"Всеки трети учител работи на две места" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Тенденцията все повече български учители да се хващат на втора работа, за да свържат двата края, се задълбочава. Вместо да се отдадат на заслужен отдих през лятото, почти всички наши преподаватели работят. Всеки втори учител и всяка трета учителка имат и второ работно място през учебната година, като има случаи на хора дори с две допълнителни работи. Това показва проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".
От синдиката решили да проверят дали почиват, или работят родните учители по време на лятната си ваканция. "За съжаление се оказа, че много малка част от педагозите въпреки високата им средна възраст имат време за почивка. Само 8% от учителите успяват да почиват, без да работят", констатират оттам.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Ключова реформа на Москов увисна", четем на първа страница на в. "Капитал Daily"
Идеята на здравния министър Петър Москов за комплексно лечение не бе приета при гласуването на второ четене на пакета промени в здравните закони в парламентарната комисия в петък. ГЕРБ, ДПС и БСП отхвърлиха текста, който предвижда договор със здравната каса да могат да сключват само болниците, които се обединяват в консорциум, за да могат да осигурят комплексно лечение. Така засега остава досегашната практика касата да финансира отделни дейности, а пациентите да търсят различни заведения, в коитo...
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Вицепрезидентът Маргарита Попова: Укрепването на правосъдието е дълга работа за грамотни хора", четем на първа страница на в. "Труд"
Г-жо Вицепрезидент, новият политически сезон стартира в дните, когато празнуваме Съединението и Независимостта на България. Това съвпадение сигурно е случайно, но не буди ли размисъл?
- Има преломни моменти в националната ни история, които във фокус събират епохи. Не просто дати от историческия ни календар, а отражение на дълбоки трансформационни процеси, направлявани и вещо, и вероломно в продължение на столетия и оставили до днес последици с болезнени усещания за вечните интереси на империите на Балканите - нашият дом в Европа. Отбелязваме тези събития с механично повтарян церемониал. А напоследък, за огромно съжаление, и със страх - да не би да поставим националните ни тежнения и интереси пред евроатлантическите.
Прочети още от в. "Труд"
"Пишат правила за цента на живота", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Правила за определяне размера на обезщетенията на пострадали при катастрофи граждани може да напише Комисията за финансов надзор. Това предвижда новият кодекс за застраховането, който е внесен в парламента от Министерски съвет и ще бъде гласуван до края на годината. В момента обезщетенията, които се изплащат от по полицата "Гражданска отговорност", когато има пострадали хора, се определят от самите застрахователи. Но често се стига до съд за да се получи по-високо обезщетение. В резултат за едно и също нараняване може да се получат в пъти по-големи или по-малки суми. В новия кодекс се посочва, че КФН може да приеме наредба, с която да се определят минимални изисквания към определянето на обезщетения при смърт или телесни увреждания на физически лица.
Минималната застрахователна сума, за която ще носят отговорност компаниите по "Гражданска отговорност" е 10 млн. лв. при пострадали хора и 2 млн. лв., ако има само имуществени вреди.
Прочети още от в. "Стандарт"
"Чужденци на хайка за БГ булки" четем на първа страница във в. "Монитор"
Чужденци си плащат, за да открият български хубавици, които само им обещавали да се омъжат за тях, а всъщност са ги мамили за пари. Много от мъжете вече търсят услугите на наши специалисти, за да издирят мошеничките, разказаха пред „Монитор" от детективска агенция „Корона АИК".
„Чужденците знаят, че не могат да водят съдебни дела, защото абсолютно доброволно са превеждали пари по банков път или чрез куриерски услуги. Те обаче искат да получат информация за истинската същност на тези жени, както и подробни данни за тях", допълниха детективите.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„БТК финтира "Мобилтел" в спор за конкурс на транспортното министерство", пише в. "Капитал Daily"
Безплатни разговори навсякъде за две години. Тази вариация на мобилна услуга е мечта за всеки реален телеком потребител, а за служителите на министерството на транспорта (МТИТС) тя вече е сбъдната. Това става ясно, след като Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не уважи жалбата на "Мтел" за загубената от компанията обществена поръчка за предоставяне на телеком услуги. В решението на антимонополния регулатор се виждат детайли за офертите на спечелилия търга БТК и втория участник - "Мтел".
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Следващият бюджет ще бъде по-лош от сегашния", пише в. "Сега"
Любомир Дацов е роден на 2 май 1965 г. Завършил е "Планиране и прогнозиране на икономическите системи" в УНСС. Бил е заместник финансов министър от 2001 до 2009 г.
