„Европенсия за зелен хайвер", четем от първа страница на „Стандарт"
Измамници обират баби и дядовци с обещания за европенсии. Жертва на новия трик са вече стотици наивници, предупредиха от полицията.

Поредният ужилен е 83-годишен габровец, който изгорял с 1380 лева. Той повярвал, че пенсията му ще бъде увеличена с пари от европейските програми. Мошениците обяснили, че Брюксел отпуска солидни помощи за възрастните българи. За целта обаче трябвало да изпратят такса за купуване на формулярите от Брюксел.

Друга версия на измамниците е, че пенсионерите са спечелили европейска томбола, но трябва да внесат определена сума, за да потвърдят участието си. Бандитите искали от старците и номерата на сметките им, за да преведат парите.
Още по темата от „Стандарт"

„Плах ръст на БВП у нас в сянката на ново забавяне в ЕС", обобщава от първата си страница „Дневник"
Бавно и трудно възстановяване в сянката на бюджетните ограничения, които правителствата в цяла Европа предприемат, е по-вероятният сценарий за българската икономика, смятат експерти, въпреки че и през третото тримесечие на годината Националният статистически институт отчете 0.3% растеж на БВП спрямо предходното.

На годишна база за пръв път от година и половина също е измерен икономически растеж - от 0.2%.

Двигател за добрите данни според НСИ е земеделският сектор, който нараства с 1.2% спрямо април - юни. Индустрията обаче, която дръпна силно с износ през второто тримесечие, както и секторът на услугите бележат свиване с по 1.1%.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„Бум на пневмонии в топлото време", съобщава от първата си страница „Монитор"
Бум на пневмонии заради необичайно топлото време през деня и падането на температурите през нощта се наблюдава през последните седмици, съобщиха джипита вчера. Данните засега сочат, че всеки 5-ти заболял развива пневмония.

Проблемите се причиняват от вируси, които имитират обикновена лека настинка, но неусетно поразяват белите дробове. Лекарите ги наричат атипични, тъй като не могат да бъдат уловени със слушалката, а се засичат само на рентген. Причината за трудното поставяне на диагнозата е, че при тази пневмония няма. Тя започва със суха кашлица, понякога и с храчки и наподобява много тривиалната настинка.  В повечето случаи болният не вдига висока температура, но се изпотява често, чувства се отпаднал, няма апетит. Едва, когато болестта напредне и е необходимо болнично лечение, идват болките в гърдите, разясниха лекари. Според председателя на Сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров ако до два-три дни оплакванията продължат, независимо от лечението с прахчета и сиропи срещу настинка и кашлица,  трябва да се отиде незабавно на ренген и пулмолог.

Атипичната пневмония се причинява от вируси и се предава чрез кихане и кашляне. Те се развиват идеално при високите температури през деня и студените нощи, обясни пък д-р Анахид Торосян - специалист по белодробни болести и преподавателка в Пловдивския медицински университет.
Още от статията на „Монитор"

„Съдебната власт плаща все повече обезщетения за вреди", разкрива от първата си страница „Сега"
Увеличават се обезщетенията, които съдебната власт плаща за вреди, които е причинила на хората. Това показва справка, поискана от "Сега" от Висшия съдебен съвет. 2 594 316 лв. трябва да бъдат платени само за първите 9 месеца на годината. За цялата м. г. сумата е била 2 102 304 лв., а за 2008 г. - 1 544 630 лв.

Обезщетенията обикновено се присъждат за бавно и некачествено правосъдие - дела, водени с години и сринали се в съда. Както обикновено най-много обезщетения плаща прокуратурата. До края на септември те са над 2.4 млн. лв. За съда сумата е 137 353 лв., но тя е по-голяма в сравнение с данните за цялата м.г. - 118 021 лв.

За по-малко от месец бяха постановени две съдебни решения, които са нагледен пример за пороците в държавното обвинение. Първо, Окръжният съд в Разград реши, че държавното обвинение трябва да плати 60 000 лв. обезщетение за наказателното преследване, продължило 14 години, 5 месеца и 2 дни. Обвинението е повдигнато незаконно, а производството е продължило извън всякакви разумни срокове, пише в решението. Този процес бе заведен от Цеко Цеков от Разград, който близо 15 години е разследван и съден и накрая оправдан за пожара с две жертви в профсъюзния дом в града.

"Не се гордеем със случая", заяви тези дни при визита в Разград главният прокурор Борис Велчев, но каза, че няма да се търси отговорност от държавните обвинители. По думите му, ако има основание, обезщетението ще се изплати.
Още от статията на „Сега"

„Русия с алтернативи на „Южен поток", ако проектът срещне проблеми", информира от първата си страница „Класа"
Ако нещо попречи на реализацията на „Южен поток", то Русия може да построи нов газопровод, успореден на „Син поток", и да разшири възможностите за доставки на газ за Северна Европа, дублирайки „Северен поток". Това каза руският премиер Владимир Путин по време на разговорите си в събота с министър-председателя Бойко Борисов, пише в публикуваната стенограма на срещата. По думите му към съществуващия газопровод „Син поток", който доставя гориво за Турция, може да се добави тръба за Гърция и Италия. И в момента доставките на газ за Турция са над предвидените, защото компенсират смущенията в доставките от Иран, обясни Путин.

