„ГЕРБ събуди промените за имотния пазар", информира от първата си страница „Дневник"
Изоставени в началото на годината промени в закона за нотариусите минаха в четвъртък на второ четене в правната комисия и вече им остава само гласуване в пленарната зала.
Става въпрос за лансираните от правителството още в началото на мандата му идеи продавачът и купувачът да подават декларация пред нотариуса, с която да гарантират, че обявената пред него цена на сделката с недвижим имот е реалната, както и плащането да става само през специална клиентска банкова сметка на нотариуса. Целта е да се пресекат възможности за пране на пари чрез имотни сделки.
След внасяне на текстовете в парламента преди Нова година тогава имотният пазар се активизира, за да изпревари влизането им в сила. През февруари обаче на първо четене депутатите от ГЕРБ на практика блокираха приемането им.
При сегашното гласуване от ГЕРБ вече бяха "за", "против" - представителите на "Атака", другите отсъстваха или се въздържаха.
Още от статията на „Дневник"
„Тайно дават общински имот за застрояване", разкрива от първата си страница „Класа"
Граждани на столичния квартал „Красно село" скочиха на бунт срещу строежа на поредната кооперация в града. Предвижда се блокът от почти 7 етажа да изникне на китната улица „Богдановец", където има основно ниски сгради в духа на стара София.
Най-странното в случая е, че блокът ще бъде построен върху няколко частни и един общински имот на ул. „Богдановец" 16, чието първоначално предназначение тъне в мистерия, а преструктурирането му, за да попадне в строителните планове на частната фирма „Васил Пеевски" ЕООД, е забулено в мъгла. Частната фирма обезщетява общината с апартаменти, затова вероятно става дума за замяна, въпреки че още с влизането си в Столична община от ГЕРБ единодушно обявиха т. нар. заменки за „порочна практика".
Проверка на „Класа" в имотния регистър установи още, че дружеството „Васил Пеевски" ЕООД е сключвало различни по рода си сделки с имоти, но за бившия общински имот на „Богдановец" 16 не излиза информация.
„Не можем да дадем информация за имот, който вече се стопанисва от частна фирма", заяви служителката от отдел „Услуги по устройство на територията (строителство, инфраструктура, скици, реклама)" в столичния район „Красно село". Това установи проверката на „Класа" за състоянието на общинския имот. Кметът на район „Красно село" Пламен Църноречки пък не отговаряше на мобилния си телефон въпреки упоритите опити на „Класа" да се свърже с него.
По информация на граждани от съседните имоти, общинският парцел на „Богдановец" 16 е дарен на Столична община от частен собственик с условието да се ползва за обществени нужди. С точната информация за състоянието и историята на имота разполагат в район „Красно село", от където очевидно не им се говори по въпроса.
Репортерска проверка установи, че „мистериозният" общински имот на столичната улица наистина е бил отреден за обществени цели. „В устройствения план от 1992 г. този и съседният парцел са отредени за изграждане на спортни игрища за близкото училище", обясни пред „Класа" арх. Боряна Шивачева от „Граждани за зелена София".
Още от статията на „Класа"
„Докторите ни бягат в Судан", четем от първата страница на „Стандарт"
Докторите ни взеха пример от щъркелите и отлетяха на юг. По 10 лекари на ден хващат самолета за чужбина. Такъв наплив за работа навън не помня от 2003 г., заяви пред "Стандарт" Маргарита Кирилова, управител на фирма М98. Тя набира от 10 години медици за Судан и Кувейт. Най-много се търсят гинеколози, рентгенолози, физиотерапевти, ортопеди. Засиленият интерес на родните доктори за гурбет e отпреди месец и половина. Тогава в повечето болници започнаха да бавят заплатите. Доскоро лекарите у нас се разписваха средно за 1200-2000 лв.
През последните месеци обаче на места парите паднаха до 600-700 лв. За сравнение в Кувейт и Судан нашите ще получават около $5000. Възнагражденията за медсестрите са $1800. Освен това ще живеят в луксозни жилища в най-богатите квартали.
