. България да произвежда 16% от тока от "зелена" енергия, а тази година да достигне 10%. Задачата никак не е лесна, още повече че евродирективата не уточнява какво се има предвид под "зелена" енергия - тя може да е от водноелектрически централи, които и сега правят 6% от ел.енергията у нас, може да е от вятърни турбини, от централи, които горят битови отпадъци или биомаса.

Наскоро от Центъра за изследване на демокрацията предупредиха, че икономическият интерес от строежа на ВЕИ може да стане магнит за мафията. При тези свръхвисоки норми на печалба има опасност огромни плодородни площи да бъдат продадени на инвеститори в "зелена" енергия. Дори енергийният министър Трайчо Трайков призна, че масираният строеж на вятърни централи и фотоволтаици е неуправляем процес.
Още от статията на „Сега"

„Спецсъд подхваща GSM длъжниците", съобщава „Монитор"
Създаването на нова съдебна структура, която да поеме делата на GSM операторите срещу длъжници, поиска вчера шефът на Софийския районен съд Красимир Влахов. Вчера той се яви по собствено желание на заседанието на Висшия съдебен съвет, за да представи пред кадровиците проблемите, с които се сблъсква оглавяваният от него съд.

На заседанието Влахов обяви, че 80 000 дела срещу длъжници на мобилeн оператор са на път да блокират работата на най-големия съд в страната. Очаква се лавина от подобни дела да се получат и от другите GSM оператори в страната.

В съда е получено официално писмо от фирмата „С. Г. груп", която е изкупила от мобилния оператор задълженията към него. Фирмата уведомява съда, че смята да заведе близо 80 хил. дела срещу длъжниците си. Първата партида заявления ще постъпят в съда в края на юли, а от фирмата прогнозират, че кампанията по събиране на плащанията ще продължи близо година. Първия месец от „С. Г. груп" ще заведат 1000 дела, втория - 2000, а в следващите месеци по 10 хиляди производства.

Фирмата се занимава със събирането на дълговете към  мобилен оператор, който е дъщерна фирма на гръцка компания. Преди няколко месеца стана ясно, че от фирма "С. Г. груп" ООД разпространяват писма дори до длъжници на дребни суми от порядъка на 30 до 50 лева. Търсенията са най-вече към бивши абонати на компанията. Някои от сумите са се трупали в периода 2001-2007 година.

„Броят на делата окончателно ще затрудни работата на съдиите, които от години работят в меко казано безумни условия в сградата на бул. „Драган Цанков", обясни Влахов.
Още от статията на „Монитор"

„Оперативна програма "Регионално развитие": Общините водят с 19:0 на министерствата", анализира „Дневник"
Договарянето и работата по инфраструктурните обекти, финансирани с европейски средства, продължава да буксува 10 месеца след идването на власт на кабинета "Борисов". Това показва прегледът на трите оперативни програми "Транспорт", "Околна среда" и "Регионално развитие", за които са предназначени около 5.5 млрд. евро (от общо над 6.7 млрд. евро за България до 2013 г.). Във вторник "Дневник" представи развитието по "Околна среда" - първата оперативна програма, за която България получи предупреждение за спиране на средства и по която сами си налагаме финансова корекция от 206 млн. евро. Вчера беше програма "Транспорт", по която вече рискуваме да загубим 131 млн. евро. Днес завършваме с отличника в групата - "Регионално развитие".
Единствената инфраструктурна оперативна програма, по която се вижда реален напредък, е "Регионално развитие". Договорените средства вече наближават 1 млрд. лв., което е близо 30% от бюджета й до 2013 г. Отворени са и схеми за още близо 2 млрд. лв., отчете зам.-министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова пред парламентарната комисия по еврофондовете на 28 април.

Въпреки че по думите й има ускоряване с 80% на темпа на плащанията към бенефициентите, средствата остават малко на фона на договореното и бюджета на програмата. Разплатени са едва 130 млн. лв. - 4% от бюджета и над 10% от договореното. От забавени плащания се оплакват и общините, които са основният и най-активен бенефициент.

