„Китайци в Бояна", четем от първата страница на „Стандарт"
Богати китайци и корейци стават съседи на властта и родните баровци. Инвеститори от Далечния изток оглеждат луксозни имоти в Бояна. Там ще живеят шефовете на компании, които смятат да стартират бизнес у нас, съобщи за "Стандарт" Димитър Владиков от Българската агенция за инвестиции. Той ще пътува до Китай за срещи с местни предприемачи. Вече е ясно, че инвестиционни фондове от Поднебесната империя са решили да пробият на европейския пазар през България. Сред тях е CJ International, който смята да докара поне 100 предприемачи у нас догодина. За да получат право на пребиваване в страната, те трябва да вложат поне по 1 млн. лева в българска банка според Закона за насърчаване на инвестициите.

Китайците са ни предпочели пред Румъния, Чехия, Англия и Испания заради очакваните промени в закона, според който минималното вложение ще падне на 200 000 лв.
Още по темата от „Стандарт"

„Много енергия за държавата, малко за борсата", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Първата и засега единствена голяма борсова приватизация, направена от правителството на ГЕРБ, почти приключи. Въпреки големите предизборни заявки за листване и продажба на дялове в Българския енергиен холдинг и/или други енергийни монополи досега държавата се раздели единствено с мажоритарния си дял в "Булгартабак" срещу 100 млн. евро, но продажбата беше с конкурс.

В понеделник на Българската фондова борса обаче беше пласирана по-голямата част от държавните 33-процентни дялове в двете разпределителни дружества на чешката CEZ. С тях и с продажбата на акциите си в компаниите на EVN и Energo-pro (бивша "ЕОН България") за по-малко от година държавата получи около 240 млн. лв. Те може да достигнат 270 млн., ако през следващите дни се продадат и останалите акции в ЧЕЗ. Така като равносметка от миноритарните си дялове в електроразпределителните дружества правителството получи на борсата повече, отколкото за "Булгартабак". За тази успешна сделка принос има и прозрачната процедура по приватизацията, макар че от нея можеха да се извлекат повече позитиви.

Държавата е най-големият печеливш

Най-големият печеливш, разбира се, е държавата,  въпреки сложната обстановка на капиталовите пазари тя успя да получи по-висока от очакваното цена за дяловете си в шестте енергийни дружества. Това с условието, че ако при EVN и Energo-pro основни купувачи не бяха мажоритарните собственици, едва ли щеше да има толкова сериозни постъпления. От българския офис на CEZ вчера не коментираха дали са участвали в аукциона. Според чешки издания това не се е случило, с което се обяснява и малко по-слабият интерес в първия ден (виж другия текст). Това обаче е дало възможност да се включат повече други големи инвеститори. Парите от продажбата на дружествата ще влязат в бюджета, тъй като са включени в Държавната консолидационна компания, която ще ги разпредели като дивидент, заобикаляйки Сребърния фонд.

"Процедурата на приватизация бе прозрачна и пазарно ориентирана, като предостави възможност да бъде постигната най-добрата цена към момента на предлагането", коментира Гено Тонев, портфолио мениджър в "Юг маркет". Според него преди кризата може би държавата е щяла да вземе по-добра цена, но въпреки това е много добра новина, че "миноритарният дял намери купувачи дори по време на криза". "Смятам, че борсовата продажба е най-правилната, тъй като тя предлага най-широк достъп на различни заинтересувани страни до акциите на компанията. Към това задължително трябва да се добави и прозрачността, която борсовата продажба осигурява на сделката - всеки друг тип освобождаване на държавата от дяловете й би повдигнал немалко въпроси, свързани с цена, купувач и др.", коментира и Николай Ваньов, финансов консултант от Инвестбанк.
Още от статията на „Капитал Daily"

„КАТ няма да взима точки при вина за катастрофа", разкрива от първата си страница „Сега"
КАТ вече няма да отнема контролни точки на водач, причинил катастрофа. Това се предвижда в нова проектонаредба на МВР. Вътрешното ведомство е решило да прецизира текстовете, по които работеше досега, и с новите правила, от една страна, стеснява обхвата на нарушенията, за които се отнемат точки, но в същото време въвежда такава санкция за други провинения като например превишаване на скорост.

От наредбата в новия й вид отпадат санкциите при навлизане в еднопосочна улица, неправилно паркиране в района на пешеходна пътека и движение по трамвайна линия. За сметка на това точки ще се отнемат, ако водачите превишат позволената скорост в населено място с над 50 км/ч.

