„Фирмените фалити скочиха с 30% за година", разкрива от първата си страница „Дневник"
Големият скок във фалитите на фирми е бил през първата половина на 2009 г. Това показват данните на Агенцията по вписванията към 23 декември. От юли досега броят на започналите дела за несъстоятелност и на обявените фалити е много близък до данните за 2008 г. Това може да означава, че компаниите са успели да се стабилизират или кредиторите им изчакват дали ще има подобрение на бизнеса в следващите месеци.

Обявените във фалит компании през тази година са със 73 повече в сравнение с миналата, но големият скок е бил през първите шест месеца. В края на 2009 съдът е обявил в несъстоятелност 312 компании, което е 30% повече спрямо фалиралите 239 фирми през 2008 г. Подобно е положението и с компаниите в процедури за несъстоятелност. Ако в първата половина на миналата година са започнали 118 дела, за същия период на тази те са били 188. До края на 2009 броят им е стигнал 339, или с 19% повече от миналата година, когато е имало 274 процедури.

В същото време намалява темпът на регистрация на фирми. Според данните на Търговския регистър до края на октомври са регистрирани общо 37 133 компании, докато за цялата 2008 новосъздадените дружества са били 53 224.
Още от статията на „Дневник"

„Всеки осми готов да емигрира", информира от първата си страница „Монитор"
Всеки осми млад българин има намерение да емигрира в близкото бъдеще. Това е един от изводите в годишния доклад за младежта за 2008 година, "забравен" от кабинета на Сергей Станишев и затова приет от Министерски съвет миналата седмица. Над 1\4 на възраст до 34 години пък планират да заминат на гурбет на Запад или "на временна трудова миграция", както е официалният термин. Нов интерес към емиграцията са регистрирали от Националния статистически институт след регистрирания спад между 2002 и 2006 година. Сега желаещите да избягат от България са сред по-ниско образованите слоеве на населението за разлика от преди две години, когато емигрираха предимно висшисти, констатира докладът. 41 на сто от младежите биха се преселили веднага в чужбина, стига да имат възможност, показват обаче данните на социологическо изследване на "Медиана", направено през пролетта на 2009 година. Според агенцията през 2008-а броят на желаещите да заминат веднага е бил 36,6%, през 2006-а 28,7% и 64,7% през 2002-ра.

Вътрешната миграция пък е по направление "град-град" и "село-град" констатират от НСИ. Повече от три четвърти от младите хора на възраст от 15-34 години живеят в градовете. В София и Пловдив живеят общо една четвърт от населението.

Според статистиката в София преди една година са живели 1 162 898 души, което прави 16,4% от населението. В Пловдив 347 600, във Варна 318 313, в Бургас 188 861, в Русе 156 959, в Стара Загора 140 710 и 112 372 в Плевен. Това са и градове с население над 100 000 души. Най-малката по население община у нас е Видин, където живеят едва 110 хиляди души.
Още от статията на „Монитор"

„БНБ поема надзора и върху небанковите институции", съобщава от първата си страница „Класа"
Още в началото на новата пленарна сесия на Народното събрание депутатите ще гласуват законови промени за обединяване на надзора на банковия сектор и останалите финансови институции. „Вероятно ще ги обединим в рамките на централната банка, защото има висок рейтинг в Европа, което е гаранция за финансовата стабилност на България". Това заяви в интервю за „Класа" председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова. Според нея световната криза е провокирана отчасти и от недостатъчно ефективния надзор върху банковите и небанковите финансови институции. Заради това ЕК работи за промяна на евродирективите за надзора.

Предстоят промени и в нашето законодателство, като засега идеята е да се направи единен надзор, уточни шефът на бюджетната комисия. Ще бъде променен сегашният модел, в който различните институции - банки, застрахователи, пенсионни фондове и инвестиционни посредници, се контролират от различни места.

