„Кръчма плаща пенсии и ток", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Мечтата на няколко правителства за обслужване на едно гише се сбъдна в петричкото село Кукурахцево. Заслугата е на пощаджията Румен Бояджиев и местния кръчмар. Докато обърнат по едно в пивницата, селяните си получават пенсиите и плащат тока. Идеята е на пощаджията, който идвал от съседното село Гега и му омръзнало да обикаля по къщите. Бояджиев имал задължение да събира и парите за Енергото. Кръчмарят му предложил да плаща накуп сметките за ток на всички съселяни и после да си събира вересиите. Схемата работела перфектно, докато срещу нея скочил кметският наместник Венцислав Марков. Според него Бояджиев грубо погазва закона. Ще сезирам прокуратурата, дал съм му стая в кметството, а той раздава пенсии в кръчмата, гневи се Марков.

"Абсолютно забранено е да се плащат пенсии в кръчма. Бояджиев пред мен отрича да е бил там. Иначе той е длъжен да извършва плащанията в кметството, а трудноподвижните хора да обслужва по адресите им", коментира и началникът на пощенската станция в Гега Галина Евтимова.
Още от статията на „Стандарт"

„Зимните курорти разчитат на снежния март", прогнозира от първата си страница „Дневник"
Прогнозите за силен снеговалеж и многото празници през март дават надежди на хотелиери и туроператори, че ще успеят да привлекат повече скиори в края на зимния сезон и така ще компенсират слабото му начало. Някои хотелиери се надяват да удължат сезона и през първата половина на април, в началото на който се пада и тазгодишният Великден.

Туристическият бранш вече подготвя специални пакети, рекламни и маркетингови кампании, показва допитване на "Дневник". През март цените ще бъдат намалени с 10-20% в сравнение със същия месец на миналата година, а допълнителните услуги в пакетите ще се разнообразят и увеличат. Част от хотелиерите ще предлагат допълнителни дни бонус при по-дълъг престой, а други залагат на оферти "ол инклузив" (всичко включено в цената).

"Офертите ще бъдат насочени основно към българските и гръцките туристи", коментира търговският директор на "Шарлопов хотелс" Сийка Кацарова. Част от веригата е хотел "Мургавец" в Пампорово. На гръцкия пазар залагат и в Банско, съобщи управителят на хотел "Лъки Банско" Мариана Петрова.

В края на зимния туристически сезон повечето представители на бранша очакват да регистрират по-голяма заетост от миналата година, но не и да достигнат нивата отпреди кризата. Като цяло пък приходите от ски туризма през тази година се очаква да намалеят, като според различните оценки спадът ще достигне между 5 и 12%. Причината затова са намалените цени на хотелските услуги и фактът, че консумацията на туристите извън предварително закупените пакети е силно ограничена.
Още по темата от „Дневник"

„Строителството на нови жилища се е сринало със 70% за година", информира от първата си страница „Сега"
Броят на новите жилища е намалял с близо 70% за година. През последното тримесечие на миналата година са били издадени разрешителни за строеж на 1343 сгради, в които са предвидени 3921 апартамента. През същия период на 2008 г. е имало 2452 строителни разрешителни за сгради с 12 881 жилища.

Големият спад идва след 5 години непрестанно увеличаване на строителните разрешителни. Това показват данни на Националния статистически институт. Кризата в строителството се отразява и на размерите на жилищата - площта на новопостроените става все по-малка. Само от октомври до декември миналата година разгърнатата застроена площ на новите жилища е намаляла с близо 24% спрямо предходното тримесечие. На годишна база спадът е още по-драстичен - над 70%.

Строителството на административни сгради също сериозно е пострадало от кризата. През последното тримесечие на миналата година са били издадени само 63 строителни разрешителни за офиси. Това е с 25% по-малко в сравнение с предходното тримесечие, а на годишна база спадът достига 37%. Огромна част от вече построените офиси пък пустеят, въпреки че наемите също паднаха драстично.

2009 г. ще се запомни и с невиждан срив на цените на имотите въпреки непрекъснатите оптимистични данни, които разпространяват брокери.
Още от статията на „Сега"

„Уловка с евтини апартаменти", разкрива от първата си страница „Монитор"
Евтините апартаменти, които се обявяват на публична продажба, в повечето случаи са непродаваеми. Това показа проверка на „Монитор".

