„Чудо спря огнен ад", четем от първата страница на „Стандарт"
Чудо спаси от гибел пилоти и две села. МиГ-29 се запали по време на учение край Пловдив. Двамата летци успяха да отклонят самолета далеч от съседните села Граф Игнатиево и Голям чардак, преди да катапултират. "Ако машината беше паднала върху къщите, щеше да има стотици жертви", кръстеха се вчера местните хора. Те се зарекоха да направят курбан за здравето на двамата асове. Според Пловдивския митрополит Николай спасението от голямо нещастие се дължи на светините, които идват под тепетата за визитата на българския и руския патриарси през уикенда. "Чудотворната икона, известна като Златната ябълка, и частицата от кръста Господен са помогнали", заяви владиката пред "Стандарт". Той ще отслужи в 11 ч днес благодарствен молебен за спасението на летците и хората от двете села.
Още по темата от „Стандарт"

„България заплашена с глоба от 15 000 евро на ден заради боклука", предупреждава от първата си страница „Сега"
България за първи път се изправя пред заплахата да бъде наказана с всекидневна глоба от ЕС, защото не спазва европейското законодателство. Европейската комисия поиска вчера от Съда на ЕС да започне да я санкционира с 15 220 евро на ден, докато не въведе (транспонира) във вътрешното си законодателство Рамковата директива от 2008 г. за отпадъците.

Всички страни в ЕС бяха длъжни да приемат закони въз основа на директивата до 12 декември 2010 г. Срокът не бе спазен от 23 държави, но само шест от тях се забавиха след първото предупреждение през януари 2011 г. България бе предупредена два пъти от Брюксел - с нотификация на 27 януари 2011 г. и с мотивирано становище на 16 юни 2011 г. Въпреки това тя продължи да изпробва търпението на ЕК почти цяла година и оттук нататък наказателната щафета се поема от съда в Люксембург.

"Решението се отнася единствено до въвеждане на Рамковата директива за отпадъците в националното ни законодателство чрез нов закон за управление на отпадъците и по никакъв начин не се отнася към прилагането на законодателството в областта на управление на отпадъците", успокоиха от екоминистерството. Оттам се оправдават, че проектозаконът е внесен в парламента на 11 юли 2011 г., но в хода на обсъжданията са възникнали "сериозни и продължителни дискусии", които са забавили приемането му. Тази седмица законът най-сетне се добра до второ четене във водещата комисия - по околна среда, и предстои гласуването му в пленарна зала.

Очаква се законопроектът да се приеме до един месец и така България да си спести глобите. "Европейската комисия ще бъде незабавно уведомена. С това задължението на страната ще бъде изпълнено, след което се очаква ЕК да оттегли иска си и наказателното производство срещу България да бъде преустановено", смятат от екоминистерството. Депутатите от ГЕРБ се скриха зад това съобщение и отказаха всякакви други коментари.
Още от статията на „Сега"

„Назад с 15 000 евро на ден", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Мудността на българските власти в прилагането на европейските правила за пореден път беше порицана от Брюксел. Този път освен обичайните заплахи за наказателна процедура България може да получи и глоба от над 15 000 евро на ден. Причината е, че до края на 2010 г. страната трябваше да въведе в закона за отпадъците разпоредбите на евродиректива, която поставя високи цели за рециклиране на различни видове боклук. А през пролетта на 2012 г. България още се бави.

Какво казва Брюксел

В четвъртък Европейската комисия съобщи, че се е обърнала към Съда на Европейския съюз с искане на България, Унгария, Полша и Словакия да бъдат наложени глоби, защото не са вкарали в националното законодателство рамковата евродиректива за отпадъците. България може да плаща по 15 220 евро дневно. При Унгария, Полша и Словакия финансовите санкции могат да са съотоветно 27 316, 67 314 и 17 136 евро на ден.

ЕК може да поиска от съда да наложи глобите още при първото сезиране, без да е необходимо второ решение. Самата санкция обаче започва да тече от решението на съда, което може да бъде взето и след година. Дотогава новият закон за управление на отпадъците, който според министерството на околната среда напълно ще въведе правните норми на директивата, ще бъде окончателно приет.

