След над 6 часа и половина преговори между екипите на реформаторите и ГЕРБ в парламента Цецка Цачева обяви в прав текст, че представителите на РБ са огорчили ГЕРБ.
Продължителността на диалога се аргументира със сериозността, с която подхождаме, посочи в началото Цачева.
Получихме много отговори, но не и най-важния - как можем да съставим стабилно правителство, без да сме наясно с това колко надежден партньор е Реформаторският блок, подчерта тя.
В последния час е станала ясна сложната юридическа конструкция на съюза на реформаторите, герберите са били уведомени, че днес разговарят с представители на РБ като съюз, но и на представители на отделните партии - 5.
Стана ясно, че е възможно, търсейки бъдещи действия с РБ, които имат 23 народни представители, да няма подписа на някои от тях, защото една от партиите си запазва правото на трети партньор, защото само с ГЕРБ и РБ не може да се постигне стабилно правителство, допълни Цачева.
Накрая бяхме неприятно изненадани от документ, наречен платформа, който приемаме като поведение за извиване на пръсти и категорично не го приемаме. Оставаме с известна доза огорчение, посочи още тя и даде за пример, че на много от въпросите, които те са задали коректно, са получили отговор - „Тепърва ще се установи".
Платформата съдържа четири точки, първата от които изисква демонтиране на модела "Кой", в който според РБ включва са участвали БСП, ДПС, "Атака" и ББЦ. Поради което те трябвало да бъдат изолирани от политическата власт.
Като втора точка е заложена радикална реформа в съда и в прокуратурата.
На трето място от РБ настояват за "формирането на силни и единни позиции на НАТО и ЕС" и преразглежане на отношенията с Русия и енергетиката.
В четвъртата точка е залегнало противопоставянето на прояви на националпопулизъм, ксенофобия, расизъм и т.н.
Няма отговор на политическите изисквания за формиране на коалиция, каза от своя страна Румяна Бъчварова. Малко по-късно в хода на брифинга Бълчварова заяви направо, че преговорите са били прекратени тази вечер, тъй като от ГЕРБ не са били наясно, с кого точно разговарят и колко депутати стоят зад хората, които са се явили на преговорите.
Много са въпросите, на които не получихме отговор, изтъкна Бъчварова. Стоим пред много сериозните въпроси с точно кой политически субект разговаряме, какви са механизмите, по които се вземат решения там и какви са гаранциите, че следващото управление, ако бъде съставено такова с участието на РБ, няма да бъде минирано ежедневно от процедурни проблеми и несъответствия, притеснена е Бъчварова. Това е много сериозен проблем за нас, допълни тя. Нямам гаранции за стабилност на участието, за да можем да гарантираме стабилно управление, каза още Бъчварова.
По думите й, от ГЕРБ дори не са сигурни доколко блокът е стабилен и дали няма да има разцепление в него.
От партията на Бойко Борисов искат реформаторите да си оправят „вътрешния двор".
Стана ясно, че преговарящите от страна на ГЕРБ дори останали с впечатление, че от РБ искат да ги провокират да прекратят днешните преговори. Реформаторите поставили трудна задача пред ГЕРБ да състави стабилно мнозинство, поставяйки условието за изключване от състава му партии, участвали в предишно управление, като в него се включва и „България без цензура". Задачата, която ни се поставя е с повишена трудност и повече неизвестни, отколкото изисква една задача, коментира Менда Стоянова. Остават преговорите с АБВ и Патриотичния фронт, към когото обаче имало също резерви.
С изявленията на преговарящите от РБ стана ясно, че двете страни се разминават в оценките за днешните разговори.
Петър Москов от РБ каза, че е постигнато 90% съгласие по темите на преговорите. От наша гледна точка има всички възможности за постигане на добри резултати и формиране на мнозинство, смята Москов. РБ е стабилен проект, увери той и каза, че преговорният екип изразява мнението на всички участници в блока. По един от важните за нас въпроси, този за утвърждав не на законността, постигнахме съгласие и нямаме разминаване, доволен е Москов.
Той коментира и щекотливият въпрос за лидерството в РБ и изтъкна, че блокът се представлява от лидерите на партиите в него. От РБ настояват за посочване на формациите, носители на модела „Кой" и те да бъдат изолирани от властта.Аз не мисля, че това е причина за лоша новина, коментира Петър Москов.
Реформаторите били готови да участват в едно стабилно мнозинство. Те обаче искат „ракетен удар" срещу обръчите от фирми, които са завладели редица сектори.
Оказва се, че реформаторите не оспорват правото на ГЕРБ да излъчи премиера на страната. ГЕРБ са в правото си да предложат, когото намерят за добре за министър-председател, изтъкна Москов. Изявлението дойде, след като преди това от ГЕРБ заявиха, че не са получили ясен отговор на този въпрос.
Конкретният състав на кабинета обаче РБ щели да обсъждат след като станат ясни имената на членовете му.
По думите на Москов, реформаторите били готови още утре да продължат преговорите.
Заради опитите си да демонстрира оптимизъм и да изкара позитивния елемент от разговорите, по едно време стана за смях, обявявайки, че още утре РБ е готов за продължаване на преговорите.
Все пак той обеща още тази седмица да предоставят на ГЕРБ нужните успокояващи доказателства в сигурността на реформаторите.
Думите на Корман Исмаилов внесоха известна яснота около проблемите, възникнали през тези над 6 часа разговори и дадоха някои отговори.
Той е поставил въпроса за интеграцията на малцинствата у нас, както и за нарастващото влияние в 43 НС на национал-популизма и ксенофобията. Разбрахме се, че може отделно да се седне и да се разговаря по тези теми, изтъкна той.
Поставихме нашата чувствителност към надигащия се в страната национал-популизъм, расизъм, ксенофобия, които според нас ще имат по-силно представителство в 43 НС, каза Исмаилов.
Специално за нас, изтъкна той, за участие в едно стабилно мнозинство е важно дали следващото политическо мнозинство в 43 НС ще зависи от представители на този национал-популизъм.
Корман Исмаилов е поискал гаранция за етническия и религиозен мир в страната. Има много важни за решаване проблеми според него но, по думите му:
„Една ескалация, една конфронтация, каквато е много възможна в следващото НС, би хвърлило всичко това на 4,5,6 план".