Още от статията на „Стандарт"
„Болниците със звезди като хотелите", информира от първата си страница „Монитор"
Болниците ще бъдат разделени на три категории в зависимост от качеството на здравните услуги, които предлагат. Здравната каса пък ще им плаща по клинични пътеки, коригирани със съответния за нивото им коефициент. Това обяви вчера здравният зам.-министър проф. Иван Миланов. Пред „Монитор" обаче той предупреди делението да не се сравнява със звездите на хотелите. Категоризацията копирала практиката на Западна Европа, където болниците се делят на три нива в зависимост от медицинската апаратура и квалификацията на персонала си. Според тежестта на диагнозата си пациентите ще бъдат насочвани към съответното ниво лечебно заведение, коментира той.
Научните медицински дружества пък ще трябва да решат всяко от тях какви критерии ще покрива. Все още няма яснота колко ще са суперболниците в България, които ще лекуват най-сложните заболявания, но до месец здравната карта трябва да е готова и тя ще покаже техния брой, твърди проф. Миланов. По този начин пациентът ще знае какво качество на лечение ще получи във всяка болница и ще може да избира. Идеята да се плаща за едно и също заболяване различна сума на лечебните заведения е стара, но плановете за здравна реформа я поставят отново на дневен ред. Високотехнологичното лечение винаги излиза по-скъпо заради поддръжката на техниката и екипите. По тази причина и болниците ще получават за една и съща пътека различно заплащане, пояснява проф. Миланов.
Още от статията на „Монитор"
„Първанов минира позицията на Борисов за Шенген и ромите", съобщава от първата си страница „Сега"
Президентът Георги Първанов отново се конфронтира ярко с премиера Бойко Борисов на външнополитическа тема. Вчера той успокои румънския си колега Траян Бъсеску, че България няма да прави опит да влезе самостоятелно в Шенгенската зона. Според него взаимодействието по пътя към Шенген е регламентирано в двустранни документи и двете държави могат да постигнат повече, ако са заедно.
Миналата седмица Борисов обяви точно обратното. "Ние не сме една държава, за да ни третират като общо цяло. Имаме прекрасни отношения с румънското правителство и с румънския народ, но просто бързаме и имаме своя писта, защото имаме да наваксваме много години", обяви в Брюксел на 16 септември Борисов.
"Не в София или в Букурещ, а в Брюксел ще се решава дали България и Румъния да бъдат разделени при влизането им в Шенген", разясни вчера Първанов. Бъсеску, който е на официално посещение у нас, пък призна, че Румъния закъснява с подготовката за присъединяване. Това обаче не разколеба позицията на Първанов.
Разминаването по външната политика между президента и премиера пролича и при обсъждането на скандала с изгонването от Франция на български и румънски роми вчера. Докато Борисов настояваше, че между София и Париж няма проблем, Първанов се доближи до позицията на Букурещ, който от самото начало осъжда етническите експулсирания. "Едва ли е необходимо да има съвместна декларация по ромския въпрос. Ние очевидно ще действаме еднопосочно, защото този проблем засяга и двете страни, и ЕС като цяло", каза президентът. Той коментира, че ако някой от върнатите български граждани е нарушил законите на приемащата страна, трябва да понесе санкция, но не може да има санкция срещу определена етническа общност. Бъсеску добави, че Румъния не може да приеме ограничаване на придвижването на свои граждани. Според него трябва да се търси решение на ромския проблем на общоевропейско ниво.
Още от статията на „Сега"
„Аутобанът София-Калотина ще се прави с излишъци от "Тракия", съобщава „Сега", като се позовава на строителния министър Росен Плевнелиев
Строежът на автомагистралата София-Калотина с европейски средства може да стартира до 2013 г., защото останаха пари от магистрала "Тракия", заяви вчера строителният министър Росен Плевнелиев. "След постигнатите евтини цени в търговете за дострояването на "Тракия" икономиите оформиха резерв, който може да се използва за пътя от столицата до сръбската граница", уточни министърът. Графикът за реализацията на магистралата ще бъде обявен в края на този месец.
Магистралите София-Калотина и "Черно море" няма да са част от аутобана "Тракия", каквито намерения бяха изказани преди време, а ще са самостоятелни проекти по програма "Транспорт", уточни още министърът.
