Съдът отхвърли искането за съкратен съдебен процес на бизнесмена Христо Ковачки. Неговите адвокати поискаха също съдебният състав да си направи отвод - нещо, което съдът също отказа, предаде репоретр на News.bg.

Припомняме, че Христо Ковачки е обвинен за неплатени данъци в размер на 16 милиона лева.

Също така съдът отказа да конституира и като частен обвинител министъра на финансите. Мотивът е, че и без това делото е обемно, поместено е в 350 тома, и ако искът на финансовото ведомство бъде приет за съвместно разглеждане, това ще затрудни разглеждането на делото.

Адвокат Ина Лулчева, която защитава Ковачи, поиска повторно връщане на обвинителния акт в прокуратура. Според нея обвинението не е формулиране по изискуемия от закона начин и съдържа известни неясноти. Съдът отхвърли и това искане.

За да се изясни обективната истина, съдът настоява да изслуша всички свидетели, призовани по делото срещу Христо Ковачки.

Прокуратурата прочете обвинителния акт срещу бизнесмена. Ковачки е обвинен, че е избегнал плащането на данъчни задължения за периода 14 февруари 2005 - 14 септември 2006, като задълженията му за този период надхвърлят 16 милиона лева и е ползвал данъчен кредит за над 10 милиона лева, използвайки неистински документи. 

Поради липса на призовани за днешното заседание свидетели, делото беше отложено за 26 март. Съдът, прокуратурата и адвокатите на Ковачки договориха още 9 дати до средата на април. На общо десетте насрочени заседания трябва да бъдат разпитани 71 свидетели и няколко вещи лица.

Христо Ковачки запази мълчание пред журналистите, а в съдебната зала каза, че ще коментира обвинението за данъчни престъпления в размер на близо 16 милиона лева, след като приключи разпитът на всички свидетели и експерти, предаде БНР.

Процесът срещу бизнесмена не зпочна от първото заседание, тъй като се наложи обвинителният акт да бъде върнат на прокуратурата. Тогава адвокатите на Ковачки оспориха обвинението, заради разминаване в доказателствата.

Повод са появата на фалшиви фактури, с които Ковачки източил ДДС, според обвинителния акт, но тези доказателства бяха пропуснати на досъдебна фаза.
Това бе определено като "съществени процесуални нарушения", заради които прокуратурата писа ново обвинение.