„Делото "Лиана" е спряно заради неоткрит извършител", разкрива от първат аси страница „Сега"
Разследването по разработката на службите "Лиана", за която се твърди, че е за незаконно финансиране на ДПС, е спряно. Причината е, че извършителят на престъплението не е разкрит, казаха за "Сега" от Софийската градска прокуратура.  Наказателното производство е за престъпления по служба срещу неизвестни длъжностни лица от екоминистерството. То би могло да бъде възобновено, ако някога, преди да е изтекла давността му, МВР успее да разкрие извършител. Това обаче едва ли ще се случи. Магистрати обясниха, че разработката от 2006 г. наистина е визирала черна каса и конкретни лица, но те са били предупредени и това е провалило операцията. На практика образуваното по разработката дело е било мъртвородено и то вече било "страница от миналото" за държавното обвинение, признаха висши прокурори. Направен бил и опит да бъде разкрито откъде към разработваните лица е изтекла информация, но той не завършил с успех.

Още през септември вътрешният министър Цветан Цветанов отписа разработката. "Работата по делото "Лиана" е била възпрепятствана от обществения интерес върху него и липсата на политическа воля", каза той. И обясни, че хората, които са били обект на разработката, вече не са на същите длъжности. Месец преди това от държавното обвинение обясняваха, че делото е във Върховната касационна прокуратура и по него се работи "активно".

Бившият шеф на контраразузнаването и бивш депутат от ДСБ Атанас Атанасов препоръчваше инспекторатът на МВР да провери кой е работил по "Лиана" и как се е стигнало до прекратяването й. Атанасов дори твърдеше, че ако аферата се разнищи, е възможно бившият вътрешен министър Румен Петков да понесе и наказателна отговорност. Според него в "Лиана" има пасаж, в който "две от разработваните лица в прав текст казват, че 380 хил. отиват за БСП, а 168 хил. - към ДПС".

Румен Петков отричаше да е местил папките на "Лиана" от бившата ГДБОП в НСС и по този начин да е възпрепятствал по-нататъшната работа по делото. По време на изслушване във вътрешната комисия на НС през октомври 2008 г. тогавашният шеф на ДАНС Петко Сертов обаче потвърди, че на 21 февруари 2007 г. по лично разпореждане на Петков част от материалите са прехвърлени от ГДБОП в контраразузнаването.
Още от статията на „Сега"

„Пренаписват учебниците", информира от първата си страница „Стандарт"
Война с безумията и грешките в учебниците започва просветното министерство. До два-три месеца то ще даде указания за пренаписването им. Странните герои като Лиска Миска и Кумчо Вълчо с джип ще бъдат изхвърлени от читанките.

От книгите за горния курс пък ще паднат излишни дати и факти. "Целта ни е да разтоварим децата от наизустяване и да ги накараме да мислят повече", обясни министър Сергей Игнатов. Той се закани до дни да огласи най-големите бисери в сегашните учебници. Игнатов дори забивал флагчета в читанките, за да си отбележи гафовете. Сред тях са прозренията, че "връх Шипка се намира на върха на планината", а "морето е пълно с готварска сол". Игнатов планира още в часовете по литература да се изучават и млади автори.
Още по темата от „Стандарт"

„Еврокомисията чака ясен знак за наказателната реформа", обобщава „Дневник"
Европейската комисия изчаква българският парламент да даде знак дали ще одобри поправките в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), преди да обяви т.нар. технически доклад за реформите в правосъдието и борбата с корупцията и организираната престъпност. Това научи "Дневник" от източници в комисията. Повод за отлагането на доклада са сигналите от България, че промените в НПК няма да бъдат приети във вида, в който бяха обещани на Брюксел.

Еврокомисията обмисля и дали да излезе с официална позиция до София, с която да покаже, че няма да приеме отстъпление от заявеното. Докладът за България трябваше да излезе в края на февруари, но тъй като поправките в НПК ще се гледат на второ четене от правната комисия на Народното събрание в четвъртък, затова от Брюксел ще обявят оценката си за реформите в правосъдието и за борбата с престъпността до средата на март.

В момента в Брюксел текат консултации и дали акцията "Октопод" да получи положителна оценка още в предстоящия доклад, който е експертен и без политически коментари, или да се изчакат по-ясни резултати и това да влезе в годишния през юли. Друга причина за отлагането е свързана и със самия дневен ред на комисията - стратегията "Европа 2020" ще бъде представена в сряда и вниманието от нея не бива да бъде изместено от друго събитие, в каквото би могъл да се превърне докладът за България.

