За акцията на МВР "Недосегаемите", която е сред водещите теми на днешните ежедневници, виж тук.

„Крием 500 млн. лв. доходи от данъчните", информира от първата си страница „Монитор"
Доходи за 500 млн. лева са "забравили" да обявят над 100 000 българи, които не са подали данъчните си декларации за 2007 и 2008 г. Това съобщи Боряна Георгиева, директор на дирекция "Обслужване" в Националната агенция по приходите (НАП). Приблизителните сметки показват, че така в хазната не са внесени 70 млн. лв. данъци

Само 800 души от началото на годината са заявили в данъчните си декларации, че са получили или дали приятелски заеми, добави тя.

Когато тръгнем да правим ревизии за укрити данъци и доходи от сивата икономика, тогава изведнъж проверяваните започват да декларират заеми от близки, роднини и приятели, а досега от началото на годината броят е много малък, каза говорителят на НАП Росен Бъчваров. Това показва, че в действителност сумите на заемите, дадени на приятелска основа, са нищожни, добави той.

Около 200 000 души са подали данъчни декларации досега, очаква се това да направят още 400 000, показват още данните на НАП от началото на 2010 г. От облекчението за млади семейства с ипотечни кредити са се възползвали едва около 1000 души.

При сравняване на данните, получени от физически лица и от работодатели, е станало ясно и че над 55 000 фирми не са декларирали доходи, които физическите лица са декларирали, съобщиха от НАП. От 1 май ще бъдат привиквани лицата, при които има разминаване на данните в декларациите. Те ще трябва да си внесат дължимите налози с лихвите и да платят съответната глоба. При укриване на данъци в особено големи размери ще бъдат сезирани и правоохранителните органи., заявиха от НАП.

От приходната агенция припомниха, че данъчни декларации могат да се подават освен в офисите на НАП, а също и в пощенските клонове и в изнесените работни места на пощите, както и по електронен път, като този вариант предоставя и 10 процента отстъпка от дължимите суми.
Още от статията на „Монитор"

„Депутатите са най-щедрите спонсори на партиите", съобщава от първата си страница „Сега"
Депутатите се оказаха най-стабилните спонсори на партиите през миналата година, когато имаше избори за европейски и за национален парламент. След като законодателят забрани дарения от фирми, а за гражданите определи таван от 10 000 лв., в отчетите на партиите се появиха доста познати имена, които щедро са спонсорирали формациите си. Едно от вероятните обяснения е, че кандидатите са финансирали партиите, за да си осигурят място в парламента.

Най-много дарители с максимално допустимата по закон сума има ГЕРБ. Неуспялата еврокомисарка Румяна Желева и съпругът й Красимир Желев са дарили общо 20 000 лв. от семейния си бюджет на партията. Сред дарителите са още министърът на културата Вежди Рашидов и депутатът Любен Татарски. Те са направили непарични дарения, като вторият дори леко е надхвърлил лимита - 10 208.96 лв. Парламентарният шеф Цецка Цачева е дала 5000 лв.

Сред щедрите дарители на ГЕРБ са бившият шеф на "Кремиковци" Валентин Захариев, както и екссъдружникът на зам.регионалния министър Георги Прегьов във фирма "Консултантска инженерна група" Леонид Търпанов. За тази фирма се разбра, че има договор за надзора на скандалния язовир "Цанков камък", чието изграждане се разследва от прокуратурата по искане на премиера Бойко Борисов. В момента Леонид Търпанов и синът на зам.-министъра имат няколко общи фирми, сочи справка в ДАКСИ.

За цялата 2009 г. ГЕРБ са набрали от дарения 417 000 лв. За сравнение - постъпленията от членски внос са два пъти повече - малко над 1 млн. лв. Общо приходите на ГЕРБ са 11.4 млн. лв., което ги нарежда на второ място по богатство след БСП.

