Освен опасенията за безопасността на АЕЦ "Белене", днес стана ясно, че има и сериозна икономическа бариера пред реализацията на проекта. Иван Иванов от ДСБ заяви, че има опасност втората ни атомна централа да не може да се изплати, съобщи News.bg. Според неговите изчисления, базиращи се на печалбата на АЕЦ "Козлодуй", Белене трябва да работи 60 години, за да се изплатят шест милиарда евро, необходими за изграждането й.

Той и лидерът на ДСБ Иван Костов подчертаха, че ако АЕЦ "Белене" бъде построена, за България остават рисковете и отработеното ядрено гориво, а печалбата ще е единствено за руснаците. Опитът на Бойко Борисов да тласка обясненията към международното положение са уроци от времето на Тодор Живков. Връщането към тези най-мрачни времена на социализма е показателно за характера на управлението на ГЕРБ, коментира Костов.

Костов предупреди, че Белене е близо до сблъсък на тектоничните плочи. Вътрешно тектонично земетресение може да се случи и то може да се случи на тази територия, подчерта той.

Преди дни пък шефът на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев обяви, че 600 000 години на площадката на АЕЦ „Белене" не е имало активна сеизмична дейност.

Според различни изчисления вложените пари в проекта са между 600 млн. евро и 1 млрд. евро. Това обаче са минималните загуби, към тях трябва да се добави неустойката, която при замразяване на проекта ще трябва да се плати на "Росатом" и може да достигне около 300 млн. евро.

До 31 март България трябва да подпише 12-та поправка към споразумението за изграждане на централата. Ако поправката, разрешаваща продължаването на строителството, не бъде подписана, след тази дата Ростатом няма да има юридическа основа за работа в България, съобщиха миналата седмица от руската компания.

В събота стана ясно, че докато Русия се опитва да постигне по-висока цена за строителството на АЕЦ "Белене" се оказва, че китайски компании могат да я изпреварят. Интерес към проекта е бил заявен по време на срещата на премиера Бойко Борисов и китайският му колега в САЩ през миналата година.

Китайски компании са сред потенциалните кандидати за строителството на АЕЦ "Белене", прогнозира пред БТА главният директор "Международно икономическо сътрудничество" в Българската стопанска камара Веселин Илиев.