Според сегашните разпоредби при вина за причиняване на пътно-транспортно произшествие шофьорът се наказва допълнително с отнемане на 4 контролни точки от общо 39-те, които всеки водач получава първоначално. В новия вариант обаче този текст липсва. "Юристите се произнесоха, че не е коректно. В общи линии идеята на новата наредба е да се наказва само за съществените неща", обясниха от КАТ. Друг аргумент в посока отпадане на тази санкция е, че често пъти пристигналите на място полицаи не могат да преценят кой е виновен за катастрофата и съответно не знаят на кого да отнемат точки. Случва се и обратният вариант, когато наказват всички участници в ПТП-то с тази санкция. "Имали сме много случаи, при които експертизата показва, че всъщност другият водач е причинил катастрофата, може би това е идеята на промяната", коментира шефът на Асоциацията на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров.

Това не е единственото наказание, което отпада. Според новата наредба точки няма да се отнемат, ако шофьор навлезе в нарушение по еднопосочна или затворена улица. Досега това се санкционираше с 4 точки. Отпадат и 5-те точки санкция за движение по трамвайната линия. "Трамваи има само в София, а освен това има улици, по които е невъзможно да се движиш, ако не си върху линията", обясниха от КАТ.
Още от статията на „Сега"

„Порои удавиха страната" е водещото заглавие на „Труд"
Проливни дъждове и ураганен вятър удариха вчера страната. Порои заляха улици, мазета, къщи и предизвикаха активиране на свлачища.

Заради очаквано излизане от коритата на реките Марица и Тунджа при Елхово, бе обявен код за опасност "оранжев". Високи вълни се чакаха да преминат и по реките Арда, Върбица и Крумовица. "Червен код" заради бедствието бе обявен в Кърджали и Хасково. От екоминистерството съобщиха, че следят обстановката, но до редакционното приключване на броя не смятаха, че е необходимо да се предупреждават съседните ни страни за високи вълни по граничните реки.

Силният вятър - до 15 м в секунда, затвори пристанищата в Бургас и Варна. Над 15 населени места останаха без ток.

Бедствено положение бе обявено вчера в община Неделино. Пътищата към някои села бяха напълно прекъснати от паднали дървета, камъни и свлачища.

Най-проливни бяха дъждовете в Смолянско. 118 л/кв. м дъжд се изляха в родопското с.

Манастир през последните 24 часа. 107 л/кв. м паднаха в Златоград. На отделни места в региона дъждът за 24 часа надвиши месечната норма. Пороите активизираха свлачища по пътищата Чепеларе - Асеновград и Смолян - Стойките. В Рудозем експерти следяха през час състоянието на застрашен жилищен блок. При проливните дъждове през пролетта реката там подкопа основите на шестетажната кооперация, в която живеят 130 души.

В Бургас също се изсипаха порои. За 24 часа се изляха 90 л/кв. м. Но улиците бяха проходими и нямаше поражения по инфраструктурата. В Поморие обаче канализацията не можеше да поеме водата и бяха наводнени десетки улици като на места водата достигаше до 30-40 см.
Още от статията на „Труд"

„Руска рулетка за заплатата", информира от първата си страница „Монитор"
Шефовете в България дават заплата според кандидата. В сайтовете за работа началниците не обявяват възнаграждението, а го определят според квалификацията на бъдещите служители. Така работодателите си запазвали правото да предложат по-високо възнаграждение, в случай че намерят идеалния служител.

Ако трябва да направят компромис, има кандидат, който не отговаря напълно на условията, но на фирмата не й трябва спешно човек, тогава са готови да го наемат, но при по-ниско заплащане, обясни шефът на една от водещите посреднически фирми за работа Пламен Вушев.

От своя страна търсещите препитание се ориентират дали една позиция е подходяща за тях според възнаграждението. Липсата на определена заплата обаче води до разминаване между сумата, която предлагат работодателите, и тази, която очакват служителите. Най-разочаровани са оказват трудещите се в Стара Загора. Средното нетно заплащане по региони се вижда ясно от статистиката на една от най-големите посреднически компании за заетост. Данните показват, че старозагорци се надяват на месечно възнаграждение от 1089 лв., а шефовете са склонни да дадат почти 2 пъти по-малко - 600 лв. В Пловдив и Варна пък очакват да получават с около 100 лв. повече.