Преди няколко месеца Камарата на частните съдебни изпълнители пусна интернет сайт, в който се обявяват офертите за  имоти и вещи. Предложенията в сайта са повече от примамливи. При първа проверка се оказва, че се предлагат тристайни апартаменти в столицата за 27 000 лева. Жилището се намира в краен квартал на София и според описанието се състои от две стаи, хол, кухня и сервизни помещения. Оказва се обаче, че на публична продан е пусната само половината от него. Причината е, че когато длъжникът е поискал кредит от банката, той е заложил само половината от апартамента си. Така, след като не е обслужвал дълго време заема, банката е дала заложеното жилище на съдия изпълнител, който да го продаде. За подобен имот обаче рядко се намират клиенти.

Юристи обясниха пред „Монитор", че  са изключение случаите, в  които  купувачите се съгласяват да се сдобият с подобен имот, тъй като цената му е много ниска. След това има възможност да се водят съдебни процеси за откупуването на останалата част от жилището. Тези процеси обаче са много дълги и струват много допълнителни средства, коментират адвокати.

Въпреки това продажбата на части от апартаменти е все по-често срещана при публичните търгове. Цените са в зависимост от големината на обявения за продан дял от жилището, местоположението на имота и реалната му пазарна стойност. Друг подводен камък, който често се среща при тези продажби, е апартамент с учредено пожизнено право на ползване. Цената на жилището също изглежда измамно ниска, но когато желаещият да огледа посочения имот се обади на посочения номер, причината на за евтината цена излиза наяве. Оказва се, че доста често некоректни длъжници учредяват право на ползване на името на свои роднини. Така, докато ползвателят е жив, никой няма законовото право да го изгони от апартамент. Това се отнася и за новите собственици на апартамента. По закон ползвателят може да обитава всички помещения на имота и за това не дължи никакъв наем. Правото на ползване е в сила до смъртта на ползвателя. След нея  жилището не може да се  обитава от наследниците на ползвателя.
Още от статията на „Монитор"

„НАП търси в Германия сметки на българи в швейцарски банки", информира от първата си страница „Класа"
Служители на НАП заминават тази седмица за Германия, за да се запознаят с информацията за диска с евентуални имена на хора, които не са платили данъците си в България, а са изнесли пари в Швейцария. Това съобщи вчера финансовият министър Симеон Дянков пред телевизия PRO. BG. Миналата седмица агенцията отправи официална молба към германското финансово министерство за съдействие.

„Ще си изискаме данъците на тези големи суми", категоричен беше вицепремиерът и увери, че правителството работи съвместно с германското, но още не са „тръгнали директно към банки".

Министърът обеща голямо развитие по операция „Совите" още през тази седмица. Той припомни, че проверката в Германия е част от акцията с кодовото название „Сови". Тя стартира в началото на миналата седмица съвместно между митниците и приходната агенция и има за цел да бъдат хванати нарушителите на акцизния режим. Проверяват се производители, вносители и търговци на алкохол, цигари, а също казина и игрални зали.

„Първата част на „Совите" са проверките за акцизите, а втората - на физическите лица, които не са се регистрирали по ДДС и не са си плащали данъците на суми от над 50 хил. лева", уточни министърът. По думите му „има много известни имена, но „когато ги регистрираме и те не си платят данъците, тогава ще ги оповестим". Той допълни, че регистрацията по ДДС вече е започнала.

Дянков увери, че България няма да плати на Германия за проверката. Той припомни, че премиерът Бойко Борисов „има добри лични отношения" с германския канцлер Ангела Меркел. „Ние пък с германския финансов министър Шойбле се харесваме", увери финансист № 1 и обясни, „че на базата на харесване без пари ще вземем информацията".
Още от статията на „Класа"

„Пломбират дупките", анализира „Стандарт"
Пролетта е вече на прага и пак започват безкрайни ремонти по надупчените улици. Този кошмар се повтаря всяка година, но сега ще е по-тежко и заради кризата. Когато снегът се отдръпне, из цялата страна лъсват огромните кратери, които късат нервите и джоба на стотици хиляди шофьори, както и на всички останали, които чинно си плащат данъците. Затова и в цялата страна зреят протести. Ние ги пълним, но ледът пак ги отваря, мънкат гузни чиновници. Общините нямат достатъчно пари и търсят най-лесния начин да закърпят не само дупките, но и финансовата си ситуация като цяло. Това логично води до некачествени ремонти и колелото се завърта отново и отново.