При соцпартията дарителите са над 1850, като сред тях също има доста депутати. От дарения БСП е събрала почти 1.2 млн. лв. Приходите от членски внос са почти идентични - 1.3 млн. лв. Макар че изгуби изборите и субсидията й падна значително, БСП е най-богатата партия с приход от 12.8 млн. лв. за 2009 г.

При ДПС кандидатите за депутати и евродепутати са дарявали под строй. На 22 юни например почти всички са внесли по 4900 лв., включително и Ахмед Доган. С по-ниски суми са се отървали Корман Исмаилов (3000 лв.), който стана депутат, и кметът на Гърмен Ахмед Башев (2200 лв). От 49 дарители през годината ДПС е събрало 231 000 лв. В същото време има над пет пъти повече приход от членски внос - 1 342 000 лв. Прави впечатление тенденцията приходите от членски внос да се увеличават драстично в години на вот. За сравнение - през 2008 г. например ДПС е събрало само 436 000 лв. членски внос. Общо през миналата година ДПС е получило 8.1 млн. лв., като половината от тази сума не е изхарчена.
Още от статията на „Сега"

„Лечков на дузпата", избира за заглавие на първата си страница „Стандарт"
Темида сложи Лечков на дузпата. Кметът на Сливен е вече клиент на прокуратурата с 3 тежки обвинения, съобщи и.д. окръжен прокурор Пламен Стефанов. Първото е по чл. 282 от НК за престъпление по служба. При продажбата на Битака родният град на футболната легенда губи неустойки от договора за близо 1 милион лв. Второто обвинение е по чл. 311 за съставяне на документ с невярно съдържание. Кметът записал земя край с. Бяла в Балкана като общинска. Направил го е в полза на бизнесмени, твърдят разследващи. Лечков е обвинен и по чл. 283 за търговия с влияние. Той се опитал да въздейства върху бившия шеф на данъчното Петко Дюлгеров. "В момента се запознавам с материалите. Очаквам скоро да ме обвинят и за падащите звезди", заяви пред "Стандарт" Лечков.
Още от статията на „Стандарт"

„София пак си иска парното, но държавата да плати дълговете", пише на първата си страница „Дневник"
Столичната община официално поиска държавата да й прехвърли обратно "Топлофикация - София", но по възможност без дълговете й към доставчика на гориво "Булгаргаз". "Ще търсим възможност дружеството да бъде върнато само със задълженията на потребителите", каза председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов след заседанието на общинарите вчера.

От "Топлофикация" казаха вчера за "Дневник", че неплатените сметки на абонатите са за около 250 млн. лв., а текущите задължения на дружеството към "Булгаргаз" са 30 млн. лв., но не съобщиха колко са разсрочените дългове. Председателят на съвета обясни, че е "в интерес на града" дълговете към "Булгаргаз" да останат за сметка на държавата, тъй като били натрупани заради "неправилното отношение на предишното правителство" и политиката му при определяне на цените на газа и парното.

Така услугите на "Топлофикация" се предлагали под себестойността им. Андрей Иванов припомни, че през 2008 г. общината "беше принудена" да прехвърли дела си от 58.2% в топлофикационното дружество на министерството на икономиката.

"Имаме разбиране от правителството, но то не е само до разбиране, а и до законови възможности", каза още Иванов. Ако възможности все пак се намерят и дълговете на софийската "Топлофикация" бъдат поети от държавата, те ще се плащат от всички данъкоплатци. До редакционното приключване на броя от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, собственик на дружеството сега, не отговориха дали са склонни да го прехвърлят на общината без дълговете.

