Една от антикризисните мерки, с която кабинетът очаква да запълни солидна дупка в бюджета е продажбата на емисии въглероден диоксид. В приетия от тристранния съвет план е записано, че от ускорена продажба на ПЕЕ (предписани емисионни единици) до 50 млн. тона чрез националната система за зeлени инвестиции се очакват 500 млн. лв.

Тези пари обаче не могат да влязат директно в бюджета, тъй като те според изискванията на Европейската комисия могат да се ползват единствено за реализацията на екологични проекти.

Протоколът от Киото, който има за цел да се намалят емисиите от парникови газове с 5%, разрешава продажбата на квоти от една държава на друга.

Годишните квоти от въглероден диоксид, с които България разполага са около 245 милиона тона, съобщи вчера в Шумен заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева, цитирана от Нова телевизия. Заедно с кмета на града тя даде старт на строителството на разширението на депото за твърди битови отпадъци.

Манева уточни, че квотите се разпределят между държавата и бизнеса. Количеството, което държавата може да продава е 200 милиона тона, а бизнесът - 42,5 милиона тона.

В момента обаче пазарът е наситен, тъй като други страни от Източна Европа също продават част от свободните си квоти вредни газове. Конкуренти на България са Чехия, Словакия, Полша и Украйна. Заради високото предлагане цената на тон пада и в момента се предлагат между 9 и 12 евро за тон.

Ако успеем да продадем планираните 50 тона, което е малко вероятно, за екологични проекти ще бъдат осигурени не както е записано 500 млн. лв., а около 500 млн. евро (ако ги продадем средно по 10 евро на тон). Тези пари наистина не могат да влязат пряко в бюджета, но при тяхната реализация в екологични проекти ще има косвени постъпления чрез данъци и такси, които обаче няма да са 500 млн. лв.

Освен това е възможно цената на квотите на вредни емисии да продължи да пада, тъй като купувачите са по-малко от продавачите и пазарът е силно стагниран. Въпреки това страната ни ще бъде атрактивна на пазара заради бързите изменения в Закона за опазване на околната среда. На първо четене вече е приет разделът за търговия с квоти. Проучване на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) показва, че другите страни все още нямат ясна нормативна база и това е предимството на България пред другите държави.

Печалбата от продажбата на вредни емисии ще постъпва в специализирана сметка в хазната. И ще се инвестират в проекти, свързани само с екология. Като пречиствателни станции, производство на чиста енергия от вятърни мелници и слънчеви панели. Има предложение част от средствата да бъдат използвани за топлоизолация на сградите. До дни се очаква еврокомисията да одобри и плана за разпределение на фирмените квоти.

Всички обаче чакат тежката дума на Брюксел, тъй като Европейската комисия трябва да одобри Националния план за разпределение на квотите за парникови емисии. Планът беше неколкократно забавян и връщан от еврокомисарите за преработка. Последната версия на документа беше приета от кабинета "Борисов" в края на 2009 г.

Заради кризата парниковите емисии от промишлените предприятия в Европейския съюз, които участват в схемата за търговия с квоти, са спаднали с 11% през 2009 г. спрямо предходната година, показват последните данни Европейската комисия.