В Русе се наблюдава феноменът очакваната заплата да е с 420 лв. по-ниска от това, което са решили да дадат шефовете. В столицата фирмите плащат средно по 1234 лв., което с 60 лв. над сумата, на която се надяват столичани. По данни на Националния статистически институт средната заплата в София е 750 лв., във Варна - 725 лв., а в Пловдив 617 лв.
Още от статията на „Монитор"

"Банките са притеснени от фалити в зеления сектор", предупреждава „Капитал
Daily"
Опасенията на производителите на зелена енергия, че нововъведената такса достъп от енергийния регулатор ще предизвика масови фалити в сектора, може и да не се окажат толкова безпочвени, както уверява енергийният регулатор. Причината е, че таксата, с която ще се отнема между 2 и 40% от прихода на тези производителите, е притеснила не само тях, но и банковите институции. Това става ясно от писмата, изпратени до премиера Бойко Борисов от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Асоциацията на банките в България, в която членуват 24 банкови институции.

Преосмисляне

Първоначално банковият сектор в България не изглеждаше толкова притеснен от въвеждането на таксата за достъп за ВЕИ централите, въпреки че от браншовите организации веднага алармираха, че това ще доведе до затруднения по изплащането на взетите от тях заеми и преструктурирането им. Става въпрос за близо 2 млрд. лв., които са били предоставени при съвсем различна планирана възвращаемост на инвестициите и прогнозни парични потоци. Въпреки това малко след налагането на такса достъп главният изпълнителен директор на Уникредит Булбанк и председател на Асоциацията на банките Левон Хампарцумян беше коментирал пред "Капитал Daily", че е пресилено да се говори за заплаха за стабилността на банковата система, въпреки че става въпрос за голям брой кредити.

Седмица по-късно обаче писмо, подписано лично от него до премиера Борисов, задава доста по-тревожен тон. "Едностранното изменение от страна на държавата на параметрите по търговските договори (бел. ред. - с производителите на възобновяема енергия), без да е налице пряко договаряне между страните, изцяло променя бизнес модела, което може бързо да доведе до състояние на неплатежоспособност на производителите, загуба на работни места и цялостна дестабилизация на пазара", се посочва в писмото.

В него се посочва също, че всичко това има силно отражение върху рисковия профил на страната, което несъмнено ще се отрази неблагоприятно на цените на кредитните продукти. Банките, кредитирали възобновяеми проекти, поемат и съществен риск за влошаване на кредитните им портфейли заради затруднения по обслужване на кредитите. Освен това част от кредитополучателите може да не могат да продължат да плащат дълговете си. Преструктурирането на кредитите също ще доведе до допълнителни разходи за банките и може да понижи кредитния им рейтинг. Това, от друга страна, може да постави банките в положение самите те да не отговарят на вече договорени лихви за получаване на финансиране от външните пазари.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Бизнес климатът се влошава през октомври", пише на първата си страница „Класа"
Бизнес климатът у нас се влошава като цяло през октомври, сочат данните на НСИ. За септември нямаше промяна и се очакваше, че показателят е достигнал дъно си. Сега обаче икономическата конюнктура отново се влошава.

Общият показател на бизнес климата през октомври 2012 г. се понижава с 2.7 пункта спрямо равнището си от предходния месец. Понижение има във всички наблюдавани отрасли - промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги.

В промишлеността индексът бележи спад с 3.6 пункта в сравнение със септември. Влошават се както оценките за настоящото състояние на предприятията, така и очаквания на мениджърите за следващите 3 месеца.

Производствена активност в сектора намалява. Общо поръчките не се променят, но пък се наблюдава намаление на поръчките от чужбина. Средното натоварване на мощностите от юли до октомври спада с 1.8 пункта до 69.5%.

Затрудненията в индустрията продължават да са свързани с несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене в страната. Предприемачите предвиждат запазване нивото на продажните цени на през следващите три месеца.

Индексът на бизнес климата в строителството през последния месец се понижава с 2.9 пункта поради негативни очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца. Активността в сектора намалява, а прогнозите за следващите три месеца са неблагоприятни.
Още от статията на „Класа"

"Дават на съд данък "лихви", четем в „Стандарт"
Опозицията ще атакува данък "лихви" пред Конституционния съд. Все още точната формулировка не е изчистена, но при всички положения има основание за това, предвид действието на закона със задна дата, обясни за "Стандарт" соцдепутатката Мая Манолова. По думите й, е противоконституционно налогът да засегне лихви, натрупани през минали години.

