„И държавата се намеси в битката срещу хипермаркетите", съобщава от първата си страница „Сега"
Държавата си намери удобен противник, за да покаже загриженост за хората, които се задъхват от все по-високите цени. Комисията за защита на конкуренцията обяви вчера, че част от големите хипермаркети са направили картел. Засега обаче КЗК няма да глобява "уличените" в наговаряне фирми, а им дава 2 месеца срок да оборят обвинението и да докажат, че не вредят на конкуренцията.
Антимопонолната комисия твърди, че "Метро", "Билла", "Кауфланд", "Пикадили", "Хит хипермаркет" и "Максима България", собственик на веригата "Т-маркет", са се наговаряли по какви цени да изкупуват хляб, олио, плодове и зеленчуци от своите доставчици. Те са съгласували кои стоки ще са на промоция и какви да са отстъпките.
"КЗК установи, че търговските вериги непряко са обменяли чувствителна информация относно доставни цени, договорени с едни и същи доставчици, както и относно маркетинговите стратегии на конкурентите. Координирали са действията си, като са прилагали споразумения за определяне равнища на доставни цени и отстъпки, както и на размера на таксите за достъп до търговските площи", пише в официалното съобщение на КЗК до медиите
"Научихме от вас за решението на комисията, на нас още нищо не ни е изпратено. Ще коментираме, след като се запознаем с цялата информация, а не само по отделни пасажи, които четем в сайтовете", обясни пред "Сега" Елена Симеонова, PR на "Метро". От "Билла" не пожелаха да коментират за момента, но също посочиха, че са научили новината от интернет. От "Т-маркет" също чакат цялото решение. БТВ съобщи, че веригите ще си търсят правата в съда.
Още от статията на „Сега"
„Гласуват данъците като конституция", четем от първата страница на „Стандарт"
Няма да има референдум за промяна на размера на данъците. Това стана ясно вчера след лекция на финансовия министър Симеон Дянков пред студенти от Нов български университет. По думите на вицепремиера с изменения в конституцията данъците ще се променят от мнозинство депутати. За целта увеличението или намалението на ставките трябва да става с одобрението на две трети от депутатите, или 160 народни представители. Така ако при сегашното управление на ГЕРБ се предлага промяна на преките данъци, е нужна подкрепата на "Атака", синята коалиция и депутати от опозицията, даде пример Дянков. Останалите идеи, включени в пакт за финансова стабилност на министъра, включват още запитване на максимален допустим бюджетен дефицит на страната, който ще е доста под 3%, както и ограничаване на преразпределителната роля на държавата. Това означава управляващите да събират по-малко пари и те реално да остават в гражданите и бизнеса. За тази година е заложено преразпределението на пари от бюджета да е 36-37%. Всеки трезвомислещ депутат ще подкрепи тези промени в конституцията, тъй като те осигуряват по-добра фискална дисциплина и парите на данъкоплатците няма да се харчат безразборно, коментира Дянков. По думите му, най-вероятно ръстът на икономиката през 2012 г. е между 5 и 6%, като той ще дойде главно от износа, инфраструктурата и селското стопанство.
Още от статията на „Стандарт"
„Свинското тъпкано с оцветители, пилето - с ензими", разкрива от първата си страница „Монитор"
Крехкото пилешко месо, което се сварява за минути, е пълно с ензими, а свинското се инжектира с разтвори, които го правят да изглежда розово и прясно. Това обяснява директорът на лаборатория SGS във Варна Весела Пашова. В лабораторията, която се намира в Института по хидродинамика, "тайните" на търговския вид на свинското и крехкостта на пилешкото си имат научно обяснение, подплатено със сериозни и на европейско ниво лабораторни изследвания. Вложените в пилешкото ензими буквално сдъвкват протеините в месото и то става крехко. Това не означава, че е вредно, но и по вкус, и по съдържание съвсем не може да се сравни с домашно пиле каквото могат да си позволят само хора от селата, които отглеждат в дворовете си животни. Изложеното месо в големите търговски вериги розовее по една седмица не само заради специалните цветни лампички под хладилната витрина, изпитан месарски трик от няколко години, който залъгва очите ни. Розовият цвят на свинското, което купуваме като прясно, се дължи на инжектираните разтвори, които го "хидратират". Ползата за търговците е двойна.