Кърпенето на 1 квадратен метър дупка излиза средно 30 лева, ако е дълбока до шест сантиметра, обясняват експерти. За пломбирането поне на най-опасните ями обаче са нужни стотици милиони. По принцип още през есента с битумна паста се пълнят най-опасните пукнатини по главните шосета, което пречи на асфалта да се изрони. Ако обаче една дупка е закърпена калпаво, пътят остава читав максимум година и всички трябва да плащаме за нови ремонти. По формата може да се познае дали ямата е нова, или е от некачествена работа. Запълнените веднъж дупки, които зейват отново, са с правилна форма и лесно се различават. Тези обяснения обаче не топлят никого, защото много от пътищата ни са като бомбардирани след всяка зима, признават експертите.

Тази година дупките по столичните улици са двойно повече от миналата, категорични са специалистите. Една от причините е в резките температурни разлики. Когато водата замръзне в настилката, при топенето си тя я разрушава. Хвърлянето на повече сол по снега също отваря нови дупки. Вече се пълнят ямите по големите столични булеварди, които могат да предизвикат опасни катастрофи, а от април започват и плановите ремонти. Тази година ще се наблегне на улиците в кварталите и на разбитите тротоари, обясни кметът Йорданка Фандъкова. Ремонтите ще затруднят движението и за това в някои райони това ще става и през нощта, добави заместникът й Любомир Христов.

Общината няма да тегли кредит за ремонтите в София. Те ще бъдат направени в рамките на определените за целта 26 млн. лева за 2010 г. В същото време обаче бунт срещу дупките на Владая се заформя в интернет. Шофьори се нахъсват във форумите за блокада на шосето за София.
Още от статията на „Стандарт"

„(Не)ясно бъдеще за спортните бази", анализира „Дневник"
Няколко спортни зали, стадион и тенис комплекси с цялата им инфраструктура в централна София, почивни станции на Черноморието със собствени плажове и водни бази на язовир "Искър" вече чакат да бъдат преразпределени според плана на  министерството на спорта за управление на трите държавни дружества - "Академика 2000", "Академика спорт" и "Национална спортна база".

Миналата седмица правителството даде зелена светлина активите им да се отдават под наем, да се продават или заменят без конкурс и търг. Това стана с вкарването им миналата сряда в приетото в последните дни от кабинета "Станишев" Приложение №1 към чл.17, т.8 от Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала. То е създадено с една-единствена цел - за  Агенцията за управление на дипломатическите имоти (наследник на бившето Бюро за обслужване на дипломатически корпус - БОДК, от времето на Живков) да отпадне задължението за сделки само след търг и конкурс, като й се позволи да се разпорежда с тези имоти чрез пряко договаряне.

Преди това сделки с частни лица за държавна собственост са могли да стават само с изрично решение на Министерския съвет - по силата на чл.17 от правилника. Интересен момент е, че ден след като правителството на Бойко Борисов гласува решението за спортните бази, премиерът сплаши кметовете да забравят за договори без търг и конкурс при усвояването на еврофондовете с думите: "Прякото договаряне при европроекти - само при смъртен случай!"

Спортният министър Свилен Нейков коментира пред "Дневник", че целта е да се премахне конкурсното начало, за да се улеснят спортните федерации и клубове да наемат базите дългосрочно на преференциални цени за 10 години. Така според него ще се елиминира възможността да се появят външни субекти, които да дадат по-добра оферта от федерациите. "Ако например федерацията по лека атлетика иска да ползва пистата на зала "Фестивална" под наем и в същото време се яви друг кандидат и спечели, какво ще правим тогава", коментира Нейков. Правителството обаче не е обозначило в решението си конкретните бази, за които се отнасят тези мотиви, и в сегашния си вид то не дава никаква нормативна гаранция, че сделки с многобройните имоти на трите дружества няма да се сключват на тъмно и при неясни условия.
Още от статията на „Дневник"

„Дянков няма да наказва данъчни, "забравили" за ДДС", съобщава „Сега"
Няма да се наказват данъчни служители, които са пропуснали да регистрират служебно и съответно да съберат дължимия ДДС от физически лица. Това заяви вчера финансовият министър Симеон Дянков. Данъчните би трябвало да получат поне дисциплинарно наказание, особено ако се окаже, че години наред са прилагали закона противоречиво.

Финансист №1 обаче оправда служителите за неизпълнението на закона с факта, че така им нареждало предишното правителство. Онзи ден НАП обяви акция срещу българите с годишен доход над 50 000 лв., различен от заплати, които са длъжни да се регистрират по ДДС и да внасят налога, но не са го направили. Разбра се и че проблемът е от години.