Източниците на "Дневник" в Брюксел заявиха, че се безпокоят дали от НПК няма да отпаднат текстове, според които полицаят, разследвал дадено престъпление, ще може да бъде разпитан от съда, а по делата, зациклящи заради отсъствието на адвокати, ще могат да се назначават запасни защитници. Според същите източници становището на експертите в Еврокомисията е, че тези промени ще ускорят делата и ще намалят формализма, а отхвърлянето им ще разводни цялостната реформа в наказателния процес.
Още от статията на „Дневник"

„Консерваторите изритаха Яне", съобщава от първата си страница „Монитор"
Английските консерватори окончателно изхвърлиха Яне Янев и неговата РЗС от партньорството, става ясно от изказване на Димитър Абаджиев. Вчера той за първи път призна пред „Монитор", че това е и една от причините да напусне РЗС. „Убеден съм, че поведението на Яне по време на обиколките из страната по никакъв начин не се съвместява с това на консерваторите във Великобритания". Според Абаджиев има и други причини, които той няма да коментира на този етап.

"Смятаме, че действията на Яне Янев целят само и единствено да привлекат медийното внимание към него, след като РЗС остана без собствена група в Народното събрание. Очевидно липсата на достъп на господин Янев до псевдосензационна информация го кара да върши и говори несериозни неща". Това се казва в позиция на партия ГЕРБ, изпратена междувременно до медиите. В текста се казва още: „ПП ГЕРБ отказва да влиза в диалог, макар и задочен който не се отнася до задачи и ценности, касаещи доброто бъдеще на българските граждани. ПП ГЕРБ никога не е коментирала действията на псевдополитици и несериозни изказвания.

Ще продължим да отстояваме този си принцип и молим представителите на медиите да имат това предвид", се казва още в позицията на формацията. Обръщението бе разпространено веднага след като приключи протестният митинг на Ред, законност и справедливост (РЗС) пред Министерския съвет. Янев направи панаира пред МС след като лъснаха съмнения, че е финансиран от Октопода. Аферата се разнесе ден след като бившият съветник на шефа на ДАНС Алексей Петров бе задържан за организиране и ръководене на престъпна група, занимаваща се с рекет, изнудване, данъчни престъпления, пране на пари и склоняване към проституция. Публично известен е и фактът, че братът на Трактора Огнян Петров бе включен на трето място в кандидатдепутатската листа на партията на Яне Янев РЗС в избирателен район Ловеч. През декември миналата година пък Алексей Петров публично "се освети" като симпатизант на партията на Янев.
Още от статията на „Монитор"

„Нови 30 000 останаха без работа през януари - 76% ръст за месец", съобщава от първата си страница „Класа"
Още 30 хил. души са останали без работа у нас през януари, съобщи за „Класа" финансовият експерт на КТ „Подкрепа" Мика Зайкова, като се позова на данни от официалната статистика. Сривът на пазара на труда буди сериозно безпокойство, защото броят на безработните само за месец се е увеличил с цели 76%. За сравнение - през декември освободените са били 17 хил. души.

Според Зайкова цифрата реално е много по-висока, ако се вземат предвид хората, които работят на половин работен ден, и тези, които са в неплатен отпуск. Основно безработните идват от строителния бранш, металургията и леката промишленост. Според КНСБ, ако темповете на нарастване се запазят, средногодишно безработицата у нас няма да пада под 15 на сто.

Експерти предвиждат до края на март безработицата да се повиши и да достигне своя пик. Тази година обаче на пазара на труда ще останат най-много висококвалифицирани специалисти.
Още от статията на „Класа"

Съдът над всички" е заглавието на седмичния коментар на д-р по икономика ЕМил Хърсев в „Сега"
След Джон Лок икономистите приемат за аксиома, че пазарна икономика може да има само ако предварително е гарантирано върховенство на закона. Това означава да има еднакви, известни на всички правила, равноправие и правосъдие, т.е. призната и неоспорима от никого върховна власт на съда да решава спорове и да прилага закона, без да е подвластен на какъвто и да било авторитет - бил той политическата власт на монарх или господар от какъвто ще да е вид, религиозен йерарх или пък променливите страсти и желания на тълпата. Иначе, ако би могъл някой - тиран, народен любимец или богослов - да мени и наглася закона по прищевките си, или ако властникът сам казва кое е право и кое не, тогава кой би се чувствал сигурен, че по прищявка няма да му отнемат свободата, живота или собствеността? И е доказано в стопанската история, че в общества, където законът (разбирай съда, който го тълкува и прилага) не стои над всяка друга власт, капиталовата формация клони към нула, т.е. това общество живее ден за ден, никой не натрупва, за да не даде сам повод от корист или чиста завист властникът да посегне върху него, та да му отнеме натрупаното. Такова общество деградира, стопанството се атомизира, държавата се разпада, защото вече не може да набира средства, за да се издържа.