За да се съкратят сроковете за плащане, от 15 април бяха въведени нови правила. Бенефициентите вече имат право да кандидатстват по всяко време за авансово и окончателно плащане, а не само до 5-число на месеца. Междинните искания за плащане пък могат да се подават два пъти в месеца. Предвижда се още авансите да се увеличат на 35-40% от общата сума спрямо 10-20% в момента.

Решението на правителството обаче се бави заради разчетите на финансовото министерство дали има достатъчен ресурс за този ангажимент. За увеличаване на авансовите плащания настоява и министърът по еврофондовете Томислав Дончев.

Други промени са отпадането на проверката на място за всяко искане за плащане, защото не дава добавена стойност за допустимостта на разходите и тяхната законосъобразност, аргументира се зам.-министър Павлова. Премахнат е и предварителният контрол върху обществените поръчки по проектите.

На проверка ще подлежат само рисковите бенефициенти, където вече сме установявали нарушения или нередности, уточни Павлова за "Дневник". Променена е и процедурата по анексиране на договорите. Всички тези мерки трябва да доведат до ефект от 250 млн. лв., разплатени към бенефициентите в края на годината.
Още от статията на „Дневник"

„Защо вярваме в банковата ни система и не бързаме за еврозоната", е заглавието на анализ на „Монитор"
Стабилно и високо е доверието на българските граждани към финансовата система в страната и това одобрение не е разклатено нито от икономическата криза вътре в България, нито от проблемите, които среща бюджетът, нито от икономическата и финансова криза в съседна Гърция. Над 62% от нашенците  имат високо и стабилно доверие в банковата ни система. Това сочат изводите от оповестеното национално представително изследване на "Отворено общество" за нагласите на българските граждани към икономическата ситуация в страната и политиките в условията на криза, което е проведено през март 2010 г.

Данните са категорични и че доверието в българския лев също остава стабилно. Свидетелство за това е дори обстоятелството, че намалява броят на хората, които биха подкрепили бърза смяна на лева с еврото. 40,2% смятат, че трябва да влезем в еврозоната, когато има по-добри икономически условия. 45,9% са категорични, че не трябва да преминаваме в еврозоната. Ако чрез това изследване можем да констатираме индиректно въздействие от гръцката криза върху нагласите в България, то се изразява по-скоро в това, че броят на хората, които не желаят българският лев да бъде сменен с еврото, се е увеличил с една трета в сравнение с март миналата година.

Валутният борд се радва на стабилна, трайна и висока подкрепа. И това е една от малкото консенсусни политики, около които се обединява българското общество, което, както ще видим след малко, се оказва не дотам солидарно, за да понесе равномерно тежестта от кризата. 

Според данните от изследването на "Отворено общество" само 30% от българите декларират, че имат и обслужват кредити, като процентът на хората с кредити леко намалява през март т. г. в сравнение с предходни месеци. Това вероятно се дължи на затягането и охлаждането на кредитния пазар в страната. От година насам в условията на криза банките отпускат кредити много по-трудно, с много по-високи изисквания към кредитополучателите, отколкото преди години в условията на икономически растеж.
Още от статията на „Монитор"

"Гражданите вече имат желание да помагат на полицията", казва в интервю за „Сега" вътрешният министър Цветан Цветанов
Г-н Цветанов, кога започва акция "Магистрати"?
- За всяка операция се изисква време, а при магистратите нещата са доста по-сложни. Те не са както при обикновените престъпници, имат и малко по-особен статут. Те не си разхвърлят парите и не извършват престъпната си дейност толкова явно. Акция "Магистрати" е много сложно упражнение и тя може би ще продължи в годините напред, защото трябва да се пречисти всяка една от институциите, не само съдебната система. През последните 20 години има тотално срастване на организираната престъпност с политическите партии, а в независимата съдебна система квотите се разпределят от политическата представителност в българския парламент. В общи линии винаги политиката и политическите партии са подпомагали развитието на съдебната система.

Имате ли конкретни данни за дадени магистрати?

- Имаме конкретни данни за конкретни магистрати и в момента се извършва конкретна работа.

