Намаляването на разходите за развитие на енергетиката заплашва да забави икономическото възстановяване,  да предизвика силен ръст на цената на петрола и да се отрази негативно на бъдещото развитие, смятат лидерите на осемте  водещи страни в света (Г-8), предаде Bloomberg.

„Настоящата финансова и икономическа криза не трябва да води до отлагане на инвестициите и планираните енергийни проекти, които са от съществено значение за възстановяването устойчивия растеж на икономиката ", се казва в становището на страните от групата от срещата в Рим, в която взеха участие още 15 държави, включително Саудитска Арабия, Китай и Индия.

Към настоящия момент глобалната криза води до свиване на разходите за нови енергийни проекти, заради спада на търсенето на горива и петролни продукти, което доведе до срив в цената на петрола.

Според Г-8 обаче компаниите не бива да спират инвестиционната си дейност, тъй като така се поставя под риск възстановяването на икономиката.

По данни на Международната агенция по енергетика разходите на петролните компании от началото на годината са се свили със 100 млрд. долара или около 21 на сто, спрямо същия период на 2008 година.

Главният икономист на МАЕ докладва, че цената на петрола може да се покачва през следващите 4-5 години, заради намалелите инвестиции в нови проекти.