„Изпускаме 1,4 млрд. лева от Европа" е водещото заглавие на „Труд"
Едва под 5% от пречиствателните станции, които трябва да бъдат построени с пари от Европейския съюз, вече са готови. За пет години от действието на програма "Околна среда" работят само 3 от предвидените 65 съоръжения. Строят се още две, а останалите ВиК проекти или тепърва ще се започват, или все още не са одобрени. Срокът за завършването им е краят на 2014 г.

Резултатът от забавянето е,че отпадните води на 270 селища с над 2000 жители продължават да се изливат в реките и морето. Управляващите вече признават, че част от ВиК проектите, за които има 2,5 млрд. лв. от ЕС, вероятно няма да бъдат завършени навреме. Ще се наложи пречиствателни станции и канализация да се дострояват с пари от бюджета или с евросредства от следващия програмен период (2014-2020 г). Това ще е за сметка на други проекти.

Рисковете

Към момента не е ясно точно кои са рисковите строежи, но всички, чието проектиране не започне до средата на тази година, може да кажат сбогом на европарите, защото според експерти времето няма да стигне те да бъдат завършени до края на 2014 г. В тази графа са проекти със заделени 850 млн. лв. Други 600 млн. лв. по схема за строителство на ВиК също са застрашени, ако изпълнението им се забави.

Според европравилата отпадните води на всички населени места с над 10 000 жители трябваше да се пречистват от началото на 2011 г., а срокът за по-малките (между 2000 и 10 000 жители) изтича в края на 2014 г. За неспазването им може да бъдат наложени санкции.
Още от статията на „Труд"

„Майките на работа до 16 часа", четем от първата страница на „Стандарт"
Майките в държавната администрация вече няма да излизат тайно от работа, за да взимат децата си от забавачката. Кабинетът въвежда гъвкаво работно време за чиновниците. Решението е взето на последното правителствено заседание. Така, ако на родител му се наложи да дойде след 9 ч на работа, той няма да бъде наказан. Без санкция ще мине и ако си тръгне преди края на работното време в 17,30 ч. Чиновникът ще трябва да отработи пропуснатото време, като остане до по-късно в офиса през седмицата или го навакса през почивните дни.

Между пиковите 10 и 16 часа обаче служителите не трябва да мърдат от бюрата си, обясни вицепремиерът Симеон Дянков.
Още от статията на „Стандарт"

„Вдигат на 20% ДДС за туроператорите с корпоративни клиенти", съобщава от първата си страница „Класа"
Данък добавена стойност за туроператорите, които обслужват корпоративни клиенти у нас, се вдига от 9 на 20 на сто, гласи промяна в Закона за ДДС. С новите текстове се легитимира положението, при което предоставяните туристически услуги ще се облагат с две различни ставки на ДДС, в зависимост от клиентите им и начина на предоставяне на услугата. Увеличеният налог обаче ще се поема изцяло от туроператорите, а не от крайните клиенти, обясниха още от финансовото ведомство за "Класа". По какъв механизъм ще се прави това, ще се уточни в правилника за приложение на закона, който се подготвя от Министерството на финансите (МФ). От ведомството уточниха, че промяната в Закона за ДДС е направена по препоръка на Еврокомисията от съображения за равнопоставеност.

До април 2011 г. организираните туристи заплащаха 7% ДДС за пакетите си, а неорганизираните - 20 на сто. Пак по препоръка на Еврокомисията от 1 април миналата година в сила влезе единен налог за двата вида туристи от 9 на сто.
Увеличеният размер на данъка сега ще обхване и сделките, при които един туроператор предоставя на клиента си пакет не директно, а чрез друга туристическа фирма.
„Увеличаването на ДДС-то ще удари корпоративните им клиенти, при които се наблюдава едно засилване през последните години", коментира по този повод пред "Класа" Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Той обаче потвърди информацията на финансовото ведомство, че това няма да се отрази на крайния потребител.

„Увеличението ще се отрази върху приходите на туроператорите. Те ще са най-засегнати, защото клиентите ще предпочетат да отидат директно в хотела, вместо да се доверят на туроператор", каза Драганов. Така фирмите в бранша хем ще плащат увеличен налог, хем ще загубят клиенти.

Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА) и Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) вече са се срещали с председателя на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова, съобщиха оттам. Били са поставени всички неизяснени въпроси, съобщи Байко Байков, зам.-председател на АБТТА, генерален директор на туристическа агенция "Бохемия".
Още от статията на „Класа"

„Депутатите бламираха кабинета за намаляване броя на болниците", информира от първата си страница „Сега"
Поредният опит броят на лечебните заведения у нас да се намали пропадна още в ранен стадий. За да съществуват, болниците трябва да имат необходим минимум легла, а здравната каса ще финансира лимитиран брой клиники, предвиждат промени в Закона за лечебните заведения, внесени в парламента от кабинета. Но те не успяха да минат още на първо четене в здравната комисия на НС. Депутатите от ГЕРБ гласуваха за поправките, но едва след като се увериха, че гласовете на опозицията са достатъчни законът да не мине, тъй като не всички представители на управляващите присъстваха на заседанието. По правилник законът трябва да бъде гласуван и в пленарна зала, но след като беше бламиран от водещата комисия, е съмнително, че ще бъде подкрепен в залата.

За да съществуват, многопрофилните болници трябва да имат поне 60 легла, а специализираните - минимум 30, предвиждат промените. Клиниките, които не отговарят на изискването, трябва или да се преструктурират в медицински центрове, или направо да се закрият. Смята се, че засегнатите болници са около 50 - малки общински и частни лечебни заведения.

Досега в закона изисквания за брой легла нямаше. Здравното министерство се опита да го въведе в наредба през 2010 г., с което предизвика недоволството на засегнатите и отложи влизането му в сила за края на м.г. Болниците обаче атакуваха наредбата във Върховния административен съд и той я отмени. Мотивът беше, че това е административно регулиране на стопанската дейност и противоречи на Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност. Освен това изискването води до ограничение на правата, дадени от конституцията и здравните закони, и вменява задължения и изисквания, които не са предвидени в тези закони, отсъдиха магистратите. Затова сега МЗ се опитва да въведе изискването за минимален брой легла директно в закон. Целта на ограничението е "окрупняване на болничните заведения и осигуряване на по-добро качество".
Още от статията на „Сега"

"България да се превърне в средно богата европейска държава" използва цитат от речта на новия президент за водещо заглавие „Капитал Daily"
"Аз имам кауза: България да се превърне в средно богата европейска държава с развити региони, с конкурентоспособна икономика." Това бе едно от посланията от тридесет и седем минутната първа официална реч на новия президент на България Росен Плевнелиев. В четвъртък той и Маргарита Попова положиха клетви пред парламента като президент и вицепрезидент на България.

С речта си Плевнелиев затвърди образа си на прагматичен по собствените му думи държавник. Макар и президентът почти да няма правомощия на полето на икономическата политика, именно икономически цели и развитието на все още изоставащите сектори бяха акцент в речта му, докато чисто политическите послания бяха сведени до минимум.

Напред към 2020 г.

Въпреки че президентският мандат е пет години, Росен Плевнелиев говореше в осемгодишен диапазон, обвързвайки приоритетите и целите си с тези на стратегията "България 2020". Енергийна ефективност и независимост, развитие на все още изоставащите сектори като водния, транспортния, здравеопазването, подобряване на административните услуги, развитие на електронното правителство и т.н. бяха сред акцентите на неговата реч. Плевнелиев заяви, че поема президентството в тежък момент на икономическа криза, която обаче освен заплаха може да е и възможност. Президентът подходи внимателно към все по-чувствителната тема с реформите в сектор "Сигурност", като каза, че те са необходими, но не трябва да са самоцел.

И малко критика

Макар че похвали успехите на правителството на ГЕРБ за финансовата стабилност и макроикономическите успехи, Плевнелиев заяви, че България остава най-бедната страна в ЕС. "Това, че имаме нисък дълг, не означава, че имаме силна икономика. Това, че имаме ниски данъци, не означава, че сме атрактивни за инвеститорите", каза той. Думите му бяха изтълкувани от опозицията като първи опити за еманципация от ГЕРБ и Бойко Борисов. Премиерът от своя страна му пожела да бъде справедлив и да бъде обединител на нацията.

"По-различен лидер"

Плевнелиев още веднъж повтори твърденията от кандидатпрезидентската си кампания, че ще бъде надпартиен, че ще работи тясно с гражданското общество и че ще осигури пълна прозрачност и отчетност на институцията. "Заседанията на съветите ще се предават пряко в интернет", обеща той и добави, че ще бъде "по-различен политик и лидер", който няма да участва в политически интриги.

Впечатления

Български икономисти коментираха пред dnevnik.bg речта на президента като умерено амбициозна и насочена към реформи. Те изтъкнаха, че за първи път президент не залага изрично на "преразпределителната роля" на държавата, но също така и че целите трябва да бъдат още по-амбициозни, за да могат да стимулират обществото. Експертите забелязаха и известна хаотичност в речта, както и някои противоречия. Например това, че достигане на 60% от средно европейските доходи до 2020 няма да направи България средно богата държава.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Дай боже да запазя усмивката си в мандата" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Дай боже да запазя усмивката си за тия 5 години! Това си пожела новият президент Росен Плевнелиев на излизане от храма "Св. Ал. Невски". Да сте все така усмихнат, заръчаха му хората, които бяха случайно в храма пообед. Те станаха свидетели на тържествената молитва на патриарх Максим за успеха на новата президентска двойка, която се прави за първи път.

