„ЕС пак почва да спира парите за България", предупреждава от първата си страница „Сега"
След кратка пауза Брюксел отново се кани да замрази пари за България. Този път ще бъдат спрени около 106 млн. евро, колкото е цялата програма "Рибарство" до 2013 г. Предупреждение за това се съдържа в писмо на Постоянното представителство на България към Европейските общности, изпратено до аграрния министър Мирослав Найденов, до финансовия министър Симеон Дянков и до министъра по еврофондовете Томислав Дончев.
Основната причина, посочена в писмото, с което вестник "Сега" разполага, е, че чиновниците в земеделското министерство все още не са изготвили и предали исканата от ЕК оценка за съответствие на програмата. По-парадоксалното е, че администрацията от 2007 г. досега нито един път не е успяла да изготви подобна оценка за съответствие. При другите оперативни програми периодично бяха пращани оценки за съответствие и макар че бяха връщани няколко пъти заради пропуски, в крайна сметка бяха одобрени от ЕК и правителството на Бойко Борисов отчете това като огромен успех.
В депешата посланик Бойко Коцев цитира Стефанос Самарас, началник-отдел в дирекция "Средиземно и Черно море" в ЕК, който на 1 юни т.г. е предупредил, че "нерешаването на въпроса и по-нататъшното изоставане в подготовката на оценката по програма "Рибарство" рискува Европейската комисия да поиска да бъде приложен текстът от регламента, който води до замразяване на плащанията по оперативната програма". "Г-н Самарас посочи, че ЕК възнамерява да подготви писмо от името на комисар Мария Даманаки до премиера Бойко Борисов да вземе спешно решение оценката за съответствие максимално бързо да бъде подготвена от агенцията в МФ, в противен случай ЕК ще предприеме необходимите действия", посочва още Коцев. Еврочиновникът смята, че одитната структура в аграрното ведомство е доказала, че няма капацитет да се справи със задачата.
От земеделското министерство признаха пред "Сега", че знаят за предупреждението, но въпреки това ще продължат да се мъчат да изготвят оценка за съответствие. "Изпратили сме писмо до Брюксел, в което посочваме екшън план за изготвяне на оценката до края на август т.г. Привлекли сме и външни одитори от фонд "Земеделие" и МФ", заяви пред "Сега" Цветан Димитров, зам.-министър на земеделието.
Той заяви, че ЕК е заплашила със спиране на финансирането в тази област не само България, а още 16 държави от ЕС.
"Не сме изпращали нищо в Брюксел заради едноличния 5-месечен саботаж, който ни наложи чиновникът Християн Даскалов. Той бе шеф на одитния орган в Министерството на земеделието", заяви пред "Сега" шефът на Агенцията по рибарство Явор Недев. Той посочи, че още през декември м.г. е подписал заповед за изготвяне на оценката, но Даскалов така и не я изпълнил. Преди месец той бил освободен.
Още от статията на „Сега"
„Магистрала на смъртта", съобщава от първата си страница „Стандарт"
"Люлин" се превърна в магистрала на смъртта. 60-годишен кофражист стана четвъртата жертва на фаталния аутобан. Полетял от 25 метра височина чук уби Борислав Пейчев, докато почивал със свалена каска. Само преди два месеца проточилият се строеж погреба трима турски строители от "Мапа Дженгиз". За да не загубим парите от Брюксел за магистралата, строителният министър Росен Плевнелиев пришпори изграждането й. Шосето се строи денонощно на юруш от турската фирма въпреки нищожните шансове да бъде завършено в срок. Умората и занемарените мерки за безопасност обаче са причина аутобанът да се превърне в гробница. Въпреки предписанията на инспекцията по труда и непрестанните жалби на работниците от непосилните условия строителното министерство не взе мерки да спре черната хроника, коментират експерти.
Още по темата от „Стандарт"
„115 години решетки за групата на Марио Николов", обобщава от първата си страница „Монитор"
Общо 115 години затвор за деветимата подсъдими, обвинени в източването на 7,5 млн. ввро от европрограмата САПАРД, поиска вчера прокуратурата. За тартора на групата червения бизнесмен Марио Николов държавното обвинение настоя да бъде осъден на 17 години решетки.
