Ратифицирането на споразумение между бившето Министерство на икономиката енергетиката и туризма и Световната банка за консултантски услуги се превърна в гореща тема в парламентарната комисия по бюджет и финанси.

Споразумението по същество представлява поръчка за консултантски услуги във връзка с новата Оперативна програма „Иновации и предприемачество" на ЕК, която ще бъде в сила от 2014 г. до 2020 година.

По време на обсъждането стана ясно, че когато е сключвано това споразумение в средата на 2012 г. не е било подложено още тогава на ратификация, въпреки че задължава финансово страната.

Според члена на комисията и депутат от Коалиция за България, Румен Гечев задействането на това споразумение без то да е ратифицирано от парламента представлява нарушение на конституцията и този, който е подписал това споразумение, трябва да понесе своята отговорност. Това според представителите на БСП в комисията са бившият премиер Бойко Борисов и икономическият министър.

Според становището на зам.-министъра на икономиката и енергетиката, ако държавата не одобри тази ратификация, то договорните отношение със Световната банка ще бъдат преустановени и страната ни няма да може да получи консултантските услуги, без които ще рискува да изгуби 1.4 млрд. евро европейски средства по ОП „Иновации и предприемачество" за новия програмен период.

В крайна сметка комисията реши да раздели на две гласуванията. Едното беше да се ратифицира споразумението със световната банка, което беше прието.

Според другото решение се възлага проверка на Агенция Държавна финансова инспекция във връзка с действията на предишното правителство в лицето на премиера Бойко Борисов и икономическия министър Делян Добрев. За последното решение "за" гласуваха и депутатите от ГЕРБ, като по този начин ще започне разследване срещу Борисов и Добрев.