Китайското правителство ще проведе ускорени реформи на системата за заплащане в страната, насочени към увеличаване на доходите на домакинствата, съобщи Xinhua.

Кабинетът в понеделник обяви 9 стъпки за целта. Заплатите на ръководителите в контролираните от държавата предприятия ще бъдат намалени. Това, според правителството, е правилен ход към намаляването на разликата в доходите на бедни и богати.

Други мерки, които правителството предвижда за стимулиране на вътрешното  потребление са подобряване на мрежата за социално осигуряване и увеличаване на доходите на хората в земеделските региони, както и на хората с най-ниски доходи чрез преки помощи.

Анализатори твърдят, че тези мерки ще доведат до повишаване на потреблението, което допринесе за 40% от растежа на китайския БВП през 2008 година.

„През последните няколко години приходите на домакинствата не растяха със същия темп като приходите на държавната хазна и икономиката.  В резултат потреблението изостава" - според Жоу Тянионг, професор в Китайската партийна школа към Централния комитет на комунистическата партия на Китай.

Според данните на Академията за макроикономически изследвания NDRC, делът на заплатите в Китай е намалял до 11% от БВП през 2007 г., спрямо 17% през 1980 г.

„Истинският потенциал за растеж е в земеделските райони. Докато всяко градско домакинство има хладилник, пералня, климатик в селските райони по-малко от половината от домакинствата се радват на такива удобства" - счита икономистът от Nomura securities Сун Минчун.

„Това е най-трудната година за китайската икономика и развитие от началото на новия век. Финансовата криза не е достигнала дъното, скоростта на икономиката се забавя значително и изкарва на преден план системни противоречия, наследени от миналото" - според китайските власти.