„Дянков измисли как да свали лихвите и таксите на банките", разкрива от първата си страница „Сега"
Вицепремиерът Симеон Дянков приземи екзотичните си идеи за слагане на юзди на банките и вече лансира конкретни и логични мерки за лихвите и таксите. Една от тях предвижда при формирането на лихвените си проценти банките у нас задължително да стъпят на независим пазарен индекс като EURIBOR. Дянков обещава също намаляване на таксите за получателите на заеми и защита на хората, взели кредити под 400 лв.
"Има вече готови предложения за законодателни промени, които ще бъдат представени на Асоциацията на банките до края на тази седмица", обяви вчера вицепремиерът по БНТ. На първо място Дянков постави "въвеждането на основния базисен лихвен процент у нас - EURIBOR, за да има много по-голяма сравнимост за това какво правят банките". Темата е болна, защото у нас повечето финансови институции променят лихвите си по решение на управителните си органи, а европейската практика е да се съобразяват именно с пазарни измерители като EURIBOR и LIBOR. Едва три банки в България ползват пазарен индекс, разкрива изследване на асоциацията "Активни потребители" от 2011 г. Останалите 29 трезора са прилагали неясни методологии. "С въвеждането на обективен пазарен индекс има много по-голяма сравнимост за това какво правят банките", коментира вчера Дянков.
Втората нормативна мярка ще защити хората с най-дребните заеми, които сега лесно могат да станат жертва на лихварство. За целта ще бъде поправен Законът за потребителския кредит, който в момента не важи за заеми, по-малки от 400 лева. "Предвижда се всички кредити от 1 стотинка нагоре да се регулират", заяви финансовият министър. По негови данни миналата година половин милион българи са взели кредити под 400 лв.
Още от статията на „Сега"
„За лихвите и хората", пише на първа страница „Капитал Daily"
Дистанционният дебат между правителството и банките за лихвите по заемите днес получи едра развръзка - вицепремиерът Симеон Дянков съобщи, че се готвят три промени в Закона за потребителския кредит. Задачата беше поставена преди седмица от премиера. А разговорът с банките предстои следващата седмица.
Ето и предложенията. Лихвите по жилищни и потребителски кредити ще се изчисляват от банките на база пазарен индекс или индекс, изчислен по методика на БНБ и обявяван от нея. Банките и небанковите компании, които отпускат заеми, няма да имат право да събират такси и комисиони от клиентите за кандидатстване за кредит, за одобрение, за оценка на обезпечение.
Лихвите по съществуващи заеми ще се променят според измененията в базовия индекс. Заемите до 400 лв., които в момента са извън обхвата на Закона за потребителския кредит, ще бъдат включени в него.
Какво ново
Промените ще бъдат въведени в Закона за потребителския кредит и ще важат и за жилищни ипотечни заеми и за такива за потребление. Правилата на закона са валидни както за банките, така и за небанковите дружества, специализирани в отпускане на кредити. Според запознати с промените ще се премахне досегашният начин за формиране на лихвите за крайния клиент чрез пазарен индекс или индекс, изчисляван от кредитора по негова методология.
Занапред това ще става чрез пазарен индекс или изчислен от БНБ индекс по методика на централната банка и обявяван от нея. Това означава, че надбавката на банката си остава фиксирана, а лихвата се променя само когато независещият от банката показател се движи.
Според Симеон Дянков с въвеждането на пазарни индекси се осигурява "много по-голяма предвидимост на това как банките залагат лихвите". Неколкократно изказваното мнение на финансовия анализатор Любомир Христов е, че е необходимо банките да прекратят практиката на едностранна промяна на лихвите именно като използват пазарни индекси за референтни лихвени проценти.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Дянков погна лихвите" е водещото заглавие на „Труд"
Три стъпки ще намалят лихвите по потребителските кредити, обещава вицепремиерът Симеон Дянков в изпълнение на заръката на премиера Борисов. Те са: лихвите да зависят от публичните банкови индекси, част от таксите за клиентите да отпаднат, а фирмите за лесни заеми да се регулират по-строго.
Подуправителят на БНБ Румен Симеонов изрази съмнение, че това ще смъкне лихвите, но ще ги направи по-прозрачни. Банкери, пожелали анонимност, определиха идеите като смехотворни.
Готови са трите стъпки, които ще превърнат в реалност заръката на премиера Борисов лихвите по кредитите да паднат.