Съпругата му Марияна пък трябва да изкара в килията 14 години, настоя пред магистратите обвинението, а за останалите 7 подсъдими по 12 години затвор. По обвинението за организирана престъпна група прокуратурата поиска 8 години лишаване от свобода за Николов и по 4 за останалите подсъдими, както и пълна конфискация на имуществото им. Ако бъдат признати за виновни, деветимата ще получат по-голямото поискано наказание. Прокуратурата настоя също съдът да уважи изцяло гражданския иск в размер на 700 000 лв. към фирма "Еврофриго" и 2 900 000 лв. към "Родопа Голд".
Пред съда адвокатът на Марио Николов Менко Менков поиска клиентът му да бъда признат за невинен. Той посочи, че прокуратурата е написала обвинителен акт от 217 страници, но само в една от тях се обяснява фактическата обстановка по делото.
Самият Менков пък бе подготвил 103 страници защитна пледоария. Пред съда защитникът изтъкна, че твърдението на прокуратурата, че шестте дружества, визирани в обвинителния акт, са получили пари без правно основание, не отговаря на истината. Такова правно основание са сключените договори с фонд "Земеделие" според Менков. Не може да се твърди, че дружествата са фантоми и са създадени само за да се източат средства от САПАРД с помощта на "цели орди държавни служители", отбеляза той.
Още от статията на „Монитор"
„България може да бъде изключена от „Южен поток", информира от първата си страница „Класа"
България може да бъде изключена от "Южен поток", заяви президентът на „Газпром" Алексей Милер, цитиран от руския вестник "Москоу таймс". Той отбеляза, че посоката на "Южен поток" може да бъде променена, като бъде заобиколена България. От думите му се разбира, че страната ни разочарова Русия с протакането на други енергийни проекти - строителството на петролопровода „Бургас - Александруполис" и ядрената централа в Белене.
Вместо да излиза край българския град Варна, газопроводът би могъл да стига до Румъния, предложи Милер. "Колкото до Румъния, мисля, че трябва да бъде проучена изпълнимостта на един водещ транзитен газопровод до Сърбия", уточни той. Милер добави, че посоченият маршрут ще изключи българския участък.
Румъния предлага също широко сътрудничество в енергийната област, включително строителство на газово хранилище, допълни Милер.
Цените на природния газ на европейския пазар в близките години ще надвишат 400 долара за кубически метър, прогнозира още президентът на „Газпром". Това означава по-висока цена с около 40-50 на сто. Има тенденция към повишаване на цената на газа и няма основания за обратното, добави той, цитиран от БТА.
.„Газпром" ограничи вчера доставките на синьо гориво за Беларус, предаде радио "Ехото на Москва". Спорният въпрос кой на кого дължи - дали Беларус не е платила доставките, или руската газова компания не е издължила транзитните такси, не е бил решен. В резултат руският президент Дмитрий Медведев разпореди на газовия монополист да започне процедура по ограничаване на доставките. По-късно Русия официално уведоми ЕК за това. Писмото от руското правителство е пристигнало в Брюксел по същото време, по което притокът на газ през Беларус вече е бил намален.
Още от статията на „Класа"
„Пенсионната реформа клони към най-мекия вариант", информира от първата си страница „Дневник"
Увеличение на осигурителния стаж за пенсия с три години - до 40 г. за мъжете и 37 г. за жените. Това е най-приемливият от четирите варианта за пенсионна реформа, който най-вероятно ще бъде изборът и на правителството, съобщи управителят на Националния осигурителен институт Христина Митрева на първата кръгла маса за реформата в понеделник.
Вариантът принципно се подкрепя и от работодателите, но с уговорки по детайлите и времето за въвеждане. В близо двучасовата дискусия другите варианти така и не бяха обсъдени, а в изказванията си участниците наблягаха върху ниския размер на пенсиите и отклоненията от предишната реформа.
Предложението на консултативния съвет по пенсионната реформа е промяната да влезе в сила още от 1 юли 2011 г. Отпаднала е последващата стъпка за изравняване на възрастта за пенсиониране между мъжете и жените и тя ще остане съответно 63 и 60 г.