Още от статията на „Сега"
„Финансовият надзор проверява "Холдинг Пътища", съобщава „Дневник"
Комисията за финансов надзор ще проверява сделките, при които "Холдинг Пътища" се раздели с три от основните си дружества, формиращи важна част от приходите и активите му. През миналата седмица стана ясно, че холдингът вече няма контрол върху "Пътинженеринг-М", "Пътностроителна техника" и "Видапътстрой". Досега той ги притежаваше чрез подхолдинга си "Пътища и магистрали".
Интересното в случая е, че те са придобити от лица, близки до основните собственици на "Холдинг Пътища", контролиран от Васил Божков. Проблемното обаче е, че за дребните акционери в него не остава нищо - а те държат 23% от капитала. Трите изгубени компании участват в изграждането на лот 4 на магистрала "Тракия". Показателно за срива на инвеститорското доверие е фактът, че за четири борсови сесии акциите загубиха една трета от стойността си.
Сделката за трите компании стана през увеличение на капиталите им, при което "Пътища и магистрали" се отказва от правото си да запише нови акции. В резултат на това новите книжа са записани от две кипърски офшорки - "Синистро трейд лимитид" и "Молесто трейдинг", и българската "Прим БГ", които вече контролират трите дружества.
Двете офшорки се представляват от Георги Попов, член на борда на "Нове холдинг", контролиран от Васил Божков, показва справка в търговския регистър. Божков контролира "Холдинг Пътища" с пряк дял от 10.57% и непряко през други големи акционери. "Прим БГ" е регистрирана на адрес в София, на който са и фирми, свързани с "Холдинг Пътища", показа проверка в последния брой на "Капитал".
Още от статията на „Дневник"
„Продажбите на нови коли паднаха три пъти", съобщава „Монитор"
18 500 нови коли ще бъдат продадени у нас през тази година, прогнозира вчера изпълнителният директор на Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България Стефан Хаджиниколов. Той припомни, че през 2009 г. бяха реализирани продажби на 25 хиляди нови коли. През 2008 г., когато финансовата криза не беше настъпила, са продадени 57 хиляди нови автомобила.
Това означава, че ако се сбъднат очакванията на вносителите на нови коли, за последните две години ще бъде отчетен троен спад на продажбите. На въпрос за прогнозата за излизане от кризата и покупката на нови автомобили у нас Хаджиниколов каза, че е умерен оптимист. Той взе участие в пресконференцията по повод престоящия старт на Международния технически панаир в Пловдив. Той започва в понеделник.
Автомобилният салон ще е най-атрактивното събитие и тази есен в Пловдив. В него участват 29 официални вносители, които представят около 40 марки автомобили с общо 152 експоната. Сред тях ще има и 5 хибридни модела, задвижвани от електричество и бензин.
В сравнение с миналия есенен панаир от автомобилната асоциация отчитат 22% ръст на наетите панаирни площи. „Поради кризата тази година в София не се проведе традиционният автомобилен салон. Затова участието на компании в Пловдив е силно", обясни Стефан Хаджиниколов.
Още от статията на „Монитор"
„Даскали си докарват заплата от учебници", разкрива „Стандарт"
По една заплата отгоре. Толкова си докарват учители от столични школа от търговия с учебници, алармираха родители. В началото на учебната година преподавателите предлагат да улеснят възпитаниците си, като поръчат накуп нужните им книжки и пособия. Учениците действително плащат коричната цена на новите помагала, която за осми клас възлиза на 190 лева. В джоба на учителите обаче остава цялата отстъпка, която издателствата и книжарниците предлагат при покупка на по-големи количества.
Схеми се прилагат и при покупката на втора ръка учебници. Учителите предлагат комплект с употребявани книжки у нас половин цена, като в действителност те плащат само 25 на сто от сумата. Останалите пари от джоба на родителите отиват при даскалите. "Проверихме, че издателствата дават до 15 на сто отстъпка от комплекта учебници, ако се купят наведнъж. На 190 лева, колкото ни искат на нас, това прави 28,50 лева отстъпка за всеки ученик. Умножено по 20 деца, сами сметнете колко прави", възмутиха се родители.