Първата е лихвите задължително да се обвържат с някой от най-разпространените банкови индекси. Втората е да бъдат забранени част от таксите, които клиентите плащат на банките, или поне да се делят помежду им. Третата стъпка е по-сериозна регулация на многобройните фирми за т.нар. бързи кредити, които отпускат потребителски заеми под 400 лв.
Тези три промени бяха очертани вчера от вицепремиера Симеон Дянков като най-належащи от пакета законови мерки, който трябва да доведе до намаляване на лихвите по кредитите. Вицепремиерът заяви, че проектът за промени вече е готов и до края на седмицата ще бъде публикуван за обсъждане.
Според Дянков основното е, че банките ще се задължатда определят лихвите по кредитите в зависимост от някой базисен индекс. Той посочи като пример ЮРИБОР и СОФИБОР. "В Германия или в Чехия, като отидеш да си вземеш потребителски кредит, те ти казват ЮРИБОР плюс еди-колко процента. В България не е така. Всяка банка си прави основен лихвен процент и ако сравняваш между банки, става много трудно", мотивира се той.
Още от статията на „Труд"
„Фалира строител на президентската къща" е едно от водещите заглавия от първата страница на „24 часа"
Фалира строителната фирма "Матеко" в Горна Оряховица, която построи къщата на президента Росен Плевнелиев в "Резиденшъл парк София". Повечето работници вече са напуснали заради неизплатени от месеци заплати. В списъка с кредиторите е и общината, на която "Матеко" дължи над 100 000 лв. Предстои на събрание на акционерите да се реши за откриване на процедура по несъстоятелност на фирмата.
В инспекцията по труда са разгледали над 20 жалби на строители срещу "Матеко" за забавени заплати. "Съставили сме актове по 1500 лв. за всеки един от случаите на неизпълнено предписание", обясни шефката Невена Стефанова. Заведени са десетки дела срещу неизрядния работодател. Според шефа Марин Гинчев "Матеко" е жертва на междуфирмената задлъжнялост. Той не уточни размера на вземанията, но обясни, че фирмата има достатъчно имущество, което да бъде продадено за покриване на задълженията.
Последният голям обект, който горнооряховският строител не завърши, бе стадионът на "Лудогорец" в Разград. Срещу дружеството има дела и от кредитори, а голяма част от имуществото е запорирано от банки.
Още от статията на „24 часа"
„Ураган изрови римски град", четем от първата страница на „Стандарт"
Ураганът край Бургас зарадва археолозите. Морската стихия изрови древен римски град, похвали се кметът Димитър Николов. Вълните измили тонове пръст, под които се разкриха останките. Находката се намира на север от квартал Сарафово, като една част попада в границите на почивната база на военното министерство. "Нямаме представа как се е казвало селището, защото то не фигурира в старите карти и документи. Но е открита каменна колона с надписи, а при разкопките със сигурност ще намерим и други писмени източници, от които се надявам да разберем името", коментира пред "Стандарт" шефът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. Според него селището е имало стратегическо значение в миналото. Останките са прекалено монументални и показват, че става въпрос за голям град.
Още от статията на „Стандарт"
"Брюксел дава 15-20 милиона лева за възстановяване на щетите от наводненията", прогнозира от първата си страница „Класа"
Европейската комисия в Брюксел е дала зелена светлина на България да използва за възстановяването на село Бисер 15-20 млн. лева. Средствата са от Програмата за развитие на селските райони. Това съобщи вчера премиерът Бойко Борисов в пострадалото село, където почете паметта на четиримата загинали в наводнението. Заедно с министър-председателя бяха още вътрешният министър и вицепремиер Цветан Цветанов, земеделският министър Мирослав Найденов, социалният министър Тотю Младенов, депутати и др.
„Сега най-важното е бързо да се изготвят проекти и селото да бъде възстановено във вида, в който е било, и дори в по-добър. Това трябва да започне от днес", заяви премиерът Борисов.
Той обеща на хората, че държавата ще възстанови селото така, че местните жители да останат да живеят в него.
С парите от ОП за развитие на селските райони ще бъдат построени нови къщи на останалите без дом, а повредените жилища ще бъдат ремонтирани. Ще бъде ремонтирано и местното училище, което се нуждае от реновиране. Част от европейските средства ще се използват и за ремонт на църквата в пометеното от водната стихия село.
Премиерът Борисов се увери на място, че вече се изплащат и обезщетенията за пострадалите хора. Още вчера роднини на загиналите получиха по 10 000 лева обезщетение. Започна и раздаването на пари за компенсация на загиналите във водата животни. Парите бяха дадени на хората на ръка, за да се спестят бюрократичните процедури с плащането по банков път.