Месото хем тежи повече, хем изглежда прясно, казва Пашова. Същото се случва и с прясното мляко. Според Весела Пашова българските сурови млека не отговарят на високите изисквания, които им се налагат. Ето защо производителите на стотици видове кисели млека у нас масово внасят сухо мляко, при това сертифицирано, което отговаря на всички изисквания. Често млекопроизводители са ми казвали: Защо да влагам сурови млека, когато мога да използвам вносно сертифицирано сухо мляко и да нямам проблеми.
Още от статията на „Монитор"
„Банки залагат на нестандартни оферти в битката за клиенти", съобщава от първата си страница „Класа"
В първите месеци на 2011 г. банките започнаха да се състезават за клиенти, но вече с по-нестандартни оферти, диференцирайки се и неценово. Това показа справка на „Класа" сред актуалните предложения на трезорите. Разхлабване на критериите за отпускане на заеми може да има едва в края на годината, когато по-ниските лихви и такси няма да са достатъчен стимул, коментират банкери. „Както вече прогнозирахме нееднократно, банките през 2011 г. ще продължат да се опитват да се диференцират неценово, особено при ипотечното кредитиране. Докато през 2009 г. и донякъде 2010 г. беше достатъчно една банка само да рекламира, че отпуска кредити, сега при толкова много банки на ипотечния пазар неценовата диференциацията е ключът към успеха", потвърдиха за „Класа" от МКБ Юнионбанк. „В настоящия момент много от клиентите нямат достатъчно спестени средства след почти 2 години криза, за да осигурят достатъчно самоучастие при покупката на жилище. Ето защо излязохме на пазара с един от най-високите проценти на реално финансиране - 90%. Не събираме и такса за кандидатстване", разказаха за последните си промоции от банката. През миналата година тя направи и национална информационна кампания, в рамките на която клиентите получиха подарък „Ипотечен компас", с който да се сравни офертата на МКБ с тази на други банки. Акцент бе и специално подготвената книжка с отговори на най-често задаваните въпроси, препоръки и съвети.
Преди дни УниКредит Булбанк обяви кампанията си по плащане на сметките за ток за половин година на клиентите с нови жилищни заеми. Освен това трезорът подобри лихвите по всички ипотечни кредити, одобрени до 31 май, като лихвата за първата година е 6,10%. Отпада и таксата за предсрочно погасяване. Нещо повече - банката ще организира парти за 10 свои клиенти, които купят новото си жилище с продукта „Първи дом" с Мария и Рачков. Освен че ще поеме разходите за празненството, от „УниКредит „обещават да доведат и ВИП гости - Мария Игнатова и Димитър Рачков.
Още от статията на „Класа"
„София удължи хаоса с външната реклама", предупреждава от първата си страница „Дневник"
Столичният кмет Йорданка Фандъкова анулира обявения в края на миналата година конкурс за разполагане на реклама върху общински терени. Това се случи три дни преди крайния срок за подаване на документи. Така безразборното и безконтролно поставяне на билбордове в София ще продължи, тъй като в момента за над 1000 общински места няма валидни договори и не се плаща.
В писмо до рекламните агенции Фандъкова е обяснила прекратяването на процедурата с факта, че не е изпълнена точка 2 от решението на общинския съвет за обявяването на конкурса, която предвижда документация за него да бъде внесена за съгласуване в стопанската комисия. Фандъкова и главният архитект Петър Диков не бяха открити за коментар.
"Причината е, че има промени в Закона за общинската собственост и те разрешават на общината да направи договорите с агенциите 10-годишни, а досега публична общинска собственост можеше да се отдава само за 5 години", каза за "Дневник" Георги Ненков, председател на Българската асоциация за външна реклама.
Според него отлагането ще забави конкурса с два месеца, но си заслужава, ако договорите станат 10-годишни. "При такива договори компаниите ще са готови на по-големи инвестиции и това ще е добре и за общината", твърди Ненков. От "Московска" 33 не бяха открити за отговор на въпросите как общината ще си гарантира, че цената ще е справедлива и след 10 години, ще се отчита ли инфлацията, какви санкции ще има при неизпълнение на условията.