Санкции под въпрос

"Нищо не е въведено в законодателството", обясниха от пресофиса на комисаря по околната среда в отговор на запитване на "Капитал Daily". И допълниха, че ЕК не е получила причина за забавянето. "Санкциите могат да бъдат избегнати, ако рамковата директива за отпадъците бъде транспонирана преди отсъждането на Съда на ЕС (което се очаква до една година)", пише още в отговора. Българските власти бяха предупредени за нарушенията още на 16 юни 2011 г. Тогава от Брюксел дадоха два месеца, за да бъдат приети разпоредбите. Последните изменения в закона за управление на отпадъците влязоха в сила миналата пролет. Междувременно министерството на околната среда представи проект за изцяло нов закон за отпадъците, който въвежда европейските изисквания и цели за рециклиране и компостиране на отпадъците.
Още от статията на „Капитал Daily"

„133-ма годишно загиват на работа" е водещото заглавие на „Труд"
Дни преди празника на труда 1 май "Труд" реши да провери кои са най-опасните професии в България и какви са рисковете, които застрашават живота на работещите всеки ден. Днес ще бъде отбелязан и Международният ден на загиналите и пострадалите при трудови злополуки.

Работник на 37 г. загина от токов удар при ремонт на далекопровод край Добрич преди ден. Колегата му, с когото са отстранявали повредата, е със сериозни изгаряния. Проверка на трудовите инспектори показала, че причината за инцидента е човешка грешка. Екипът не изключил напрежението на друг далекопровод, което е предизвикало волтовата дъга. Това е последният нещастен случай от черната хроника на трудовите злополуки у нас.

Статистиката сочи, че през последните 12 г. общо 1600 души са загинали при инциденти на работното си място. Това означава, че по 133 българи годишно умират при трудови злополуки.

Най-много загинали е имало по време на икономическия бум през 2007 и 2008 г. - общо 359 души за двете години. След това има спад на средната смъртност (от 133 на 86 души годишно), която се дължи както на усилията на институциите и бизнеса, така и на намаляването на заетостта. През периода 2000-2011 г. работните травми са намалели с 55% - от 6172 на 2752.

Най-често жертва на злополуки стават строители, миньори и металурзи, показва черната статистика на Националния осигурителен институт (НОИ). Смъртните случаи са измерени като дял от заетите в съответния бранш.

Тежкият физически труд при много ниски или високи температури, вибрациите от ръчни инструменти, силният шум вдигат много риска от травми в тези професии.

Освен опасностите от срутвания в рудниците и падането отвисоко на строителната площадка, миньорите и дюлгерите са застрашени и от нелечими белодробни заболявания заради постоянното вдишване на прах, пушек и вредни газове.
Още от статията на „Труд"

"Бензинът се изравнява с дизела по цени" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Бензинът и дизелът вероятно ще се изравнят по цени до ден-два, след като "Лукойл България" свали цените на едро на първото гориво. Така по бензиностанциите на компанията масовият А-95 ще се продава за 2,62-2,63 лв.

Същата е и цената на дизела. Поевтиняването идва след задържането на котировките на петрола под 120 долара през последните 10 дни. Заради това в началото на седмицата "Лукойл" свали първо цената на дизела с 4 ст., но тогава бензинът остана без промяна.
Още от статията на „24 часа"

„Азербайджан ни дава газ", съобщава от първата си страница „Монитор"
България може да е първата страна от ЕС, която ще получи газ от Азербайджан. Това е заявил президентът на каспийската държава Илхам Алиев на среща в двореца си с премиера Бойко Борисов.

Основният акцент в стартиралото вчера в Баку посещение на оглавяваната от премиера българска делегация са именно енергийните въпроси. Сред министрите, които придружават Борисов в страната, не случайно е отговарящият за енергетиката Делян Добрев. При визитата си наскоро в Тбилиси премиерът обяви, че България може да внася азербайджански газ от Грузия през Черно море.

От разговора му с Алиев пък станало ясно, че преговорите за това вървят към практическа реализация на проекта за прекарване на втечнено синьо гориво. Двамата се обединили около необходимостта от допълнително сътрудничество и в търговията, селското стопанство, туризма и информационните технологии.

