„Борисов и МВР искат всеки с туба бензин да се третира като престъпник", предупреждава от първата си страница „Сега"
Всеки, който носи шише бензин, бутилка спирт или пък туба с нафта, може да се окаже под ударите на Наказателния кодекс и дори да лежи в затвора, ако се приеме идеята, лансирана от премиера Бойко Борисов и от вътрешния министър Цветан Цветанов. Вчера двамата стовариха вината за зачестилите палежи на автомобили и безсилието на полицията да ги спре върху Наказателния кодекс. Досега са изгорели поне 40 автомобила.

"Няма член в НК, по който да го обвиниш, трябва да го задържиш в момента на палеж, затова с вътрешния министър Цветанов коментирахме законодателни промени", обяви Борисов в Пловдив. Той разказа, че в нощта срещу сряда полицията задържала трима души, които носели шишета със запалителна течност, но ги освободили, тъй като единият казал, че ще си пали печката, а другият - че колата му е останала без гориво. Не стана ясно какво е било обяснението на третия. Преди три дни МВР задържа за кратко още един мъж с туба бензин и друг, който е имал по себе си следи от запалителна течност. Те също бяха освободени.

Идеята бе веднага подхваната от вътрешния министър. Според него би могло да се мисли за законодателни промени, които да позволят разследващи действия и срещу заподозрени, хванати със запалителни течности. Това означава да се криминализира носенето на всякакви запалителни течности - бензин, нафта, керосин, спирт и пр.

Сега НК предвижда всеки, "който запали сграда, инвентар, стоки, земеделски или други произведения, гора, машини, рудник или друго имущество със значителна стойност", да се наказва с до 8 години затвор. По-високи санкции има, ако при палежа е застрашен или отнет живот, ако се изпълнява поръчка на организирана група, ако унищоженото имущество е голямо или защитено - например паркове. Тогава наказанията стигат до 15 години затвор. Според юристи няма как този текст да бъде направен по-удобен за МВР, чиято задача е чрез оперативно-издирвателна дейност да се заловят подпалвачите, да се намерят достатъчно веществени доказателства и свидетелски показания. Още повече че може да се използва целият набор специални разузнавателни средства - подслушване, следене, агенти под прикритие, филмиране.
Още от статията на „Сега"

„Младенов: България няма да участва в набирането на Е200 млрд. за МВФ", четем от първа страница на „Класа"
България няма ангажимент за допълнителни вноски в МВФ по Европейския механизъм за стабилност и правителството няма да допусне данъците да ни бъдат налагани отвън. Това заяви вчера пред парламента министърът на външните работи Николай Младенов. Той разясни на депутатите българската позиция на провелия се миналата седмица в Брюксел Европейски съвет, на който се обсъди да се предоставят нови 200 млрд. евро в МВФ за спасяване на еврозоната.

Младенов уточни, че България не е договаряща се страна по Европейския механизъм за стабилност, който е валиден само за еврозоната. И добави, че страната ни няма задължение и не възнамерява да предостави допълнителни финансови ресурси на МВФ. Това ще направят с около 150 млрд. евро страните от еврозоната и още 4-5 държави извън нея, но членки на ЕС - Швеция, Дания Чехия и Полша, с около 50 млрд. евро. От Министерството на финансите също потвърдиха пред „Класа", че не сме поемали никакви финансови ангажименти, а сме дали политическа подкрепа за мерките за спасяване на еврозоната.