Транзитът на газ за Германия през Балтийско море пък може да се увеличи с изграждане на дублиращ газопровод по трасето на „Северен поток". Предложение за увеличаване на износа за Северна Европа вече е било направено, уточни руският премиер.

По думите му с подписването на документите по време на визитата му у нас в събота е даден фактически старт на проекта „Южен поток". В присъствието на двамата премиери бе подписано споразумение за създаването на проектна компания „Южен поток България", в която двете страни имат равно участие. Капиталът на новото дружество ще бъде внесен в Българската банка за развитие. Новата компания ще прави технико-икономическата обосновка на проекта, както и ще търси финансиране за строежа на газопровода на наша територия. Парафи под споразумението сложиха шефовете на Българския енергиен холдинг Мая Христова и на „Газпром" Алексей Милер.

С подписването на споразумението за "Южен поток" ние позволяваме на следващи правителства за 20-30 години не да дотират чужди компании, а да получават по 2,4 млрд. долара приходи от транзитни такси, заяви Борисов.
Още от статията на „Класа"

„Империята на Божков на тезгяха", съобщава „Стандарт"
Кредитори разпродават част от империята на бизнесмена Васил Божков. Бизнес и имоти за десетки милиони левове търсят нови собственици, показват справки в имотния регистър и в този на частните съдебни изпълнители.

На търг са предложени от автомобил за близо 10 000 лв. до парцел от 317 222 кв. м с първоначална цена за наддаване от 19,96 млн. лв. Имотите, които се предлагат за публична продан, не са собственост само на обявилата процедура за несъстоятелност пътностроителна компания "Мостстрой", в която Божков държи 21%, но и на други компании, близки до бизнесмена. Общата стойност на вече обявените за продажба имоти е около 47 млн. лв.

Имущество на "Мостстрой" се продава от съдия-изпълнители, като най-често търговете са в полза на ОББ, на която фирмата е най-сериозно задлъжняла. На тезгяха са сложени и 2 имота на "Национален Хиподрум" АД край София с обща първоначална цена за наддаването над 33 млн. лв.

Основен акционер в дружеството е кипърската офшорка B.F.I.Limited. На последното си общо събрание кипърският акционер е представляван от адв. Ирена Маринова, която в различни периоди е заемала ръководни постове в дружества на Божков, пише икономически седмичник.
Още от статията на „Стандарт"

„Двойно потапяне" е заглавието на седмичния коментар за „Сега" на д-р по икономика Емил Хърсев
След месеци бодри разкази за бързо възстановяващата се икономика, през последните дни Европейската комисия се върна към риториката отпреди година, когато се сблъска за първи път с гръцката катастрофа. Председателят Барозу трябваше да уверява, че съюзът няма да остави в беда нито една страна. Ако се наложи, всички в еврозоната ще бъдат впрегнати да теглят затъналите страни. Страхът този път духа от северозапад. Второ поредно тримесечие Ирландия затъва обратно в рецесия, към полугодието бившият "келтски тигър" отчете 1.2% спад на брутния вътрешен продукт. Шест месеца на минус са ясен белег - общоприетият критерий за рецесия. В ирландския случай страх пораждат не толкова от борчовете на хазната (105.7 млрд. евро, едва 64% от БВП, сиреч много по-малко от 273.4 млрд. евро, или 115% от БВП, колкото дължи гръцката държава).

Опасно е Дъблин да не повлече цялата еврозона в нова вълна на рецесия. Това ще е "двойното потапяне" (double dip), предречено на еврозоната от нобелиста Джоузеф Стиглиц през август, същото като W-образната рецесия, с която нюйоркският пророк на кризата Нуриел Рубини отдавна плаши. Към септември еврозоната имаше 1% ръст на БВП за година, един незначителен и крехък растеж, той още до края на 2010 г. може да се пречупи и да се срине под нулата. За да избегнат горчивата тенденция, господарите на еврото вероятно ще забравят фискалните рестрикции и монетарната стабилност, за да се върнат към логически спорните и доказано неефективни мерки за борба с кризата чрез обливане с ликвидност.

За жалост светът - и лидерите на най-мощните страни, и техните критици, - упорито отказва да разбере, че преживяваме класическа глобална депресия от вида и с мащабите на Великата депресия от 30-те години. Това значи да се подготвим за още 3-4 години на мъчителна стагнация. По-лесно е да се борим с ефект като "двойното потапяне", който изглежда краткосрочен. А срещу депресия няма бързи и безболезнени мерки, от нея се излиза само след дълги и разрушителни изменения в структурата на националното и световно стопанство. Всъщност такова нещо като W-образна рецесия няма.
Още от статията на „Сега"

„80 на сто от българския мед отива зад граница", съобщава „Монитор"
Близо 80 процента от меда, произведен в България, се изнася, съобщи председателят на областния пчеларски съюз в Бургас Ботьо Ботев. Нашата стока е с високо качество и екологичност, затова се използва за подобрител на пчелните продукти в страните от ЕС, САЩ и Китай. Българският мед в чужбина често се смесва с тамошния, за да подобри качеството му, твърди специалистът пред БТА. Най-голяма част от меда, произведен у нас, заминава за страните от Европейската общност, предимно в Германия, Швейцария и Франция. Там обаче средногодишната консумация на човек е 4 кг, изтъкна Ботев, докато хората у нас изяждат по 250-300 грама годишно.