Това е решение на политиците и аз не мога да го коментирам сега - така управителят на БНБ Иван Искров обясни своето мълчание по въпроса. Според него предстоят сериозни дебати в парламента, преди да започнат структурните промени. Те са свързани и със закриване на Комисията по финансов надзор (КФН), създадена със закон от 1 март 2003 г.
Още от статията на „Класа" и Интервюто с председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова

„4 нагли къртици", разкрива „Стандарт" от първата си страница"
Четири нагли къртици изрови в редиците си МВР. Полицаите са помагали на Ивайло Евтимов-Йожи и Прокопи Прокопиев-Поли Културиста да отвличат бизнесмени и децата им. Това разкриха за "Стандарт" разследващи. Те уточниха само, че продажните им колеги не са граничари. Наглите под пагон се срещали с бандитите и им снасяли ценна информация за жертвите. Къртиците говорили многократно по телефона с тарторите на бригадата, показвали разпечатки от GSM-ите им. Карето ченгета докладвали на Йожи и Културиста какви са навиците на жертвите, учили ги как да не оставят следи на местопрестъплението. МВР не бърза с арестите на къртиците, научи още "Стандарт". Разследващите искат да съберат достатъчно доказателства, за да ги заковат в съда.
Студентката Милена мишена на бандата
Барета пяла на Крокодилите
Още по статията на „Стандарт" и още по темата от „Стандарт"

„Преговаряме за отпадането на газовите посредници", информира „Монитор"
Най-късно през февруари ще започнат преговорите за нови договори за доставка на природен газ за България. Едно от основните искания, поставени от българската страна, е при новите контракти да отпаднат посредниците при доставката на синьото гориво. В момента посредниците са трима като най-голям дял от доставките на газ за България минава през компанията на Сашо Дончев "Овергаз инк".

"За нашата страна е важно сключването на директен договор за доставка, без посредници", заяви в интервю пред БТА вчера министър Трайчо Трайков. Освен това Трайков е категоричен, че преговорите по новия газов контракт не трябва да се обвързват с договореностите между България и Русия по проекта за изграждане на "Южен поток".

Министърът припомни, че на проведената в средата на декември тринадесета сесия на българско-руската междуправителствена комисия беше взето решение да се препоръча на "Булгаргаз" и "Газпром експорт" да активизират процеса на преговори за подготовка на нов договор за доставка на синьо гориво за страната след 2010 г. Активизирането се налага, тъй като два от трите контракта за доставки изтичат догодина, а третият - през 2011 г.

Стартът на преговорите е бил насрочен най-късно за февруари по време на последната среща между министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и руския му колега Сергей Шматко, съобщиха от българското ведомство. Българската визита, която се проведе в Москва точно преди Коледа, е била резултат точно от тези предварителни договорености, уточниха от икономическото ведомство.
Още от статията на „Монитор"

„Спорим с Русия за земя и тръби", съобщава „Стандарт"
Спорове за земя и тръби остават нерешени в газовите преговори между София и Москва. Това коментират руските издания след срещата на енергийните министри Трайчо Трайков и Сергей Шматко преди Коледа в руската столица. Двамата обсъдиха енергийните проекти и се разбраха да набележат графици за реализацията им. Между двете страни обаче остават доста спорни точки. Пазарлъците ще продължат през януари. Основните теми са новите договори за доставка на газ за България и детайлите по "Южен поток". Русия настоява двата договора да се обвържат, но страната ни е категорично против разговори "в пакет". Това обяви Трайков в интервю за БТА. Настояваме да отпаднат посредниците при доставката на газ, подчерта още веднъж министърът. Един от контрактите за газови доставки изтича в края на 2010 г., а останалите - през 2011 г. И в трите посредник е "Овергаз". Според "Комерсант" след срещата не е станало ясно какво точно е обещал руският министър на българския си колега, но Сергей Шматко категорично е заявил, че от руска страна преговорите за доставка на газ ще се водят от "Газпром".

