Индия ще предложи на търг правата за проучване на останалите й 1 милиона кв. км потенциални области, за добив на нефт и природен газ, в следващите две до три години, насърчена от последните открития на нефт и газ, предаде Ройтерс.
Страната наскоро стартира най-големият в историята си цикъл от проучвания, предлагайки на инвеститорите концесии за 70 сектора с надеждата, че компаниите ще се възползват от възможността да договорят изгодна цена, заради икономическото забавяне.
Евентуалните открития, както и тяхното развитие, ще се окажат много полезни за третата по големина икономика в Азия, която внася над 70% от употребявания суров петрол.
Страната досега е разпределила 68% от 3.14 млн. кв. км площ на сушата и в шелфа достъпна за проучване на различни компании.
В шелфа на страната има 26 седиментни басейна, като до момента е започнало проучване едва на 15 от тях.
Според комисията за лицензи за изследвания, Индия има около 205 милиарда барела въглеводородни ресурси. От тях 138 млрд. барела все още предстои да бъдат открити, а останалите са установени въз основа на извършено сондиране.
Само 20% от седиментните области в Индия, където е вероятно наличието на фосилни горива са добре проучени, 15% са слабо проучени, а работа по проучване е започната на 44% от площта.
Предишният етап от кампанията за продажба на лицензи за проучване е довела до откриване на залежи от природен газ и нефт, които ще се удвоят капацитета на добива в Индия до 160 милиона кубични метра газ на ден и ще повишат производството на суров петрол с най-малко 25%.