„Хилядарка за фас", предупреждава от първата си страница „Стандарт"
Само баровци вече ще рискуват да хвърлят фасовете си по улиците. Глобата за подобно провинение скача повече от 6 пъти, решиха депутатите. Досега за изхвърлени боклуци санкцията беше от 100 до 150 лева. С промяната ударът по джоба е от 500 до хиляда лева.
Сурови възпитателни мерки са предвидени и за всички, които имат навика да мятат пликове със смет през прозореца.
Заедно с осъдените за хулиганство те ще копаят градските градинки и паркове.
Идва краят на найлоновите торбички, обявиха пък от екоминистерството. От догодина магазините ще продават полиетиленовите пликчетата по левче, за да откажат клиентите от тях. Целта е да се премине към хартиени или платнени торби, както е в Европа.
Още от статията на „Стандарт"
„ГЕРБ маха забраната за превоз на деца със стари автобуси", информира от първата си страница „Сега"
Поредната лобистка поправка успя да си пробие път в парламента вчера. Депутатите от парламентарната комисия по транспорт гласуваха на второ четене да се премахне задължителната категоризация на автобусите, превозващи деца. С това на практика отпада и последното от строгите изисквания, въведени след трагедията в река Лим, при която загинаха 12 деца.
Изненадващото предложение е записано в проекта за поправка на Закона за автомобилните превози, внесен в парламента от Министерския съвет. Негов автор е транспортното министерство.
Сега специализираните превози на деца и ученици могат да се правят само с автобуси, които са категоризирани по системата за международна класификация на автобусите за туризъм. В предложението за промяна обаче този текст се заличава и вместо това се добавя твърде общото задължение организаторът на такова пътуване "да вземе мерки за безопасност".
Поправката предизвика скандал в комисията и дори половината депутати от ГЕРБ се въздържаха да гласуват този текст на второ четене. Той все пак мина с 8 гласа "за" и 7 "въздържали се". "За" гласуваха само депутати от ГЕРБ и от "Атака".
"Категоризацията не може да гарантира повече сигурност и не е задължителна в страните от ЕС - всеки може да превози наши деца с румънски автобус, например от Гюргево", мотивира се Симеон Арнаудов от транспортното министерство. Вместо това изискване според него в закона ще се вкара т. нар. предпътен технически преглед за всяко пътуване. Депутати обаче му опонираха, че това едва ли е възможно, още повече че самият Арнаудов непрекъснато се оплаква, че липсват достатъчно инспектори за такива проверки.
Експерти коментираха, че категоризацията не е просто за удостоверяване на комфорта в автобуса, а гарантира и сигурността му. Например за всяка звезда в повече се изискват допълнителни предпазни средства, като предпазни колани, електронни спирачни системи като ABS, климатици и др. "В Европа това са задължителни неща и не можем сега да возим децата с 30-годишни автобуси по екскурзии", коментираха депутати.
"По този начин създавате повече опасност за децата. Сигурно го правите под натиска на автобусните превозвачи и това е направо скандално", каза на колегите си депутатът от ДСБ Иван Иванов. Той заяви пред "Сега", че ще направи всичко възможно при второ четене в пленарната зала поправката да не мине.
Още от статията на „Сега"
„Въглеродно ембарго за България", съобщава от първата си страница „Дневник"
Над 130 български компании, които чакаха повече от две години, за да се включат в европейската въглеродна търговия, ще могат да продават свободните си квоти за парникови газове само до 30 юни.
А правителството няма да получи до края на годината нито евро от т.нар. Киото квоти, въпреки че приходите от тях, изчислени на 500 млн. лв. за 2010, бяха представени като една от най-важните мерки в антикризисния пакет.
Това са последствията от решение на Секретариата на Конвенцията по климата на ООН да отнеме акредитацията на България за търговия с емисии. За него съобщи вчера министърът на околната среда Нона Караджова с уточнението, че става дума за предварително решение.
