Движенията, довели до падането на Берлинската стена, отмяната на сталинисткия режим в София, до публичната екзекуция на Николай Чаушеску и т.н. имаха за своя основа широка, макар и разнородна социална маса. Те бяха мотивирани от желание за демокрация и по-добър живот, но им липсваха ясни идеи как да се постигнат тези цели, изтъква авторът в социалистическото издание.
На работническата класа, която представляваше мнозинството в тези страни, й липсваше независима перспектива. Десетилетия политическо насилие и бюрократично управление, изкривяване на Марксистката идея от сталинизма отклониха работническата класа от традициите на истинския социализъм, изтъква Шварц.
В тези условия малцинството взе инициативата за връщане към капитализма. Бюрократите сталинисти застанаха до тях и прогласиха „провал на социализма". Те си гарантираха запазване на привилегиите, като апроприираха големи части от национализираните производителни сили в своя собствена частна собственост.
Цената на това беше платена от мнозинството. Социалният живот в Източна Европа се характеризира с безработица, масова бедност, изоставяне на инфраструктурата, системите за здравеопазване и образование, голямо социално неравенство.
Сега в Латвия, Литва и България отново има протести. Европейският съюз се страхува от верижна реакция. Както писа Financial Times, в Брюксел има все по-голяма загриженост, че масовите протести могат да се разпрострат в целия регион, където правителствата се градят на слаби мнозинства и разклатени коалиции.
Тези опасения са напълно оправдани - счита Шварц. Между впрочем на сайта на социалистите - последователи на Лев Троцки днес е публикувана още една обширна статия, посветена на това как икономическата криза събужда масови протести в Източна Европа.
Петер Шварц уточнява, че финансовата и икономическа криза има сериозни последици в Източна Европа. Разклатени са не само националните икономики, но и идеологическите концепции, свързани с възстановяването на капитализма в тези страни.
Относително високият икономически растеж, чуждите инвестиции, влизането в Европейския съюз и формирането на средна класа събудиха надежди, че икономическите и социалните условия ще се подобрят след първоначалния момент на икономически трудности. Сега тези илюзии са разклатени.
„Международната икономическа криза брутално изяви паразитния и полу-криминален характер на източно европейския капитализъм. Резултатът от 20 години капиталистическа ‘реконструкция' е планина от дългове и назряващ банкрут на цели държави", заявява авторът социалист.
Международните компании, които направиха тлъсти печалби от експлоатацията на евтината работна сила в Източна Европа, масово уволняват хора заради спада на световното търсене. Западноевропейските банки правеха големи печалби в Източна Европа, но сега изтеглят инвестициите си.
А управляващите елити, станали приказно богати от приватизацията на държавните активи, сега карат хората да плащат за кризата. Това те го правят в тясно сътрудничество с Европейския съюз и Международния валутен фонд, посочва Шварц.
След двадесет години капиталистическа реставрация в тези страни не остана нищо подобно на трайна стойност, което би помогнало да се устои на кризата. Западноевропейските банки и концерни систематично ограбваха Източна Европа, а местните елити действаха като техни посредници и си взимаха своя дял. Сега финансовият капитал е изтеглен и не само държавните, а и обикновените граждани стоят пред планини от дълг.
30% от доходите на източноевропейците отиват за изплащане на дълг (цитирано е изследване на австрийския вестник „Куриер"), процентът е най-висок в Украйна, Румъния, Унгария и Словения. В еврозоната еквивалентът е 10%.
По-нататък в статията се цитират финансовите затруднения на Украйна, отпуснатите 224 милиарда кредити от австрийски банки за Източна Европа, лобито от девет банки за помощ на Източна Европа - от което хората в региона няма да получат пари, напротив, ще имат да плащат повече дългове, но банките ще гарантират инвестициите си.
Изводът на автора: работническата класа в Източна Европа трябва да си извади уроци от станалото през 1989 г. Тогава адвокатите на капитализма надделяха, тъй като работниците нямаха своя собствена независима програма. Така се стигна до сегашната катастрофална ситуация, както счита Шварц.
Авторът припомня, че Четвъртият Интернационал е предупреждавал работниците през 1990 г., че те не трябва да позволяват отхвърлената от тях сталинистка мафия да бъде заменена с капиталистически интереси (Daimler, Thyssen и Deutsche Bank) - същите, които разпалиха Втората световна война. Интернационалът е твърдял: режимите в Източна Европа са антисоциалистически; това, което е паднало, не е социализъм, а Сталинизъм.
Социалистите от Четвъртия Интернационал са съветвали да се съхрани национализираната собственост и тя да се реорганизира под демократичния контрол на работническата класа. Тогава социалистите са алармирали (цитирани са изказвания от 1990 г.): реставрацията на капитализма в Източна Европа ще има драстични последици за работническата класа в Западна Европа, защото ще позволи на капиталистите да получат достъп до квалифицирания евтин труд на изток ... Нужно е общо усилие да се премахне капитализма и сталинизма.