Обезщетенията за удавените животни са изчислени по пазарни цени, заяви земеделският министър Мирослав Найденов.
Още от статията на „Класа"
"Бизнесът тръгна към ЮАР, Китай и Канада", съобщава „Монитор"
ЮАР, Китай и Канада са новите пазари, към които се насочва българският бизнес извън рамките на Европейския съюз. Това става ясно от публикуваните вчера предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ) за износа през миналата година.
Според тях само в рамките на една година експортът ни към ЮАР се е увеличил със 765%. През 2010 г. нашите фирми са реализирали в най-голямата африканска икономика стоки и услуги за 15,2 млн. лв., а през 2011 г. те вече възлизат на 131,6 млн. лв. Големият ръст се дължи на износа на нефт и рафинирани продукти, които формират над 110 млн. лв. от общия експорт към ЮАР.
Трицифрено увеличение на експорта НСИ отчита и към Канада. От 53,9 млн. лв. през 2010 г. износът ни през миналата година е достигнал почти 169 млн. лв.
Това е ръст от близо 213 на сто
и той се дължи най-вече на експорта на метални руди и отпадъци, чийто износ за Канада през 2011 г. е за близо 100 млн. лв.
Далеч по-скромен е ръстът на експорта ни към Китай - с 56 на сто. Като абсолютна сума обаче той гони 600 млн. лв. Две трети от него се пада на благородните и цветните метали. Точно при тях е отчетен и най-сериозен ръст в експорта за Китай. Освен това през 2011 г. сме изнесли двойно повече безалкохолни и алкохолни напитки. Увеличение се отчита и при металните руди и необработените материали.
За разлика от сериозното увеличение на експорта към ЮАР, Канада и Китай, най-голям спад е отчетен към Сингапур, Сирия, Перу и Виетнам.
Общо за страни извън ЕС експортът през 2011 г. бележи ръст с 24,4 на сто на годишна база и надвишава 14,8 млрд. лв., съобщиха още от НСИ. Основните търговски партньори на България са Турция, Русия, Сърбия, Македония, Китай, Украйна и САЩ.
Още от статията на „Монитор"
„Властта налива 2 млн. лв. в нова стратегия за туризма", информира „Сега"
Държавата е решила да похарчи още няколко милиона лева за популяризирането на България като туристическа дестинация. За целта министерството на икономиката е обявило обществена поръчка за 2.2 млн. лв. за разработване на поредната туристическа стратегия - този път за бранд "България", който включва анализ и проучвания за ефекта на досегашното представяне на туристическите дестинации. В срок от 3 месеца ще трябва да бъде направено и лого, и слоган на страната. Парите идват от програма "Регионално развитие", а поръчката стана факт дни след като държавата отдели други 64 285 евро за насърчаване на туризма. Най-голяма тежест при оценяването ще има качеството на самите проекти и разработки на фирмите, а не толкова тяхната цена. Това обаче е твърде субективно и може да доведе до обжалване от страна на отпадналите фирми.
Само за първите 6 месеца на 2011 г. икономическото министерство даде близо 4 млн. лв. за химикалки, брошури, флаери и т.н. Поне още толкова пари потънаха в държавния сайт за туризъм, за който държавата първоначално плати 2 млн. лв. , после го доразви за още близо 2 млн. лв. и накрая избра фирма за популяризирането му срещу "скромните" 3.5 млн. лева. Тя трябваше единствено да публикува 20 рекламни банера на предни позиции в 20 туристически портали и сайтове. В тази сума влизаше и издаването на няколко електронни бюлетина, две игри с награди и др.
Още от статията на „Сега"
„НДК отесня за туризма", информира „Труд"
280 изложители от 16 държави ще участват в международното туристическо изложение "Ваканция и спа експо" 2012 в София от 16 до 18 февруари. За първи път от 29 години борсата ще се проведе не в НДК, а в Интер Експо Център на бул. "Цариградско шосе". Така всички щандове и сцени на форума ще могат да се разположат в зали, на по-голямо пространство, коментираха организаторите.
За първи път в борсата ще има и раздел "Детска ваканция", в който специализирани компании и школи ще представят оферти за почивката на децата.
Освен презентации на маршрути, обекти, туристически пакети и услуги, на изложението ще се дискутират и важни за бранша теми. Например - защитата на потребителите на туристически услуги, организацията на детския отдих, промените в Закона за ДДС и др.
