Доларът спадна до 8 и половина месечно дъно спрямо еврото и кошница от валути в петък поради очакванията, че Федералният резерв ще забави намаляването на паричните стимули поради битките около бюджета на САЩ.
Обемите бяха ниски, тъй като инвеститорите се готвеха за потопа от данни за американската икономика, който ще се излее тази седмица, след като правителството поднови работа, след прекъсване от две седмици. Във вторник ще излезе и докладът за заетостта извън селското стопанство през септември, коментира finance.bnr.bg.
Анализатори споделиха, че опасенията за негативното влияние на прекъсването на работата върху американската икономика и възможността ФЕД да остави непокътната програмата си за изкупуване на облигации до следващата година са натежали върху долара. Това би трябвало да даде на еврото потенциала да нарасне до 1.40 долара.
Доларовият индекс, който измерва силата на долара спрямо кошница от валути, спадна до 79.478, което е най-ниската у стойност от февруари до сега. Последно се търгуваше без особена промяна за деня на 79.627.
Индексът бе на загуба от около 1% за седмицата и на път да запише най- големия си седмичен спад от 20 септември насам, който дойде след изненадващото решение на ФЕД.
Еврото се изкачи до 1.3703 долара, достигайки най-високата си стойност от февруари насам, когато записа и най- високата си стойност за годината на 1.3711 долара. Последно то се разменяше на печалба от около 1% за 1.3673 долара.
Преди малко повече от месец анализаторите бяха убедени, че от Фед са готови да направят първите стъпки за прекратяването на петгодишната политика на евтини пари за най-голямата икономика в света. Но от централната банка неочаквано решиха да оставят непроменена политиката през септември. Това бе последвано от частично 16-дневно спиране на разходите на американското правителство през октомври, след което бе сключена сделка за тавана на дълга, която оставя вратата отворена за по- нататъшни спорове за бюджета в началото на следващата година.
Анализатори заявиха, че еврото може да достигне до 1.40 долара в близкото бъдеще поради очакваното забавяне в намаляването на програмата за стимулиране на ФЕД. Те очакват еврото да бъде купувано "като сигурно убежище и резервен заместител на долара".
Сделката, постигната в сряда, финансира правителството на САЩ само до 15 януари и увеличава кредитния лимит до 7 февруари.
Първата вълна от данни за САЩ, публикувана в четвъртък, след като правителството поднови работа, бе доста оптимистична.
Доларът изпита затруднения и спрямо йената, след като спад във възвръщаемостите на правителствените облигации подкопа привлекателността на американската валута. Той бе малко по- ниско на 97.96, под 3- седмичния връх на 99, достигнат в четвъртък. За седмицата, доларът изгуби 0,8% от стойността си спрямо йената, записвайки най-слабата си седмица от 27 септември до сега.
Австралийският долар се изкачи до 4-месечен връх, подпомогнат от данни, показващи, че китайският годишен икономически растеж се е ускорил до 7,8% през третото тримесечие. Последно той се разменяше на печалба от 0,4% за 0.9658 американски цента.