На какво ниво са те?
- Много е важен обикновеният магистрат, който отсъжда дадена присъда с дадени мотиви. Ръководителят понякога е по-маловажен за една осъдителна или оправдателна присъда. Има и много прокурори, полицаи, които също са част от функционирането на механизма за оправдаване и за липса на справедливост.

Срещу колко души работите?
- Ще се придържам към оповестеното от зам. главния прокурор Валери Първанов - 65.

Това дела ли са или оперативна информация?
- Има някои, които са и в досъдебна фаза.

Но там няма повдигнати обвинения?
- Ще се чуе, когато бъде задържан някой. Когато говорим за политическа воля да прочистим съответните институции, които не полагат особена воля, за да се справят с проблемите си, естествено, изпълнителната власт трябва да е по-активна, за да подпомогне този процес.

Имат ли службите данни срещу конкретни членове на ВСС?
- Не казвам дали имаме, ще отговоря по-дипломатично. Самият факт, че толкова сериозно упорстват срещу проверката за допуск до класифицирана информация, оставя отворен въпроса. Може би има.

Стои ли на дневен ред предсрочното разпускане на този ВСС?
- Всичко е възможно. Обсъждали сме няколко варианта, включително и този.

А другите?
- Другите по принцип са: редуциране на ВСС, намаляване на политическата квота, търсене на процедура, която гарантира, че излъчването на представителите на съдебната система става по един обективен начин, по реални критерии и има съществен принос за развитието на съдебната система. Защото в момента вие виждате каква бе и реакцията на Съюза на съдиите по случая с имотите в Приморско - максимално бързо разплитане на този случай и излизане със съответното решение. А при един такъв ясен казус ВСС не може да вземе ясно и категорично становище.

Г-н Урумов (един от съдиите, чиято дъщеря е получила право на строеж като крайно нуждаеща се, б.а.) твърди, че за него най-висшата форма на морала е законът. И се защити, че законът не е нарушен. Реално погледнато, може да няма никакво юридическо нарушение, но ти или твой член на семейството се възползва от правото да бъде социално слаб, кандидатства и взима 500 кв. м. И хората виждат рязкото подобряване на благосъстоянието на този социално слаб гражданин. В този случай вече говорим за морал и ценности, които може би не са присъщи за представителите на съдебната система.
Още от интервюто на „Сега"

„Заради рестриктивните мерки в Атина гръцки капитали може да се насочат у нас", прогнозира в интервю за „Класа" Петя Димитрова, изпълнителен директор на Пощенска банка
Г-жо Димитрова, какво е вашето мнение относно анонсираната новина от финансовия министър за предстоящо въвеждане на данък върху банките в целия Европейски съюз?
- Искам да подчертая, че банките са едни от най-регулираните институции. За Европа не бих коментирала твърде много, тъй като всяка държава поотделно има различни политика и законодателство, в частност и банкови нормативи и регулации. У нас банките са най-прозрачните институции с рестриктивни и ясни правила. Да не забравяме, че банките са внесли милиони инвестиции в тази страна, данъци, разкрили са хиляди работни места. Факт е, че бизнесът ни трябва да бъде и е регулиран от централната банка, но трябва да бъде и насърчаван, защото допринася значително за развитието на икономиката на страната.

Как оценявате мерките на правителството и с какво то може да помогне на банките?
- Като представител на частна институция не бих си позволила да коментирам мерките на правителството. При всички положения правителството трябва да подкрепя бизнеса и в частност банковата сфера. Ако тя започне да страда прекалено много, всички останали сектори, включително и социалните, ще страдат. Мерките на управляващите, на неправителствените организации и на самия бизнес трябва да са насочени именно към подпомагане и развитие на компаниите, защото в противен случай няма да се генерират доходи.

Пощенска банка е една от гръцките финансови институции, представени у нас. Чуха се слухове, че именно гръцките банки изтеглят своите капитали от България, вашият коментар?
- Това са само слухове, но истината е точно обратната. Изявленията на представители на централната банка, правителството и бизнеса са категорични, че такава тенденция няма. Напротив, очакваме заради рестриктивните мерки в Атина гръцки капитали да се насочват към България и останалите страни в региона. Ако наистина съумеем да направим средата подходяща, в следващите години нашата страна може да стане бенефициент на подобни капитали, бизнеси и парични потоци.