Младенов беше категоричен, че правителството няма да ангажира България да вземе решение без съгласуване с Народното събрание за подписване на споразумението за стабилизиране на еврозоната, предлагано от Брюксел. Страната ни е била третата - след Чехия и Швеция, която е заявила, че решение не може да се вземе без консултации с парламента. Така външният министър прекрати спекулациите иска ли правителството или не съгласуване с НС. Младенов бе категоричен, че бъдещето на България е „в задълбочаване на евроинтеграцията и в силната обща европейска валута, но при запазване правото на всяка държава сама да определя данъците си".
Още от статията на „Класа"

„Късаме с GSM оператора с месец предизвестие" е водещото заглавие на „Монитор"
Договорът с мобилен оператор може да се прекрати по желание на абоната с едномесечно предизвестие, независимо от срока, за който е уредена предварително услугата. Това е записано в поправките в Закона за електронните съобщения, част от които депутатите гласуваха вчера, и се очаква да приемат окончателно днес. С промените се урежда процедура, която няма да позволява искането на неустойки от телекома при едностранно и предсрочно анулиране на договора.

Освен това при подписването на нов документ за мобилни услуги в рамките на седмица хората ще могат да се откажат от него, отново без да дължат и лев на компанията за това.

Със законодателните промени депутатите слагат край и на загробващите договори, като поставят лимит от две години като максимален срок за действие. В случай че абонатът иска да продължи да ползва услугата, трябва да се парафира нов документ, а не старият да се подновява автоматично както в момента.

На мобилните оператори се вменява и задължението да сигнализират, когато сметката на клиента достигне 90% от месечния лимит. Целта е да не се позволят шашми с номерата, при които някой навърта сметка на гърба на чужд номер.

Поправките в закона атакуват и мудните телекоми, които не пренасят в срок GSM номера при поискване от абоната да ги замени с техен конкурент. За такова нарушение депутатите разписват солени глоби - от 5000 до 60 000 лв. В първоначалния вариант на законопроекта се предвиждаше значително по-ниска санкция - от 1000 до 5000 лв., ако нарушението е спрямо физическо лице, а високата глоба се предвиждаше само при гаф с фирма или дипломатическа организация. В крайна сметка обаче парламентаристите решиха, че не трябва да се прави разделение в нарушението.

Те обмислят и строг контрол на операторите и заради есемесите с които обстрелват абонатите си в агитация да участват в телевизионни игри. Забраната за изпращане на такъв тип съобщения се предвижда с поправки в друг закон.
Още от статията на „Монитор"

„Златото в Крумовград стигна и до Брюксел", разкрива „Стандарт"
Коалицията срещу минните замърсявания е изпратила сигнал до председателя на Европейския парламент Йежи Бузек, до Европейската комисия и редица европейски и родни институции по повод отказа от правосъдие по казуса с разрешения златодобив в Родопите, съобщи investor.bg.
Конкретният повод е отказът на Върховния административен съд да разгледа жалбата на неправителствени организации срещу решението на Министерския съвет да издаде концесия за добив на златна руда в находището "Хан Крум" на "Болкан минерал енд майнинг", дъщерно дружество на канадската компания "Дънди прешълс металс".
В мотивите за жалбата еколозите протестират срещу факта, че държавата предоставя без търг удостоверение за търговско откритие на канадската компания за участък от Родопите, чиито златни залежи са географско откритие не на чуждия инвеститор, а на български геолози.
Използвайки държавните геоложки проучвания, дъщерната компания проформа е направила проучване на находището "Хан Крум" и е получила удостоверение за търговско откритие, което е прикрита форма на държавна помощ, се посочва в жалбата. Законът дава право на откривателя на подземни богатства да кандидатства без търг за получаване на концесия, защото е имал разходи по проучването и е нормално той да започне добива.
Още от статията на „Стандарт"

"Заради сушата изплува удавена черква", съобщава „24 часа"
Сухата есен "изпи" водата в язовир "Огоста" и от него изплува черквата от потопеното село Живовци край Монтана.

Това се случва за втори път, откакто през 1968 г. е построен водоемът. Черквата се показа и през 2008 г. Сега нивото на водата е паднало с 5-6 метра.