"Орисвам ви в крепко здраве и благословени успехи в благочестива служба народу, церкве и на отческо благоденствие", обърна се патриархът към Плевнелиев и Попова по време на молитвата. Камбанен звън и песнопения на катедралния хор озвучиха края й.

Преди това точно в 10,10 ч Плевнелиев официално се закле като държавен глава в парламента пред конституцията и препълнената пленарна зала. След това целуна разпятието и подписа клетвения лист. След него клетвата повтори и новият вицепрезидент Маргарита Попова. Церемонията водеше парламентарният председател Цецка Цачева, след което прозвуча химните на България и на Евросъюза.

В момента, в който започна програмната реч на новия президент, 7 депутати от "Атака" начело с Волен Сидеров издигнаха плакати "Избран" с измама" пред елита на държавата и чуждестранните гости и дипломати.

Плевнелиев подмина с мълчание демонстрацията и в 36-минутна реч обеща да бъде президент на всички българи. (Какво каза в речта си - виж карето.)

На два пъти депутатите го прекъсваха с аплодисменти. Първият бе като обяви, че ще работи за създаване на обществена нетърпимост към корупцията чрез укрепване на гражданското общество. Вторият - щом заяви, че триумфът над политическия противник не трябва да минава през загърбването на националните приоритети.

Дългото слово вицепремиерът Цветан Цветанов използва да размени няколко есемеса от мястото си. Той обаче единствен от кабинета дойде с букет - оранжеви рози за Маргарита Попова. От името на всички депутати парламентарната шефка Цецка Цачева пожела на Плевнелиев да бъде обединител на нацията, а парламентът да е активен негов партньор.
Още от статията на „24 часа"

„Правим от гората ток колкото още един АЕЦ" е водещото заглавие на страниците „Бизнес и финанси" на „Монитор"
Годишно от отпадъците в българските гори може да се прави електроенергия, която се равнява на производството на АЕЦ „Козлодуй". Това каза вчера министърът на земеделието и горите Мирослав Найденов, който изнесе лекция в Европейската академия в Берлин пред представители на германския аграрен бизнес и селскостопанска наука. При това е достатъчно да се използват само отпадъците от санитарната сеч в кориите.

В момента у нас се добиват 5 млн. куб. метра горска биомаса, а е необходимо да се вадят поне 10 млн. куб.м. Почти никой обаче няма интерес към санитарната сеч, в резултат на което в горите изгниват тонове клони и вършина, от които може да се произвежда електрическа енергия.

Съвсем скоро предстои да започне в Етрополе работа първата централа, която ще работи с биомаса. Тя е направена с холандски инвестиции. Подобни съоръжения обикновено са с малка мощност - до 5 мегавата. Икономически не е изгодно, ако отпадъците се докарват на повече от 40 км, уточни министърът. При добиването на енергия от биомаса има когенерация тези централи задължително произвеждат топлина за отопление.

Представителите на немската индустрия за производство на ток от възобновяеми енергийни източници проявиха сериозен интерес към бизнеса с биомаса у нас по време на срещата си с министър Найденов. Инвеститорите, които са готови да влагат в добива на енергия от горски отпадъци, са добре дошли да използват нашите суровини,  стана ясно от неговите думи.

България обаче категорично няма да набляга повече на добива на ток от слънце и вятър, защото получената енергия е твърде скъпа, каза Найденов. Премиерът Бойко Борисов също подкрепя всички инвестиции за получаване на енергия от биомаса. Наскоро той също заяви, че не иска българите да плащат за скъпата енергия от ВЕИ. В момента тази „зелена" енергия се изкупува по 580 лева за мегаватчас, докато токът от АЕЦ „върви" по 42 лева за мегаватчас, каза Борисов пред представители на Американската търговска камара в края на миналата седмица.
Още от статията на „Монитор"

„Разпродават бизнес с ток от слънцето", информира „Стандарт"
Инвеститори разпродават проекти за производство на "зелен" ток. Оказва се, че последните промени в Закона за възобновяемите енергийни източници са направили редица ВЕИ проекти нерентабилни и са принудили инвеститорите да прибягнат до продажбата им.