От министерството и от "Булгаргаз" не предоставиха информация за пълния им размер. През септември миналата година министър Трайчо Трайков заяви, че до края на отоплителния сезон "Топлофикация" ще бъде върната на общината заедно с дълговете, ще бъде приватизирана, а задължение на бъдещия инвеститор ще е да покрие задълженията.
Още от статията на „Дневник"

„Износът вади България от кризата още тази година", прогнозата на МВФ избира за заглавие на първата си страница „Класа"
Увеличаването на износа ще доведе до възстановяване на българската икономика още тази година подобно на останалите страни в региона. Това се посочва в доклад на Международния валутен фонд (МВФ), разпространен от информационната агенция БГНЕС вчера. За „Класа" от офиса на фонда у нас уточниха, че докладът е предварителен, базира се на констатациите на експертите при последната им мисия у нас и все още е в процес на изготвяне.

Само преди дни финансовият министър Симеон Дянков отчете ръст на износа

за четвърти пореден месец, което според него е сигурен признак, че до средата на годината икономиката ни вече ще е излязла от кризата.

Според МВФ по-силното от очакваното възстановяване на световната индустрия може да засили износа и растежа, но съществува риск банките-майки да изтеглят капитали от филиалите си тук. Освен това поради намаляването на вътрешното търсене фондът препоръчва растежът да се измести към износа.

Бизнес климатът може да бъде подобрен чрез намаляването на административния товар и на регулаторните разходи за правене на бизнес и чрез решителни мерки за справяне с високия дял на сивата икономика и на корупцията, пише още в доклада.

Според изнесените данни реалният БВП на България ще се повиши с 0,2% през 2010 г., каквато бе и констатацията след приключилата мисия в началото на март. Официалната прогноза на МФ е за 0,3% ръст за 2010 г. Допълнителното свиване на вътрешното потребление и инвестициите ще доведат до понижаване на дефицита по текущата сметка от 9,5% от БВП през 2009 г. до 6,25% тази година.
Още от статията на „Класа"

Само регистрирани ферми ще продават биохрани", информира „Монитор"
Само регистрирани производители ще имат право да продават храни директно на пазара, това съобщи вчера земеделският министър Мирослав Найденов при откриването на изложението "Зелени дни". Наредбата, която разрешава директните продажби, ще влезе в сила до дни, уточни още той. В момента производителите нямат право да продават сами стоката си. От наредбата може да се възползват всички производители на плодове и зеленчуци, млечни и месни продукти, които са регистрирани, а животните им са с добър здравен статус. Излагането на храните на улицата ще продължи да бъде забранено, то може да става само на територията на стопанството.

Подготвена е промяна в устройствения правилник на аграрното министерство, с която ще се разкрие отдел "Биологично земеделие". В него ще работят 10 човека, които ще се занимават само с контрола и сертификацията на биопродуктите, съобщи министърът.

Биволски кашкавал по 18 лв. за килограм може да се купи в една от шатрите, издигнати пред Народния театър "Иван Вазов" Там се предлагат още биволско сирене по 15 лв. за кило и кисело мляко по 5 лв./кг. Почти веднага изчезна осоленият паламуд и ракията. Има голямо разнообразие от сертифициран екомед, козметика и биозеленчуци. Половин килограм домати се предлагат по 2,60 лв., краставиците са по левче бройката, толкова върви и салатата. Морковите и картофите, които са произведени в странство по биологичен начин, също представляват интерес. Купувачите са предимно родители на малки деца, но пред щандовете се задържат и много други хора, които оценяват предимствата на чистите храни.
Още от статията на „Монитор"

„София си иска столичното парно, но без дълговете", съобщава „Сега"
Промените в българската енергетика, възникващи от предстоящото разваляне на Българския енергиен холдинг, изостриха апетита на Столичната община да си върне собствеността над местната "Топлофикация", но по възможност без дълговете й. Вчера шефът на общинския съвет Андрей Иванов заяви, че държавата трябва да върне "Топлофикация" на общината, но дълговете й да си останат за сметка на държавата, защото се натрупали от "неправилното отношение" на предишното правителство.