Българите са на последно място по консумация на мед в света, въпреки че родните пчелари добиват по 13 и 14 хиляди тона на година. Статистиката сочи, че има и хора, които никога не са опитвали мед и не познават вкуса му. В страните от ЕС килограм от натуралния продукт се купува по 5-6 евро, поясни още специалистът. В момента българите използват пчелните продукти предимно като лек, а не като полезна храна.

Кризата не подмина и пчеларския бизнес у нас. Производителите на мед често имат недостиг на средства за развиване на дейността. Освен това пчеларите имат големи загуби от това, че все по-често различните култури се третират с препарати, които са вредни за пчелите. В Бургаския регион вече има случаи на продадена, но неплатена с месеци продукция от фирма купувач. Парите закъсняват и това пречи да се направят каквито и да било инвестиции в бизнеса, оплака се шефът на пчеларите в региона.
Още от статията на „Монитор"

„Българите остават песимисти за излизането ни от кризата", сочи проучване на „Галъп", публикувано от „Класа"
Общественото мнение не е оптимистично настроено за скорошното ни излизане от икономическата криза въпреки очакванията на управляващите за стопански ръст догодина, заложени в току-що гласувания от парламента държавен бюджет за 2011 г. Данните са от последното национално-представително проучване на ББСС „Галъп интернешънъл", проведено по поръчка на вестник „Класа".

Очакванията както за икономиката като цяло, така и за личното и семейното материално положение през следващите 12 месеца остават песимистични. Индексът на оценките за личните доходи през следващата година - изразяващ съотношението между опасения за спад и надежди за нарастване - остава отрицателен и през ноември, подобно на предходните месеци.

Същевременно оценките за резултатите от ефективността на правителството, което действително е поставено в нелеката ситуация да се справя с икономическите проблеми на страната, остават също повече отрицателни. Според данните от правителствения индекс, който представлява разликата между позитивни и негативни оценки за начина, по който кабинетът се справя в различните сфери на управлението на страната, българите виждат плюсове главно в три направления: отношенията с ЕС, отношенията с Русия и борбата с престъпността.
Още от статията на „Класа"

„Съдът трябва да брани гражданите и техните организации срещу държавата", казва в интервю за „Дневник" проф. Дончо Хрусанов, преподавател по административно право в СУ
Има ли държавата достатъчно законови механизми да изпълни обещанието си за събаряне на незаконните строежи за шест месеца?
- Юридически е напълно възможно, няма никакво съмнение. Предполагам, че пречките ще са финансови или политически, защото ще се нададе голям вой, ще има съпротива и вероятно лобита за изменение на закона. Освен това за събарянето трябват много средства.

Ако собствениците не съборят сградите доброволно, строителният надзор ще трябва да ги събаря от тяхно име и за тяхна сметка и след това да си събира парите, които е похарчил за разноски по събарянето. Това е политическа воля, не знам дали ще стане. Може да ги спре и това, че няма да могат да си съберат разноските от всички тези хора.

Щом като няма юридически проблем, защо толкова години законът не се е изпълнявал?
- По най-различни причини - приятелство, връзки, корупция... каквото ви дойде на ум, все ще е вярно. В толкова наситени територии да има толкова много незаконни сгради означава, че строителният надзор не е свършил нищо.

Как може да понесат отговорност бездействалият строителен надзор и другите лица по веригата?
- Всеки по-горестоящ орган има право по закон да търси отговорност от тези, които са му подчинени и не са свършили по места работата си, най-малкото административно-наказателна - глоби, да не говорим за дисциплинарна отговорност и уволнение. За да има цели села от незаконни къщи, там явно не е стъпвал кракът на строителния надзор.

Но според мен те си знаят кой къде е строил. Друга слабост на Закона за устройство на територията (ЗУТ) е, че ако нямаш акт 16, не дължиш данъци - много сериозен пропуск на законодателя, който явно е ползван масово. Данъкът трябва да се дължи много по-рано, въпреки че нямаш акт 16, щом живееш и ползваш вече сградата. Пропускът е много сериозен и виждаме колко много хора живеят по този начин и не дължат нищо. Това е парадокс.

Смятате ли, че административното ни законодателство има много такива парадокси?
- Смятам, че е добро като цяло, особено с приемането на Административно-процесуален кодекс (АПК). Само че има редица специални закони като Закона за устройство на територията, в които нещата са по-лошо уредени. Пролуките са в тях.
Още от интервюто на „Дневник"