Според последните данни на БНБ лошите кредити продължават да се покачват, какъв би бил притеснителният процент на необслужваните заеми за нашата банкова система?
- Лошите кредити са отражение на състоянието на икономиката. Аз бих казала, че бизнесът е затруднен и в момента всички банки се опитват да намерят разумен баланс. Това означава, че банките подпомагат клиентите, които изпитват временни затруднения . Разбира се, процентът на необслужваните заеми се е увеличил, но това е временно явление, което наблюдаваме по целия свят вследствие от икономическата криза. Все пак от началото на второто тримесечие виждаме постоянно ниво на лошите кредити, тоест няма флуктуация, което означава, че ако всичко върви добре, към края на годината можем да очакваме обратната тенденция. Разбира се, тя ще настъпи плахо и бавно.
Още от интервюто на „Класа"

„Доктори работят в чужбина през уикенда", казва в интервю за „Стандарт" проф. Милан Миланов, председател на Централната етична комисия към Българския лекарски съюз
Проф. Миланов, в момента обществото е настръхнало срещу лекарите. Няколко родилки починаха, 3-месечно бебе от Благоевград също умря след ваксинация. Роднините му крещяха пред детското отделение на местната болница, наричаха лекарите "негодници" и "убийци".
- Доколкото разбрах от медиите, близките на починалото дете обвиниха семейната лекарка. Никъде по света не обвиняват някого в лекарска грешка, преди експерти да се произнесат по случая. У нас обаче това е практика. В последните 4-5 години атаките срещу българските лекари придобиха уродливи форми. Колегите от Детското отделение на Благоевградската болница бяха, меко казано, нападнати. Имаше явни заплахи за смърт и дори че ще отвлекат детето на лекарката. Навсякъде по света такива заплахи са подсъдни. Питам къде са прокуратурата и полицията и защо досега не са се самосезирали?!

Има ли много жалби от пациенти в Централната етична комисия?
- Повечето жалби са в регионалните етични комисии, които по правило са първата инстанция, към която трябва да се обърнат пациентите. В момента колегите се занимават със 124 жалби, а при нас има само шест.

От какво се оплакват хората?
- 90% от недоволствата са за административни нарушения. Например пациентът не е успял да стигне до специалист, защото семейният му лекар не е имал направление. Или докторът е прегледал пациента след 2 часа, защото бил зает. Болници си прехвърлят пациент, или както ние го наричаме - футболизиране на болния. Човек от Разград бе изпратил жалба до парламента, а оттам я препратиха към нас. Той се оплакваше, че линейката е закъсняла да вземе бременната му дъщеря, после в болницата са се забавили да я обслужат.

Казват, че гарван гарвану око не вади. Много малко лекарски грешки се доказват.
- Реалните лекарски грешки са много малко. Третото правило на Световната здравна организация гласи - убива болестта, а не лекарят. Не познавам нито един български лекар, който е искал да убие пациента си. Болшинството правят невъзможното, за да спасят болния. Но ние не сме богове. Ето сега в Реанимацията на "Пирогов" лежи 19-годишно момче след тежка катастрофа. Всички искаме това дете да оцелее.

Но има и лекари, които не спазват медицинските стандарти или правят грешки.
- Има два вида грешки - добросъвестно заблуждение и недобросъвестно изпълнение на служебните задължения. Трябва да е категорично доказано, че става дума за второто, за да отиде докторът на съд. На Запад такива лекари загубват доверието на пациентите и фондът, в който са застраховани за професионален риск, плаща солени обезщетения.

Какво значи добросъвестно заблуждение?
- Например всички изследвания са показали, че е болен левият бъбрек и лекарят оперира левия бъбрек, а после се оказва, че има проблем с десния бъбрек. Давам един примерен казус, за да обясня термина. Лекарите учат с години, специализират и въпреки това не са застраховани от такава заблуда. Говоря за изключения, разбира се. Вижте, лекарите и пациентите са двете страни на една монета. Между тях трябва да има доверие, разбирателство, уважение. В крайна сметка и лекарят, и пациентът се стремят към едно и също нещо - оздравяване. Не съм адвокат на гилдията, но искам да кажа, че когато лечението протича с усложнения, лекарите също страдат с пациентите.

