
Мениджърът на проекта, собственост на общината, казва: „Всички експерти ни заявяваха, че това не е възможно". Обаче субсидиите за чиста енергия, въведени през 2004, направиха геотермалната енергия по-ефективна откъм разходи алтернатива на въглищата и газта.
Затегнатият контрол на емисиите и увеличаващите се цени на горивата насърчават търсенето на енергия от възобновяеми енергийни източници. В резултат на това от САЩ до Индонезия и Нова Зеландия започват да се развиват подземните възобновяеми ресурси, които преди бяха твърде скъпи. Според предвиждането на Международната геотермална асоциация със седалище в Рейкявик, капацитетът на геотермалната енергия ще нараства годишно с 10% до 2010 г. или с трикратно по-голяма стъпка от предходното десетилетие.
Геотермалните ЕЦ използват енергията от горещи извори или подземни полета с пара за да произвеждат електричество. Те не се влияят от цената на петрола, която за последните три години се удвои, нито носят наказания за емисии. За разлика от вятърните и слънчевите електроцентрали, ГЕЦ могат да работят 24 часа в денонощието.
Според законодателството на 21 щата в САЩ има изисквания определен минимален дял от енергията на производствените единици да идва от възобновяеми енергийни източници. Към тях освен топлината на замята спадат вятъра, слънчевата и водната енергия и енергията от изгарянето на отпадъчна дървесина.
Засега ГЕЦ дават само 9,300 мегавата от енергията по света - малка прашинка в 4,100- гигаватната обща сума, по-голямата част от която идва от въглищата и природния газ. Според базираната в Париж Мрежа за политика за възобновяема енергия, енергията от хидроелектрически генератори е 816 гигавата, а от вятъра - 59 гигавата. Един гигават има 1000 мегавата. За сравнение, производството на електричество в България за 2003 г. е 38 гигавата.
Трудността се състои в това, че геотермалната енергия изисква високи първоначални инвестиции, както и понякога години сондажи, за да се картират източниците на подземна топлина.
Но потенциалът на земната топлина може да привлича и пари. През юни фонд за възобновяема енергия с капитал $685 млн., управляван не от кой да е, а от Riverstone и Carlyle, инвестира в калифорнийската централа Bottle Rock, която бездействаше в течение на 16 години възобнови производството там. Повече информация не е предоставяна от финансовите инвеститори.
Доскоро най-перспективен бе т.нар. „огнен пръстен" - зона на активна вулканична дейност около Тихия океан. Но вече съществуват и нови технологии, позволяващи да се използва геотермалната енергия и в други страни, например в Германия. Новите турбини могат да произвеждат енергия от подземна вода, която не е толкова гореща да създава пара под високо налягане. През юли в Аляска генератор с мощност 200 - киловата започна да произвежда електричество от вода с температура 74 градуса по Целзий, което е технологичен рекорд.
Компаниите, които правят турбини и генератори, вече започват да печелят. Ormat Industries, номер две оператор в геотермалната енергия в САЩ, сключи договор за изграждане на ГЕЦ в Индонезия за сумата $600 милиона. Поръчката е най-голямата в геотермалния сектор и предвижда производствени мощности от 340 мегавата. Акциите на базираната в Израел Ormat се качиха с 41% през миналата година.
Ormat получи през юли първата си поръчка от Германия. В Унтерхахинг геотермалната енергия ще произвежда както електричество, така и топлина. 3.4 мегаватовия генератор е инсталиран от Сименс. Цената на доставките е фиксирана за 20-годишен период.
До 2016 г. Германия може да има над 200 мегавата мощности от геотермална енергия. Засега ФРГ разполага само с 0.2 мегавата, макар че до 2007 мощностите в Унтерхахинг и двадруги генератора ще добавят 7 мегавата.
В Нова Зеландия се строят 90 мегавата мощности от геотермална енергия за $194 милиона. Това е най-големият геотермален проект в страната от 1989. Електроцентралата Каверау ще повиши геотермалния капацитет на страната с 25% и ще дава повече еленергия от всички вятърни генератори, взети заедно. Според мениджъра на енергийните проекти на токийската Sumitomo, която инсталира турбината в Каверау, „Екологичните аспекти сега са много голяма задача. С нарастване цените на петрола, газта и въглищата, геотермалната енергия се превърна в много изгодна възможност".