По-рано премиерът посети Фонда на приятелите на културата на Азербайджан „Гейдар Алиев". Той написа в книгата за гости там: „Пожелавам успех на азерите". Министър-председателят се разходи из галериите на фонда и бе запознат с живота и делото на бившия държавен ръководител Гейдар Алиев. Интересът на премиера привлече картата на газопреносната мрежа на Азербайджан, основният коридор от която минава през Турция, но свива на юг към Мала Азия.
Още от статията на „Монитор"

„Китай открива кредитна линия от $10 млрд. за Централна и Източна Европа", пише на първата си страница „Класа"
Китайският премиер Вън Цзябао обяви откриването на кредитна линия от 10 милиарда долара за финансиране на проекти от Централна и Източна Европа, съобщиха полски медии. Вън бе на двудневно посещение в Полша и вчера участва в регионален икономически форум, на който присъстваха и правителствени ръководители от Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Македония, Черна гора, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения и домакините от Полша. България бе представена от делегация, водена от вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков.

При откриването Вън Цзябао заяви: "За да се задълбочи сътрудничеството между нашите страни и региони, китайското правителство реши да открие специална кредитна линия на стойност 10 милиарда долара, предназначена за подкрепа на проекти за сътрудничество в инфраструктурите, новите технологии и зелената икономика." На форума стана ясно още, че Китай ще създаде специален фонд за инвеститорско сътрудничество между Китай и Централна и Източна Европа, възлизащ на 500 млн. долара.
Още от статията на „Класа"

„Бум на мераклии за мини ВЕЦ-ове", четем в „Стандарт"
Истински рекорд отбелязаха в Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пазарджик при отчитане на заявленията за изграждане на мини ВЕЦ-ве в областта. До момента са събрани 40 инвестиционни предложения за изграждане на съоръженията, главно по реките Чепинска, Стара и Тополница.

С включването на пътя за Велинград в националната мрежа и неговия ремонт с европари апетитите се засилиха и само за отсечката по дефилето има дузина предложения. До момента в района работещите мини ВЕЦ-ве са пет. От тях две са в община Велинград на реките Чепинска и Лепеница и още три в общините Пазарджик, Пещера и Лесичово.

Съвсем скоро се очаква да бъдат пуснати в експлоатация новите централи "Варвара" и "Ели дере", които са на Чепинска река. За там мераклиите са общо 11. За целия източнобеломорски район работещите мини ВЕЦ-ве са 48, сочи справка на "Басейнова дирекция" в Пловдив.
Още от статията на „Стандарт"

"ГЕРБ бие отбой за Сребърния фонд", съобщава „Труд"
Депутатите от ГЕРБ най-вероятно ще бламират финансовия министър Симеон Дянков за Сребърния фонд. Мнозинството в парламента планира да отложи максимално разглеждането на предложените от кабинета законодателни промени и между първо и второ четене да изчисти най-спорните текстове, научи "Труд".

Между Дянков и независими икономически експерти възникна разнобой заради желанието на финансовия министър да отпадне забраната за инвестиране на средствата от резервния пенсионен фонд в български държавни ценни книжа, общински облигации и в книжа на компании, които се търгуват на родната борса. Дянков предлага до 30% от средствата да могат да се вложат в родни ДЦК още тази година, като идеята е до 2016 г. този процент да достигне 70. До 15% от парите пък ще могат да се инвестират в книжа на български общини, а до 30% - в корпоративни облигации на български предприятия.

Депутатите от ГЕРБ обмислят вариант да отхвърлят изцяло текста за инвестирането на парите за пенсии в български ДЦК и в книжа на общини и така да отговорят на най-тежките критики срещу законопроекта. В краен случай може да се допусне възможност за минимални вложения в дълг на българската държава, което ще предпази от рискове по-голямата част от резерва за пенсии и няма да може да бъде критикувано, че ще изкриви пазара.
Още от статията на „Труд"

„Фирма плаши с екокриза заради борч на Агенцията за храните", разкрива „Сега"
Между Агенцията за храните и шуменския екарисаж всеки миг ще пламне война, която може да доведе до епидемии и до наказания от Брюксел. "Брамас-96", която обезврежда и преработва животинските отпадъци на над половин България, заплашва да спре работа, защото държавата й дължи 2.5 млн. лева. Агенцията не оспорва борча, но твърди, че не е в състояние да плати.