Още от статията на „Дневник"
"Игра на нерви за "Белене", съобщава „Стандарт"
Пореден опит направи Русия, за да накара България да побърза с решението за АЕЦ "Белене". "Ще си играем на нерви с руската страна". Така премиерът Бойко Борисов коментира информацията, публикувана във френския вестник "Ла трибюн" и руския "Известия", че "Росатом" се отказва от строителството на Втора атомна, излиза от проекта и ще иска да й платим неустойки. Цитира се писмо, адресирано до генералния директор на "Росатом" Сергей Кириенко. В което началникът на дирекцията по маркетинг и развитие на бизнеса на "Атомстройекспорт" Калинин иска разрешение за излизане на компанията от проекта и подаването на съдебен иск срещу НЕК, която да плати неустойки. "Не може да задължи държавата и българите да плащат 2-3 милиарда евро, колкото е инфлационният индекс за проекта, искан от руснаците", отсече Борисов. "Ако през следващите 10 години държавата ще трябва да плати 6 млрд. лева за новата АЕЦ и към тях се добави още 1 млрд. по външния ни дълг, който трябва да се плати след 2013 г., как ще повишим доходите, как ще увеличаваме пенсиите, как ще правим инфраструктура", каза още премиерът. От думите му стана ясно още и че Москва трябва да приеме оскъпяване в рамките на 500 млн. до 1 млрд. евро, които да бъдат прибавени към базовата цена от 4 млрд. евро. "Ако централата ще струва на България 8-10 млрд. евро, аз няма да я платя", коментира още премиерът. Той допълни, че правителството иска да направи сигурна и евтина АЕЦ по джоба на българските граждани.
Още от статията на „Стандарт"
„Искат забрана на перките за ток от вятър в качествени ниви", съобщава „Монитор"
Министерството на земеделието и храните ще подкрепи искането на зърнопроизводителите да се забрани изграждането на мощности за производство на ток от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в земеделски земи от първа до осма категория. Това обяви по време на конференция за влиянието на климатичните промени върху българската икономика министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов. Тази мярка ще залегне в проекта на Закона за опазване на земеделските земи. Той беше внесен в парламента още миналата година, но разглеждането му беше отложено заради изчакване на Закона за ВЕИ.
Досега земеделското министерство настояваше забраната за ВЕИ централи да важи за ниви от първа до четвърта категория. „Внесох предложението за забраната, но определено има обструкции и силни лобита. Нека да опитат на по-ниско ниво, каза Найденов. И обясни, че досега е пращал зам.-министрите си в пленарна зала при гледането на законите, но по този казус лично той ще присъства.
„Земеделската земя и особено най-плодородната трябва да се използва по предназначение, каза министър Найденов. Нейната цена и роля в следващите години ще се повишава. В световен мащаб започва да се усеща криза за храни и това ще бъде най-голямото предизвикателство, подчерта министър Найденов. Според него България не трябва да използва най-лесния начин за достигането на поставените цели от ЕС за производство на електроенергия от ВЕИ само с изграждането на слънчеви и вятърни централи. Той посочи, че електроенергията от фотоволтаиците е 20 пъти по-скъпа от тока от АЕЦ. Освен това според Найденов горите, земеделието и животновъдните ферми имат достатъчно отпадъци и суровини, които могат безплатно да се използват като биомаса за производство на ток и топлинна енергия. Тези инсталации ще създадат много нови работни места, смята той.
Още от статията на „Монитор"
„КАТ ще глобява с 20 лв. за стари стикери", предупреждава „Дневник"
КАТ ще глобява шофьорите с 20 лв., ако не са махнали от предното стъкло на колата старите лепенки за "Гражданска отговорност", техническия преглед или винетка. Това заяви главен инспектор Антон Антонов, началник на сектор "Пътен контрол" в КАТ.
Всички лепенки на предното стъкло, които са за минали години или периоди, задължително трябва да бъдат махнати, защото затъмняват стъклата и възпрепятстват видимостта на шофьорите, твърди Антонов. КАТ обаче няма да глобява водачите на автомобили, ако не са изписали регистрационния номер на колата върху винетката за 2011 г., каза зам.-шефът на дирекция "Охранителна полиция" в МВР Алекси Стратиев. Причината е, че още не са направени промените в Закона за движение по пътищата, които задължават собствениците да изпишат номера.
В края на миналата година в парламента бяха внесени поправки в закона, които предвиждаха от 1 януари 2011 г. на винетката да се изписва номерът на автомобила. Целта беше един и същ стикер да не се използва от няколко шофьори. Измененията обаче още не са минали на първо четене и не е ясно кога ще бъдат приети. Ако депутатите успеят да ги приемат през следващите месеци, тогава ще решаваме какво ще правим с месечните винетки, на които не е написан регистрационният номер, каза Стратиев. За годишните стикери няма да има промяна, тъй като те не могат да бъдат отлепени, да се изпише номерът и пак да се залепят.