Иванов припомни, че софийското парно е било "взето насила" от общината по време на тройната коалиция. То обаче е дружество на София и гражданите й и те трябва да решат дали ще го приватизират в бъдеще или ще си остане общинска собственост, каза Иванов. "В интерес на града е дълговете, които са резултат от неправилното отношение на предишното правителство, да не ни бъдат прехвърляни", заяви шефът на общинския съвет.

По последни данни тези дългове са около 110 млн. лв. Предишният кабинет отпусна на Българския енергиен холдинг около 200 млн. лв. за погасяване на задълженията на софийската "Топлофикация" към "Булгаргаз". По този начин закриващият се холдинг в момента се оказва с несъбрани вземания, чиято съдба е неясна.
Още от статията на „Сега"

„Нов данък надува застраховките", съобщава „Стандарт"
Застраховките у нас ще поскъпнат, ако отново бъде въведен данъкът върху оборота в размер на 3,5 на сто. Това заяви ген. директор на "Бул Инс" Петрозар Петков. В сряда Министерският съвет прие връщането на този налог за застрахователите, който беше премахнат през 2004 г. Ако бъде приет и от парламента, от средата на годината застрахователните компании ще трябва да плащат на държавата по 3,50 лв. за всяко постъпление от 100 лв. За да компенсират загубите си, дружествата ще предприемат увеличаване на цената на полиците с 1-2% и намаляване на комисионите на агенти и брокери с още толкова, поясни Петков. Относно процента на агентите, у нас той е в пъти по-висок от този в ЕС, но за това са си виновни застрахователите, смята Петков.  Простите сметки показват, че поскъпването на застраховките заради новия данък ще увеличи цената на "Гражданска отговорност" средно с около 2 лв. при сегашните цени. С 10-20 и дори повече лева пък ще поскъпне застраховката "Каско". Увеличаването на цените вероятно ще доведе и до отказ на част от хората да се застраховат, което пък ще е лошо за пазара, смята изп. директор на "Бул Инс" Стоян Проданов.
Още от статията на „Стандарт"

„Преките чуждестранни инвестиции се сринаха 20 пъти", обобщава статистиката на БНБ „Дневник"
Преките чуждестранни инвестиции в България се сринаха 20 пъти за първите два месеца на годината в сравнение с януари - февруари 2009 г. Данните от платежния баланс показват, че показателят, който първи сигнализира за пренос на кризата към България, продължава да се развива негативно. За януари и февруари преките чуждестранни инвестиции са скромните 28 млн. евро при 555 млн. евро за съответния период на миналата година.

Експертите отбелязват, че това са предварителни данни и е много вероятно да претърпят корекция, но въпреки това могат да служат за ориентир, както и през лятото на 2008 г., когато за пръв път се видя, че има сериозно свиване на капиталовите потоци към България.

За периода те покриват 18% от дефицита по текущата сметка, докато миналата година са покривали 64.2%, а в следващите месеци успяха да го покрият напълно. Сега обаче самият дефицит по текущата сметка се е свил четирикратно спрямо януари и февруари 2009 и е 155.3 млн. евро при 864.9 млн. година по-рано. Основно влияние за понижаването му оказва външната търговия, като дефицитът при нея (отрицателната разлика между стойността на изнесените стоки и внесените в България) спада с 55% и вече е 310 млн. евро при 693 млн. евро за първите два месеца на миналата година.

Намалението при дефицита по текущата сметка за пореден месец потвърди, че натискът над платежния баланс отслабва. В същото време обаче държавата се изправя пред нов проблем на спадащи инвестиции, като все по-отчетливо се вижда и свиването на крайното потребление.
Още от статията на „Дневник"

„Необезпечените договори се оказаха в пъти по-малко", разкрива „Сега"
Стойността на договорите без осигурено финансиране в част от министерствата се оказа по-малка от първоначално заявената. Това става ясно от разпространената от Министерския съвет стенограма с проведените онзи ден лично от премиера разпити на чиновници от 13 ведомства. Първоначално МС обяви, че в тези министерства има необезпечени договори за 2.16 млрд. лв., довели до свръхдефицит за 2009 г.