"Защо предишното правителство не е видяло, че толкова много хора имат големи доходи? Защо това се прави чак сега? Трябва да питате Станишев и компания", отсече Дянков. От НАП, чийто началник Красимир Стефанов бе зам.-директор по време на кабинета "Станишев", коментираха, че има доста граждани, регистрирани по ДДС. "За м. г. само в София са регистрирани 320 физически лица, като половината са подали заявление по собствена инициатива, а другите са вкарани в регистъра служебно от НАП", обясниха от агенцията.

Казусът с регистрацията по ДДС на физическите лица излезе на бял свят, когато вътрешният министър Цветан Цветанов обяви, че бившата барета Алексей Петров дължи 1.5 млн. лв. данъци, тъй като пропуснал регистрация по ДДС. Проверка на "Сега" в регистъра на НАП обаче показа, че Петров го е направил на 14 август 2009 г. Общо регистрираните фирми и граждани по ДДС в НАП по последни данни са 262 140.
Още от статията на „Сега"

„Биг брадър за фирмите в сивия сектор", информира „Монитор"
Биг брадър на фирмите от сивия сектор започва Асоциацията на индустриалния капитал. Това ще става чрез вътрешнофирмени одити, като по този начин ще бъдат описани формите и начините, по които те ощетяват предприятията, работещи на светло.

За целта ще се събира информация за тези  юридически лица, които крадат работници от фирми в светлата част на икономиката, примамвайки ги с по-високо възнаграждение, което обаче се изплаща на черно. Това стана ясно вчера по време на представянето на проекта "Ограничаване и превенция на неформалната икономика" по инициатива на Асоциацията на индустриалния капитал, което се състоя във Варна.

Ще бъдат одитирани компании от машиностроенето, електротехниката, инфраструктурното строителство, леката промишленост, парфюмерията и козметика, млекопреработването, туризма, небанковите финансови услуги и услугите от общ интерес. Няма да бъде подминат и IT сектора, който работи в сивата част на икономиката.

Вътрешнофирмените одити включват тестове, които да установят потенциални случаи и проявления на сива икономика, проверка за въведени системи за управление и контрол на качеството, на адекватността на процедурите за предотвратяването проявления на сивата икономика, както и преглед и анализ на документи от извършени  проверки на контролни органи.

Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев забавените плащания или неплащането на средства по обществени поръчки и забавеното връщане на данък добавена стойност на фирми, които са изрядни данъкоплатци, също стимулират сивия сектор.
Още от статията на „Монитор"

„Митниците събрали повече приходи през 2009 г.", информира „Класа"
Събраните от митниците пари през 2009 година са повече от некризисната 2008 г. - така шефът на агенцията Ваньо Танов обобщи пред Нова телевизия ефикасността на работата и предприетите във ведомството реформи. Увеличихме приходите достатъчно, писахме наредба, приехме закон - в дългосрочен план това би довело до по-голяма събираемост, изтъкна той. И още: „Няма държава в света, която да се справи 100% с контрабандата. 2009 г. е намаляло потреблението на цигари с 15%, ако 3% са се отказали от цигарите, това означава, че контрабандата е около 10-12%."

Сам вземам решенията в митниците, категоричен бе Ваньо Танов. Той допълни, че всяка компрометираща информация в Агенция „Митници" е била подадена на разследващите органи. Поводът: обвиненията на предшественика му Емил Димитров -Ревизоро, че „митниците се управляват от хора с прякори Фашиста, Шперплата и Шушумигата". „Познавам само двама от тях. За Шперплата - Красимир Николов (заместника на Танов, бел.ред), е направена справка в ДАНС, прокуратурата и МВР. Там няма данни, че има корупционни деяния", каза Танов. Той поясни, че и за Фашиста - Спас Шопов, който е шефът на отдел „Инспекторат" в агенцията, също няма данни за нарушения.