Още от статията на „Дневник"
„Историята показва, че от криза се излиза за 10 години", казва в интервю за „Сега" финансистът Милети Младенов
Милети Младенов е финансист. От 2005 г. насам е председател на управата на Фонда за компенсиране на инвеститорите. Той е първият шеф и на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, бил е подуправител на БНБ. Милети Младенов е професор в катедра "Финанси" на УНСС, експерт с редица публикации в областта на мрежите за финансова сигурност.
Г-н Младенов, как у нас е гарантирана защитата на парите на хората, които имат влогове в банките, вложения в ценни книжа, застраховки или частно пенсионно осигуряване?
- Сигурността на тези вложения се гарантира чрез специално създадени институции за защита на потребителите на такива услуги. У нас работят три фонда: за банковите влогове (от 1999 г.), за инвестициите в ценни книжа (от 2005 г.) и за някои видове застраховки - основно "Гражданска отговорност" и "Живот" (от 2007 г.). Защитата на влоговете наскоро се разшири до 196 000 лв. Това означава, че депозит до тази сума е гарантиран за вложителя, независимо от валутата. Над 99% от влоговете у нас се вместват в този размер, което значи, че защитата e почти 100%. При неплатежоспособност на банката изплащането на влоговете започва не по-късно от 20 дни след отнемането на нейния лиценз. Когато клиент не си потърси парите, в сила е общото положение за 5-годишна давност. Със средства на обезпечителния фонд се изплащат обезщетения на клиентите на фалиралите отдавна застрахователни компании "Хилдън" и "МЗК Европа". При инвеститорите в ценни книжа защитата е 20 000 евро, но се предвижда да стане 50 000 евро след съответна промяна в европейската директива. Нивото на гарантирания размер на вземанията е по-ниско от това при банковите депозити - така е защото капиталовият пазар е по-раздробен и по традиция повече спестявания се държат в банките, където и сумите са по-големи. Освен това защитата на банковите влогове е в размер на 100% от сумата, докато при инвеститорите тя е до 90%, т. е. клиентът би загубил 10% при фалит на инвестицонен посредник. Тенденцията в ЕС е клиентът да бъде напълно защитен, въпреки че това го прави в известна степен нечувствителен към риска и му е безразлично с коя финансова институция има работа.
Трябва ли да се създаде подобна защита и за пенсионните спестявания?
- Идеята на подобни схеми е да се защитава доходността от инвестирането на пенсионните спестявания. За тази цел у нас са създадени законови механизми, но те могат да се окажат недостатъчни. Затова на базата на солидарността чрез вноски на дружествата може да се създаде паричен фонд, който да се използва именно за попълване на доходността.
Още от интервюто на „Сега"
„Големият износ на зърно не означава здравословен растеж", казва в интервю за „Класа" Александър Йоцев, председател на Съюза на търговците на храни
Г-н Йоцев, от известно време зрее сериозен конфликт между производители и търговски вериги. Вие как ще коментирате случващото се?
- Наред с многото си добри практики търговските вериги прилагат и лоши, които са възможни в по-неразвити общества. Понякога се държат, все едно ние сме аборигени. Договорите, които те си позволиха да предлагат, са просто невъзможни за реализация примерно в Германия, Австрия или Франция. В развитите държави нещата са малко по-рафинирани, докато при нас веригите поставят много тежки условия на производителите, които предлагат стоките си. Но именно големите вериги реализират сериозен процент от търговията на дребно - приблизително 70% в големите градове София, Варна, Пловдив, Бургас, където е съсредоточена и основната част от населението. Всъщност те дават облика на този бизнес и осъзнавайки своята власт, чрез различни похвати си позволяват да изнудват самите производители, които зависят от тях. Това са причините, поради които се създава недоволство.
От Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ съобщиха вчера, че големи хранителни вериги са извършили нарушение, защото нерегламентирано са координирали търговската и маркетинговата си политика.
- Аз твърдя, че съобразно значителния им дял в търговията на дребно, веригите имат поразително обща политика. Смятам, че антимонополният орган е реагирал така, както трябва, и по начина, по който го е правил и друг път по други поводи.
Намеквате, че щом КЗК се самосезира за браншови организации, които говорят за цени, е логично да направи същото спрямо търговски вериги, които предлагат еднакви условия в договорите си на производителите?
- Така мисля. Параметрите при сключване на договори за промоции и различни рекламни продажби са просто идентични.
Добре, но това да не се окаже война между българския бизнес и западните вериги?
- Няма война между българския бизнес и западните вериги. Има война между един тип мениджмънт, който опитва да се налага тук, в България. Тези западни вериги не правят така у дома.
Още от интервюто на „Класа"