56 страници е разпечатката от проведените в МС разговори. Впечатление в нея прави формалното прескачане на вътрешното министерство, което първоначално отчете 64 млн. лв. необезпечени договори. "Имаме 3 договора, Панчев (б. ред. ексшефът на дирекция "Доставки" Валентин Панчев) сме го уволнили", лаконичен е по темата министър Цветан Цветанов.

Най-сериозен е проблемът в екоминистерството, става ясно от разговора. В ПУДООС бяха прекратени договори за 150 млн. лв., без осигурено финансиране са контракти на стойност 66 млн. лв. В тази връзка премиерът изрично е питал съответната служителка дали е уточнила в писмената си декларация, че финансирането е зависело от министъра. Необезпечени тук са и договори по ИСПА за над 200 млн. лв. При тях бившето правителство е позволило финансирането да надхвърли наличното по меморандум.

В земеделието има необезпечени договори за 5 млн. лв. срещу първоначално подадени 93 млн. лв. От обясненията на чиновниците става ясно, че големите дългове са натрупани от купищата изпълнителни агенции - за борба с градушките и др. В дълговете е включена незнайно защо и фирма "Напоителни системи", която е акционерно дружество и не зависи от бюджета.

В транспортното министерство първоначално подадените договори са за 45 млн. лв., а от стенограмата става ясно, че контрактите без обезпечение са на стойност 31 млн. лв. Половината от тях са от прехвърлени договори на закритото министерство на администрацията, които били без осигурени средства.
Още от статията на „Сега"

„Една по една банките започнаха да капитализират печалбите", обобщава „Дневник"
Една по една банките започнаха да капитализират печалбите, след като сезонът на годишните общи събрания на акционерите вече е отворен. Българско-американската кредитна банка (БАКБ) се отказва и тази година от раздаването на дивидент и ще задели печалбата от 2009 г. за резерви. Това са решили акционерите на банката на годишното й общо събрание, съобщиха от БАКБ. Печалбата й за миналата година е 21 млн. лв. Цялата ще бъде отнесена във фонд "Резервен".

Акционерите са одобрили и увеличаване на междубанковата кредитна линия от банката майка Алайд Айриш банкс (Allied Irish Banks, AIB) от 50 млн. евро на 75 млн. евро с надбавка от 4.5%. Двата най-големи акционера в БАКБ са AIB с 49.99% и американският инвестиционен фонд "Грамърси имърджинг маркет фонд" (Grammercy emerging market fund).

Акциите на банката се търгуват на борсата в София. Това е втората банка, която заделя цялата печалба, след МКБ Юнионбанк, чието общо събрание на акционерите на 30 март взе решение за капитализиране на чистата й печалба в размер на 4.555 млн. лв. от миналата година.

От обявения дневен ред за предстоящото на 14 май общо събрание на Първа инвестиционна банка става ясно, че предложението е за капитализиране на печалбата на банката от 2009 г. Тя е в размер на 32 млн. лв. след данъци при 50.9 млн. лв. за 2008 г. Преди няколко седмици от Банка ДСК, Банка Пиреос, Прокредит банк казаха пред "Дневник", че планират заделяне на финансовия си резултат. Това се очаква да направят и ОББ, и Пощенска банка.
Още от статията на „Дневник"

„Един обир не удря по имиджа на учителите", казва в интервю за „Стандарт" просветният министър Сергей Игнатов
Доц. Игнатов, преди дни се случи един прецедент в историята на банковите обири - учителка обра банка. Това според вас индикация ли е за навлизането на все повече случайни хора в професията?
- Тя май не е случаен човек, защото има доста дълъг стаж в училище. Няма съсловна обусловеност за определен вид престъпления. Така че не смятам, че трябва да отдаваме значение на професията й, нито пък че тя по някакъв начин става емблематична за имиджа на съсловието. Що се отнася до случайността - всеки от нас случайно е попаднал на дадено поприще, едва по-късно нещо ни мотивира да останем или не в него и да си вършим работата.