„Аз не мога да разпитвам митничарите, не мога да оформям протоколите. Тази дейност е на разследващите органи", каза още шефът на агенцията и коментира, че не може да съкрати цялата митница. „Няма държава в света, която да се справи 100% с контрабандата. Включително Англия, която е островна държава, не може да се справи на 100% с това", заяви Танов по повод обвиненията на Ревизоро, че „всяка втора цигара е контрабанда".
Още от статията на „Класа"

„Изпитът за шофьор само пред камера", казва в интервю за „Стандарт" министърът на транспорта Александър Цветков
Г-н Цветков, в началото на мандата казахте, че ще ограничите сивия сектор и ще преустановите корупционните практики, които съществуват в автомобилния транспорт от години. Какво предприехте?
- В началото на мандата заварих изградени с годините корупционни практики - черния пазар на книжки, сивия сектор при автомобилните превози, фиктивните технически прегледи. Предприехме сериозни законодателни и нормативни промени, които вече са факт. Целта ни е автомобилният сектор да бъде стабилизиран и интересите на бизнеса и гражданите да бъдат максимално защитени. За никого не е било тайна, че е имало черен пазар за шофьорски книжки. Според неофициалната статистика годишно се купуват над 15 000 книжки. Един шофьор, който си е купил документа, на практика е потенциален убиец на пътя. 

Как ще премахнете черния пазар?
- Въвеждаме технически средства за контрол на практическите изпити на кандидат-водачите. Учебните автомобили ще се оборудват с видеокамери само за практическите изпити, които ще се записват изцяло. Камерите ще бъдат собственост на Автомобилната администрация. Те няма да натоварват финансово учебните центрове и няма да бъдат предпоставка за повишаване цената на курса. Ще се монтират само при провеждането на изпита. Записът ще бъде съхраняван една година.

Друга важна мярка е, че теоретичните изпити стават анонимни и в залите ще присъстват квестори. Самите преподаватели и изпитващите няма да присъстват по време на попълването на листовките от курсистите. Когато проверяват работите, няма да знаят на кого са. Чак накрая, когато поставят оценката си, ще се отваря пликът с името. Подготвяме и постепенно преминаване към електронни листовки. Изпитът ще се провежда на компютър и ще бъде абсолютно невъзможно манипулирането на данните, попълнени от изпитвания. Паралелно с това учебните зали, където ще се провеждат изпитите, също ще бъдат оборудвани с камери и заснетото по време на изпитите ще бъде съхранявано.
Отпадат някои изисквания в сегашния закон, които също са предпоставка за корупционни практики. Например България е една от малкото страни, в които се изисква председателите на изпитните комисии да имат 5-годишен стаж като преподаватели. Сега ще се даде възможност много повече квалифицирани кадри чрез конкурс да заемат тази позиция.

Кога ще заработят всички тези мерки?
- От тази седмица влизат в сила наредбите. Веднага след излизането им в Държавен вестник изпитите започват да се правят анонимно. Центровете, в които ще се провеждат теоретичните изпити, ще бъдат оборудвани с видеокамери до 6 месеца. В момента тече процедура по обществена поръчка за доставка на уредите. Още през тази година изпитите ще се заснемат със съответните технически средства.

А кога ще влязат квесторите?
- От тази седмица. Имаше и отпор за промените. Но всички, които искат да работят чисто и почтено, ги приветстват. Внесохме и промени в Закона за движение по пътищата, с които ще прекратим широко разпространената практика на фиктивните прегледи на колите, без въобще автомобилът да е влизал в пункта за технически преглед. Ще ви кажа защо съм такъв оптимист. Първо - персонализира се отговорността за извършване на техническия преглед. Сега се извършва от комисия. Всички проверяват, но никой не носи персонална отговорност за това, какво е проверено. Персоналната отговорност е свързана с персонални санкции. Глобата за фиктивен преглед е 5000 лева. Освен нея се отнема и правото да изпълняваш тази дейност завинаги. Лицензът ти се отнема. Санкции ще търпи и собственикът на пункта за технически преглед. Въвеждаме записване с камера на целия технически преглед, който ще се съхранява една година. Оттук нататък разрешение за откриване на нов пункт ще бъде издавано само ако той е оборудван с камери. В един следващ етап ще осигурим и онлайн връзка между пунктовете за технически преглед и системата за контрол в Автомобилна администрация. Промените за техническите прегледи въвеждаме с промяна на Закона за движение по пътищата. Даваме 6 месеца гратисен период, в който пунктовете да бъдат оборудвани с камери. Не бих искал да се спекулира с повишаване на цени, защото една уебкамера струва от порядъка на 20 лева.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Мениджъри да поемат финансите на университетите", казва в интервю за „Монитор" проф. Анелия Клисарова, ректор на медицинския университет във Варна
Проф. Клисарова, как според вас ще се регулира присъждането на професорски титли от университетите след приемане на новия закон за академичното развитие?
- Това е сложен въпрос, защото, от една страна, искаме да бъдем демократични, но от друга страна, не искаме да намаляваме качеството и изискванията към даденото лице. Считам, че като автономни университетите сами трябва да направят тази регулация. И наистина само достойни хора с достатъчно публикации и заслуги в учебната и научната работа да могат да получават тези титли. Според новия закон комисията вече е от 5-членно жури, 3-ма от представителите на което ще са външни хора. Това ще мотивира самите лица, кандидатстващи за титлите, да си представят добре документацията, публикациите, да имат достатъчно опит, за да заслужат и да защитят тази титла. Мисля, че предложението за комисията по процедурните нарушения няма да е достатъчна само в 3-членен състав. В момента виждаме как процедурите се бавят понякога, затова тази комисия може да има подкомисии по проблемни специалности