Според схемата навършилите възраст, но с недостигащи до 3 години стаж ще могат да се пенсионират за сметка на по-ниска пенсия. Идеята е размерът й да се намалява с по 2.4% за всяка липсваща година, или максимум със 7.2%, каза министърът на труда Тотю Младенов. Например, ако на човек не му достигат две години стаж, а пенсията му е изчислена на 300 лв., ще получава около 285 лв., изчисли Митрева.
До края на юни промените ще се дискутират в цялата страна, като идеята е те да бъдат вкарани в парламента преди лятната му ваканция и да са гласувани от депутатите още през септември, обясни Младенов.
Допитване на "Дневник" сред представителите на бизнес организациите, които не бяха поканени на вчерашната дискусия, показа, че те са съгласни с принципа на промяната, но имат забележки по детайлите.
Още от статията на „Дневник"
"Търсят евтиния вместо сирене", съобщава извода си от проучване „Стандарт"
Евтино вместо качествено сирене. Това търсят голяма част от българите, показа проверка на "Стандарт" по магазините в първия ден, от който важат новите правила за качество на храните. След решение на кабинета от вчера всички търговски вериги и магазини, които продават храни, бяха задължени да отделят млечните произведения от стоките с растителна мазнина и да обозначават с етикети разликата. ДВСК пък започна масови проверки по нареждане на земеделския министър Мирослав Найденов за спазване на новите правила. Ако изискванията за държавен стандарт на млечните произведения не се спазват, търговци и производители ще бъдат глобявани с до 10 хиляди лева. При трето нарушение обектите ще бъдат затваряни.
Клиентите обаче невинаги избират качеството, а се вълнуват повече от цените, установи проверката на "Стандарт". Продавачи и купувачи коментират, че на този етап продукцията се избира предимно заради приемливата си цена. А основната причина за това е кризата и намалените доходи на семействата у нас. "Може и да сме в престижен район, но не мога да си позволя осем лева за сирене", признава клиентката Гергана Митрева от "Лозенец", която пазарува в най-близкия до тях магазин. Друга възрастна жена на опашката зад нея пък признава, че въведените разграничения между сирене и "крем за мазане" улесняват потребителите, но само платежоспособните. "За нас пенсионерите например е трудно да четем дребния шрифт на стоките, където пише, че имат растителен произход, и пак купуваме същите стоки, както преди", допълни Митрева. Търговците признават, че хората по-старателно четат етикетите на стоките, но невинаги купуват от тях. "Взимат едно мляко, четат етикета, оставят го, избират друго и така по 20 минути. Сиренето на "Маджаров" например се харесва, въпреки че е скъпо. Напоследък обаче все по-малко хора си позволяват да го купят", коментира управителката на столичен магазин Веселка Танчева.
"Какво ще ми стане от малко растителни мазнини? Кой знае какво има в другите млека, които уж са истински. Поне знам, че където има растителни мазнини, няма холестерол", коментира пък клиентката Мая Величкова. Младата дама призна, че повече чете етикетите за съдържанието на мазнините, а не за вида им. Други обаче са на мнение, че е по-добре съдържанието на храните да е ясно, отколкото хората да се заблуждават. "След това всеки ще прецени дали му е по-изгодно да купува нещо измислено или истински продукт", категорични са клиентите.
Още от статията на „Стандарт"
„Скандалът с наркозакона освети и други бизнес връзки в ГЕРБ", обобщава „Сега"
Депутатът от ГЕРБ Светлин Танчев, който нашумя покрай скандалната поправка в наркозакона, е скрил редица важни обстоятелства в декларациите си за конфликт на интереси. Това установи проверка на "Сега". Той е посочил, че 12 месеца преди избирането му за народен представител не е имал участия в търговски дружества. От Търговския регистър обаче става ясно, че е бил съдружник в "Порта вита" ООД до 16 юли 2009 г. Дни след като е избран за народен представител той е прехвърлил своите дялове на майка си Лиляна Танчева. Тези обстоятелства би трябвало да фигурират в декларацията му.