Те не искат отстъпката си за тях, а предлагат спестените пари да се дадат за подобрения и ремонт на школата, където даскалите прилагат схемите си. Заради това най-често учениците предпочитат да напазаруват нужните им за учебната година пособия от по-големите в собственото им школо. Младежите сами си правят тарифи в зависимост от това колко е употребяван учебникът и дали се намира лесно. Най-високи цени държат гимназиалните учебници по чужди езици. Парите там са най-много, защото помагалата не се печатат в наши издателства. Те обаче се продават и сравнително рядко, казват учениците. Причината е, че повечето от младежите предпочитат ценните книги да са им подръка, за да могат да преговарят и да си опресняват знанията. Все по-малко тийнейджъри държат на чисто нов комплект учебници, признават продавачите в книжарниците. Обикновено при учениците в техникумите сумата за комплект набъбва допълнително, защото учебниците по специализираните предмети са по-скъпи. От общообразователните дисциплини пък на най-високи цени са помагалата по история.
Още от статията на „Стандарт"
„Скандалният транспортен закон ще се преработва за трети път", информира „Сега"
Скандалният проект за промяна на Закона за автомобилните превози, който отрязва възможността малки населени места да имат директни автобусни линии до столицата и големите градове, ще се преработва за трети път. Това признание направи вчера транспортният министър Александър Цветков по Нова тв с уточнението, че между първо и второ четене ще бъдат предложени нови промени. Преди половин година проектът бе върнат от премиера Бойко Борисов заради обществен скандал, предизвикан от намеренията да се снижат изискванията към автобусните превози на деца.
След поредното пренаписване обаче ще останат скандалните поправки в националната транспортна схема, които предизвикаха съмнения за лобизъм. Министърът обясни, че е необходима "повече яснота и категоричност" и някои от текстовете вместо в отделна наредба, ще се вкарат в самия закон.
Това обаче не решава проблема, тъй като транспортното ведомство предвижда министърът да контролира определянето на автобусните превозвачи между големите градове и столицата, а малките населени места да се обслужват от други фирми. Преди време Александър Цветков дори заяви, че на въпросните дребни фирми ще се забрани да спират навсякъде, за да "не крадат пътниците" на големите превозвачи. Заради протестите на десетки кметове Цветков обеща подробностите и изключенията да се уточнят в отделна наредба, която вчера той "вкара" в самия закон.
Още от статията на „Сега"
"Кабинетът може да привлече 2.5 млрд. лв. нов дълг през 2011 г.", прогнозира „Дневник"
Правителството ще съумее да избегне привличането на голям международен заем през тази година, но през следващата това ще е невъзможно. Това коментираха източници на "Дневник" от Министерството на финансите и ГЕРБ, а съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров потвърди тези нагласи и заяви, че очаква това да стане още през първото тримесечие на 2011 г.
Според оценките на финансовото министерство догодина държавата ще потърси 1 млрд. евро от международните пазари под формата на облигационен заем, което прави 1.96 млрд. лв. Допълнително от емисии на държавни ценни книжа на вътрешния пазар през идната година правителството очаква да привлече нетно финансиране (новопривлечените средства минус плащанията по емисии с настъпил падеж) в размер на 420 млн. лв. Държавният дълг догодина може да нарасне още и заради държавните инвестиционни заеми. При тях се очаква привлечените средства да бъдат 150 млн. лв.
Така само по компонентите на държавния дълг, за които може да се правят прогнози, държавата очаква догодина да привлече около 2.5 млрд. лв. нови задължения. Извън сметката остават общините, които имат право самостоятелно да поемат задължения и комуникацията между местна и централна власт е само уведомителна. За тях обаче са предвидени "автоматични стабилизатори", които обвързват възможностите на общините да теглят заеми с размера на собствените им приходи.
Затова в проекта за бюджет 2011 е записано, че максималният размер, който може да достигне държавният дълг през следващата година, е 14 млрд. лв. Това е 40% повече в сравнение с държавния дълг към момента (9.948 млрд. лв.), но в сравнение със максимално допустимия му размер в края на тази година (12.5 млрд. лв.) увеличението е едва 12%.
Още от статията на „Дневник"
"Министър се мръщи на супа от спанак", съобщава „Монитор"
Земеделският министър Мирослав Найденов се мръщи на супата от спанак, с която го нагостиха по време на проверката в детска градина „Веселина" в столичния квартал „Слатина", където бе заедно с кмета на София Йорданка Фандъкова.