В "Държавата" Платон (428-347 пр.н.е.) казва същото: "Където законът е подвластен на друга сила и няма своя собствена, колапсът на държавата, според мен, не е далеч; но ако законът е господар на правителството и правителството е негов роб, то положението е изпълнено с надежда и хората се радват на благословия, която боговете изсипват върху държавата." Затова се знае, че само законът ни дава свобода и само държава, в която законът е над властта, е свободна.

Този принцип означава, че свободна е държавата, където правителството е подсъдно на съда, а не обратното. Томас Пайн пише през 1776 г.: "Както при абсолютизма кралят е законът, в свободните държави законът трябва да е цар; и не трябва да има друг [цар над него]." Това е модерната демокрация, която Джон Адамс определя като "власт на закона, а не на хората." Който е тъп да го схване, нека да повтаря, докато захапе: "власт на закона, а не на хората." Защото "хората" имат щения всякакви - днес едни, утре обратните. Днес скимтят от умиление пред поредния си идол и за негова усмивка са готови майка си да продадат и брат си да предадат, утре ще се отрекат от любимеца си и ще го хвърлят на кучетата. Те, "хората", и Исуса са разпнали. Такова е било народното правосъдие преди 1977 години, същата е правната култура на масите и до днес. Затова ни е нужна власт на закона, да пази всеки един сред нас от завистта и жаждата за мъст и кръв, да сдържа стаения в гърлото на масите вик "Разпни го!"

Власт на закона значи власт на съда ("а не на хората", бърза да припомни Адамс). При това става дума за съд, който знае закона и сам му се подчинява. Съд, обвързан с "дължимия законен процес", а не съд, избран от народа, за да наложи чрез закона желаната от народа "справедливост" ("Разпни го!"), която се свежда до мъст без много-много кумене кой е виновен, кой крив - кой прав. Още Аристотел различава "власт на закона" от "власт чрез закона". Няма разлика дали тиран, кардинал, комисар, "праведни християни" (онези, обесили Салемските вещици) или "революционните маси" властват чрез закона. А дали законът се ползва като чук (malum Maleficarum), или правото се прилага независимо от чужда воля, желание и влияние, от подвластен на закона и компетентен в юриспруденцията съд. Народът със сигурност не разбира от юриспруденция (нито от фармация, молекулярна биология и дори от теория на парите). Затова няма нищо чудно, нито страшно, ако "доверието в съда е ниско" и "народът не вярва на съда". А онези пък, които недоволстват от начина, по който у нас "съдиите избират съдии" и искат мажоритарен вот за магистрати, нека си спомнят мажоритарния избор на съдии, въведен от съдията Линч, за беззаконията, родени от правно безхаберие на "избраните пряко от народа съдии".
Още от статията на „Сега"

„С високи цени София ще чисти центъра от коли", разкрива „Дневник"
Паркирането в центъра на София ще се оскъпи три пъти. Работна група от общински съветници, администрацията и специалисти от Центъра за градска мобилност предлагат увеличение не само на таксите за час престой в платената зона, но и на служебния абонамент, стикерите за живеещите в центъра, както и на санкциите при поставяне на скоба и вдигане с паяк на неправилно спрели коли. Целта е да се ограничи влизането и престоят с автомобили в центъра на града. Предложенията вече се обсъждат в общинските комисии.

Според плановете на групата зоната за платено паркиране ще остане в същите граници, но в нея ще има три района - син, зелен и жълт. Част от сегашната синя зона ще стане зелена и там се предлага цената да е 2 лв. за час престой. В идеалния център, заключен между бул. "Сливница", "Васил Левски", "Скобелев" и "Христо Ботев" (в който влизат и моловете), ще се плащат 3 лв./час (син район).