Окончателното ще бъде обявено в края на юни, но Караджова не смята, че дотогава ситуацията може да се промени. Първата възможност на България да се включи отново в схемата е в края на годината, към ноември.
Секретариатът на Конвенцията по климата е установил сериозни пропуски в системата за измерване на емисиите при проверката си по годишния доклад на България, представен през април 2009 г. от предишното правителство. Тези измервания показват как страната изпълнява целите си за намаляване на парниковите емисии и с колко "излишни" квоти за продажба разполага.
През есента на миналата година проверката на експертите е показала, че нищо от препоръките им, отправени още от 2007 г. насам, не е изпълнено. "Докладът е убийствен", каза Караджова. Предшественикът й Джевдет Чакъров отрече вина.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„Кушлев отхапа още 41 млн. от Октопода", информира от първата си страница „Монитор"
Имане за близо 41 млн. лева, което е собственост на шестима от групата на Октопода, е било запорирано по искане на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност. Алексей Петров, Пламен и Йордан Стоянови - Дамбовците, Николай Велков, Марчело Джотолов и Момчил Кръстев не успели да докажат пред разследващите произхода на част от милионите си. След като прокуратурата е повдигнала обвинение на групата, хората на Стоян Кушлев са започнали проверка на доходите и авоарите на бившия съветник на ДАНС и неговите приближени.
Единственият от групата на Октоподите, който не е бил проверен, е Антон Петров-Хамстера. Комисията "Кушлев" вече наложи запор на част от неговото имане по време на разследването срещу групата за отвличания на Наглите, за чийто тартор бе посочен Петров.
Запорът върху имуществото на обвиняем №1 в страната Алексей Петров е на стойност 3 306 879 лева. Според разследващите богатството на Петров и нежната му половинка Ива Павлова възлиза на 3870.13 минимални работни заплати. Тъй като Трактора не успял да докаже произхода на част от парите си, "Кушлев" му блокира 7 поземлени имота, апартамент, магазин, право на строеж, скъп автомобил "Мерцедес S 500 L" и дружествени дялове. Освен това е наложен запор на всички банкови сметки, открити в банките в страната, с титуляри Петров и членове на семейството му.
Още от статията на „Монитор"
„Кризата удари доходите на 1/3 от домакинствата у нас", съобщава от първата си страница „Класа"
Близо една трета от домакинствата в България са пряко засегнати от икономическата криза. Това показват предварителните данни от национално представително проучване „Българските домакинства и икономическата криза", проведено в периода февруари - март 2010 г., осъществено съвместно от Световната банка (СБ) и институт „Отворено общество". Изследването сочи, че близо 30% от домакинствата съобщават за свиване на семейните разходи в разглеждания период. Намалението на доходите се дължи предимно на загуба на работа или свиване на заплатите. Предимно при хората от частния сектор и по-специално в строителството и някои видове производство се отчита намаляване на заплащането.
Само в една четвърт от българските семейства има по двама работещи членове, констатира икономистът на Световната банка Мехтабул Азам. "Прави впечатление, че домакинствата се опитват на първо място да се справят със собствени усилия със затрудненията и едва след това се обръщат към държавата. Първо се опитват да увеличат броя на хората в семейството, които имат работа, или търсят допълнителна заетост", допълни експертът на Световната банка Сароджини Хиршлайфер. По думите й обаче точно по-бедните семейства, чиито членове са с по-ниска квалификация, не могат да си намерят допълнителна работа. И обратното - по-заможните и квалифицирани успяват да намерят второ работно място. Азам коментира, че има хора, които заявяват, че работят повече от преди, но получават по-малки заплати. Същевременно хората със средно и начално образование много по-често остават без работа, отколкото тези с висше образование. 60% от най-бедните и засегнати от кризата домакинства са се опитвали да намерят допълнителна трудова заетост, но без успех
През февруари и март 2010 г. 5% от работещите в България са изгубили своята работа. Изследването показва, че 60% от хората, които имат работа, са с намалени заплати.