Според изданието Русия най-много настоява доставката на синьо гориво да се обвързва с изграждането на "Южен поток". По проекта за газопровода обаче стоят няколко нерешени въпроса. Един от тях е искането на Москва земята под трасето в България да стане собственост на "Газпром". Втори спорен момент бил, че България настоява да си запази контролния пакет в съвместния проект с "Газпром", което ще позволи на страната да определя размера на транзитните такси на преминаващия газ. Руснаците обаче искат 51% от проекта.
Още от статията на „Стандарт"

„АЕЦ "Козлодуй" изнася евтин ток, у нас го продава по-скъпо", съобщава „Класа"
АЕЦ „Козлодуй" продава по-евтин ток за износ, отколкото го търгува на вътрешния свободен пазар, алармираха големите консуматори на електроенергия у нас. В интернет сайта на атомната централа е качена обява за търг за износ на ток от страната с начална цена от 62 лв./мвтч. Износът ще бъде през първите три месеца на 2010 г., а общото количество ток за експортиране е 221 180 мвтч. От обявлението се вижда, че през януари АЕЦ „Козлодуй" планира да изнесе 59 520 мвтч ток, през февруари количествата ще са 87 360 мвтч, а през март от централата планират да изнесат 74 300 мвтч. Най-високата предложена цена за покупка на еленергията е основният критерий при избора на кандидатите, е записано в обявлението.

При обявения по-рано търг за продажба на ток за вътрешния пазар началната цена бе 72 лв./мвтч, уточни пред „Класа" Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. По думите му предлагането за износ на ток на цени, по-ниски от тези на вътрешния пазар, стимулира чуждата икономика, а не българската. Заради казуса от федерацията вече са изпратили писмо до Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Не разбирам защо трябва да се изнася електроенергия на по-ниски цени навън, вместо тя да се продава за вътрешния пазар, каза Стаменов.

Той уточни, че от началото на икономическата криза досега цените на електроенергията в региона се сринаха до рекордно ниски нива. В същото време за вътрешния пазар спадът в цената на продаваната електроенергия бе символичен - в рамките на 1-2 лв./мвтч.

Изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй" Димитър Ангелов отказа коментар пред „Класа" за проблема с обяснението, че е в отпуска.

Преди седмица от централното диспечерско управление обясниха, че цените на електроенергията в региона варират между 42 и 47 евро/мвтч. Цената е два пъти по-ниска в сравнение с миналата година, каза шефът на ЦДУ Митю Христозов. През януари страната ни има възможност да изнася до около 700 мвт електроенергия за съседите. Липсата на търсене и използването на ВЕЦ-овете в момента намаляват допълнително цените на тока в региона, подчертаха диспечерите.
Още от статията на „Класа"

„2010 - падането на цените на имотите ще продължи", анализира „Дневник"
Изгодни жилищни оферти, силна конкуренция и голямо предлагане при бизнес имотите, активизиране на инвеститорите. Такива са прогнозите за предстоящата 2010 г. на водещи компании на пазара на имоти.
Жилища
След като поевтиняха с около една трета през изминалата година, макар и с по-бавни темпове цените на жилищата ще продължат да падат и през следващата. Такива са прогнозите на почти всички участници на пазара, до които "Дневник" се допита. Умерен спад в жилищния сегмент през 2010 г., макар и с по-нисък темп, прогнозираха от българския офис на международната компания "Колиърс". Падащи цени и малък обем на сделките ни чакат минимум още половин година, коментира Полина Стойкова, оперативен директор на "Бългериън пропъртис".

Според нея възстановяването на пазара ще дойде първо с увеличаване на броя сделки, предимно на качествени имоти в София и Варна, а едва след това ще започнат да нарастват и цените на имотите. От "Колиърс" смятат, че качествените проекти ще задържат цените си, като привличат платежоспособните и взискателни клиенти. "За поскъпване на имотите обаче не можем да говорим през следващата една година, а когато това стане, цените ще се увеличават плавно, съизмеримо с нарастването на брутния вътрешен продукт", посочи Стойкова.