Здравната каса ще глобява семейни лекари за това, че са дали повече направления за специалист със задна дата. Според д-р Райчинов глобите варират от 3000 до 75 000 лв.
- Здравната каса непрекъснато сменя правилата. Лимитите бяха отхвърлени от ВАС. Защо ще глобява колегите за това, че вършат съвестно работата си. Преценили са, че състоянието на болния изисква да се консултира със специалист и го изпращат. При нас в "Пирогов" 60-70% от пациентите идват от болници в страната, тъй като колегите са преценили, че не могат да се справят със случая и не искат да рискуват живота на пациента. Такава е практиката и по света.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Заради многото фиктивни ВЕИ проекти може да бъдат отхвърлени реални", казва в интервю за „Дневник" Жаклина Матодиева, началник отдел "ОВОС и екологична оценка" в екоминистерството
Още от първите вятърни паркове в България започна противопоставянето между централите за възобновяема енергия и природозащитата. Миналата година след жалби от екоорганизациите заради претрупани с такива проекти защитени зони Еврокомисията откри поредна наказателна процедура

срещу страната за неспазване на природозащитното законодателство. Оказа се, че държавата години е приемала с отворени обятия всякакви заявления за вятърни централи, поради което например зона "Калиакра" край Черно море е вече пълна с такива "виртуални" перки. За този проблем и новите

регламенти в областта разговаряме с началника на отдел "ОВОС и екологична оценка" в министерството на околната среда Жаклина Методиева. Синхронизацията между екоенергийните проекти и опазването на природата ще е и сред темите на предстоящата Четвърта национална конференция за инвестициите във възобновяеми източници, организирана от "Дневник". Тя ще се проведе в София на 31 май и 1 юни. Тазгодишният форум за пръв път обединява темата за инвестициите във вятърни паркове, фотоволтаични инсталации и хидроенергия.
Новите указания на министерството за подобряване на екооценките повишиха ли реално контрола върху ВЕИ проектите?
- Определено има ефект, защото поредицата от срещи с директорите на екоинспекциите и басейновите дирекции помогнаха за доуеднаквяване на позицията в системата по отношение на вятърните, водните и фотоволтаичните системи. За да се оцени комплексният ефект върху една територия, инспекциите вече изискват информация за всички ВЕИ проекти, които са планирани да се реализират на нея.

Допълнително затруднение е фактът, че ние и регионалните структури предоставяме информация, но за проявен интерес. А това, че има такъв, не означава, че съответният проект ще бъде реализиран. Така че не е ясно доколко крайната оценка отразява реални или фиктивни намерения.

На фона на този ВЕИ бум, определян от някои като балон в някои черноморски общини, как самите органи на министерството ще разграничат спекулативните от реалните проекти?
- Това всъщност не е наша задача. Задачата на министерството и на РИОСВ е да проведат съответната процедура и да оценят рисковете за околната среда. Отсяването обаче на действителните проекти, които ще се реализират, продължава по-нататък и чрез процедурите по лицензиране за производство на електроенергия, преди това с процедурите по Закона за устройство на територията.

За новите указания за екооценките ние като ведомство следва да оценяваме абсолютно всичко заедно - не да се накъсва една вятърна централа на отделни перки например. Освен това заедно с основното намерение трябва да се разглежда и всичко, свързано с него - и електроснабдяване, пътища, складове, ако се налагат - досега това не се е правило.

Допускате ли, че ще се стигне до ситуация, когато много спекулативни проекти на едно място могат да блокират някоя сериозна инвестиция?
- Допускам, че е възможно това да се случи основно в рисковия район на Североизточна България. Там по ред причини се активизираха и собствениците на имоти -  за съжаление може би това е било стимулирано и от хора от самата система (варненската екоинспекция - бел. авт.), да разрешават изграждане на перки поединично.

Действало се е по следния начин - собственикът заявява такова намерение, минава през всичките сложни и дълги процедури, включително по ЗУТ, след което продава парцела на някой сериозен инвеститор, но на много по-висока цена.
Още от интервюто на „Дневник"