Още от статията на „Класа"
„Сметки за парно без посредници", съобщава „Стандарт"
Посредниците при определянето на сметките за парно може да бъдат премахнати. "Топлофикация София" може да се включи в бизнеса с топлинното счетоводство. Дружеството вече е взело лиценз за работа с уредите на "Сименс", съобщи изпълнителният директор на столичното парно Петко Милевски. Говорих с централите на "Техем" и "Бруната", но те отказаха да ни дадат софтуер за работа с уредите им, обясни той. Проблемът е, че в момента много малка част от абонатите използват уредите на "Сименс". От тази година обаче започва подмяната на топломерите, чиято гаранция изтича. Така при добра организация на абонатите голяма част от сградите могат да решат да сменят фирмата за дялово разпределение, която ги обслужва, и да минат към "Топлофикация", коментираха експерти от бранша. Бих предпочел да запазя една и съща цената на топлата вода през зимата и лятото, заяви още Милевски. Той обясни, че "Топлофикация София" не воюва за летни клиенти, докато за някои по-малки топлофикации е логично въвеждането на лятна цена, защото за тях било жизнено важно да имат натоварване на мощностите си през лятото.
Още от статията на „Стандарт"
„Търговските вериги изнудват за кебапчета по 8 стотинки", разкрива „Монитор"
Има големи търговски вериги, които настояват производителите да им доставят кебапчета по 8 стотинки. Представете си какво може да има в един такъв продукт, попита вчера председателят на Българския икономически форум Георги Табаков и допълни, че големите магазини убиват родните производители.
По същия начин действат и големи западни туроператори, които искат техните гости да се настаняват тук на база ол инклузив и да плащат за престоя си по 15 лева за легло и по 5 лева за храна. Притиснати от кризата, производителите предпочитат да мълчат и не смеят да кажат гласно за тази ситуация.
Какво ядем, не е ежедневен проблем, а икономически, каза още Табаков, който представи предстоящия бизнес форум „Храни и напитки". Според него хранително-вкусовата промишленост е един от отраслите, който в най-малка степен е пострадал от икономическата криза. Само с 4-5 на сто са намалели оборотите в бранша, който храни нацията. Сивата икономика е основен бич за тази индустрия. Там се продават некачествени суровини, от които се правят некачествени продукти. В България има потребители, които дори са забравили вече вкуса на истинските храни, каза Жоро Иванов, вицепрезидент на Европейската асоциация на готвачите.
Глоба от 60 млн. евро ни грози заради забавянето на агенцията за безопасност на храните, съобщи зам.-председателят на Европейската асоциация на готвачите Ради Стамболов. Само нейното създаване и затягането на контрола върху производството и търговията с храни ще помогнат на трапезата ни да има качествени продукти.
Още от статията на „Монитор"
„Щом вземеш кредит от банка у нас, влизаш в капан", казва в интервю за „Сега" икономистът Любомир Христов
Г-н Христов, защо предлагате промени в начина, по който банките изчисляват лихвите?
- Защото по света и в Европа няма ситуация, в която под маската на договор едната страна да упражнява принуда върху другата като след сключване на договора налага разходи на длъжника, с които той не се е съгласил предварително и изрично. А точно това е начинът, по който се определят лихвите по ипотечните кредити в България - банката да може да упражнява принуда върху длъжника, което означава, че договорът за кредит престава да бъде договор. Държава, в която не се зачита правото, няма голямо бъдеще.
Банките казват, че хората не си четат договорите, и според тях това е причината да са изненадани от лихвите. Това ли е проблемът?
- Това, върху което разсъждавам аз, е начинът на определяне на лихвите и няма никакво отношение към техните нива, т. е. към това дали са ниски или високи. Аз не подкрепям законодателство, което да измисля технологии, които в един момент да ни доведат до намаляване на лихвите, а в друг - до увеличаване. Въпросите за нивата на лихвите и за начините на тяхното определяне са съвсем различни.