Необходимостта от първо или ново жилище ще бъде водещо при покупката на имот. От бранша се надяват пазарът да се раздвижи и от появата на атрактивни банкови кредити с по-ниски лихви от сегашните. Плащането на сделките само по банков път е новият фактор, който ще има влияние върху обемите през следващата година.
Ваканционни имоти
2010 г. може да се окаже ключова за бъдещето на пазара на ваканционни имоти в България, прогнозираха от "Грийн лайф", една от водещите инвестиционни компании в сектора. "Продажбите, които бяха реализирани през изминалата година, са близо 5 пъти по-малко от тези през 2008 г. Статистиката повлия психологически на намеренията на инвеститорите и повечето от тях абдикираха, като за нови проекти дори не се говори", каза Мариана Даскалова, търговски директор на "Грийн лайф".
Руските купувачи ще бъдат водещи на пазара на ваканционни имоти и през следващата година.
Още от статията „Дневник"

„България достигна дъното на кризата", информира „Монитор" като цитира вицепремиера Симеон Дянков
Българската икономика е достигнала дъното, а светлина в тунела на кризата се очаква едва през март 2012 година. Това заяви в навечерието на празниците министърът на финансите Симеон Дянков, цитиран от Дарик.

Приоритет на правителството през 2010 година ще бъде разработването на национална икономическа стратегия за периода след излизането от кризата, и регионални стратегии за икономическото развитие на отделните райони, съобразени с техните специфични особености, съобщи БТА. "И като излизаме от кризата, като имаме повече парични възможности, което се надявам след 4-5 месеца да е вече така, ние ще можем да финансираме и тези регионални стратегии заяви министър Дянков. Той обясни, че това донякъде означава и специализация на регионите, която през последните двайсет години не е прилагана.

Според министър Дянков има възможности през следващите пет години доходите на българите да бъдат удвоени. Според него така може да се направят и промени в държавната администрация, която сега е струпана в най-големия град на страната.
Още от статията на „Монитор"

„Безплатен обяд на пистите", разкрива „Стандарт"
Първият зимен пакет от типа "всичко в цената" вече е факт на родния пазар. За първа зима скиорите ще се радват на почивки от типа all inclusive (ол инклузив), които досега се предлагаха само в летните ни курорти. Кризата накара хотелиери и туроператори да търсят нестандартни методи за привличане на клиенти, обясниха от бранша. Само срещу 62 лв. на ден можете да получите нощувка в луксозния зимен "Грандхотел Мургавец" в Пампорово. В офертата, разработена съвместно с "Бутик травел", се включват нощувка, закуска, обяд и вечеря с чаша вино, следобедна чаша чай, както и безплатно ползване на басейн, фитнес и сауна. Туристите ще ползват и безплатен транспорт до ски център "Малина" и обратно, както и възможност да хапнат обяда си до самите писти. Децата до 12 години се настаняват безплатно, като се заплаща 17 лева на ден за хапване и ползване на екстрите в хотела. Първите туристи по схемата ще бъдат приемани от 10 януари до първи април.
Цените в Банско са най-ниските от три години насам, обясни членът на управителния съвет на "Туристическа асоциация - Банско" Илиана Щерева.
Още от статията на „Стандарт"

„България има нужда от нова военна доктрина", казва в интервю за „Монитор" министърът на отбраната Николай Младенов
Господин Младенов, от началото на мандата ви в Министерството на отбраната бяха извършени доста проверки. Каква е равносметката за управлението на предишното правителство?
- Проверките все още продължават. Общо взето намерихме неща, които не винаги са престъпление или нарушение. Но в много случаи бяха неразумно направени. Равносметката е ясна - няколко дела, които прокуратурата възстанови, след като министерството започна да съдейства. Вероятно могат да се очакват и още. Има и няколко, които са по наши сигнали. Но по-важното е каква е ситуацията, от която започваме. А тя е, че министерството трябва да се справи с финансовия колапс, разрушаването на основни вътрешни институции и следващите от това морални последици.

Има ли вече решение за съдбата на „военното НДК" и имотите на ведомството, чиято издръжка тежи на бюджета?
- Да, имотите са ни като голям камък на шията. Въпросът не е само, че не се ползват - те създават и много други проблеми. Когато става дума за терени, понякога те запушват развитието на цели градове. А когато са сгради, просто не е добре да ги оставяме да се рушат. От друга страна, не можем така лесно да раздаваме имоти, а и сега не е време да се продава. Затова изработваме стратегия за имотите. Идеята е да има ясни критерии за това дали да се даде или продаде един терен и при какви условия. Имотите бяха категоризирани според нуждата на Министерството на отбраната - този процес отне доста време. За отдаването им на общините или на областните управи е важно те да имат ясни идеи, които да помагат на развитието на градовете и да има осигурено финансиране, т.е. да са в полза на обществото. Не искаме да се окаже, че даваме терени за нови молове или офиси.