Само в последните седмици са публикувани 4 обяви за продажба на фотоволтаици в международния сайт "Бизнес за продан". Три от предлаганите проекти са в Бургас, във финална фаза на изграждане. Мощността на изкараните на тезгяха фотоволтаици варира от 1 до 5 MW, а цените започват от 400 хил. долара до 1,6 млн. долара. Същевременно в чужбина се търсят и инвеститори, които да станат съседи на премиера Бойко Борисов.

За продан е обявена бизнес сградата, която дели стена с Министерския съвет. Застроената й площ е близо 2000 кв. м, първият етаж е предназначен за магазини, а останалите пет - за офиси. Цената е едва 8 млн. долара, най-вероятно защото сградата се нуждае от ремонт. Около летище София също се предлагат апетитни имоти. Така например се продава земя от 6800 кв. м с двуетажна сграда.
Още от статията на „Стандарт"

„Чуждите банки отстъпват място на български", разкрива „Сега"
Банките с български капитали ще имат все по-голямо влияние, а трезорите с чуждестранно участие, които през 2009 г. бяха завоювали 84% дял по активи, са отстъпили до 77% през 2011 г. и ще се свият до 75% през тази година. Това прогнозира УниКредит Булбанк, която е собственост на италианската Уникредит.

Разместването всъщност не е изненада - то се очертава като тенденция през последните 3 години. Така през миналия ноември за първи път сред големите се нареди българска банка. Първа инвестиционна измести от петото място гръцката Пощенска и челната петорка се оформи в състав - УниКредит Булбанк, Банка ДСК, ОББ, Райфайзенбак и ПИБ.

Пощенска остава шеста, а по петите вече я гони Корпоративна търговска (КТБ), в която бизнесменът Цветан Василев си партнира с омански фонд (с 30% от акциите). На по-долните етажи също настъпиха размествания. Интернешънъл асет, която минава за банка с български собственици, е задминала Българо-американска кредитна. Свързваната с групировката ТИМ изцяло българска ЦКБ е на десето място, а държавната ББР (Българска банка за развитие) през ноември заема престижното 14-о място. С български капитали са още Инвестбанк, Общинска и Тексим банк.

Това са и банките, които се очаква през тази година да достигнат 25% по отпуснати кредити и други вземания.

Освен че делът на чуждите банки се свива, през 2012 г. за пръв петте най-големи в България ще паднат под 50% от активите в системата. Това се случва основно заради гръцките банки, коментира пред Investor.bg Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк. Този процес не е нито нов, нито изненадващ. Миналата пролет например активите на банките с гръцки капитали у нас само за 3 месеца намаляха с 1.2 млрд. лева, или с 6%. Според БНБ няма тревожно изтичане на капитали от България. "Когато на местно ниво няма достатъчно платежоспособно търсене, няма смисъл банките да държат големи кредитни линии, така че е нормално да връщат част от привлечения заемен ресурс към централите си", коментира наскоро шефът на централната банка Иван Искров.
Още от статията на „Сега"

"Отпускат над 60 млн. лева за пътищата към Дунав мост 2", информира „Класа"
Над 60 млн. лева ще бъдат дадени от националния бюджет за подобряване на пътната инфраструктура от и до Дунав мост 2, каза строителният министър Лиляна Павлова след откриването на рехабилитирания път Видин-Лом-Ковачица/Гиген, съобщи правителствената пресслужба. Премиерът Борисов допълни, че съоръжението ще е готово тази година. Новооткритото трасе е с дължина 35 км и включва заздравяване на съществуващата и полагане на нова асфалтова настилка, подобряване на пътното отводняване, поставяне на предпазни огради и парапет, вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка, рехабилитация на шест моста и др. Стойността на проекта е 14,694 млн. лв., от които 75% се отпускат от Световната банка, а останалите от националния бюджет.

Планира се над 40 млн. лв. да бъдат инвестирани в пътища, училища, детски градини, социални институции, културни и туристически обекти в област Видин, каза Павлова. Средствата ще бъдат отпуснати по програма „Регионално развитие" до 2014 г. Премиерът Борисов увери, че правителството ще подпомогне местната власт с всичко възможно, но е необходимо да бъдат представени проекти. По думите му тази година предстои кабинетът да отпусне средства за ремонт на църквата в с. Арчар.

За следващата седмица е предвидена среща на министър-председателя с кмета на община Димово Лозан Лозанов, за да обсъдят възможностите за финансиране на проекти по различните програми и фондове, които стимулират притока на инвестиции и създават работни место. По закон държавата няма право да подпомага общините финансово, защото ще й бъдат наложени санкции от Брюксел за оказана държавна помощ.
Още от статията на „Класа"