Това, че има хора, които не си четат договорите, е само половината от истината. Но когато в общите условия на банките и в другите клаузи има текстове, според които банката може по свое усмотрение да променя лихвата, това за мен са неравноправни клаузи. Не всяко нещо, под което човек се подписва, е договор. Той си има определени елементи, които трябва да са налице, и по закон договорите, подписани под натиск или при явно неизгодни условия, са унищожаеми.
Вие предлагате лихвите да се определят на база пазарен индекс, който се обявява от трета, независима страна и който е общодостъпен. Банките обаче твърдят, че техният ресурс не зависи от такива пазарни индекси, като например ЮРИБОР, ЛИБОР и т. н.
- Това, което предлагам и го има в Закона за платежните услуги и платежните системи и в европейската директива за платежните услуги, е практика на част от банките в България докъм 2008 г. Разбрах, че народните представители ще проучват приложимостта на този начин на определяне на лихвите, който вече съществува в закона. Ако се окаже, че не е възможно плаващият компонент в лихвата да е пазарен и да се определя от трета, независима страна, това ще означава, че моралът и правото у нас не са приложими.
Още от интервюто на „Сега"
„За да пестим, затваряме университета през януари", казва в интервю за „Класа" ректорът на СУ проф. Иван Илчев
Проф. Илчев, Министерският съвет реши на своето заседание в сряда отново да предостави Ботаническата градина на Министерството на културата. Според вас защо ви я отнеха?
- Правителството не ни е отнело Ботаническата градина. Да, факт е, че има решение на Министерския съвет, но ние ще го обжалваме. За мен това решение показва неуважение към Конституцията и законите на Република България, което не е добре. Има решение на Върховния административен съд, а преди него -15-16 междинни решения, които до едно са в полза на Софийския университет. Поведението на МС прилича на реакцията на малко дете, което просто казва: „Искам го." Жалко е, печално е. Досега сме похарчили към 100 000 лева за съдебни разноски, предполагам, че подобна сума за същото е изразходвало и Министерството на културата. И сега в тази криза отново ще харчим пари за дела.
Защо, при положение че този спор между вас и Министерството на културата съдебно е решен, отново се постави на дневен ред?
- Очевидно има силни материални интереси. Това не е единственият случай. Вижда се каква битка се води за територии, които са разположени в места с туристическо значение. Сагата за Ботаническата градина е част от този процес. Но е жалко, че Министерският съвет опитва да отнеме от най-старата и все още най-добра образователна институция в България, територия, която университетът управлява вече 55 г. Ето, през юли възнамеряваме да празнуваме 55 г. от създаването на Ботаническата градина. За мен това е просто неуважение към традицията, към науката. Смея да твърдя, че в частта, която ние управляваме, няма нито един търговски обект със съмнителна стойност. Същото не може да се каже за територията, която управлява Министерството на културата, където бъкат павилиончета за кичозни стоки, ресторанти, „изключително качествена" музика - „барокова" и „предкласика". Печалното е, че се тръгва наново към конфликт. Като историк и българин съм отвратен и от музейната експозиция в двореца. Не е нормално да има експозиция, в която да се възхвалява завоевател - румънската кралица. Безспорно е интересен образ, но издава антибългарска книга. Не можеш на такъв човек да изграждаш възхвалителен музей. Но пак се прави за пари. Така се привличат румънските туристи.
Как ще отговорите на упреците на министъра на образованието Сергей Игнатов, че не се справяте с финансовото управление на университета?
- Министърът трябва повече да мисли, преди да говори. Той много често казва едно, а после - друго, диаметрално противоположно на първото. Често му се случва. Нека не забравяме, че той идва от структура, която е частен университет.
Още от интервюто на „Класа"
„Наглите отиват на съд наесен", казва в интервю за „Стандарт" заместник градският прокурор на София Роман Василев
Заместник градският прокурор на София Роман Василев даде първото си интервю след ареста на бившия военен министър Николай Цонев пред в. "Стандарт" и BNews. На 1 април Цонев, бившият главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов и съдия Петър Сантиров бяха задържани при акция, водена от Василев. При щракването на белезниците на Цонев обаче, прокурор Василев го нарече "абсолютен престъпник".