Ще има ли нов тип учебни програми за офицерите, сержантите и войниците?

- Българските войници имат постоянни съвместни учения с НАТО и американските сили. Провеждат се и съвместни подготовка за мисии. В момента работим и с американски консултанти по нов преглед на обученията, методиките, доктрините. По отношение на обучението има наследство, което трябва да се преодолее. Прави ми впечатление, че до момента, като че ли реформата е означавала основно съкращаване на хора, а не толкова промяна на доктрините, промяна на мисленето. Това е най-трудно да се направи.

От изказванията на водещи фигури в армията и от мнения на офицери във форумите стана ясно, че има вътрешна съпротива и проблеми във взаимоотношенията между половете. Търси ли се решение и какво е то?
- Не мисля, че трябва да се правят такива заключения от едно изказване, което вероятно е било твърде необмислено. Процентът на жените в българската армия е съизмерим с този в останалите натовски армии. Има други проблеми, свързани с жените в армията и те са по-скоро социални, свързани с раждане на деца и покриване на техните щатове по време на майчинството. Ще опитаме да решим това чрез новото договорно начало в армията.
Когато говорим за статута на военнослужещите обаче за мен има неща, които са много важни. Иска ми се да успеем да направим така, че българските войници да се гордеят, че са част от българската армия. Затова ние трябва да им предоставим най-добрите условия, за да бъдат добри професионалисти, които могат да се сравняват с най-добрите армии в НАТО и света. От друга страна, ми се иска да работим и върху социалния статус на военните. Под това не трябва да се разбират само придобивките под форма на апартаменти и почивни станции, това ще опитаме да го осигурим. Говоря за възстановяването на онази малко романтична представа, според която фигурата на войника е предизвиквала възхищение и е била синоним на доблест и чест в българското общество. Да бъдеш войник е била една от най-уважаваните позиции и никой не е говорел, че някой войник е просто наемник.

Преди няколко дни стана ясно, че споделяте мнението, че заплахите срещу страната ни са извън граница, например в Афганистан. Ще имаме ли скоро нова военна доктрина и какво трябва да е записано в нея?
- Да, България и армията имат нужда от нови стратегически документи, определящи отбраната. Всъщност единственото позитивно нещо в това, че министерството няма достатъчно средства, е, че ще можем през 2010-а спокойно да се занимаем с планирането на развитието на българската отбрана. Това не е нещо маловажно, защото точно в тези документи се разписва каква армия искаме да имаме, с какви способности и как да го постигнем. Процесът постепенно започва, но още в началото на 2010 г. ще направим първата стъпка, като започнем прегледа на отбранителните способности.
Още от интервюто на „Монитор"

„Холандци и руснаци проявяват интерес към аквакултурата у нас", казва в интервю за „Класа" проф. Йордан Стайков, изпълнителен директор на ИАРА
Господин Стайков, преди около две седмици беше отворена мярката за инвестиции, преработка и маркетинг на продукти от риболов и аквакултури. Бихте ли обяснили в какъв срок се приемат проектите и кои са допустимите инвестиции?
- На 15 декември т.г. беше отворена мярка 2.6 „Инвестиции в преработка и маркетинг на продукти от риболов и аквакултура от приоритетна ос 2 „Аквакултура, риболов във вътрешни водоеми, преработка и маркетинг на продукти от риболова и аквакултурата". Изисква се обаче период от 15 работни дни и затова през януари 2010 г. ще стартира приемането на документите.
Нека обясня: тази мярка е насочена основно към преработвателите, но в различни сектори. Допуска се увеличаване на капацитета чрез изграждане на нови и разширяване на съществуващите преработвателни единици. Възможни са проекти за изграждане, разширение, оборудване и модернизация на преработвателните единици с цел да се подобряват хигиената и условията на труд, за опазване на околната среда, внедряване на системи за контрол на качеството, технологични иновации. Предвижда се изграждане на нови или модернизация на съществуващи пазарни структури. Бенефициентите отдавна очакват отварянето на тази мярка. Според мен интересът ще е повече към разширяване и модернизация, защото имаме добре изградени рибопреработвателни предприятия. Проектите ще могат да се приемат, докато е отворена мярката, т.е. до 2013 г.