Найденов с усмивка посочи, че не му е харесала много, защото не са му дали хляб. Той опита и от пилето с картофи, но не можа да изчака за десерт. Министърът предложил третото в менюто да бъде торта, но Йорданка Фандъкова настояла децата да се хранят здравословно и осигурила 240 кг пресни плодове и зеленчуци.
"Когато обявихме стартирането на инициативата за съвместни проверки на наши експерти с колегите от РИОКОЗ към Министерството на здравеопазването, Йорданка Фандъкова се обади и каза, че учителките и директорките на детските градини са разтревожени, разказа Найденов и обясни, че тогава децата „ядели филии, намазани с нещо и поръсени с още нещо".
При проверките експерти от ДВСК са намерили храни с изтекъл срок на годност или без етикети, с неясен произход.
Инспектирани са общо 1551 обекта в цялата страна - детски градини, детски ясли и млечни кухни. Експертите са издали общо 216 предписания за отстраняване на нередности и са съставени 44 акта за административни нарушения. Статистиката показва, че най-много нарушения са установени в Благоевград - 11 акта и 35 предписания. За столицата има издадени 6 акта и две предписания от проверени общо 147 обекта.
Още от статията на „Монитор"
"Няма да участваме в никакви политически сценарии", казва в интервю за „Класа" Пламен Димитров, заместник-председател на КНСБ
Г-н Димитров, КНСБ ще подкрепи ли лекарския протест на 15 октомври?
- С Българския лекарски съюз нямаме никакви различия по исканията им. По време на нашия национален протестен митинг, който ще се проведе седмица по-рано, на 7 октомври, сме предвидили отделен лекарски блок и преди да стигнем пред Народното събрание, шествието ще спре пред Министерството на здравеопазването, където ще има импровизирана трибуна. Вероятно ще поискаме и допълнителни срещи с ръководството на ведомството. След това на 15 октомври ще подкрепим всички искания и протестни действия, които са обявени. Добре би било БЛС също да призове своите членове на 7 октомври да ни подкрепят, защото едно действие, едноактна пиеса едва ли ще ни доведе до резултат. Здравеопазването вече е в колапс.
Подкрепяте ли исканията на лекарите за оставка на министри?
- Не сме коментирали искания за оставки. От страна на КНСБ няма заявени искания за оставки, има силни критики и продължаващи ясни мнения, че за много от нещата и неудачите, за които протестират в момента хората и ще протестират в следващите дни, е виновен Симеон Дянков. Да, това се отнася както за системата на здравеопазването, така и за пенсионната система. Ако трябва да продължа с критиките към финансовия министър, помните, че от близо шест месеца той се кани да започне реформа в администрацията. Тя предполага промени в начина на заплащане. Никой не отрича, че е добре да се въведат модерни механизми и форми за заплащане на администрацията. Само че начинът, по който това ще стане, е чрез премахване на сумите за прослужено време. Спомняте си, че преди няколко години със сериозни протестни действия ги запазихме, защото и предишното правителство искаше да ги маха. Все пак мисля, че не е наша работа да искаме оставки.
В края на краищата премиерът е този, който да определя хората и политиката.
В тази връзка запознахте ли се с проекта за бюджет за 2011 г.?
- В момента подготвяме нашата позиция. Ще я представим в края на септември, за когато е свикано заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. На него ще се гледа проектът за бюджет за 2011 г., както и данъчни закони. Например в данъчните закони липсват много от договорените антикризисни мерки в началото на годината със социалните партньори и обявени от правителството, че ще бъдат реализирани, ако не тази година, защото не е възможно, но догодина. Например т.нар. данък богатство, или данък лукс, засега не го виждаме. Вярно, че още няма предложения в Закона за местните данъци и такси, но не сме видели предложението, за да е ясно за догодина оставали ли или не. Другият данък е върху финансовите транзакции, който Европа почти е приела, а у нас нито се коментира, нито се предлага, макар че в антикризисния пакет бяхме повдигнали въпроса, тъй като така ще има допълнителен източник на приходи и възможност за минимизиране на финансовите колапси, които бяха в основата на глобалната криза.
Проектобюджетът отново върви в грешна посока според нас. Първо, има нереалистично заложени числа. Нямаме обяснение как брутният продукт ще стигне подобни величини. Но пак казвам, още сме в процес на анализ.
Още от интервюто на „Класа"