Танчев е пропуснал и други детайли. Когато е станал шеф на комисията по еврофондовете в НС, той е бил длъжен отново да попълни декларация за възможен конфликт на интереси. По това време майка му е била съдружник във фирма за строителен контрол, изпълняваща проект с европейско финансиране - "Градиакт консулт" ООД. Тя е избрана за надзорник по проект по ФАР за рехабилитация на пътя Монтана-Лом. Докато фирмата на Лиляна Танчева печели и изпълнява проекта като супервайзер, синът Светлин Танчев работи в дирекцията в МФ, която следи тъкмо проектите от еврофондовете. Договорът за надзор е подписан на 18 октомври 2007 г., а около 3 месеца по-късно Танчева влиза като съсобственик в "Градиакт консулт".
В момента майката на депутата формално е напуснала фирмата, но там са "инсталирани" служители от друга нейна фирма - "Елидис". На 21 декември 2009 г. лично премиерът Бойко Борисов и министър Росен Плевнелиев откриват модернизирания път Монтана-Лом, строен под надзора на "Градиакт консулт". На церемонията присъстват депутатите Искра Фидосова, д-р Пламен Цеков, Димитър Аврамов, Николай Коцев. Имената на първите двама се появиха около скандала с поправката в наркозакона.
Още от статията на „Сега"
„Как Алексей Петров влезе в басейна "Спартак", разкрива „Дневник"
Кой управлява басейна "Спартак", известен като "второто МВР на Алексей Петров" - "Дневник" вече представи фирмата "Спарта 2000" АД и собствениците й. След публикацията с нас се свърза един от акционерите в дружеството - Стоян Хранов, председател на спортен клуб "Левски" през последните 20 години. "Ние сме "Спарта 2000", тази фирма е начинът, по който "Левски" може да управлява басейна "Спартак" и да го спаси за спорта", заяви Хранов.
Съдружници в дружеството са и обвинените с Петров за "Октопод" Момчил Кръстев, Антон Петров-Хамстера и фирми, свързани с "Лев инс". МВР обяви, че ще се бори за земята под басейна, а за управлението му мисли работна група в министерството.
През последните десет години басейнът "Спартак" се свързваше тясно с Алексей Петров, като самият той призна в съда, че там се е провела уредената от него среща между бившия вътрешен министър Румен Петров и Пламен Галев и Ангел Христов - братя Галеви. През 2002 г. пред басейна беше извършен атентат срещу Петров.
На кого е този басейн
Откритият басейн "Спартак" е построен през 1968 г. През 1985 г. правителството решава на практика да построи наново комплекса заради предстоящото европейско първенство по плуване. Изграждането е възложено на Спортно строителство "Левски Спартак", парите са от Българския съюз за физкултура и спорт (БСФС) и Държавния комитет по планиране, а акт за държавна собственост от 1984 г. има МВР.
След завършването на обекта държавната комисия издава Акт 16 (разрешение за ползване на басейна) на името на спортното дружество "Левски Спартак". "На кого издават Акт 16, на собственика, нали", коментира Хранов. Този документ обаче изчезва. Години по-късно, когато в "Левски" търсят Акт 16 на басейна, откриват, че го няма в архива им. Копия обаче би трябвало да се пазят в БСФС и в Столичната дирекция за национален строителен контрол.
Изненада - в официално писмо от ДНСК заявяват, че не пазят разрешения за ползване на строежи отпреди 1993 г. Проверка на клуба в Държавната агенция за младежта и спорта разкрива, че след ремонта на националния стадион "Васил Левски", където са се пазели архивите за спортните обекти, актът е неоткриваем.
Въпреки че счита себе си за собственик, през последните 20 години "Левски" се държи все едно че басейнът е на МВР. "Никога не сме се делили с МВР, считал съм, че те са гарантът да не се ограби базата, че ни пазят от некоректни хора", твърди Хранов.
Показва писма до всички вътрешни министри от 1990 г. до днес, но отказва да ги предостави. От тях се вижда, че ръководството на МВР е информирано за действията на "Левски" по стопанисването на басейна, включително и за поверяването му на свързаната с Алексей Петров "Спарта 2000".
