Стратегията за приватизацията на „Българска фондова борса" е готова, съобщиха за Money.bg от министерството на финансите.

Документът, който трябва да определи критериите и начина на продажба на фондовата ни борса на чуждестранен инвеститор, е вече напълно изготвен, като се очаква в скоро време работния вариант да мине през съвета за икономическа политика към Министерски съвет за обсъждане и одобрение.

От пресцентъра на МФ уточниха, че след това ресорният министър по документа Пламен Орешарски ще трябва да внесе стратегията за допълнително одобрение от останалите министри на кабинета.

Очаква се целия процес по приватизацията на борсата ни, която е основният елемент от инфраструктурата на капиталовия пазар в страната, да бъде финализиран до края на годината, уточниха от МФ.

Все още не са ясни критериите, които ще бъдат водещи при избора на стратегически партньор за БФБ-София, но със сигурност ще се търси такова интегриране, при което българската фондова борса ще остане сравнително независима, а новият собственик ще подпомогне пазара основно с нови технологии и ноу-хау, осигурявайки по-добра видимост на капиталовия ни пазар пред чуждите инвеститори и по-евтин и технически обезпечен трансфер на капитали към нашия и съответно към чуждите пазари.

Независимо от възможните варианти по процедурата за продажба на държавния дял, инвестиционната общност в България очаква да бъдат избрани такива критерии, които да осигурят най-добри предимства за пазара в дългосрочен план.

Припомняме, че през февруари тази година Асоциацията на индустриалния капитал в България предложи при избор на продажба на борсата, тя да бъде предложена на кандидати, които разполагат със собствени платформи за търговия с акции и деривати, които да гарантират висока степен на сигурност, достъпност и разпространеност или т.нар. сред инвестиционната общност „Роуминг ефект".

Според асоциацията, в която членуват болшинството от публичните компании у нас, потенциалният купувач на борсата трябва да разполага с пазарна капитализация и годишен оборот от минимум 500 млрд. евро, като членовете му да са поне 10 от 20-те най-големите инвестиционни банки в света.

Кандидатите трябва да представят дългосрочен план за развитие на „Българска фондова борса", с който да се гарантира самостоятелното развитие на борсата в София и повишаване на ликвидността и поевтиняване на услугите на местния пазар.