„Пожелавам ви пълни трапези със всичко, което ражда българската земя." Това заяви министърът на земеделието и храните, Димитър Греков по време на срещата на седмата поред инициатаива „Коледата безопасна".
На събитието присъстват депутати, изпълнителният директор на Българската агенция за безопасност на храните, Пламен Моллов, шефът на фонд Земеделие, изпълнителният директор на Съюз „Произведено в България", Пламен Грозданов, представители на бизнеса, гражданските огранизации и др.
Коледният пакт е споразумение между МЗХ, БАБХ, Министерството на икономиката и енергетиката, Комисията за защита на потребителите, браншови и потребителски организации, производители и търговци, медии. Целта на пакта е да се гарантира защитата на здравето на потребителите през цялата година.
В словото си пред участниците Греков изтъка предимствата на родното производство. Той посочи, че не е нужно да опитваме чуждото, за да се убедим във вкусовите качества на родното производство.
Земеделският министър посочи, че през следващата година се задава стандартизиране по БДС и на родното зеленчукопроизводство, след като този стандарт вече работи при хляба, млечните и месните продукти.
Шефът на БАБХ, Пламен Моллов заяви, че стотиците проверки, които агенцията прави не са достатъчни, ако го няма доверието на потребителите.
Имамбаялдъто, както и много български консерви ще бъдат включени в системата на Българския държавен стандарт, това обясни пред журналисти министърът на земеделието и храните Димитър Греков.
Също така бихме искали зеленчуците и плодовете да се освободят от излишните нитрати и ще се постараем те да отговарят на всички европейски и български изисквания, допълни министърът. На изричен въопрос, дали се предвижда и те да бъдат стандартизирани Греков отговори, че на този етап това не се предвижда.
От догодина се очаква да има обособени щандове в големите търговси вериги, а защо не и в по-малките, които да са отредени за свежи български плодове и зеленчуци, каза още Греков. Картофопроизводителите и зеленчукопроизводителите вече проведоха срещи с представителите на търговските вериги по отношение на това как през следващата година ще се осъществява снабдяването с готовата земеделска продукция.
В момента българският зеленчуко и плодопроизводител не е готов да отговори на изискванията на големите търговски вериги да достява необходимите по-големи количества, която всяка верига предпочита да договори.
За земеделските земи
Министър Греков бе попитан и какво се очаква да направи правителството във връзка със продажбата на земя на чужденци. Той заяви, че в момента работи със своите френски и германски съветници по проект за създаване на изпълнителна агенция за земята. Този проект се очаква да бъде представен следващата седмици по време на заседанието на Министерски съвет.
Тази агенция по земята няма да има забранително действие относно продажбата на земя, но ще има своите основни цели: да се урегулира комасацията (процес по оркупняване на земеделски земи) и да се изчистят т.нар. бели петна. Тези бели петна са непотърсени от наследниците на бившите собственици земи.
Ще има изискване, този който реши да продава земеделска земя първо да я предложи на тази агенция, която или ще закупи имота или ще го предложи първо на някой български гражданин. Не е ясно дали това изискване ще стане задължително, каза още Греков.