Още от статията на „Дневник"
„Махат перките за ток от вятър в плодородни ниви", информира „Монитор"
Върху земеделските земи от първа до четвърта категория няма да се вдигат безразборно ветроенергийни и соларни паркове. Това гласи проектозаконът за опазване на земеделските земи, който вчера беше обсъден между представители на аграрното министерство и фирмите, които имат интереси в изграждането на възобновяеми енергийни източници у нас. Ограничението ще важи и за поливните ниви. Изключение ще се допуска само в случаите, когато проектите попадат в територии, определени със специализирани карти към Националния план за енергията от възобновяеми източници, приет от Министерския съвет по предложение на министъра на икономиката, енергетиката и туризма.
Промените в законодателството се правят, за да няма безразборно разхвърляне на вятърни и слънчеви централи, които намаляват дела на плодородните земи у нас, каза в началото на срещата зам.-министърът на земеделието Светлана Боянова.
От началото на годината има подадени искания за промяна на предназначението на 15 000 дка, от тях нивите от първа до четвърта категория са 6430 дка. За сравнение между 2007 г. и 2009 г. е променено предназначението на 11 643 дка земи, от които 46 на сто са били от първа до четвърта категория. Има бум в подаването на заявления за изграждане на енергийни мощности, констатираха от Министерството на земеделието и храните. Често това се прави спекулативно, а хората, които са се добрали до промяна на статута на нивите, чакат да спечелят от осигуреното право и нямат никакво намерение да строят. Най-голям интерес има към житницата на България. В Добричка област има 719 обекта, следва област Сливен с 337, Бургас с 97, Ямбол с 82 и Хасково с 63. Съвсем обяснимо има много малък интерес към изграждането на ветропаркове на нископлодородни земи, до които се стига трудно и инвестицията се оскъпява.
Още от статията на „Монитор"
„Хаосът при строежа на ВЕИ се засилва" е заглавието на анализ на „Дневник"
Хаосът при изграждането на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) се засилва с всеки изминал ден, стана ясно вчера на среща на бизнеса с министерството на земеделието и депутати. Все още не е ясно къде ще могат да се изграждат такива мощности.
Един от големите проблеми на инвеститорите е липсата на координация между министерствата на околната среда, на икономиката и на земеделието. "И до днешна дата има добре създадена нормативна защита на земеделските земи, всички проблеми, свързани с ВЕИ, идват от незнание, не мислене и липса на координация между трите министерства - на икономиката, на околната среда и на земеделието", каза по време на срещата Димитър Дончев от "Гео пауър".
"Вървим към катастрофа, вие не сте ни партньори", допълни Румен Димитров от компанията "Ото груп", която инвестира в подобни проекти.
И в понеделник държавната администрация продължи с изненади за инвеститорите. На срещата зам.-председателят на парламентарната земеделска комисия Емил Димитров съобщи, че работна група ще предложи ВЕИ да може да се изграждат върху земи от горския фонд след смяна на тяхното предназначение.
По думите му той очаква "война" след направеното предложение. Депутатът инициира и поправката, според която беше отменена пълната забрана на тютюнопушенето на обществени места.
Към земеделската комисия е създадена работна група, която се занимава с измененията в закона за горите, преди той да бъде внесен на първо четене, съобщи Емил Димитров. По думите му в нея членуват и други депутати от ГЕРБ, но не каза кои.
Тази новина изненада членовете на земеделската комисия. Другият зам.-председател на комисията, Юнал Тасим, обясни, че за първи път чува за групата и подготвяните промени. "Нямам информация за подобно нещо, а съм бил на последните заседания на комисията", коментира новината колегата му Георги Плачков (ГЕРБ). "Чух, че има такава работна група, но не знам какво подготвя", каза Пенко Атанасов (БСП).
Председател на работната група е Пенчо Дерменджиев, който е и зам.-председател на агенцията по горите. Пред "Дневник" обаче той заяви, че в тази група не участват депутати. Дерменджиев обаче не можа да даде повече подробности за промените в закона, защото е отсъствал от заседанията в четвъртък и петък. В момента промените на закона за горите са на етап съгласуване и все още не са одобрени от Министерския съвет.