В най-периферния - жълт район, платеното паркиране ще бъде 1 лв. По някои от централните булеварди, по които се движи градски транспорт, паркирането ще бъде изцяло забранено, предлага работната група. Това ще са бул. "Дондуков", "Мадрид" и "Христо Ботев".

Концепцията за управление на паркирането предвижда и нови ограничения за максимален престой - до 2 часа в идеалния център, до 3 в зелената зона и до 4 в жълтата. Дори и общинският съвет да приеме новите цени и ред, те няма да се реализират веднага, тъй като Центърът за градска мобилност няма възможност бързо да постави маркировка, колчета и да очертае местата навсякъде.
Още от статията на „Дневник"

„Васко Кеца не помни откъде са му парите", съобщава „Стандарт"
Легендата на естрадата Васил Найденов е забравил откъде е получил доходите си през последните 5 години. Такова обяснение е дал на данъчните инспектори, които попитали звездата какъв е произходът на средствата му, научи "Стандарт". От Националната агенция за приходи категорично отказаха да коментират конкретни имена на фолк и естрадни изпълнители, които се проверяват. Но данъчни коментират помежду си, че в досегашната си практика не помнят случай проверяваният гражданин да заяви, че е забравил произхода на парите си. Васко Кеца има 3 имота, многократно е пътувал извън страната и води очевидно луксозен начин на живот, но никога не е подавал данъчна декларация, сякаш не е получил нито един лев доход. Популярният естраден изпълнител обаче съвестно е плащал вноските си за здравно осигуряване. Данъчните са проверили и дали парите от хонорарите му не минават през някоя фирма и така да са внасяни налози в хазната. Оказало се, че няма такова нещо. Ако амнезията на певеца продължи, органите на НАП ще започнат така наречената ревизия при особен случай, при която те ще определят доходите на проверявания въз основа на сравнение с възнагражденията на други изпълнители от същия бранш. Инспекторите обаче вече са засекли противоречие в твърденията на певеца, защото са се снабдили с писмени доказателства от фирма, която е плащала хонорари за звездата.

Естрадната певица Кристина Димитрова пък повече от месец се крие от данъчните инспектори, научи "Стандарт" от шоусредите. Не вдига мобилния си телефон, не може да бъде открита на никой от адресите на трите й собствени жилища. Данъчните ревизори обаче са се заканили, че това няма да попречи на работата им и ще завършат проверката дори в нейно отсъствие.

Данъчните започнаха проверки на поне 37 от най-известните естрадни, фолк и поп изпълнители в страната. Сред проверяваните са Ивана, Глория, Камелия, Анелия, ДесиСлава, Емилия, Малина, Райна, Алисия, Тони Стораро, Тони Дачева и Кали. Започнаха проверки и на доходите на Мария Илиева, Графа, Нели Рангелова, Орлин Горанов, Тони Димитрова, Силвия Кацарова. При тези проверки се оказа например, че Азис е обявил над 1 млн. лв. доходи само за година.
Още от статията на „Стандарт"

„10% ръст на чуждите инвестиции чакаме през 2010 г.", прогнозира „Монитор"
Напук на кризата преките чуждестранни инвестиции към страната ни бавно започват да се оттласкват от дъното и дори да бележат ръст. За миналата година те достигат 2,9 милиарда евро, а още при следващите изчисления на статистиката се очаква да доближат почти 3,2 милиарда евро.

Прогнозите за тази година са още по-обнадеждаващи, защото експертите предвиждат ръст от 10% при инвестиционните потоци. Парадоксално съживяване на интереса на инвеститорите се очаква при най-тежко ударените от кризата сектори.

"Интересно е, че преобладаващите инвестиции са във финансовите услуги, недвижимото имущество и търговията като цяло и производството", разкри Стоян Сталев, изпълнителен директор на Българска агенция за инвестиции. Напук на очакванията, ръст на инвестициите се предвижда дори в туризма.
Още от статията на „Монитор"

„Българите се притесняват за икономиката", обобщава „Класа"
Влошаването на икономическите нагласи, започнало в края на миналата година продължава и през втория месец от 2010 г. Това сочат данните от току-що приключилото национално-представително проучване на ББСС „Галъп интернешънъл", проведено по поръчка на вестник „Класа".

Над половината от пълнолетното население на страната е на мнение, че нещата в България отиват на зле, а почти половината очакват ново влошаване на икономиката на страната в следващите дванадесет месеца. През този месец отчитаме и слаб спад в оценките на населението към правителството и управляващата партия ГЕРБ. Три процентов е спадът в доверието към правителството спрямо измереното през януари. Днес 39% от българите заявяват, че имат доверие на правителството.

