в. Сега: Бавария кани безработни млади европейци

Германският лидер на консервативния Християнсоциален съюз (ХСС) и премиер на Бавария Хорст Зеехофер призова младите безработни хора в Европа да имигрират в провинцията, където да си намерят работа. В интервю за в. "Велт ам зонтаг" той поиска тези младежи да получат добро образование в Германия, да подобрят знанията си на немски език и да им се даде шанс да се реализират. "Това е в интерес на всички", каза Зеехофер. "Ние имаме прекалено малко млади хора, докато в някои европейски страни цари в същото време голяма младежка безработица над 50%. Трябва да се погрижим за тази квалифицирана работна ръка", убеден е лидерът на ХСС, който е традиционен съюзник на управляващия Християндемократически съюз (ХДС) на канцлера Ангела Меркел.

Основната причина за тези откровения на Хорст Зеехофер е липсата на квалифицирана работна ръка, което се отразява негативно на икономиката на Бавария, която е една от водещите провинции в Германия. "Като цяло все по-трудно намираме качествен персонал.

Още от статията във в. Сега

Капитал Дейли: Комисия за едноличен надзор

Председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев е използвал регулатора като параван за едноличните си решения и за да институционализира свои лични позиции. Това стана ясно от изпратено до медиите писмо от трима от петимата членове на комисията по повод на съобщение на сайта на ведомството относно планираното му преместване в нова сграда на ул. "Будапеща" №16 от февруари 2014 г. В него те опровергават твърдението, че изборът й е "направен с единодушното решение на КФН, взето на заседание на регулатора", като заявяват, че невярната информация е разпространена от председателя и те не са участвали в обсъждане и вземане на решение относно сключване на договор за наемане на нова сграда за КФН под никаква форма. Отделно двама от подписалите писмото потвърдиха пред "Капитал Daily", че това не е първият по рода си случай и че Мавродиев не е съгласувал с тях и други решения, включително и последната позиция на КФН по отношение на медийните публикации около инвестициите на пенсионните компании "Доверие" и "Алианц България".

"Не приемаме този начин на работа. Абсолютно това не е първият случай на еднолично вземане на решения от председателя, което се представя като решение на колективния орган. Политиката на "свършените факти" е факт в КФН", коментира единият от подписалите писмото, зам.-председателят по застраховането Борислав Богоев, който добави, че членовете на КФН са сезирали за невярната информация и финансовия министър Петър Чобанов.

Още от статията във в. Капитал Дейли

Стандарт: Пак ни залива вносен зарзават

Усилията на земеделското министерство да спре евтиния внос на плодове и зеленчуци, за да спаси родните фермери, удариха на камък. Въпреки мащабните акции борсите в страната отново са пълни със зарзават от всички краища на света. Така тази година вероятно компотите в мазетата ще са от гръцки нектарини и праскови. Партидите от южната ни съседка са с до 30 ст. по-евтини от нашите, като на борсата може да се намерят за около 50 ст. Родното производство пък тръгва от 80 ст. Български череши изобщо няма, на който му се яде, може да си купи отново гръцки за по 2 лв. за килограм на едро.

Ягодите са от Италия, като за килограм на борсата искат по 12 лв. Български ябълки също няма. Предлагат се произведени в Гърция, Италия и Чили. Цените за килограм плодове от южната ни съседка започват от 80 ст., италианските ябълки са по 3,50 лв., а чилийските - по 4 лв. Крушите пък са от Китай и Гърция, като цените им съответно са 2,90 лв. и 2,20 лв. за килограм. Атина ни задминава и при гроздето. Килограм грозде, расло край Олимп, се продават за левче, докато родното е по 1,20 лв. Не много по-различна е ситуацията и при някои зеленчуци.

Още от статията във в. Стандарт

Труд: Държавата излиза от БТК

Българската държава ще се откаже от златната си акция в БТК. Решението за отмяната на изключителните права е първа точка от дневния ред на извънредно общо събрание на телекома, което е насрочено за 16 септември т.г. "Златната акция" в БТК дава възможност за вето от страна на държавата на някои решения на мениджмънта на компанията, но досега това право не е ползвано.

Ще направим пълен преглед на приватизационния договор до 16 септември, каза пред "Труд" зам.-министърът на транспорта Георги Тодоров. Именно неговото ведомство е държател на акцията с изключителни права. Тодоров не потвърди дали вече е постигнато споразумение между държавата и собствениците на БТК за златната акция, но уточни, че ще бъде поискано и становище от финансовото министерство.

Още от статията във в. Труд

Монитор: Не ходиш на профилактика - плащаш си лечението

Пациентите, които не ходят на задължителните и безплатни профилактични прегледи, да си плащат скъпото лечение. Такъв вариант за санкции се обмисля за здравноосигурените, които си спестяват да се прегледат. Това стана ясно от изказване на здравния министър Таня Андреева вчера след обсъждането на проекта за Национална здравна стратегия за периода 2014-2020 г. с директори на болници, представители на съсловните и пациентските организации.

„Болничното лечение е най-скъпото. Там отиват близо 80% от финансовия ресурс. Всяка една промяна в нормативната уредба е дълъг процес и до края на годината това не може да стане. Освен, че трябва да се разработи на експертно ниво, промяната би трябвало да мине и през съгласувателна процедура в различните министерства. Ще се мисли обаче в тази посока, защото е важно", разясни д-р Таня Андреева.

За налагане на по-строги санкции на хората, които не се явяват на профилактични прегледи, се изказа и управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Румяна Тодорова.

Още от статията във в. Монитор

24 часа: Да строиш, става 4 пъти по-бързо с мерките "Бобева"

Четворно ускоряване на дребни местни чиновници и техните началници да си свършат работата. Тази амбициозна цел е заложила в първите 24 мерки за облекчаване на административните режими вицепремиерът по икономическата политика Даниела Бобева.

То трябва да стане факт до есента, когато изтича двуседмичният срок, даден от правителството за премахване на пречките пред бизнеса и гражданите. Засега ускоряването на темпото на работа се отнася за строителството. Според мерките "Бобева" желаещият да започне градеж гражданин или предприемач ще си спестява 23 дни само от облекчаването на една процедура.

Още от статията във в. 24 часа