След като е почти ясно, че Федералният резерв в САЩ няма да промени лихвеното си ниво в края на двудневното си заседание утре, инвеститорите ще търсят сигнали в изказванията на банкерите за бъдещата политика на монетарната комисия.

Наблюдателите на ФЕД ще внимават за тона на изказванията на гласуващите членове, като по-важно е, дали ще има промяна на мнението им за опасността от икономическо забавяне и растеж на инфлацията. Това бяха двата основни икономически индикатора, които се следяха през последните месеци от ФЕД.

През изминалите няколко седмици, финансовите пазари рязко намалиха очакванията си за понижение на лихвеното ниво. Прогнозите на анализаторите в момента са за запазване на лихвата на 5.25% поне до второто тримесечие на 2007 г., преди да се направи първа корекция надолу.

Ниското ниво на волатилност на пазара показва, че инвеститорите все още се надяват ФЕД да покачи лихвата поне още веднъж, въпреки че банкерите ясно се изразиха, че по-голям проблем е забавеното икономическо развитие пред риска от инфлация.

Дори малки промени в баланса за оценка на риска и поставянето на приоритети от членовете на ФЕД, може да доведе до сериозни движения на финансовите пазари. Очакванията обаче са, че коментарите на ФЕД няма да се различават много от тези направени през септември. Повечето наблюдатели на ФЕД очакват, дискусията да се завърти около възможността инфлационните рискове да са станали по-балансирани през последните седмици и да не представляват такъв сериозен проблем за икономиката.

Пазарът очаква да бъдат потвърдени очакванията му за постепенно ориентиране към първо намаляване на лихвеното ниво към средата на следващата година. Ръстът на икономиката през третото тримесечие се очаква да бъде обявено в петък, като очакванията са доста негативни. Прогнозира се да е дори под 2%, главно заради понижението на инвестициите в имоти и търговията. От друга страна, анализаторите обобщават, че перспективите за растеж не изглеждат толкова мрачни, както при анализите от септември.