На два дни Министерството на земеделието на САЩ публикува редовния си месечен доклад за състоянието на световния зърнен баланс през настоящия сезон и перспективите за новата 2012/13 стопанска година.

Пазарните участници и в САЩ и в Европа с нетърпение очакваха оповестяване на новите прогнозни данни, като в търговските среди циркулираха слухове, че оценката за добива от царевица в САЩ може да бъде намалена заради сухото и горещо време. Това обаче не се случи, коментира farmer.bg.

Експертите от министерството препотвърдиха оптимистичната майска прогноза за рекордна реколта в САЩ през 2012/13 г. - 375,7 млн.т., което е с близо 62 млн. т. (!) повече в сравнение с текущия сезон. Рязкото увеличение на производството на фуражно зърно в САЩ е в резултат на драстичното увеличение на посевните площи, което е следствие на високите цени през по-голямата част на 2011/12 маркетингова година.

Съгласно актуализираната прогноза на водещи агроспециалисти световното производство на царевица през 2012/13 г. ще достигне нов исторически връх от 950 млн. тона, което е с 5 млн. повече от очакваното през май и с 77 млн. т. над нивото на глобален добив от 2011/12 година.

Безспорно основна заслуга за този респектиращ ръст ще е на американските фермери, но и производителите от черноморския регион също имат своя принос.

През 2011/12 г. рязко увеличение на добивите от царевица наблюдавахме в Украйна, Румъния и Русия - до 22,3 млн. т., 105 млн. т. и 6,7 млн. т. съответно, в сравнение с 11,9 млн. т, 8,7 млн. т и 3,1 млн. тона. Прогнозата за новата реколта за тези страни също е много благоприятна. Добивът от царевица в Украйна през 2012 г. се очаква да възлезе на 24 млн.т., в Румъния - 10 млн. т. и в Русия - 7,8 млн. тона.

Очертаващото се значимо увеличение на производството на царевица в световен мащаб и в основните страни износителки според анализаторите е основна причина за рязкото понижение на цените на царевицата на международния пазар през последните седмици.

Повечето експерти в момента са на мнение, че при запазване на благоприятните агрометеорологични условия в САЩ и на Стария континент цените на фуражното зърно могат да паднат още по-надолу под натиска на реколтната преса и увеличеното предлагане на царевица от черноморския регион и най-вече от Украйна.