Имате ли други предложения за решаване на някои от казусите в проектозакона?
- Да, и вече сме обърнали вниманието по въпроса и на образователния министър. Не може всички асистенти, които назначаваме, да бъдат с докторска работа. Има специалности, каквито са медицинските, а и други колеги имат същия проблем и той е, че няма как от скамейката за 3 години да се стане асистент. Само с младши асистенти ще работим много трудно, защото за преподаването се изисква много опит, знания, умения. Струва ми се, че трябва да си вземаме асистентите за определен срок - различен за различните висши училища - и те да могат да защитят докторски дисертации. Който реши, че няма възможност или желание за дисертация, научни публикации и друга научна дейност, няма нужда цял живот да стои асистент. Това ще доведе до саморегулация и ще даде мотивация за по-доброто представяне на асистентите и за тяхното развитие.

Защо според вас титлата „професор" разцепи академичната общност на учени и преподаватели?
- Считам, че титлата „професор" може да я носи и учен, и преподавател. Това стана така, защото, когато кажем професор, имаме представата, че това е човек, който застава пред студентите и преподава. Т.е., че неговата работа е пряко свързана с учебния процес. Но за да може да стане някой професор, освен в учебния процес трябва да има и научна продуктивност. Затова считам, че титлата би трябвало да обединява преподавателските и научните качества, опит и умения на лицето.

Какъв ефект върху системата очаквате от приемането на новия закон за висшето образование?
- Надявам се, че новият закон за висшето образование ще бъде добре адаптиран със законите за висшето образование в отделните европейски страни. Необходимо е да имаме еднакви или близки до същността си закони най-вече заради програмите и възможностите, които се предоставят в общността. Изключително много трябва да внимаваме обаче да не загубим ценностите на нашата образователна система, защото България все още се слави с добро и силно висше образование. Виждате, че нашите кадри се реализират не само в Европейския съюз, но и по целия свят без допълнителни квалификации или обучение. Трябва да сме демократични, но нека има строг контрол върху качеството на образование в университетите.

Имате ли предложения, които според вас е важно да влязат в проектозакона за висшето образование?
- Първото е общо за всички университети - трябва да им бъде позволено платено обучение не само на частни студенти. Когато казвам платено обучение, не считам, че трябва да се отпускат много бройки, но трябва да се създаде конкуренция и между цените на университетите, която да отговаря на цената на издръжка на студент, определена с решение на Министерския съвет. По този начин ще мотивираме повече хора да дойдат при нас, а не тези, които не могат да влязат държавна поръчка, да търсят образование в чужбина. Второто важно нещо е разрешаването на публично-частно партньорство на университетите. Това е възможност за мениджмънт и ръководене на приходите на всеки университет, които са много необходими както за издръжката на студентите, така и за мотивацията на преподавателите и работещите. Заплатите трябва да са адекватни на труда и на стандартите, и съответно да можем да работим с частни партньори, за да реализираме различни проекти. За медицинските университетите е много важно да бъде разрешена лечебно-диагностична дейност и договор със здравната каса. В момента във Факултета по дентална медицина, а и в други факултети работят преподаватели в модерно оборудвани лаборатории, които не се използват максимално поради забраната в закона да развиваме лечебна дейност.