700-те жители на Живовци са изселени в Монтана. Заради строежа на язовира изчезва и селото на Радичков Калиманица, но водата така и не стига до него.
Още от статията на „24 часа"

"ГЕРБ променя закон в полза на Цветан Василев", предупреждава от първата си страница „Труд"
Законодателни промени в услуга на финансовия и медиен магнат Цветан Василев се гласуват в българския парламент. Става дума за поправки в Закона за електронните съобщения, чието окончателно приемане в пленарната зала започна в сряда.

С промените се обявява готовност да се пусне още един мултиплекс (фирма, която разпространява цифровия тв сигнал). Срокът за начало на конкурса обаче е 1 септември 2013 г., когато трябва да спре окончателно аналоговият ефир и да се премине към изцяло дигитален сигнал. За потребителите това означава, че ще приемат безплатно много повече програми в сравнение със сега разпространяваните ефирно.

За пред Брюксел

Всички досегашни 6 лицензи за мултиплекс бяха спечелени от словашката "Тауърком" и латвийската "Хану про". Първата е свързана с председателя на Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев, втората представи банкови гаранции от КТБ. Съмненията за задкулисни общи интереси се засилват от факта, че "Тауърком" и "Хану про" не се държат като конкуренти, а като филиали на една фирма.

"Поправката в ЗЕС се прави, за да се убедят експертите в директората по конкуренция в Брюксел, че България уж предприема коригиращи действия да повиши конкуренцията при мултиплекс операторите. Истинската цел обаче е да се направи всичко възможно Цветан Василев да не загуби пари", обясниха отлично информирани източници на "Труд". Проблемът е, че Еврокомисията обмисля да стартира съдебно дело срещу страната в Съда на европейските общности заради нечестните процедури, при които бяха раздадени лицензите. Вероятно Брюксел ще поиска отмяна на досегашните конкурси.
Още от статията на „Труд"

„Бизнесът тръгва на лов за евтини офиси", информира „Сега"
Тенденцията от последните две години за преместване на компаниите към новите офиси при по-изгодни условия ще продължи и през 2012 г., показва анализ на консултантите от Forton International. Очаква се търсенето дори да е още по-голямо заради свръхпредлагането на офиси и свиването на фирмените бюджети, което кара предприемачите да се насочват към по-изгодните оферти. Движещ фактор ще бъде и изтичането на годишните договори за наем на редица компании. "Новите контракти ще се сключват след сериозни преговори заради големия избор при новите сгради и голямата конкуренция", заяви Владислав Кайзеров, мениджър офис площи във Forton. Разходите за наем и поддръжка на офис могат да се стопят с 25 %, като фирмите ще се радват на по-нови и качествени бизнес сгради, смятат експертите.

Ниските цени и голямата конкуренция са предпоставка за раздвижване и при наемането на складове. До средата на тази година консултантите отчитаха вял интерес към халетата, но през 2012 г. ще е различно. Този пазар е силно зависим от икономическата ситуация в Европа, а заради кризата компании от Стария континент решиха да изнесат в чужбина част от своите дейности. В резултат се очаква увеличение на леките производства в страната ни и съответно на сделките за индустриални площи.
Още от статията на „Сега"

"Банките ни прекалено стабилни за Европа" е водещото заглавие на страница „Финанси" на „Стандарт"
Българските банки се оказаха прекалено стабилни в разразилата се в Европа дългова криза и могат да бъдат принудени да намалят капиталовата си адекватност още през втората половина на 2012 г. Това предвижда проект на европейска директива, който се обсъжда от държавите в ЕС. Според текста капиталовата адекватност на банките в страните членки трябва да е 8%. Банките не само че няма да могат да падат под тази цифра, но и няма да могат да я надвишават, обясниха експерти от БНБ пред бюджетната комисия към парламента. В противен случай ще бъдат санкционирани. Това означава, че родните банки ще трябва да понижат капиталовата си адекватност от реалните 17% на изискваните от ЕС 8%. На практика това може да стане или с намаляване на капитала, което обаче е малко вероятно, или чрез увеличаване на активите. Единствените държави в ЕС, които надвишават предложените 8%, са България и Естония. Наскоро Швеция и Австрия също са предприели стъпки за повишаване на резервите на банките. Друго предложение в проектодирективата е ликвидността на трезорите да е съсредоточена на едно място. Това би означавало за чуждите банки, опериращи у нас, да изтеглят значителен ресурс от България. Страната ни не подкрепя директивата.
Още от статията на „Стандарт"