Подобно е движението в стойностите на доверие към управляващата партия - ГЕРБ, както и към премиера Бойко Борисов - минус три процента подкрепа спрямо месец януари. Борисов продължава да е най-харесваната политическа фигура за мнозинството от българите.

Ако изборите бяха сега, 39% от имащите право на глас биха подкрепили партията на Бойко Борисов спрямо 41% през януари. Това обаче не променя значително електоралната картина. ГЕРБ е без сериозна алтернатива и вероятно би спечелила мнозинство при избори сега. По-голям е негативният ефект върху намеренията за гласуване за партия „Атака". През февруари „Атака" губи нови процент и половина и стига до 3% в намеренията за гласуване: една от най-ниските стойности от съществуването на тази формация насам.
Още от статията на „Класа"

„Ще надграждам вече направеното в НОИ", казва в интервю за „Монитор" Христина Митрева, социалният зам.-министър, предложен за нов шеф на НОИ
Г-жо Митрева, вие доскоро работехте в НОИ, сега отново се връщате там. Трябва ли да ви честитим новия пост?
- Да не избързваме с новия пост. Все пак за него трябва да има решение на парламента. Затова нека да не бързаме.

Все пак на вашето място в социалното министерство сигурно трябва да дойде човек от НОИ, който разбира материята.
- На мое място в министерството няма да идва никой, поне така сме се разбрали с министъра. Аз ще продължа да изпълнявам задълженията си в министерството, защото и в НОИ, и там има много общи въпроси, става дума за една и съща материя. При добра координация и при екипната работа, която имаме и на двете места, мисля, че ще успея да ги съвместявам.

Вие познавате отлично работата на НОИ. Има ли нещо, което трябва спешно да се направи там?
- НОИ има функции, определени и разписани стриктно от закона. Затова единственото нещо, което бих направила, е да надграждам онова, което вече е направено и създадено дотук. Защото независимо кой е ръководителят, институтът си действа, въпросът е нещата да бъдат правени по-добре в по-добра координация с останалите институции. Освен това е важно хората в него да работят спокойно, а не с напрежение.

Очаква се да има обаче голямо напрежение в бюджета на НОИ, главно заради ръста на безработицата.
- Специално за януари са изплатени обезщетения в размера, в който са планирани предварително. Все още е отчетен само този месец. В него наистина има по-малко изпълнение на приходите, но първите месеци на годината винаги са по-лоши за постъпленията в НОИ. Това си е тенденция, която е от много години и не е свързана само с кризата. Така че още е много рано да се говори за някакво напрежение в бюджета на държавното обществено осигуряване.

По пенсионната система се спори много, но по една точка има пълен консенсус - да се разделят социалните плащания от осигуровките. Това няма да стане тази година, но смятате ли, че НОИ действително трябва да бъде разтоварен от този тип плащания?
- Задължително. Най-малкото, за да се знае кои рискове са свързани със социалното осигуряване и кои плащания са към социалното подпомагане. Защото то не зависи от участие в осигуряването и размера на осигурителните вноски. Има много хора, които си допълват доходите чрез втората защитна мрежа на социалното подпомагане. Те получават помощи, които са свързани с подоходни тестове. Така онези, които се осигуряват, ще имат стимул да го правят и ще се убедят, че системата предлага справедливост. Задължително е да разграничим осигурителните обезщетения от социалните плащания.

Какви са най-големите рискове в работата на НОИ. Само ръстът на безработицата или общото ниво на приходите?
- Най-вече общото ниво на приходите. А те са свързани със заетостта и доходите. Когато безработицата е по-висока и приходите са по-малко. Рисковете са общи, те не са само за бюджета на държавното обществено осигуряване, те са за всички институции, чиито приходи се формират от осигурителни вноски. Самите рискове пък зависят от политиката по доходите и заетостта.
Още от .интервюто на „Монитор"

„Може би корумпираните съдии са изгодни за властта", казва в интервю за „Сега" съдия Красимир Шекерджиев
Съдия Шекерджиев, как се правораздава при завишени обществени очаквания и непрекъснато политическо говорене, че съдът не си върши работата и е свързан с мафията?
- Трудно. Помня много "войни" между съдебната и изпълнителната власт. Това е практика от времето на Богомил Бонев. Винаги сме били нападани. Но сега натискът е много по-силен, многопосочен и хаотичен. Нападани сме не за конкретна дейност, а за това, което представляваме по принцип. От едната страна стои законът, а от другата - очакванията на правителството, а и на обществото. Доста е опасно съдът да бъде каран да избира между това да бъде спазен законът и това да отговори на нечии очаквания. Не трябва да има натиск върху съда, свързан с говорене, а съм сигурен, че след време ще се достигне и до действия.