Бихте ли направили една своеобразна равносметка как досега се развива ОП „Рибарство".
- Нека да припомня, че програмата стартира с отварянето на две инвестиционни мерки. Първата е 1.3 „Инвестиции на борда на риболовни кораби и селективност" от приоритетна ос 1 „Мерки за приспособяване на българския риболовен флот". По тази мярка бяха регистрирани два проекта на стойност близо 59 000 лв. Одобрен е само единият и е сключен договор за 47 500 лв. Другата мярка е 2.1 „Производствени инвестиции в аквакултурата" от приоритетна ос 2 „Аквакултура, риболов във вътрешни водоеми, преработка и маркетинг на продукти от риболов и аквакултури". Подадени бяха 23 проекта, 8 са одобрени, подписани са договори и е стартирало изпълнението им. Безвъзмездната финансова стойност по тях е около 5,6 млн. лв. Само по един проект са изплатени авансово около 250 хил. лв.

Не е много в сравнение с целия ресурс на програмата, който е 106,7 млн. евро. Има ли опасност да пропуснем част от определените за страната ни средства?
- Няма опасност страната ни да загуби ресурс по тази програма. През април 2009 г. беше извършено второто предварително финансиране. Преведени са над 11 млн. евро, които могат да се усвояват по правилото N + 2, т. е. до края на 2011 г. Останалите средства, които ще бъдат превеждани, ще вървят по същото правило. Наистина имаше забавяне при старта на програмата, но опасност да се загубят пари сега не съществува.

Но интересът към Програмата за развитие на селските райони сякаш е доста по силен, отколкото към рибарската. Как си обяснявате това?
- Развитието на проектите по рибарската програма съвпадна с икономическата криза. Не става дума за нежелание или за липса на интерес, но постоянно в агенцията постъпват молби на бенефициенти, които желаят да удължим сроковете на изпълнение на проектите. Основният проблем на бизнеса е финансирането. Както и по всички други европейски програми, сто процента трябва да се изпълни проектът и едва тогава ще бъдат възстановени 60% от инвестицията. Разбира се, има авансови и междинни плащания, но те са в малки размери, а финансовите институции поставят тежки условия за обезпечаване на кредитирането.
Още от интервюто на „Класа"

„Ударът по бандитите ни върна държавата", казва в интервю за „Стандарт" лидерът на ДСБ Иван Костов
Г-н Костов, кое е най-хубавото нещо, което се случи у нас през 2009 г.?
- Най-хубавото е, че бе разбита бандата, която се занимава с отвличания срещу откуп. Защото тя демонстрираше непрекъснато колко са безпомощни хората, колко е безсилна е полицията, а и държавата като цяло. Успехът срещу престъпниците е първият знак, че се случва нещо положително в тази сфера. По две причини. Първо - очевидно екипите с участието на прокуратурата, службите и МВР дават резултат. Не изтича информация от тях. Т.е. това е ефикасна форма за противодействие. И второ - направен е пробив в самите редици на организираната престъпност. Поразена е много важна част и може да бъде поставена нова мишена - следващата организирана група, и нов успех на полицията. Това е изключително важно.

Успехите на полицията обаче не са ли по-скоро следствие на изборите?
- Да, така е. Първото хубаво нещо през 2009 г. е падането на тройната коалиция на БСП, НДСВ и ДПС от власт. Тя наистина направи престъпно управлението на страната и го изкористи в степен, която е непозната за нито една европейска държава. Операциите "Наглите" станаха възможни, след като наглите управници си отидоха. Толкова безочлива власт - оставиха 25% по-малко приходи в бюджета, това е истински кошмар.

