Посещението на руския премиер в София не бе сред централните теми на руските медии, макар че всички отбелязаха еднодневната му визита в българската столица. Авторите на всички статии отделят специално внимание на казаното от Владимир Путен пред руските журналисти след съвместната пресконференция в София: "Русия е удовлетворена от равнището на двустранните отношения, като благоприятната тенденция трябва да се запази".
Другият акцент е, че посещението на Владимир Путин в България е сложило край на периода на неяснота за руския газов проект "Южен поток". Според РИА Новости Неяснотата остава пред другите важни елементи на сътрудничеството - не е ясна перспективата пред проекта АЕЦ "Белене", не са приключени преговорите за цената а руския газ, доставян на България, а проектът за строителство на петролопровод Бургас-Александруполис според българската страна се нужндае от доработване.
Почти няма руска медия, която да не отбелязва подаръка на Бойко Борисов. Българският премиер подари на руския си колега кученце от породата българска овчарка. Поемайки животинчето в ръце, Путин го прегърна и целуна, пише „Аргументи и факти". Онлайн изданието на седмичника припомня, че това не е първият жив подарък, който е получавал руският премиер. Ако се съберат всички животни, които Путин е поучавал като подарък, сигурно ще бъдат достатъчни, за да бъде открита нова зоологическа градина.
Ето и основните теми, по които са водени преговорите, според руските медии.
За „Южен поток"
В присъствието на двамата премиери председателят на управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер и изпълнителният директор на Българският енергиен холдинг" Мая Христова подписаха споразумение за създаване на съвместно предприятие (South Stream Bulgaria, което да проектира, построи и да експлоатира българската част от газопровода. Самата процедура по регистрацията ще бъде завършена до края на ноември, уточнява РИА „Новости". След подписването Владимир Путин подчерта, че приходите за България ще нараснат четири пъти при реализацията на „Южен поток".
„Що се отнася до печалбата на България, тя е очевидна. Днес страната получава 600 млн. евро от транзитна такса, а след като се реализира „Южен поток" ще получава 2,5 млрд. евро", пресметна руският премиер.
В интервю за държавния канал "Россия 24" Алексей Милер беше още по-точен: „Южен поток" стъпи уверено в Европа". Ако работата продължи без прекъсване, газопроводът ще бъде пуснат в експлоатация преди 31 декември 2015 г. Крайният срок може да бъде изтеглен напред с около четири месеца."
Според сайта „Взгляд" припомня, че съдбата на газопровода е била решена през октомври по време на телефонен разговор между премерите на Русия и България, които са се договорили до края на тази година да бъдат решени всички въпроси около „Южен поток".
„Взгляд" припомня, че целта на газопровода е да намали зависимостта на Русия от Украйна при транзитирането на газ за страните в Европа. Маршрутът на тръбопровода ще мине по дъното на Черно море до България, след това ще се раздели в две направление: През Гърция на юг до Италия и през Сърбия и Унгария до Австрия. Планирано е капацитетът на „Южен поток» до бъде между 47 и 63 млрд. куб. метра газ на година.
За цените на газа
Коментирайки резултатите от преговорите с Бойко Борисов и подписаното споразумение, през „Интерфакс" Путин казва, че от "Южен поток" се интересуват партньорите на Русия в Западна Европа, тъй като газопровода има "паневропейско измерение". Руският министър-председател обаче подчерта, че проектът „Южен поток" "няма нищо общо с настоящите цени на газа".
"В крайната цена, която се плаща от потребителя за руския газ от една трета до 50% е за горивото. Всичко останало са местно данъчно облагане и комисионите за посредниците", подчерта Путин, цитиран от „Интерфакс".
Според агенцията той се е договорил с министър-председателя на България, че въпросът за цените на газа "ще бъде в нашето полезрение, а отговарящите за това икономически субекти ще договарят допустимите параметри с Борисов.
Въпросът за цените на природния газ Путин повдигна не случайно. През последните години европейските партньори на "Газпром" все по-често декларират своето желание да преразгледат договорите на газа, тъй като те не са удовлетворени от високата му цена.
"Цените на природния газ са обвързани с цените на петрола, а цените на петрола се формират на пазарен принцип на световните борси. От тези цени зависят и цените на природния газ и съответната формула за ценообразуване", каза Путин пред „Интерфакс" и добави, че нито руското правителство, нито "Газпром" не определят цените на газа по „волунтаристки, административен начин".
Руският премиер предупреди, че ако се приложат новите разпоредби на третия законодателен енергиен пакет на ЕС цените на енергийните ресурси в Европа ще растат, тъй като във веригата ще могат съвсем законно да се включат излишни посредници. Лишените от достъп до инфраструктурата доставчици няма да могат да инвестират за нейното развитие, което отново ще повиши цените.
За петрола и атома
"Южен поток" и цените на природния газ не мяха единствените теми в дневния ред на руско-българските преговори. Путин и Борисов обсъдиха и друг съвместен проект - атомна електроцентрала в Белене. Двата блока на централата трябва да бъдат построени от руската компания "Атомстройекспорт", която спечели търг преди пет години, припомня ИТАР-ТАСС.
Русия вече представи на България резчети колко ще струва изграждането на централата. Предстои нова експертиза върху тези сметки. Наистина никой от двамата премиери не спомена точната сума. Путин само съобщи, че Русия и България „се споразумяха до края на годината да бъде одобрен техническият проект на атомната централа".
Изглежда подготовката за реализацията на петролопровода Бургас - Александруполис се забавя. „Проектът има проблем, свързан с опазването на околната среда в България", каза Бойко Борисов. Той допълни, че е благодарен на Путин за това, че е разбрал, че проектът трябва да бъде прецизиран.
Сред планираните инвестиции на Русия в България Путин посочи проучването на континенталния шелф на Черно море на границата с Румъния. Готовност да започне проучването има компания "Газпром нефт". Освен това, министър-председателят обяви плановете на „Лукойл" да инвестира в развитието на своята петролна рафинерия в нашата страна още между 1,5 и 2 млрд. евро.
България обеща да не остане длъжник. Борисов предложи на Русия да ползват българските заводи за ремонт и изграждане на нови кораби.
hellwitch
на 15.11.2010 в 09:44:39 #1Ujen potok e ok, za razlika ot drugite dva proekta