Какви?
- Желанието на управляващите да ограничат компетенциите на съда по конкретно дело и да го изпратят за разглеждане в друга държава е достатъчно конкретно, за да приема, че това представлява действие.

Върху вас упражняван ли е натиск заради конкретно дело?
- Не. Но е достатъчно да бъдат прочетени постингите под всяка новина, свързана със съдебната система. Отношението към съда е изключително негативно. Това е форма на натиск и съдът не може да остане изцяло независим. Много е трудно да се приеме, че всички съдии ще приложат закона, каквото и да им струва това. Например - мярка за неотклонение, съдебният състав постановява акт, който според него е справедлив. На другата сутрин поне в два вестника пише, че този състав е разследван. Този натиск рано или късно ще доведе до две неща. Съдът ще започне да работи по-лошо и ще допуска повече грешки. А имиджът му ще бъде толкова сринат, че каквото и да се случи, пораженията ще са необратими задълго.
Когато определено правителство е на власт, винаги има различен по интензитет натиск срещу съда. Тогава опозицията казва - съдът трябва да удържи. Когато нещата се сменят, тези, които са натискали, започват да стискат палци съдът да удържи натиска.
Ако управляващите искат да постигнат нещо, те трябва да инициират законодателни промени, които да им позволят да реализират идеите си.
Бих призовал вътрешния министър да свърши работата си и в съдебната система - да се опита да разкрие със законни средства престъпления, извършени от магистрати, и те да бъдат привлечени към наказателна отговорност.

Той призовава съда сам да се справи със своите лоши.
- Това е все едно, ако в хлебарницата избухне пожар, пожарникарите да кажат - това е проблем на хлебарите. Тези, които трябва да ловят лошите в държавата, са МВР. Бих искал да видя целенасочена дейност на хората, занимаващи се с разкриване на престъпления, в съдебната система. И всеки път, когато някой им попречи да свършат работата, да се казва кой и какво им пречи. Няма съмнение, че има корумпирани. Но не може да се говори за съдиите по принцип.

Явно никоя власт няма воля да ги разчисти.
- Проблемът е много голям. Ако приемем, че за 20 години преход има няколко десетки арестувани или осъдени полицаи, то при следователите те са по-малко от 10, при прокурорите са няколко и няма нито един съдия. Това е възмутително. Може би никой не иска и няма политическа воля да бъде направен подобен мониторинг на дейността на съда и евентуално да бъдат събрани доказателства и да бъде докарано до успешен край наказателно дело срещу съдия. Корумпираният съдия е манипулируем.
Още от интервюто на „Сега"

„Трябва да се промени Законът за Сметната палата, за да проверяваме и фирми с държавно участие", казва в интервю за „Класа" проф. Валери Димитров, председател на Сметната палата
Проф. Димитров, в едно интервю казахте, че проверките на Сметната палата в Държавен фонд „Земеделие", Пътната агенция и Предприятието за управление на дейностите в околната среда (ПУДООС) са открили „недостатъци при публичния мениджмънт". При представянето на плана за работа на Сметната палата в комисията по европейските въпроси тези констатации не бяха споделени с депутатите. Смятате ли, че по много от опeративните програми липсва добър административен капацитет?
- Не съм казал подобно нещо. Аз се ограничих само да представя нашите намерения, свързани с одитната програма на Сметната палата за тази година. Всякакви оценки трябва да се базират на доказателства, тъй като ние правим констатации и оценки само и единствено на основа на събрани доказателства. Засега сме оценявали единствено риска, свързан с определени слабости, констатирани в управленската система по определени оперативни програми. Това бяха данни, които придобихме в хода на два одита, когато проверявахме цялата система от органи за европейските средства в периода след присъединяването на България към Европейския съюз. Ние избираме къде да отидем на проверки в зависимост от значимостта на съответните програми и проекти, както и от големината на финансов ресурс, който се управлява.