- Господин Дацов, банките у нас са в очакване на преглед на активите и на стрес тестове. Какво се очаква да покаже тази проверка? Тя е нова за системата.
- Големите банки в България, които са собственост на утвърдени западни банки, прилагат практиките на своите "майки". Не очаквам някакви кой знае какви изненади. Не се притеснявам за тестовете по отношение на изискването за капитал или поне необходимостта от такива действия би била ограничена. Защото за разлика от много други страни у нас винаги Централната банка е поставяла много високи изисквания към собствения капитал на банките и към привлечения капитал.
- Банки като ПИБ обаче не влизат в това число...
- За ПИБ това важи още повече, защото тя в момента е в режим на специален надзор и преструктуриране.
Прочети още от в. "Сега"
"Бензин и дизел остават сред най-скъпите в ЕС" пише в. „Труд"
Въпреки че цените на бензина и дизела само за три седмици у нас намаляха с 16 стотинки на литър, те остават сред най-скъпите в ЕС. Това показва справка на сайта energy.eu за цените, преди в тях да бъдат включени данъците.
Само в две страни нафтата е по-скъпа преди ДДС и акциз - в Дания и в Малта. Бензинът е с по-висока цена в Дания, Италия и Малта.
Според изчисленията на сайта цената на А95 и на дизела у нас са съответно 0,553 евро и 0,586 евро. Средната цена на тези две горива без данъци в ЕС е 0,500 евро за бензина и 0,496 евро за дизела, т.е. в България те са с 10,6 и с 18,15% по-скъпи.
Прочети още от в. „Труд"
"Парите от евросанирането отиват за нови автобуси", четем във в. "Монитор"
Немалка част от евросредствата по проекта "Енер¬гийно обновяване на българските домове", финансиран по ОП "Регионално развитие" (2007-2013) до края на годината ще бъдат пренасочени към изпълнение на общински обекти за градската среда или закупуване на нови транспортни средства, научи "Монитор".
Прехвърлянето става възможно защото по европрограмата има много резервни проекти. Според зам.-министърът МРРБ Деница Николова, която ръководи и управляващия орган на ОПРР, няма риск за загубим средства заради евросанирането, защото има наддоговаряне. По думите на зам.-регионалния министър, има нов списък от резервни проекти, към които ще бъдат насочени неизползваните средства. Над 20 общини са заявили интерес за това. Те са за допълнителни обекти по оста за градска среда и градски транспорт. "В момента от управляващият орган на ОПРР се прави оценка за допустимостта има за финансиране", уточни Николова.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Фирма на Ватикана се мести в България", пише в. „24 часа"
FAAC е лидер в производство на врати
Единствената мултинационална групировка в света, чийто собственик е Католическата църква, се мести в България, съобщи италианският в. „Стампа".
Компанията FAAC, която е лидер в производството на врати за огради и гаражи с автоматично заключване, затваря една от фабриките си в Грасобио, до град Бергамо и предпочита по-изгодната за дейността й България. FAAC има годишен оборот от 280 млн. евро.
Заради закриването на фабриката 50 италиански работници остават на улицата и няма да получат обезщетения, както се полага в други случаи според италианския закон. Това предизвика вълна от недоволство сред останалите без работа служители. Причина за странния факт е, че реалният собственик на компанията - Курията на Болоня, не е подписал споразумение със синдикатите, което предвижда в подобни случаи изплащане на обезщетения. Курията на Болоня е под шапката на Ватикана.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Нужни са нови правила в обществените поръчки", пише в. "Стандарт"
Мина времето, когато държавата се смяташе за добър платец. Критерият икономически най-изгодна оферта спъва конкуренцията.
Инж. Росен Колелиев е в Управителния съвет на Камарата на строителите и управител на фирма "Пътища и мостове" ЕООД Варна. Специалистът отговаря на въпроси за проблемите в строителния бранш и какви са рецептите за справяне с тях.
- Г-н Колелиев, какви законодателни промени са необходими, за да се улеснят процесите на проектиране и строителство?
- Голяма част от законите и нормативната база вместо да съдействат за улесняване работата на проектанти и строители, създават пречки. Най-фрапантен е случаят със Закона за обществените поръчки, който реално създава корупционни практики с така наречената икономически най-изгодна оферта. Така реално конкуренция няма. Което означава застой, незаинтересованост от иновации и ефективно строителство. И много колеги - управители и собственици на фирми, са на път да се откажат от бранша.
Сега в България търговете чрез този критерий се печелят от краен брой фирми, които са т.нар. "брокери на обществени поръчки". Тези фирми "разпределят" работата като оставят "лъвския пай" за себе си.
Прочети още от в. "Стандарт"