Още от статията на „Дневник"
„Българи превземат морските ни курорти", съобщава „Монитор"
Скок с около 22% на почиващите през юни българи по родното Черноморие в сравнение с предходната година отчитат водещите туроператори у нас. В този ръст обаче, рано направените резервации - от март до края на април, са само 4 - 5% повече спрямо 2009 г.
Броят на туристите през това лято ще бъде до пет процента по-голям спрямо миналата година, заяви председателят на Съюза на хотелиерите в комплекса "Златни пясъци" Георги Щерев.
С между 10 и 30% са отстъпките, които хотелиери дават за ранни записвания, които за поредна година се отдръпват и навлизат в самия сезон. Това според специалистите се дължи на публично известната информация, че цените най-лесно падат след началото на сезона, когато хотелите все още не са заети и собствениците почти панически правят отстъпки. Това е вярно, но само за офертите, които и без това не се радват на голям интерес, обясняват туроператори. Хората, които държат да прекарат добре, са с изисквания, които не предполагат смъкване на цените, а точно обратното - налице е леко покачване. За юни офертите за апарт хотелите с една стая, двойно легло, капацитет до трима души и кухненски бокс започват от 35 лв., но в средата на август същите места се оферират за близо 80 лв.
Качествените апартаменти с размери, подходящи за четирима - шестима гости не падат под 130-190 лв. на вечер. Ако гледката е към морето, цената стига 250 лв., като в нея е включена закуска.
Ценообразуването за поредна година е хаотично, като най-високи са цените за хотели, независимо от тяхната категория, когато са с добра гледка, обясняват туроператори. Когато двузвезден хотел е с изглед, цената за настаняване в него с включена закуска е същата като в четиризвезден хотел на трета или четвърта линия, но на all inclusive. Цените по хотелите, независимо от категорията им, за стаи с гледка към морето и съответно към парк или друга сграда се различават с до 30%.
Преобладаващият брой от българите се интересуват от оферти с всичко включено в цената, защото това позволява точна преценка на разходите за почивката, отбелязват от бранша. На Албена през този летен сезон в цената задължително са включени чадърът и шезлонгът на плажа и в това отношение курортът остава без конкуренция в семейния сегмент.
Още от статията на „Монитор"
„Министър Цветанов ще трябва да почака за спецсъдилищата", казва в интервю за „Сега" зам. главният прокурор Галина Тонева
Г-жо Тонева, от какво се интересуваха най-много европейските експерти, които бяха тук, за да подготвят годишния доклад за страната ни?
- Във Върховната касационна прокуратура експертите от ЕК имаха три срещи - със специализираното звено за противодействие на престъпленията против финансовата система на ЕС, със съвместните екипи за разследване на тежката организирана престъпност и с главния прокурор. Поставяха традиционните въпроси за напредъка на България в реформиране на съдебната система. Обичайно проявяват интерес към конкретни дела. Голям интерес има към производствата, които са приключили със споразумения, защото се прави анализ на този институт. И за Димитър Желязков - Митьо Очите, и за делото във Враца срещу Йордан Тонов - Данчо Пръча, варненската група около общинския съветник Иван Славков и Веселин Данов... Интересуваха се и от делата на бизнесмена Марио Николов.
Какъв доклад очаква прокуратурата?
- Докладът не би могъл да бъде по-лош от миналогодишния, който очертаваше напредък. Сега имаме още по-голям резултат. Част от делата, които през 2009 г. бяха отчетени като напреднали в хода на разследването, вече са в съда или са приключили. Има и немалко нови производства, които засягат представители на висшето държавно управление - бившите министри Емилия Масларова, Николай Цонев, Валери Цветанов, шефовете на държавни агенции Стефан Юруков, Мария Мургина, министъра на здравеопазването Божидар Нанев, директора на НЗОК Жени Начева и т.н. Някои от тези дела вече са в съдебна фаза, на други предстои изготвянето на обвинителен акт. Надяваме се това да бъде отчетено като положителна тенденция.
А оправдателните присъди на Маргините няма ли да са черна точка?
- Да не пропускаме, че четирима по делото бяха осъдени, което сочи, че разследването все пак е било в правилната посока. Предстои да се запознаем с мотивите към присъдата и да разберем какви слабости са били допуснати в разследването. Освен това следва разглеждане на делото от апелативния съд, а вероятно и от ВКС. Още е рано за категорична оценка.
