Според вицепрезидента на Федералния Резерв на САЩ - Джанет Йелън, може би ще се наложи запазване на Федералната фондова лихва в настоящото почти нулево ниво (в рейнджа 0.00%-0.25%) до началото на 2016г. Това изявление на вторият по сила представител на ФЕД, който дори се сочи за наследник на шефа на Резерва Бернанке след като неговия мандат изтече през януари 2014г., се разминава с досегашните очаквания и на Wall Street за запазване на рекордно ниската лихва до към средата на 2015г.
ФЕД на САЩ понижи своята Федерална фондова лихва до рекордно ниския рейндж 0.0%-0.25% през декември 2008г. (в разгара на финансовата криза) и запази тази почти нулева лихва до сега, както в същото време проведе редица операции за стимулиране на икономика известни като "количествени улеснения", купувай за около 2.3 трлн.$ американски ценни книжа с цел да понижи „реалните" лихви в страната.
Йелън аргументира тази според нея оптимална парична и лихвена политика с двойния мандат на Федералния Резерва, като посочи, че това ще намали по-бързо все още доста високата безработица в САЩ (в 7.9% през октомври), но в същото време може да повиши американската инфлация малко над "инфлационния таван" на ФЕД от 2%г./г.
Вицепрезидента на ФЕД също така посочи, че подкрепя идеята на други членове на Резерва да бъдат определени т.н. "прагове" както за нивото на безработицата, така и за нивото на инфлацията, като тези "прагове" ще бъдат водещи за очакванията и на финансовите пазари за бъдещата лихвена политика на Федералния Резерв. Според нея обаче, ако един от тези заложени "прагове" бъде достигнат, това няма автоматично да доведе до промяна на лихвите от страна на ФЕД, а само ще даде повод за обсъждане на бъдещата политика на Резерва.
Джанет Йелън също така посочи, че въвеждането на такива параметри/прагове за нивото на безработица и нивото на инфлация ще елиминират спекулациите и очакванията за промяна на лихвите нива само въз основна на определени икономически данни и индикатори, които бъдат оповестени.
За сега двама от членовете на ФЕД предложиха въвеждането на такава политика на "прагове/цели" за безработицата и инфлацията от които да зависи и паричната/лихвена политика. Шефът на ФЕД на Чикаго - Евънс предложи ФЕД да запази своята почти нулева лихвена политика докато нивото на безработица не падне под до 7%, а в същото време инфлацията да остане под 3%г./г. Шефът на ФЕД на Минеаполис - Кочерлакота пък предложи "праг" от 5.5% за нивото на безработица и от 2.25% за инфлацията.
И докато Джанет Йелън се изказа за пореден път "антилихвено", шефът на ФЕД на Далас посочи относно запазване на нисколихвена политика до 2016г., че има лимит, колко дълго време настоящата политика на Резерва може да оказва подкрепа за икономиката на САЩ. Според него, инфлацията и инфлационните очаквания остават под контрол, като той препоръча на американските законодатели (от Сената и Конгреса) да преборят риска от т.н. "Fiscal Cliff" за автоматично повишение на данъците и сериозно съкращаване на държавните разходи от 1-ви януари 2013г. Фишер отбеляза, че бързото решаване на този проблем ще премахне несигурността която кара бизнеса да ограничава както своите инвестиции, така и разкриването на нови работни места.
В интервю за CNBC, Фишер подчерта, че ФЕД не е "спасителна мрежа", ако американските политици не успеят да се споразумеят относно т.н. "Fiscal Cliff" до края на годината и че самата политика на Федералния резерви има свой лимит относно подкрепата за американската икономика, която би пострадала от евентуалното автоматично повишение на данъците и орязване на държавните разходи от 1-ви януари 2013г.
Финансовите пазари днес ще следят Минутите от последното заседание на FOMC към FED на САЩ от 21:00ч. за индикации какво да се очаква от бъдещата парична и лихвена политика на Федералния Резерв.