Прокурор Василев, докъде стигна т. нар. дисциплинарно производство срещу вас, за по-твърдия арест на бившия военен министър Николай Цонев?
- Не бих искал да коментирам едно дисциплинарно производство. Такова е образувано и нека колегите по съвест и вътрешно убеждение, съобразно доказателствата, които са представени, да излязат със съответното становище.
В интервю пред BNews премиерът Бойко Борисов се възмути от факта, че се подменя дебатът в обществото, и вместо да се говори за престъпленията, извършени от Цонев и компания, трябваше да се обсъжда как е арестуван. Съгласен ли сте с тезата, че някой имаше сметка и полза да подмени дебата?
- Oще на следващия ден поех отговорността и изказах съжаление за своята реплика. Според мен, нещата не трябва да се смесват.
Според премиера Борисов, реално процесът с Цонев показва, че, общо взето, престъпниците успяват да замаскират следите си на ниво следствие, на ниво прокурорска проверка и затова често влизат негодни доказателства в българския съд. Така ли е?
- Конкретно по съответното дело не искам да коментирам. От 20 г. обаче съвместна реализация на прокуратурата, МВР и ДАНС, която е стигнала до такова ниво, не е правена. Нека оставим всичко в ръцете на съда, той ще е компетентният орган, който ще се произнесе след внасянето на обвинителния акт.
В тази връзка, кога ще е готов обвинителният акт срещу Цонев?
- По отношение на досъдебното производство колегата Божидар Джамбазов пое делото и смятам, че са свършени доста неща. Моето очакване е до 20, 30 дни най-късно делото да бъде внесено в Софийски градски съд.
Ще има ли още обвинения срещу министри от кабинета "Станишев"?
- Знаете, че са изпратени много сигнали, както от премиера Бойко Борисов, така и от ресорните министри. И по всички тези преписки се извършват проверки. Има създадени екипи от прокурори, служители на МВР и ДАНС, както и служители от съответните административни единици. Към настоящия момент на всички фронтове прокуратурата се справя. Внесен е обвинителен акт срещу съдията от окръжния съд в Кюстендил за корупционно престъпление заедно със служител от МВР. Делото е в Софийски градски съд и очаква насрочване. Внесохме и обвинителния акт срещу Златомир Иванов - Баретата и компания. Продължава съдебното следствие в Кюстендил срещу Ангел Христов и Пламен Галев.
Очаква се до дни да бъде повдигнато обвинение и срещу Сергей Станишев. За колко папки с класифицирана информация ще е обвинението?
- Конкретно не бих искал да взимам отношение. Нека оставим колегите, които работят, това е техен приоритет и предварително не бих искал да коментирам.
Станишев да не е прекалено голяма хапка за вас?
- Никой не е бил малка или голяма хапка, винаги сме показвали твърдост и последователност и никога не бихме направили компромис.
Какво става с разследванията срещу бившата социална министърка Емилия Маслорова и ексминистър Валери Цветанов?
- По отношение на Валери Цветанов е внесен обвинителният акт. А по Масларова колегите продължават да работят и в сроковете по закон ще си свършат работата.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Партиите са против преференциалния вот на местни избори", казва в интервю за „Дневник"
Четвърти месец временна парламентарна комисия подготвя нов изборен кодекс и обсъжда варианти за ограничаване на т.нар. корпоративен вот и участието на формации, които обслужват икономически групировки, както и срещу купуването на гласове. За възможностите да се спрат тези практики разговаряме с Антоанета Цонева, председател на Института за развитие на публичната среда. След местния вот през 2007 г. институтът излезе с два доклада - "Избори за продан, или смъртта на местната демокрация" и "Кметове на лизинг". Сега прави мониторинг на подготовката на новия изборен кодекс и поддържа сайта izborenkodeks.com
Какви мерки биха били адекватни срещу купуването на гласове и корпоративния вот?