Каква ще е оценката за идеята за създаване на специализираните съдилища и прокуратури за делата срещу организираната престъпност и корупцията?
- Очаквах експертите да проявят по-голям интерес по този въпрос. Нашата позиция е, че със специализираните звена се цели единствено осигуряване на благоприятни условия за по-ефикасно, по-професионално и по-бързо разглеждане на тези дела.
Опасенията за създаване на извънредни структури се разсейват и от изразената готовност от инициаторите - депутати от правната комисия и комисията по сигурност и вътрешен ред, законопроектът да бъде изпратен за международна експертиза на Венецианската комисия (Комисията за демокрация чрез право към Съвета на Европа) и евентуално при необходимост да се отправи питане до Конституционния съд.
Още от интервюто на „Сега"
„Общините могат да заместят орязаните бюджети с европари", казва в интервю за „Класа" Юлиана Николова, съветник на министър-председателя по управление на средствата от ЕС
Г-жо Николова, каква програма минимум и програма максимум сте си поставили относно капацитета на България за усвояване на еврофондовете?
- В момента „тичаме след топката", така да се каже. Програмата ни максимум, разбира се, е 100% оползотворяване на средствата от ЕС и аз нямаше да бъда на този пост, ако не си бях поставила това за цел. Естествено, трябва да се имат предвид много фактори, защото осъществяването на много проекти не зависи само от нашата администрация.
Ще окаже ли влияние актуализацията на националния бюджет върху капацитета за усвояване на еврофондовете, предвид намаляването на административния капацитет и възможностите за съфинансиране?
- Разбира се, че орязването на публичните харчове ще окаже влияние върху изразходването на европейските пари. То обаче би трябвало да има и двустранен ефект. И този ефект е, че при намаляване на наличните национални средства за публични инвестиции, държавата трябва да положи максимални усилия, както и всички публични институции, а защо не и частните, да могат да префинансират проектите си така, че България да може да иска тези пари от Европейската комисия и те да се върнат пак във вътрешен оборот. Ролята на държавата е да осигури пари за това предварително финансиране и за 15-те процента национално съфинансиране, разбира се, по оперативните програми. Но мисля, че това никога не е поставяно под въпрос.
Какъв ще бъде конкретният ефект върху общините, ако намаляването на бюджетите им наистина стане факт? Ще имат ли те реална възможност да подготвят и осигуряват първоначално финансиране на европроекти?
- Това, което се обмисля в момента по настояване на Европейската комисия, е, за да могат да бъдат изпълнени важни за общините проекти, да включим като национално изискване 5% от националното съфинансиране да е съфинансиране от общината, която изпълнява проекта. Това, при намаляване на техните разходи, за някои от общините може да се окаже отклоняващо условие. Само че още на една от първите срещи на министър Томислав Дончев и министър-председателя с Националното сдружение на общините се взе решение за всички проекти, които се сключват оттук нататък и изискват 5% съфинансиране от общините, да се дава възможност тези пари да се изплащат по време на целия проект. Т. е., да няма изискване първо да си осигурил парите, а след това да започнеш изпълнение на проекта. Трябва да се направи така, че по време на целия проект общините да могат да ги осигурят. Това ще може да стане и след приключването на настоящата година, когато държавата вече ще може да им помогне повече, отколкото сега. Такъв ще бъде случаят на по-голямата част от проектите. Продължителността на един договор например за общинска инфраструктура е не по-малко от 12 месеца. Така че договорите, сключени тази година, ще бъдат изпълнявани и догодина. Не казвам, че ще бъде лесно за всички. Трудно ще бъде, но не е и невъзможно.
Тоест при добър мениджмънт, ключовите проекти на общините не би трябвало да пострадат от намаляването на бюджетите им след актуализацията?
- Да, при добър мениджмънт, при добро управление на финансовите потоци, не би трябвало да има значителни трудности. Особено имайки предвид, че в крайна сметка тези средства спестяват публични инвестиции и това са спестени пари на данъкоплатеца.
Още от интервюто на „Класа"