Няма противоречие с конституцията в случая, каза за "Стандарт" адвокатът Валери Борисов. В конституцията има само една разпоредба, която казва, че данъците се определят според доходите и имуществото, която формално не се нарушава, обясни той. Но според него лихвата в България компенсира инфлацията, а не представлява доход. Това означава, че парите ви хем намаляват от инфлацията, хем облагат и лихвата. С други думи, не е справедливо, но е законно, каза Борисов.

Предлаганите промени за облагане на доходите от лихви не противоречат на конституцията, казаха и експерти от финансовото министерство. Но според други адвокати събирането на лихви и по стари депозити може да бъде атакувано в съда.

Облагането на доходите от лихви за минали периоди противоречи на конституцията, заяви за darikFinance.bg адвокат Янчо Трончев. Данъци се определят занапред и не могат да се въвеждат със задна дата. Според него е редно доходът от лихви, получен през следващата година по стари депозити, да се раздели на такъв до края на декември 2012 г. и на такъв от 1 януари 2013 г. Така ще се обложат само лихвите, натрупани след влизането в сила на новия данък.
Още от статията на „Стандарт"

"Най-сигурните заеми - за пенсионерите", съобщава „Труд"
Кои са най-дисциплинираните кредитополучатели в България? Очаквано - пенсионерите. Заемите за най-възрастните носят най-нисък риск за банките, заявиха финансисти за "Труд". В този сегмент се отчитат най-малко лоши кредити и съответно се заделят най-малко резерви.

"Практиката показва, че най-ниското ниво на риск от всички продукти, които предлага банката, има при тези кредити. Пенсионерите се оказват най-дисциплинираните хора, които първо искат да си изчистят финансовите задължения, да си платят сметките за ток, парно, вода и едва след това правят разходи за себе си", заяви Бойко Боянов, шеф на дирекция "Индивидуално банкиране" в Централна кооперативна банка.

Въпреки сигурността трезорите, които отпускат специални заеми за хората в третата възраст, са малко. Причината е, че администрирането на продукт за възрастните изисква доста усилия, а печалбата за банката не е толкова голяма, колкото при по-масовите кредити. Банки, които не предлагат специални заеми за пенсионери, обикновено обявяват, че не поставят възрастови ограничения пред кредитополучателите си, но те трябва да отговарят на всички условия за потребителски кредит. Хората в третата възраст обаче най-често не отговарят на критерия за доходи.

Възрастните обикновено теглят заеми между 500 и 2000 лв., сочат данните на трезорите. Предпочитат се малки суми с равномерни месечни вноски, които да се покрият за няколко години. Пенсионерите теглят заем за лечение, за скъпи медикаменти или за отопление през зимата - дърва, въглища, ток или парно. Друга причина да изтеглят заем при възрастните е например за подарък за сватба или абитуриентски бал на внуците. Тези, които вземат заеми за ремонт на дома, са обикновено работещи пенсионери с по-висок доход.
Още от статията на „Труд"

"Добрев: Подписваме 6-годишния договор с "Газпром" на 9-и ноември", съобщава „24 часа"
На 9-и ноември ще бъде подписан новият шестгодишен договор за доставка на газ с руското дружество "Газпром експорт", съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев пред журналисти в Брюксел.

Той бе категоричен, че няма да има нова газова криза, а условията по новия договор трябва да бъдат "по-благоприятни".

Според непотвърдена информация руският президент Владимир Путин е отложил визитата си за декември и и няма да присъства на подписването.

България разполага с достатъчно количества газ в хранилището в Чирен, а от 1 януари догодина ще влезе в сила новият договор за руски доставки, обясни министър Добрев.

"Никой не трябва да поставя под съмнение това, имаме подписано споразумение с "Газпром експорт", че до 15 ноември ще бъде сключен новият договор", добави той.

Министърът се срещна с еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер и с колегите си от четирите държави от ЕС, които също имат отношение към проекта "Южен поток" - Австрия, Гърция, Италия, Словения.

Европейската комисия е заявила днес, че не възразява срещу строителството на каквато и да било газова инфраструктура в ЕС, щом е съобразена с европейското законодателство.

Участвалите в днешната среща енергийни министри от ЕС са изразили позиция, сходна с българската - че Южният газов коридор за доставка на газ от Азербайджан през Турция е приоритет.
Още от статията на „24 часа"

„Близо 1/3 от проверените строежи са с нарушения", разкрива „Сега"
Всеки трети проверен строеж от националния строителен контрол е с установени нарушения. Половината от нередностите са най-тежките възможни - сградите са незаконни. Това показва справка на Дирекцията за национален строителен контрол, изготвена за "Сега".