- Когато се говори за купената власт, трябва да се мисли за произхода на средствата, с които се върши това. Според изследвания на местните избори през 2007 г. хора, свързани с организираната престъпност, са инвестирали 150-200 млн. лв. за купуване на гласове.
Това е пряко свързано с това до каква степен са ефективни действията на институциите срещу генерирането на мръсни пари от престъпния свят, които след това се вкарват в политическия процес.
Чрез купуването на гласове и изпращането на "посланици" на икономически интереси, а не на политически представители в общинските съвети, институциите на местната власт могат да бъдат превзети отвътре, за да обслужват интересите на икономически групировки, отделни хора и фирми. Така политическите институции се подменят от мрежи с престъпен елемент - нарича се "завладяване на държавата", няма по-тежък разпад на политическото от това.
Възможно ли е новите изборни правила да ограничат този процес?
- Когато говорим за ефективни мерки в борбата срещу прането на пари, стигаме и до финансирането на предизборните кампании. Нужни са много законови промени за финансирането на кампаниите в местния вот, за да се осигури публичен контрол и ограничаване на вливането на мръсни пари в изборния процес. В по широк смисъл като пране на пари може да разбира и купуването на избори. Законовите изисквания за финансиране на кампаниите за местния вот се нуждаят от множество промени, за да се осигури възможност за публичен контрол и ограничаване на вливането на мръсни пари в изборния процес.
Затова предлагаме всички транзакции в кампанията да стават по банков път. Възраженията, че това би затруднило провеждането на предизборната кампания са неоснователни - банковите разплащания вече са развити в много голяма степен и няма да възникват технически проблеми - дори и социалните помощи вече се плащат по банков път.
Това е ключово условие, за да останат документални следи от движението на финансовите потоци. Така ще се затрудни възможността за фалшифициране на финансовите отчети от страна на партиите, а Сметната палата ще може да осъществява реален контрол върху приходите и разходите от кампанията.
Друго предложение е даренията да се извършват на основата на писмен договор и също да се превеждат само по банков път, като се води публичен регистър на дарителите, достъпен в Интернет. За разлика от парламентарните, при местните избори няма задължение за регистър на дарителите. Това също трябва да бъде унифицирано в новия кодекс. Сметната палата няма изрично законово задължение да извършва проверки на отчетите на партиите, коалициите и инициативните комитети, участвали в местните избори, и да уведомява обществото за резултатите от тях. Така че липсват работещи механизми за контрол от страна на държавата върху средствата, разходвани в предизборните кампании за местния вот. Това дава възможност на заинтересованите икономически групи и престъпни мрежи да наливат в изборите мръсни пари и безнаказано да купуват избиратели. Чрез регулация на финансирането трябва да се ограничат възможностите за политическа корупция.
Как може да се ограничи роенето на т.нар. бизнес партии?
- Поради голямата раздробеност на общинските съвети групи, които представляват интереса на определени икономически групировки, успяват да влязат в местната власт и да станат част от т.нар. разпределителни коалиции. Така си осигуряват привилегирован достъп при разпределението на публичния ресурс. Това обяснява интереса им към общинското управление. Изпращането на силови бригади, които охраняват и купуват изборите, е част от арсенала, чрез който престъпни мрежи и икономически групи атакуват местната власт.
Понякога вкарването на двама или трима съветници е достатъчно, за да се осигури влияние в разпределителните коалиции. Те често се формират ад хок за отделна сделка или решение и в крайна сметка двама или трима души могат да имат решаваща роля за осигуряване на необходимото мнозинство.
Престъпните стратегии за завладяване на местната власт чрез купуването на избори са продуцирани от самите дефекти на модела на местно самоуправление, тъй като технологията за взимане на решения от общинския съвет затруднява търсенето на административна и наказателна отговорност от участниците в местната власт.
Още от интервюто на „Дневник"