Образователният министър прогнозира затваряне и сливане на университети. Има ли опасност за медицинските университети?
- Мисля, че трябва да се направи оптимизация в броя на университетите и развитието на висшето образование като цяло. По този начин ще можем да насочваме по-големи средства, където са необходими, и да съберем на едно място повече преподаватели и научни изследователи. За медицинските университети не се притеснявам. Те са оптимални на брой, разпределени са оптимално в държавата. Друг е въпросът, че в момента България изпитва необходимост от сестри и акушерки. Лекарите ни масово отиват да работят в чужбина. Затова трябва да мотивираме да има повече студенти в медицинските университети. Факт е, че в момента за едно място при нас кандидатстват средно по 10 души.
Още от интервюто на „Монитор"

„Ще се върви към премахване на рекламните блокове по БНТ и БНР", казва в интервю за „Сега" шефката на културната комисия в НС Даниела Петрова от ГЕРБ
Г-жо Петрова, за мнозина беше изненада решението ви да махнете забраната собственици на рекламни агенции да притежават телевизии. Какво наложи тази промяна?
- И със, и без поправката законът функционираше при липса на прозрачност. Т.е. имаше механизми да се заобикаля законът, използваха се офшорни рекламни компании, дъщерни фирми. Чрез такива фирми са се купували медии и се е постигала желаната цел. А с поправката ще има прозрачност и ще се стимулира бизнесът.

Това не е ли признание, че държавата е безсилна да контролира спазването на закона? Неспазването на една забрана достатъчна причина ли е тя да се премахне?
- Законът отразява определен етап от обществените и бизнес отношенията. Към настоящия момент, след като се е променила ситуацията, трябва да се промени и нормативната уредба. Играчите на медийния пазар сега са големи мултинационални компании и те трябва да могат да играят прозрачно и съобразно законовата рамка, а не да търсят начини да я заобикалят. Из медийните среди се коментираше, че тази забрана е стопирала определени компании и е давала възможност да се намери способ да бъде заобикаляна.

Не мислите ли, че забраната е имала своята роля - да възпрепятства монополизирането на пазара?
- Не знам каква е била идеята на предходната норма. Но към настоящия момент смятам, че вече има добра конкуренция и с новите промени за регулация, за участие в етични кодекси пазарът се развива динамично и вътрешно се регулира - дали на конкурентна основа или въз основа на етичните кодекси. Нека да видим как ще проработи нормата.

Досегашният текст на кого пречеше?
- Нямаше такива конкретни оплаквания за пречене. Просто се преразгледа текст по текст законът и преценихме, че трябва да се промени.

Казахте, че големите компании търсят начини да я заобиколят.
- Да, но това не е ничия инициатива. Това е инициатива на работната група към парламентарната комисия по гражданско общество, медии и култура, в която бяха депутатите на ГЕРБ и експерти от МК и МС. Предложиха я депутатите на ГЕРБ. Текстовете се разгледаха, обсъди се, че всъщност има развитие на доста от секторите на пазара. Затова се вкараха нови текстове за етичните кодекси, за регулацията, за рекламата - съобразно изискванията на една евродиректива.
Още от интервюто на „Сега"

„Акциите на МВР забавят спада в доверието към правителството", казва в интервю за „Класа" Живко Георгиев, социолог
 Г-н Георгиев, как социолозите обясняват феномена, че рейтингът на ГЕРБ пада, но този на премиера Бойко Борисов остава висок?
- Нормално е, макар че по нашите изследвания се забелязва спад и в рейтинга на министър-председателя. Винаги през последните 20 години колективните субекти на политическото действие, без значение дали са парламент, правителство или партии, по-бързо губят доверието, отколкото личностите, освен ако не се случи нещо извънредно, като трудно поправим гаф. Негативните тенденции са общи за всички институции и политически сили. Не бих го отдал на нещо много особено. Просто прекалено високо беше доверието към управляващите през последните месеци.

Какво показват вашите проучвания - как се отразяват на доверието в правителството широко коментираните промени в здравния сектор, в пенсионната система, науката?
- Правителството непрекъснато хвърля в публичното пространство идеи за сериозни реформи в една или друга област - наука, образование, здравеопазване, данъчна и социална политика. Но аз много бих се учудил, ако някой е в състояние да ми каже каква е към този час гледната точка на ГЕРБ и правителството по която и да е било от обсъжданите реформи. Липсата на такава ясна позиция показва, че няма добре разработена стратегия за реформи. В случая има идеи, даже бих ги нарекъл хрумвания. Всичко това няма как да не внушава усещането за недостатъчна „промишленост" на която и да е било идея. Друга тема е, че голяма част от тези реформи засягат много повече хора, отколкото си дават сметка и самите управляващи. Да вземем здравната реформа. Тя какво друго обещава освен ограничен достъп - физически и финансов на значителна част от българите до конституционното им право за равен достъп до здравеопазване? При прокламираните предстоящи реформи се вижда, че не е равен достъпът до здравеопазване на тези, които живеят в община Сатовча например, спрямо тези, които са в София. Когато се залагат реформи, които еднозначно ощетяват много хора, а не е ясно каква е ползата за обществото от тях. Ще има разочарование от страна на онези, които са вярвали и гласували. Факт е, че нарастват регионалните различия, което е тревожна тенденция. Закриването на училища и болници задълбочава процеса и поставя в още по-неблагоприятна ситуация бедните региони.