При над 28% от всички проверени постройки инспекторите са открили нередности. От началото на годината до края на август от ДНСК са направили 7519 проверки за законността на строежи в цялата страна. Съставени са 2131 административни акта. От тях половината са с най-тежката мярка - 1071 са заповедите за премахване на незаконни постройки. 337 заповеди са издадени по административни актове на главните архитекти на общините - откази за съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти, разрешения за строеж, заедно със съгласуваните и одобрените инвестиционни проекти и откази за издаването им, актове за узаконяване и откази за издаването им. ДНСК е издала 84 заповеди за спиране на строежи или части от тях, 378 са заповедите за забрана на обитаването, съответно на ползването на строежи, които не са въведени в експлоатация по съответния ред, и 261 заповеди за забрана за достъпа до сградите.

Залагането на ниски цели в строителния контрол и тази година най-вероятно ще доведе до преизпълнение на плана за премахнатите незаконни строежи.
Още от статията на „Сега"

„Централна гара с хотел и детски кът", информира „Монитор"
Обновената Централна гара ще бъде комфортно и достъпно място, което ще осигури постоянни удобства, независимо колко дълго време пътниците ще трябва да изчакат влака си. Това научи „Монитор" за изискванията към бъдещия изпълнител на реконструкцията на най-голямата гара в България. Сред задължителните придобивки ще бъде детски кът с играчки и обезопасени катерушки, стаи за майки, където те да се погрижат за пеленачетата си. С топла връзка от чакалнята ще се отива към хотел, където могат да отсядат и пътуващи с други видове транспорт. В новата гара ще бъдат разположени няколко ресторанта, вериги за бързо хранене, магазини и супермаркет. Чакалните ще бъдат отоплени през зимата и комфортно охладени през топлите месеци. Към гарата ще бъде осигурен платен паркинг, на който ще се предлагат тарифи както за почасово паркиране, така и за денонощие или няколко дни.

Транспортният министър Ивайло Московски лично присъства на началото на процедурата за избор на изпълнител, която стартира с отваряне на офертите на шестте кандидати за реконструкцията. Заданието е сложно, обясниха от Национална компания „Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), и затова по молба на самите фирми срокът за подаване на предложенията е удължен.

От 50 закупени пакета с документация обаче само шест са компаниите, които са подали предложения.

На Централна гара, построена през 1974 г., не е правен основен ремонт повече от 30 г., заяви Московски. Той пристигна в НКЖИ веднага след като конците от оперираната му преди седмица ръка след челна катастрофа бяха свалени и му е поставен гипс.

Знаете с какво настроение хората посещават най-голямата гара в България - с неприязън и неудоволствие. Обновеното гарово здание ще е изцяло променено, ще подпомогне хората с лесен достъп до коловозите, ще е изцяло съобразено с всички мерки за енергийна ефективност, ще бъде „зелена" и действително много красива сграда, заяви министърът.
Още от статията на „Монитор"

"ЕК улеснява достъпа до евросредства", пише „Класа"
Достъпът до евросредства по различните оперативни програми на бенифициентите от страните-членки се улеснява чрез опростяване на правилата за получаването им. Това става възможно чрез приемането от Европейската комисия на нови подробни правила за прилагането на новия Финансов регламент, съобщават от ЕК.

Благодарение на опростените процедури предоставянето на средства на ЕС за предприятия, неправителствени организации, общини и другите получатели ще се подобри от 1 януари 2013 г., заявят от комисията.

Премахва се необходимостта от попълването на едни и същи данни във формуляри всеки път, когато се кандидатства за средства на ЕС, и се въвеждат онлайн приложения, както и много други нови елементи. Периодът между поканите за представяне на предложения, сключването на споразумения за безвъзмездни средства и сроковете за плащания ще се съкрати. За бенефициентите на фондовете на ЕС ще отпадне задължението да откриват отделни банкови сметки. Създават се нови възможности за по-гъвкаво използване на публично-частните партньорства.

„С новите правила се проправя пътят към по-ефективно използване на средствата на ЕС. Това е от значение за всички европейски граждани, тъй като по време на криза бюджетът на ЕС играе важна роля за увеличаване на работните места и растежа", коментира Януш Левандовски, еврокомисар по въпросите на бюджета и финансовото планиране.
Още от статията на „Класа"