Законът за училищното образование вече е готов. Какви са новите неща, които предвиждате в него? Ще има ли икономически санкции за лошо поведение, както бяхте предложили?
- Икономически санкции има и в момента, но те се прилагат от Агенцията за социално подпомагане към онези семейства, чиито деца не посещават училище. В закона обаче има един доста голям раздел, който се занимава с поведението на учениците. Класните ръководители ще трябва да пишат оценки на потенциала на децата, за да може да се види дали този ученик има потенциал в дадена област, дали се старае, или профилът, към който се е ориентирал, му тежи и трябва да потърси нещо друго. Освен това паралелно с оценката за срока и годината се връща нещо, което съществуваше в миналото - оценката за поведение. Тя ще бъде по тристепенна скала - "Нуждае се от подобрение", "Добро" и "Похвално". Като по-крайни мерки предвиждаме преместване в друга паралелка, в друго училище и накрая - изключване и минаване на индивидуално обучение. По този начин децата ще напускат училището, но няма да отпадат от системата. Като наказания се въвеждат и дейности в помощ на класа или училището. Но не да окопават двора или да боядисват, а ще работят в библиотеката или ще помагат за въвеждането на нещо по компютърен път. Освен това предвиждаме възможността училищата да могат да добавят и свои наказания или стимули - това е част от разширяването на тяхната автономия. Предвиждаме и създаването на по-активни настоятелства с участието на родителите, които да обсъждат заедно правилника, да упражняват контрол върху спазването на бюджета. Директорите на две години ще минават на атестация. Ще бъде създаден национален инспекторат по британски модел, който ще извършва оценка на качеството на училищната мрежа. Търсим начини също и по-големите ученици да участват в управлението. От първи до трети клас отпада цифровото изражение на оценките. Какво означава един ученик в трети клас да завърши с 4,68? Ами той не може да го асимилира, дори още не е учил такива числа. До четвърти клас пък няма да се повтаря годината, независимо как се представя детето.

Появиха се информации, че в елитните гимназии ще може да се влиза само с бележката от външното оценяване, без да се решава вторият модул на изпита. Доколко са верни?
- Не, категорично втората част ще служи за класирането. Ако остане само на първата, може да се окаже, че за едно място в гимназия са класирани 50 деца. Много родители са притеснени за класирането, но мога да ги успокоя така: "Места има, деца няма." Нашата амбиция е в следващите години да кажем кои точно са елитните гимназии. Тогава приемането с изпит може да остане само за тях. Тази година обаче изпит ще има.

Ректорите ви предложиха един законопроект за висшето образование, с който имате разминавания. Какво не приемате в техния проект?
- Възложих на комисия от 21 души начело с председателя на Съвета на ректорите да подготви законопроект. Те свършиха това, което могат, на базата на личния си опит. Предложили са ми 60 страници с добри неща, но онова, което ми липсва в този закон, е модерният свят. Не може един студент от ХХI век, когато влиза в университета, да попада в ХIХ век. В проекта им липсва темата за акредитацията на вузовете. Не е предвидено оценяването на качеството. Сегашната Национална агенция за акредитация брои студенти, професори, книги и квадратни метри, но това не води механично до повишаване на качеството на образование. Искам мой студент, ако се намира в САЩ, да може оттам да отвори интернет и да види лекциите си, да се въведе електронно обучение. Трябва да се намерят механизми студентите и бизнесът да участват в акредитацията. Това са хората, които са потребители на висшето образование, и думата им трябва да бъде чута.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Мерките срещу нелегалната търговия трябва да обхванат целите граници", казва в интервю за „Класа" Рубен Родригес, управител за страната на „Бритиш Американ Табако България
Г-н Родригес, „Бритиш Американ Табако" беше против драстичното увеличаване на акциза - нещо, което вече е факт от началото на месеца. Имате ли вече наблюдения по какъв начин се отрази това увеличение върху пазара?
- Тъй като новите цени са съвсем отскоро на пазара, днес можем да кажем само какви са нашите очаквания. Ще има два фактора, които ще влияят. Първо, новият акциз ще доведе до свиване на разликите между цените на отделните марки цигари. Това най-вероятно ще доведе до това, потребителите да се преориентират от нискоценовите цигари към тези от по-високите ценови сегменти. Вторият фактор, който е и по-тревожен, разбира се, е увеличението на потреблението на незаконни цигари на много по-ниски цени. Така че ние трябва да видим как тези фактори влияят и как се отразяват на динамиката на пазара.