Обяснението е, че реформите са необходими, но хората не ги разбират добре.
- Хората много добре разбират интереса си, но не знам дали управляващите разбират своя. Ето обществото реагира с протести по отношение на закона, който разрешава ГМО, както и за достъпа на полицията до виртуалното пространство. Същите нагласи се забелязват и по отношение на пенсионната реформа.

Акциите „Наглите" и „Октопод", които се проведоха през последните седмици, наистина ли се оценяват така положително от избирателите, както отчитат агенциите?
- Те забавят спада на доверието. Естествено, че са ефектни и до голяма степен се приемат от хората. Друг е въпросът дали няма да се окаже, че това са пиар акции. Остава силното подозрение от начина, по който се поднасят на широката публика, както и силните съмнения, че не всичко в тях е чиста проба професионализъм. Прекалено голям е пиарският компонент. Засега вършат работа от гледна точка на създаване на очакване, че нещо се прави срещу организираната престъпност.
Още от интервюто на „Класа"

„Европарите за болниците ще помогнат на реформата", казва в интервю за „Дневник" зам.-министърът на здравеопазването доц. Тодорка Костадинова
Доц. Костадинова, защо само 20 държавни болници могат да кандидатстват за средства по оперативната програма "Регионално развитие"?
- За финансиране по тази програма могат да кандидатстват всички болници, които са включени в концепцията за преструктуриране на болничната помощ. Това е един политически документ, който беше изработен през есента на 2009 г. от много голяма работна група, включваща експерти от всички министерства, депутати, синдикати, съсловните организации, общински съветници, мениджъри на болници и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Изготвянето на такава концепция беше основно изискване на Европейската комисия, за да можем да кандидатстваме по програма "Регионално развитие" за финансиране на болниците. Концепцията беше приета в края на декември от Министерския съвет и вече е официален документ, с който ние се съобразяваме.

В нея страната е разделена на шест еврорегиона, в които задължително трябва да има поне по една високотехнологична болница. За средства по оперативната програма могат да кандидатстват само тези лечебни заведения, които отговарят на това понятие или имат потенциал да се превърнат в модерни здравни заведения.
Ние вече имахме една среща с болничните мениджъри и с екипите на държавните клиники в Плевен, Враца, Русе, Велико Търново, Бургас, Стара Загора, Пловдив, Кърджали, Смолян, Варна и др., така че те са информирани какво се изисква и какви са целите на програмата. Това, което предстои, е не точно проверка, а по-скоро съвместна среща на място с болничния екип, с техните консултанти и нашата работна група от Министерството на здравеопазването, за да обсъдим проблемите и да помогнем при подготовката на проектите.

Колко пари могат да се усвоят по тази програма и за какво могат да се използват?
- Могат да се усвоят 148 млн. лв., като болниците могат да кандидатстват за 80 млн. За подаване на проектите има две дати - до 31 март, а след това до 30 септември. Първата група болници, които са готови и проектите им отговарят на изискванията, ще получат финансиране, дори да са само 3-4.
Необходимо е да се направи анализ и програма за дейностите, които ще извършва болницата в съответствие с потребностите на региона, и оттам да се прецени какво оборудване и какви ремонти, свързани с енергийна ефективност, могат да бъдат направени, след което да се представи проект за тях. Условието е да има възвращаемост на инвестицията.
Две-три болници кандидатстват и за линейки, което също е разрешено. Най-много проекти има за апаратура за инвазивна кардиология, ядрено-магнитен резонанс, ангиографи и др., като техниката не трябва да се дублира в даден регион.

Концепцията за преструктуриране на болниците заменя ли здравната карта?
- Специални разговори и консултации с Европейската комисия показаха, че тази концепция изцяло заменя здравната карта. В европейски план дори вече се смята, че здравната карта е доста пасивен инструмент, който не може да определи точно необходимостта от медицинска помощ за населението, защото мобилността на пациенти, специалисти, хора и капитали е много голяма. Затова се смята, че по-модерният инструмент са точно такива концепции или програми за развитие на регионите.
Още от интервюто на „Дневник"