„Бойко иска рейтингова агенция за Европа", съобщава „Монитор"
България подкрепя идеята за създаване на европейска агенция за кредитен рейтинг, стана ясно вчера от изказване на премиера Бойко Борисов, който взе участие в конференция за перспективите за развитие на небанковия финансов сектор. Ние сме абсолютно за рейтингова агенция в Европа. Но ако тя е обективна, ще даде горе-долу същите резултати, каквито дават другите големи кредитни агенции, заяви министър-председателят.

През последните месеци трите големи световни агенции Moody's, Fitch и Standard & Poor's, масово понижиха и заплашиха с ново преразглеждане кредитните рейтинги на държавите от еврозоната. Финансовите пазари моментално реагираха и акциите на компании, базирани в тези страни, поевтиняха значително. Това даде повод на някои лидери от ЕС да заподозрат, че тенденциозно се понижават рейтингите на страните и така само се допринася за задълбочаване на кризата. Още през лятото беше лансирана идеята проблемът да се реши, като се създаде европейска рейтингова агенция.

Това, че агенцията ще е европейска, не би трябвало да пожали нито една държава, която не спазва финансова дисциплина, коментира Борисов. Преди дни той се похвали с положителната оценка на Moody's, от която става ясно, че България е единствената държава в ЕС с повишен кредитен рейтинг от началото на кризата. Междувременно стана ясно, че от КФН също подкрепят създаването на такава структура. Конкуренцията и в сектора на рейтинговите агенции е важна и би трябвало да бъде насърчавана, обоснова се шефът на комисията Стоян Мавродиев.
Още от статията на „Монитор"

"До юни 2012 г. ще е готов законът за мултифондовете", информира „Класа"
През юни 2012 година ще бъде готов законопроектът за създаване на пенсионни мултифондове. Това съобщи заместник-председателят на Комисията по финансов надзор Ангел Джалъзов на конференция за нефинансовия сектор. С него ще бъде предложена възможност на осигурените потребители да избират как да се инвестират парите им. „За юни следващата година сме предвидили да финализираме законопроекта за мултифондовете в България, като целта е, от една страна, да предложим няколко пенсионни продукта - такъв с консервативно инвестиционно портфолио, с балансирано и с агресивно, така че всеки потребител да има право на избор", потвърди Джалъзов. Все още обаче се водят дискусии дали новите възможности да обхващат единствено третия стълб на пенсионната система - т.е. доброволното частно осигуряване, или и втория стълб - т.е. задължителното допълнително осигуряване.

Председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев пък посочи, че част от парите на Сребърния фонд могат да бъдат инвестирани именно чрез мултифондовете на БФБ, като това ще зависи от тяхната стратегия. Добрите идеи не бива да бъдат отлагани заради кризата, колкото по-бавно се правят реформите, като например тази в пенсионната система, толкова по-болезнени са те за хората и за държавата, която ги прави, потвърди Мавродиев.

България е „за" европейска агенция за кредитен рейтинг, пък посочи премиерът Бойко Борисов при откриването на форума. По думите му именно пазарите са основното нещо, което смущава съня на световните лидери и дава оценката за водената от тях политика. В Европейския съвет няма решение, няма тема, свързана с днешната ситуация в света, която да не бъде съобразявана с т.нар. пазари. Веднага следва въпрос "как ще отреагират пазарите на тази тема", обясни премиерът.
Още от статията на „Класа"