Още от статията на „Труд"
"Млади искат бизнес, ама не им стиска" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
Младите българи искат собствен бизнес, но малцина се осмеляват. 74% от тези до 34-годишна възраст са склонни да станат предприемачи, което е най-големият процент в целия ЕС.
Реално с бизнес се занимават едва 5,7% от хората между 25 и 29 г. Това пише в правителствен доклад за младежта, приет вчера от министрите. В ЕС младите предприемачи са между 9 и 15%. Ниската активност у нас в тази сфера се дължи на преценката, че младите нямат достатъчно умения и опит. 21% мечтаят да са компютърни специалисти според данни от 2010 г.
Още от статията на „24 часа"
"Пак спираме износа на ток", съобщава „Стандарт"
България отново спира износа на ток. Този път обаче причината не е в липсата на въглища за големите ТЕЦ-ове, както по време на миньорската стачка, а студът, който предизвика огромен ръст на вътрешното потребление.
Въпреки активираните всички мощности от т.нар. студен резерв енергийната ни система изпитва недостиг от около 400 мегавата на час. Поради тази причина със заповед на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков от 1 часа снощи България спря износ на електроенергия. Допълнително условие за това решение е и фактът, че само за първите девет дни на февруари активираните ВЕЦ-ове са използвали за производство на ток 55% от разрешените от екоминистерството количества вода за тази цел за целия месец. В същото време се е получила и авария в ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" (новата мощност в ТЕЦ "Марица-изток 1"), което допълнително е намалило общото производство на електроенергия в страната. Самата централа пък отдавна изпитва технически проблеми, като пускането й в експлоатация бе забавено с близо 9 месеца, а от този момент насам нито един от двата й блока не успя да заработи на пълна мощност.
Още от статията на „Стандарт"
"Енергийният пратеник на Клинтън: Прозрачността и диверсификацията са ключови", пише „Капитал Daily"
България трябва да действа напълно прозрачно и да се стреми към диверсификация на енергийния сектор. Това е била основната теза на специалния пратеник на държавния секретар на САЩ по евроазиатските енергийни въпроси Ричард Морнингстар в разговора му с президента Росен Плевнелиев в четвъртък според източници на "Дневник".
Морнингстар е призовал при обсъждането на въпроса за шистовия газ водеща да бъде науката, а не емоцията. По отношение на АЕЦ "Белене" пратеникът на Хилари Клинтът е посъветвал решението да бъде взето максимално прозрачно, за да е наясно обществото с всички плюсове и минуси на проекта. Обсъден е бил и т.нар. Южен коридор, в който влизат няколко проекта за доставка на газ от Каспийския регион към Европа.
Енергийната диверсификация включва ядрената енергетика, газовите доставки, възобновяеми енергийни източници и други алтернативни източни на енергия, каза Морнингстар в кратко изявление след срещата, без обаче да спомене изрично шистовия газ. Преди срещата си с Плевнелив той разговаря на четири очи с министъра на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Всички лозя в кадастър", обобщава „Монитор"
Създаване на специализирана карта, регистър и информационна система за лозята у нас. Това предвижда приетият вчера на първо четене в НС проект на Закона за виното и спиртните напитки.
Законът предвижда още Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) да поддържа публичен лозарски регистър в който регистрира гроздопроизводителите, като създава досиета за тях, и регистрира винопроизводителите, като им създава производствени досиета. Лозаро-винарските продукти ще се превозват и допускат за обращение единствено с официално одобрен придружителен документ.
На изкореняване подлежат и лозя от некласифицираните сортове. Ежегодно до 15 януари производителите на грозде, което е предназначено за производство на вино, гроздова мъст и продукти от грозде и вино, трябва да декларират пред ИАЛВ произведените количества грозде от последната реколта. От подаване на такава декларация са освободени производители, чието грозде е изцяло за консумация в непреработен вид, за сушене или за директна преработка в гроздов сок, както и тези, чиито производствени съоръжения са за по-малко от 10 хектолитра вино (1 тон), което не е или няма да бъде търгувано под каквато и да е форма.
Географското указание, използвано при означаването на регионално вино, трябва да бъде свързано с лозарския район, от който произхожда гроздето. Традиционно наименование може да бъде използвано като географско указание на определен лозарски район.
Още от статията на „Монитор"
„Дянков измисли как да свали лихвите и таксите на банките”, „Фалира строител на президентската къща”, „Ураган изрови римски град”
10.02.2012 02:46:21