Колко пари ще са необходими за провеждане на 33 одита по оперативните програми, заложени в годишната програма на ведомството?
- Поставили сме си доста амбициозна задача и огромна част от човешкия и времеви ресурс на Сметната палата ще бъде насочен за тези одитни задачи. Може би ще се наложи някъде да се направят експертизи, да се вземат заключения на вещи лица, но това се прави сравнително в редки случаи. Смятам, че средствата, предоставени ни от бюджета в рамките на 16-17 млн. лв., са напълно достатъчни, за да си свършим добре работата.

Установихте ли слабости в системите за контрол и управление на евросредствата?
- Не сме изследвали специално оперативните програми. В докладите на Сметната палата, възложени от 40-ото Народно събрание, са направени констатации и оценки за всички органи и системи за управление на кохезионните и структурните фондове след присъединяването на България към ЕС и двата национални стратегически плана за развитие на селските райони и за аквакултурите. Тепърва започваме да проверяваме програма по програма по определени оси и определени проекти. Въз основа на извършените одити вече можем да направим определени изводи и оценки. Сега е твърде рано. Ние изхождаме от наши оценки на риска - констатирали сме определени недостатъци в рамките на тези две одитни задачи. Изводите може да се видят в интернет страницата на Сметната палата. Има констатирани нередности, свързани с недостатъчна координация, лоша комуникация, не особено добри управленски практики, но такива, които засягат цялата система от одити.
Още от интервюто на „Класа"

„Артистите да спрат смешния плач", казва в интервю за „Стандарт" министърът на културата Вежди Рашидов
Г-н Рашидов, какво трябва да се случи в театрите и музикалните институти - те постоянно припомнят, че парите не им стигат, но в същото време не всички от тях дават качествена продукция?
- Там предстои закъснялата реформа. С екипа ми ясно заявихме, че тя не може да бъде направена от раз, като в дърводелска работилница. Става дума за съдбите на много хора. Затова реформата ще бъде продължителна, докато се направят необходимите законови промени и се намерят най-добрите варианти за осъществяването й. Ще бъде реализирана с помощта на най-опитните експерти, за които театърът е част от живота им. Всички искаме артистите да са мотивирани да творят, да са конкурентоспособни, да са състоятелни, да са любопитни и значими за публиката. Забелязвам обаче, че те се ръководят от неистов страх от каквато и да е промяна.

Защо?
- От нежелание да се разделят с порядките на едно друго време. За съжаление ние сме в тежка финансова криза. Но се оказва, че някои представители на артистичния свят не са разбрали за това. И този "плач" за пари не е много почтен. Не може някои да си мислят, че са "златна кокошка", че кризата е за целия български народ, но не и за тях. Заради намаления бюджет на Министерството на културата се налага да бъдат "свити", поне на книга, 15% от бюджетите на театрите. Веднага подчертавам обаче, че вече утвърдените бюджети за 2010 г. на всички театри и музикални институти са точно на нивото на средствата, които са получили от държавата през миналата година. Заплатите им също са на равнището на предходната година. Затова няма място за сълзи. Ще напомня, че има поне 10-15 театъра в страната, които през 2009 г. са изиграли само по 50-60 представления - по едно на седмица. Има опери и филхармонии само с по 30 -40 спектакъла и концерти. На тези трупи и оркестри държавата покрива между 85 и 90 на сто от разходите, а собствените им приходи от билети и наеми са едва 10-15 на сто. Така че намаляване на финансирането реално няма да има. Редно е обаче артистите и музикантите да поработят за своите зрители, а не само да "лежат" на издръжката на министерството.

В киното също искат повече субсидии, но вадят и слаби филми. Някои пък не спират с интригите.
- За киното вече почти не ми се говори, защото толкова неистини бяха изречени в публичното пространство. От години двете "Арени" в София чакат хубави наши филми. Филмопроизводството е индустрия, а не хоби. При предишното некризисно управление държавната субсидия е стартирала от малко над 6 млн. лева и е докарана до 12 млн. лева. През 2010-та при тежка финансова криза започваме с почти 11 млн. Да се надяваме, че до края на годината ще надхвърлим нивото на 2009-та. Така че и в тази сфера трябва да спре хленченето.