Успехите в борбата с престъпността дават ли повече надежда да видим осъден бивш министър?
- Ако няма осъдени министри, няма да има европейски пари. Когато от Брюксел казваха "вие имате корупция на най-високи нива", за да се докаже, че вече няма такава, трябва да има осъдени именно сред тези най-висши етажи. Иначе никой не вярва. Защото лесно се създават симбиози. И другото, което трябва да се покаже пред ЕС, е, че твърдо се контролира администрацията. Тя също тежко колабира, пак по безобразен начин. Развратена е от години. Знаете ли колко много изкористяване има чрез подставени фирми, които печелят европейски проекти, а в тях участва самата администрация. Тя участва в писането на проекти и дори на места оформя това като граждански договори. Абсолютен конфликт на интереси, безобразие.

 - И как се превъзпитават развратени, възможно ли е изобщо?

 - Морковът по-далече, а тоягата по-близо. Защото досега е било само моркови. Навсякъде, където да се обърнеш - отпред, отстрани, отзад, само моркови за тази администрация. Вземат веднъж заплата, втори път същата по размери за това, че са до европейските фондове, трети път вземат бонуси, които са по-големи от основната заплата, и накрая се назначават на граждански договор. Санкции трябват. Целият този мощен и скъпоструващ контролен механизъм на държавата, защото във всяко ведомство в цялата страна има мощни контролни органи, трябва да започне да работи и да санкционира. Те са репресивни органи, но са забравили това от 8 години. Знаете ли какво хубаво наказание има в ДАНС?

Не, какво?
- Такова, което те държи далеч от всякакви идеи да престъпиш правилата. Ако те уволнят дисциплинарно, губиш тези 20 заплати, които можеш да вземеш, като се пенсионираш като достоен служител. Кой ще загуби 20 заплати.

Зависи срещу колко.
- Да, ама е трудно. Носи големи рискове да си създаде собствен "пенсионен" фонд. Това е пример за контролна репресия - взимаш му парите, уволняваш го дисциплинарно, не може да започне никъде работа, върви си с черното петно. Губи и доброто си име, трудно ще си го възвърне.

Някои определят 2009 г. като "ренесанс на Костов", приемате ли такова определение?
- Това са глупости. И да ви кажа откровено - правят го хора, които по този начин искат да дразнят Бойко Борисов. При това по един уличен начин. Какъв ренесанс - не съм в управлението. Още преди изборите си определих ролята - казах, че ще съм в Народното събрание и ще помагам. Ето, тук съм, ако ме пита някой, помагам. Разбира се, по много важни въпроси поемам и самоинициатива. Търся си работа, самонатоварвам се с някои неща. Приел съм много навътре идеята, стратегическата цел, България да влезе следващата година във валутния механизъм, да го издържим за две години и да въведем еврото. Това е изключително добра стратегическа идея на правителството и трябва всички да я подкрепяме, да не я саботираме, да помагаме който с каквото може. Аз мога много да помогна и помагам. Но това е съвсем експертна, специална помощ. Няма ренесанс. ДСБ не сме в това управление и не носим отговорност за него. Гласуваме "против", ако не сме съгласни.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Младите хора трябва да се целят високо, но да имат куража да започнат с малко", казва в интервю за „Дневник" авторът на идеята за конкурс за изключителни млади предприемачи Томас Хигинс
Empower United е нова неправителствена организация, ориентирана към хората с иновативни идеи и предприемачески потенциал. По инициатива на фондацията и с помощта на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма през януари 2010 г. стартира конкурс за изключителни млади предприемачи. Той е с фокус към иновациите и в него могат да участват предприемачи с идея за нов бизнес или компании, създадени преди не повече от година, които кандидатстват с бизнес план.
Какви са целите на фондация Empower United?
- Целта ни е да стимулираме хората с предприемачески дух и новаторско мислене да разгърнат своя потенциал. В този смисъл планираме да фокусираме нашите програми върху няколко основни приоритета, за които вярваме, че са изключително важни за страната. Те са в областта на предприемачеството, лидерството и професионалното развитие. Ще работим заедно с партньори от други водещи организации, защото духът на партньорство е ключов за успеха.

