JPMorgan получи изненадващи приходи от $29 млрд., благодарение на новите счетоводни правила, които позволиха на втората по големина банка в САЩ да трансформира лошите кредити, закупени от Washington Mutual, в приходи, предаде Bloomberg.
Wells Fargo, Bank of America и PNC Financial Services са се възползвали по подобен начин от поглъщането на Wachovia, Countrywide Financial и National City, показват данните на Федералната депозитно-застрахователна корпорация и Фед.
Промяната на счетоводните правила е довела до приходи третирани по т. нар. „значителна оценка", основана на бъдещите очаквания за паричните потоци, който ще генерират активите, в размер на общо $56 млрд.
Чрез прилагане на правилото за оценка за ипотеки и търговски заеми, чиято балансова стойност намаля силно, под натиска на най-лошата финансова криза от Голямата депресия насам, банките получиха приходи от реално неликвидни активи.
Когато JPMorgan купи фалиралата WaMu през миналия септември за $1.9 млрд., като базираната в Ню Йорк банка използва счетоводен трик, който позволява да се запишат лошите заеми по справедлива стойност, отписвайки 25% от активите за $118.2 млрд. Сега, когато кредитополучателите плащат дълговете си, банката счита, че може да спечели преди облагането с данъци.
Счетоводното правило, известно като Отчет на позиция 03-3, позволява на компанията да отпише агресивно кредитни активи, след което да ги прикачи обратно към баланса си, ако съответните активи ще донесат печалба в дългосрочен план.
JPMorgan купи WaMu, след като регулаторите поеха контрола над базираната в Сиатъл финансова компания, което беше най-големият банкови фалит в историята на САЩ.
JPMorgan отписа $29.4 млрд. от активите на WaMu, най-вече ARM ипотеки с негативна амортизация на дълга и жилищни ипотечни заеми.
След това JPMorgan отчете за първото тримесечие печалба от дълговите активи на WaMu в размер на $1.26 млрд. от лихви, като въз основа на разликата между стойността на активите в балансите на компанията и бъдещите очаквания за генерираните от тях парични потоци, от банката очакват допълнителни приходи в размер на $29.1 млрд.
Правителствените усилия за намаляване на ипотечните проценти и стабилизиране на пазара на жилища доведоха до силно намаление на лихвите по ипотечните кредити, до нива под 5%, което прави много по-лесно за длъжниците да рефинансират задълженията си, като заявките за рефинансиране са се увеличили със 71% на тримесечна база през първата четвърт на годината.
Банките все още са изправени пред риск нивото на просрочените ипотечни задължения да надхвърли очакванията, с оглед на ниските цени на имотите и да доведе до нови отписвания на активи. Ипотечните възбрани в САЩ нараснаха рекордно за втори пореден месец през април, увеличавайки се с 32% на годишна база до повече от 342 000, според последния доклад на RealtyTrac, а по-голямата част от заемите отпуснати от Wachovia, Countrywide Financial и National City са в регионите с най-високи нива на просрочени заеми, като Калифорния, Флорида и Охайо.
Например Bank of Americа, най-голямата банка по активи в САЩ, има потенциал за покупко-счетоводни приходи от $14.1 млрд., в това число $627 милиона печалба от придобиването на Merrill Lynch и остатъка от Countrywide.
Но компанията купи мажоритарния дял в Countrywide през юли 2008 г., точно преди финансовата криза да се развихри с пълна сила, подкрепена от банкрута на Lehman Brothers и WaMu.
Така, заради увеличението на лошите кредити, Bank of America трябваше да отпише част от първоначално очакваните допълнителни приходи от $19.6 млрд.
вендета
на 27.05.2009 в 12:15:11 #2Uau, недей така, не разваляй оптимизма, който се напъва да залее нюза! Като гледам, по свякакъв начин се опитват да изкарат САЩ абсолютно дееспособени и незасегнати от кризата и едва ли не, че не са и виновни за световното финансово фиаско!
Uau
на 27.05.2009 в 08:22:05 #1Днес фалира "Адванта"която предлагаше добри кредитни карти за бизнес.В сайта им пише че имат запор на кредитите и ще съществуват до 30ти Май.Това за кредитополучателите дето започнали изплащания по дължимите кредити е бозава информация.Нищо подобно.Кризата продължава,батака е голям и както каза Обама "голяма е кашата тука".Ако тировете не тръгнат както вървяха до преди две години нищо хубаво няма да се случи.Като оптимист ще кажа че може и по тъпо да стане от световен мащаб.