Искаме да намалим потреблението на определен продукт по някаква причина - защото е вреден за здравето на хората или защото замърсява въздуха и водата. За да го направим, облагаме го с високи данъци. Високият данък оскъпява продукта и дестимулира неговото потребление и производство. Дестимулира го, защото ползата от потреблението на продукта оправдава закупуването на по-малки количества от него при повишената заради данъците цена. Например, ако кафето струва 50 стотинки, човек би пил по две на ден, но ако струва 5 лева едва ли ще го пие толкова често. Данъците имат значение.

Ако се говори за насърчаване на определена дейност или отрасъл, винаги се говори и за намаляване на данъчното й бреме. Смята се, че пенсионното и здравното осигуряване са важни - въвежда се освобождаване на вноските в пенсионни и здравни фондове от облагане на доходите. Някой отрасъл се бори за по-голяма благосклонност от държавата, това винаги включва и борба за по-ниско облагане. Защо се прави това - защото данъците имат значение.

Явлението сива икономика е в пряка връзка с данъчното облагане според изследванията по темата. Човек не би си правил труда да укрива дохода си, ако данъчното облагане е достатъчно ниско - просто разходът от тази дейност (вкл. заплахата от наказание или санкция при разкриване) е по-голям от ползата от нея при минимална данъчна тежест. Много хора, обаче, биха укривали доходи ако данъчното облагане е твърде високо. Просто защото когато данъците са високи, разходът по укриването им е доста по-нисък от ползата от укриването. Данъците имат значение.

Изследванията показват, че когато в една страна общото данъчно бреме като дял от БВП е по-ниско, икономическият растеж в тази страна е по-висок. При по-ниски данъци повече пари остават в джоба на данъкоплатеца, т.е. при този, който е изкарал парите и има най-големи стимули да ги управлява ефективно. Обратно, при високи данъци по-голяма част от парите са в ръцете на бюрократите, които - работейки с чужди пари - имат далеч по-ниски стимули за ефективното им харчене. Колкото по-ниски са данъците, толкова по-малко изкривяване на стимулите има при решенията за полагане на труд, спестяване, инвестиране и пр. Данъците имат значение.

По-ниското облагане на капитала и доходите от него увеличава стимулите за натрупване на капитали в икономиката, за местни и чужди инвестиции, които повишават производствения капацитет, производителността, заетостта и произведения брутен вътрешен продукт. В дългосрочен план, колкото по-нисък е данъкът върху печалбите, толкова по-високи са заплатите в една страна. Съотношението е 1:1 - 1% по-нисък данък печалба води до 1% по-високи заплати. Една трета по-нисък данък печалба води до една трета по-високи заплати и т.н. Данъците имат значение.

По-ниското облагане на личните доходи насърчава полагането на труд, увеличава стимулите за започване на предприемаческа дейност, прави по-изгодно повишаването на образованието и квалификацията. Човек има избор между труд и почивка - като този избор се влияе от съотношението между ползата от допълнително количество труд и ползата от допълнително количество почивка. При по-високо данъчно облагане на труда става по-изгодно да се полага по-малко труд и да се почива повече (почивката не се облага с данък). Данъците имат значение.

По-ниското облагане на потреблението дава повече възможности за потребление. По-високото облагане на потреблението (с ДДС например) означава по-високо ценово равнище, т.е. по-нисък реален разполагаем доход. Данъците имат значение.

Едни и същи данъчни приходи могат да се съберат при различно разпределение между различните данъци. В една страна може да има само преки данъци, но не и косвени или обратно - да има само косвени данъци, но не и преки. Може да има ниски преки данъци и високи косвени, може да е и обратното. Разпределението на данъчното бреме също оказва влияние. Според изследванията, по-ниските преки данъци (дори да са за сметка на по-високите косвени данъци) влияят позитивно на икономиката и доходите. Данъците имат значение.

Освен за икономиката, данъчните ставки имат значение и за държавния бюджет. Когато данъчната ставка по един данък е сравнително ниска, нейното увеличение може да увеличи приходите в държавния бюджет. Колкото по-висока е данъчната ставка, обаче, толкова по-негативно се отразява тя на икономиката и стимулите и в резултат ако се повишава прекалено, тя започва да води до по-малко приходи в държавния бюджет. Един пример - преди няколко години данъкът върху печалбата в България беше 34%, а днес той е 10%; данъкът е по-нисък днес, но приходите от него са по-високи (не само като сума, но и като дял от БВП). Данъците имат значение.

По-високата данъчна ставка, която води до по-ниски приходи в бюджета е и резултат на така нареченото свръхданъчно бреме. Данъкът не само изземва доход от едни хора и го дава на други, данъкът също така влияе на решенията на тези хора. Освен че изземва доход, данъкът също така води до произвеждане на по-малко доход, на по-малко количество стоки и услуги и по този начин загубата на икономиката от един лев платени данъци не е един лев, а много повече. Според едно изследване 100 лева данъчен приход на бюджета струва на икономиката 265 лева загуба на доход. Данъците имат значение.

Когато в Швеция данъците са били ниски колкото в САЩ, Швеция е имала висок икономически растеж и се е изкачила почти до върха на класацията на най-богатите страни в света. Колкото повече се увеличават данъците в тази страна, толкова повече се забавят темповете й на икономически растеж и тя е задмината по ниво на доходи от много други страни. От трето място по доходи в ОИСР преди няколко десетилетия страната падна на 17-то място днес и за да не пада повече започна да реформира данъчната си политика. Данъците имат значение.