Какво представлява наградата Empower и как стигнахте до идеята за конкурса?
- Наградата Empower е национален конкурс за млади предприемачи със специална насоченост към стартиращи компании. В конкурса могат да вземат участие предприемачи, които имат идея за нов бизнес или са стартирали компания преди не повече от една година. Условието е ръководителят на екипа да е най-много на 35 години. Идеята произлиза от наградата за най-добър млад предприемач на Българо-американския инвестиционен фонд (БАИФ), чието начало беше поставено през 1993 г. Докато работих за БАИФ, бях отговорен за наградата в продължение на 12 години. Тя имаше голям отзвук и успех сред предприемачите и привлече повече от 1500 бизнес плана. През годините бяха раздадени близо 80 награди на стойност над 300 хил.долара. За съжаление от няколко години програмата на БАИФ вече не се провежда, тъй като петнадесетгодишният мандат на фонда изтече.

Защо решихте да стартирате наградата Empower точно сега?
- Винаги съм имал намерението да подновя конкурса. Реших, че нуждата от него е особено голяма именно сега, в периода на икономическа криза. Българите са много по-узрели за предприемачество в днешно време, младите хора имат много добри идеи и следят отблизо тенденциите за успешни бизнес модели в световен мащаб. Все още обаче има нужда от по-широка подкрепа, основно от инфраструктура за стартирането на нови компании, които имат потенциала за международен успех. Финансирането на идеи в зародиш е важна част от тази подкрепа, а достъпът до капитал е особено труден в последно време.

Със сигурност много инициативни хора ще се включат в конкурса.
- Нашата основна цел е да насърчим предприемачеството и бизнес мисленето, както и да стимулираме развитието на икономиката. Наградата е със специален фокус върху иновациите. Целта е да поощрим стартирането на компании, които ще променят към по-добро българското общество, дори и света. Всяко голямо постижение в света е започнало като една идея. Нашето послание към хората е да се целят високо, но да имат куража да започнат с малко. Това е една от тайните на големия успех.

Има ли ограничение за секторите, в които може да се кандидатства?
- Не, конкурсът е отворен за бизнес планове от всички сектори. Най-важното е идеята да е иновативна и да има потенциала да промени живота на хората.

Каква е наградата за победителите?
- Благодарение на подкрепата на нашите партньори паричните награди за победителите са значителни. Първа награда ще бъде 100 хил. лв. - сума, която е достатъчна да подпомогне значително старта на един нов бизнес. С тази голяма награда целим да привлечем големи идеи и да им дадем шанс да се превърнат в печеливш бизнес. Ще има и допълнителни награди за класиралите се на второ и трето място, както и зелена награда. Размерът на тези награди ще зависи от спонсорската подкрепа, която ще успеем да осигурим.

Ще предоставите ли насоки и консултиране на участниците?
- Да, ще организираме месечни срещи, които ще помогнат на участниците да структурират своите бизнес планове. Първата месечна среща ще се проведе в края на януари. Също така ще осигурим професионални консултации на победителите до една година след спечелване на наградата.

Какви са етапите за разглеждане на проектите?
- Ще има три кръга на оценяване. През първия кръг двама различни оценяващи ще преглеждат всеки бизнес план. Най-добрите двадесет бизнес плана според тяхната оценка ще продължат към втори кръг и там отново ще бъдат прегледани от по двама съдии. Екипите, създали шестте най-добри бизнес плана, ще бъдат поканени да презентират лично пред журито. Сред тях журито ще определи първо, второ и трето място. Оценителите на проектите ще бъдат успели и уважавани предприемачи и професионалисти.

По какви критерии ще оценявате проектите?
- Има шест основни критерия за оценка. Първият критерий е иновативност, вторият е полза за обществото, третият е практичност, четвъртият е оформление на документите за кандидатстване, петият е качество на екипа и шестият е дългосрочен ангажимент за развитие на бизнеса. Заедно с формуляра за кандидатстване, който ще публикуваме на нашата интернет страница в края на януари, ще има и подробно описание на всеки един от критериите.
Още от интервюто на „Дневник"