От друга страна, такова голямо увеличение на цигарите от почти 40%, каквото имаме сега, ще доведе до намаляване на средното потребление за първите 6 месеца, но след това, намаляването на потреблението ще спре и ще доведе до намаляване на общата консумация с между 2 и 4%.

Вдигането на акциза обаче е изискване на ЕС, следва се някакъв график, като в същото време се очаква ново повишение в Европа. Твърди се, че България е сред страните, където ставките са едни от най-ниските. Вашият коментар?
- Трябва да кажа, че новият акциз на цигарите за тази година беше увеличен много повече от изискванията, поставени от Европейския съюз към България. С това увеличение нивото на акциза в България е на 2-ро място сред най-високите нива от държавите в ЕС, а по отношение на достъпност на цигарите този пазар е в челните места в листата, тъй като не е едно и също потребителите да плащат акциз в България и в Германия. Това означава, че българските потребители наистина плащат най-висока средна цена на кутия цигари в цяла Европа съотносимо към месечния си доход.

В последно време се говори много за незаконната търговия. Правителството и Агенция „Митници" предложиха пакет от мерки с цел да контролират по-засилено сивия сектор при продажбата на цигари. Как оценявате тези мерки, смятате ли, че ще имат ефект?
- Ние считаме, че правителството отчита голямата сериозност на тази заплаха и че Агенция "Митници" с ресурсите, които разполага в момента, прави всичко възможно, за да се справи с тази ситуация. Аз също така знам, че Агенция "Митници" разработва по-големи и по-добри програми и способи за противодействие на влизането на незаконните цигари на пазара, но ще отнеме време те да дадат резултати. Смятаме също така, че правителството не трябва да се фокусира само върху официалните пропускателни пунктове на България, но трябва да се вземат мерки по цялото протежение на границите, така че цигарите да не преминават нелегално през местата, където няма граничен пункт. За това са необходими усилията не само на митническите служители, но и на „Гранична полиция", за да се спират незаконните преминавания.

Друг фактор, върху който правителството работи и който съм видял, че е ефективен в други страни, е увеличаването на санкциите за контрабанда на цигари, но промяната на закона отново може да отнеме повече време.

Какво друго е необходимо да се направи, за да е по-успешна борбата с контрабандата? Къде, в каква посока виждате резерви за това?
- Първо, както вече казах, да се внедрят високотехнологични средства за борба, но това не може да бъде проблем само на митническите служители, трябва „Гранична полиция" да е повече ангажирана и да има по-голямо сътрудничество между митницата и полицията, за да може да се увеличи контролът.

На второ място, в бъдеще увеличението на акциза трябва да бъде по-плавно, за да се избегнат големи скокове в цените на цигарите. Това считам, че трябва да се направи чрез прилагането на дългосрочна програма, която да е съгласувана между правителството и индустрията. В допълнение на това преди увеличение на акциза правителството трябва да вземе предвид разликите в цените на цигарите със съседните държави, в противен случай за контрабандистите става много атрактивно да увеличат своята активност.

Трето, не всички незаконни цигари идват от чужбина, някои от тях се търгуват без бандероли вътре в страната и властите трябва да спрат тази практика също.
Още от интервюто на „Класа"