За цяла България има само две предприятия за обезвреждане на животински трупове и отпадъци - във Варна, което обслужва 10 области на страната, и в Шумен - за останалите 18 области. Държавното ведомство е натрупало борча за около 9 месеца, а според директора на шуменския екарисаж Мирослав Александров подобен проблем имали и във Варна.
Още от статията на „Сега"

„Спецгрупа готви проектната компания за 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй", съобщава „Класа"
Предвижда се създаването на проектна компания за изграждането на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй". На първия етап тя ще е 100% собственост на първата ни атомна централа. За реализирането й е създадена специална работна група, чийто председател е Валентин Николов, зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма. Следващата седмица участниците в нея се събират да направят пътна карта на проекта. Това съобщи Николов, след като откри международен форум, посветен на стратегическите енергийни предизвикателства в ЕС. В него участваха компании от Вишеградската четворка - Чехия, Полша, Унгария и Словакия, а също България и Румъния.

„Русия не е предявила официално претенции към България за АЕЦ „Белене", категорично отрече тиражираните твърдения в руските средства за информация за това зам.-министър Николов. По думите му до момента никой не е споменавал за 1 млрд. евро претенции от Москва към нашата страна. Все още не са изчислени задълженията ни към „Атомстройекспорт" за първия реактор за Белене нито руските към нас, напомни той.

"ЧЕЗ - България" настоява в нашата страна най-сетне да се въведат реални пазарни цени за електроенергията, за да могат компаниите да възстановяват разходите за инвестиции, които правят. За това съобщи Петер Докладал, регионален мениджър на чешката компания. Той припомни, че ЧЕЗ притежава ТЕЦ-Варна от 2005 г. и оттогава досега все чака страната ни да либерализира пазара. „Не можем да изнасяме електрическа енергия за Турция, Румъния или Сърбия, защото трябва да платим по 12 евро за пренос на мвт, а тогава експортът е неизгоден", оплака се Докладал. Той съобщи, че в големите студове тази зима ТЕЦ-Варна три пъти за четири месеца е спасявала българската енергийна система от срив, включвайки студения си резерв.
Още от статията на „Класа"

„Платихме за застраховки 258 млн. лв. само за месец", съобщава „Монитор"
Само за месец българските граждани и фирми са си направили застраховки, за които са платили на компаниите премии от над 258 млн. лв., показва статистиката на финансовия надзор за февруари. От тях 213 млн. лв. се падат на общото застраховане, а 45 млн. лв. ­ на животозастраховането. Точно застраховките „Живот" са тези, които омекотяват свиването на застрахователния пазар, показва още финансовата статистика. Общо за пазара отчетеният спад през февруари е с 2,8% на годишна база. Той е резултат от намаляване на премиите с 4,9% в общото застраховане и от 8,3% ръст на животозастраховането. Аналогичните проценти за януари са съответно спад от 5,8% и ръст от 9,9 на сто. Общо за пазара отчетеното свиване на пазара през януари е с 3,5%.

Като цяло обаче премийният приход на компаниите през първия месец на 2012 г. е бил двойно по-малък - 154 млн. лв. Въпреки че автомобилните застраховки запазват сериозния си дял в общо сключените полици през февруари, общият премиен приход по тези видове застраховки намалява на годишна база с 8,8% при ръст от 0,7% към края на февруари 2011 г.

Имуществените застраховки („Пожар и природни бедства" и „Други щети на имущество") заемат дял от 14,5% от премийния приход. На годишна база общият премиен приход по имуществените застраховки нараства с 5,7% при спад от 22% към края на февруари 2011 г.

При животозастраховането най-много постъпления компаниите отчитат от полиците „Живот" и рента - 76,4%.

За цялата минала година всички 34 застрахователни дружества, които работят на българския пазар, отчитат брутен премиен приход от 1,6 млрд. лв. Спадът на премиите на годишна база е с 0,8%. В края на 2010 г. отчетеният спад беше от 3,5 на сто. От общия премиен приход на общото застраховане се падат 1,36 млрд. лв., или с 0,9% по-малко в сравнение с 2010 г.
Още от статията на „Монитор"