Какво ще се случва на острова, който ви "подари" министърът на териториалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев?
- Св. св. Кирик и Юлита не е личен подарък, остава си на държавата, но ще се превърне в археологически резерват. Публична тайна е меракът на Ахмед Доган да развие на острова хазарт и хотелиерство. Доста хора, свързани с предишното правителство, също проявяваха апетити към него. Сега това място има шанса да стане мощна туристическа и културна атракция, каквато обществото ни заслужава - да речем като операта в Сидни. Бойко Борисов се оказа по-интелигентен и мислещ държавнически от предшествениците си. Не може всичко да се случва така, че да задоволява нечий личен интерес. Не може всичко да превърнем в "кюфтаци". Трябва да оставим нещо и за идните поколения.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Не е реалистично "Южен поток" да бъде готов преди "Набуко", казва в интервю за „Дневник" Кристиан Долезал, ръководител "Комуникации и публични въпроси" на проекта "Набуко"
Проектът за изграждане на газопровода "Набуко" се счита за европейската алтернатива на руския "Южен поток". Трасето на бъдещата тръба започва в Ерзурум, Турция, преминава през България, Румъния, Унгария и завършва в австрийския град Баумгартен, близо до Виена, където се намира газов разпределителен център. На 13 юли 2009 г. в Анкара беше подписано междуправителствено споразумение между петте държави за изграждането на "Набуко". За бъдещето на тръбата, възможностите за нейното строителство и евентуалните трудности разговаряме с говорителя на проектната компания Кристиан Долезал. В консорциума за строежа на "Набуко" участват австрийската OMV Gas and power, унгарската MOL, Българският енергиен холдинг, турската "Боташ", германската RWE и румънската Transgaz. Долезал представи проекта на организираната от в. "Капитал" енергийна конференция "Новата стратегия за развитие на енергетиката: Конкуренция, устойчивост, ефективност, по-чиста среда".
Г-н Долезал, може ли да се говори за закъснение при проекта "Набуко"?
- "Набуко" се изпълнява навреме. Все пак това е много сложен проект, който е важно да се развива правилно. Стабилната законова рамка е част от изпълнението му и вече сме я постигнали. Междуправителственото споразумение, подписано в Анкара през 2009 г., е уникално, никой друг проект не го е постигал досега.

Този договор между всички транзитни страни ще е валиден 50 години и ще служи за крайъгълен камък на една стабилна правна и политическа рамка. В момента водим преговори, така че междуправителствените договорености да бъдат определени и на национални нива. Паралелно с това се работи интензивно по инженерната и финансовата структура на проекта. Искаме да имаме окончателно решение за инвестициите до края на 2010 г.

Досега проектната компания е сключила договори със страните, през чиято територия преминава газопроводът. Кога ще има сигурен договор със страни, които ще осигурят природния газ?
- Проектната компания за "Набуко" строи магистрала, но не ние ще купуваме и продаваме автомобилите, които се движат по нея. Тоест ще изградим инфраструктурата, но няма да купуваме и продаваме газ. "Набуко" ще предлага транспортни услуги на пазара, а търговците на газ ще могат да си запазват количества, които да преминават по него.
Европейските търговци водят преговори с потенциалните доставчици на газ, особено с Азербайджан, Ирак, Туркменистан. Това са страните, откъдето първоначално най-вероятно ще бъде осигурен газът.

Азербайджан вече има договор с "Газпром" за доставките на газ. Ще остане ли достатъчно синьо гориво за "Набуко"?
- Това, което знам от новините, е, че Азербайджан е договорил 1 млрд. куб. метра за Русия, но не и от находището "Шах Дениз ІІ", а от други източници. Това няма да окаже никакво влияние върху проекта ни. Операторът на "Шах Дениз" в момента води преговори с газови търговци.
Ирак е една от възможностите за износ на газ, акционерите на OMV и MOL изискват да имат дял в газово находище, което е вече в експлоатация. Можем да очакваме около 10 млн. куб. метра природен газ от общия обем на износа. Акционерите в RWE са много активни в Туркменистан и в момента също водят преговори. Ние сме убедени, че ще има достатъчно газ да се запълни "Набуко".

Може ли двата проекта - "Набуко" и "Южен поток", да се изпълняват едновременно и да бъдат успешни?
- Концентрираме се върху "Набуко", а не върху други проекти. Знаем, че проектът ни е конкурентоспособен. Всички участващи страни и акционери са решени да реализират "Набуко". В бъдеще Европа ще се нуждае от повече газ. Ако и два проекта се реализират, ще има пазар за този газ, така че едновременното им функциониране е възможно. Търсенето към обема, който ще предложи "Набуко", вече е много голямо.
Още от интервюто на „Дневник"