В заключение, Шварц изтъква, че обединението на международната работеща класа за борба за социалистическа програма е единствената прогресивна алтернатива, която ще предотврати Европа да не изпадне отново във варварство и война, както вече стана през 1914 и 1939 г.
markov
на 05.05.2010 в 12:16:51 #16Авторът припомня, че Четвъртият Интернационал е предупреждавал работниците през 1990 г., че те не трябва да позволяват отхвърлената от тях сталинистка мафия да бъде заменена с капиталистически интереси (Daimler, Thyssen и Deutsche Bank) - същите, които разпалиха Втората световна война. А бе тия в кой век живеят? Като са такива кухи лейки, соцмафията ще ги прави на маймуни и ще ги подкрепя във войната с "империалистите".
boris
на 27.01.2009 в 09:18:59 #15Кихано -------------------------- СССР нямаще свой собствен трети свят, неговата философия не беше грабежа затова и не можа да постигне благосъстоянието на запада ------------------------------------------------------------------ Още от зората на човечествонто, Всеки нов обществено-икономически строй се е установявал в една или друга държава, защото е давал безспорни предимства пред предишните. Вярно е, че робовладелството е било много жестоко и несправедливо, но също е вярно, че хората живели в робовладелски държави са имали много по-дълък и сигурен живот (дори и самите роби) в сравнение с недържавната родова община където често цели племена са умирали от гладна смърт. Има доста исторически доказателства, че населението на днешна Франция (Галия) се е увеличило няколко пъти за кратък период след завземането им от Римската империя. Същото нещо се повтаря и в новото време с установяване на капиталистическото производство. Страните в Европа, стават капиталистически,(индустриални-защото тогава това е било едно и също) не защото са "вярвали" в капитализма, а защото благодарение на него, за един кратък исторически период се озовават на светлинни години в сравнение с неиндустриалните общества. По всички количествени показатели капиталистическа Англия е приличала на Малчо пред Крачун в сравнение с феодална Индия, в която във всяко княжество са живели повече хора от колкото на острова. Тъй, че при положение, че комунизма беше наложен от червената армия в половината свят, ако той беше именно "новият строй" , а не просто набор ат празни фантазий, нямаше да има нищо което да го спре, както през 18-ти век нищо не е магло да спре създаването на колониалните империи.
shtarkel
на 27.01.2009 в 08:56:37 #14Podroben,абсолютно си прав!И аз това повтарям от много време,пък те ме изкарват капиталист!
В тая кочина нищо не става!
Podroben
на 27.01.2009 в 06:09:42 #13Шварц е прав, но не може просто така да прехвърля топката на обикновените хора - работническата класа. В крайна сметка, хората се опитаха да изберат някой, който да стегне държавата, но се намериха само хора, които да крадат, като така наречения "цар" от Испания. Не им завиждам на обикновените хора в БГ. Какъв избор имат: БСП, ДПС, Атака, и Герб. Сега ще изберат Герб, но истната е, че ГЕРБ няма да управлява сам, защото няма нужния потециал и ще спецчели под 50% от гласовете. Хората обаче имат и друг избор
Могат да си стегнат куфарите и да се разкарат от тази кочина, както аз направих преди 11 години. Що за родина е това, дето те докарва до просешка тояга
За хората, които биха ме послушали: бойкотирайте тази държава, като откажете да живеете в нея. Ще се нарят хора в чужбина, които да оценят вашия труд и уилия и да ви дадат шанс да живеете достойно.
Ако всички си тръгнат ще останат само бивши комсомолски секретари и цигани. Айде тогава да видим кой на кого ще плаща тока
Замислете се и "протестирайте" с куфарите си. 
don
на 27.01.2009 в 04:59:55 #12Каквото и да си говорим, имаше доста положителни неща през комунизма, които бяха изтрили с лека ръка. 1. образование 2. дисциплина 3. спортна база 4. липса на всякакви извращения като проституция, секс магазини, порнография на всяка крачка, дрога и тотално изпростяване на народа 5. бяхме по-одухотворени и свободни-сега сме просто роби на алчността, безпардонността и простотията Остана ни лошото от комунизма, и още по-лошото от капитализма...
Kihano6
на 26.01.2009 в 21:55:16 #11поправка, ... от вътредържавна стана междудържавна....
Kihano6
на 26.01.2009 в 21:53:09 #10БулаваSSNX33, не намирам никаква връзка, между това което аз съм написал и това кето ти си ми написал, ама нейсе. Да знам че Маркс е казал, че комунизма щял да дойде в най-развитата страна, а пък ленин го е доразвил като да не е. Лошото е друго, а именно че последващите комунисти легнаха на лаврите на Маркс и Ленин и престанаха да развиват идеологията на соца. Така пропуснаха основния момент, че класовата борба от международна стана междудържавна. И това стана адски удобно за САЩ и запада, защото можеха да бият наред в третия свят да грабят колкото могат и с това да поддържат висок жизнен стандарт в собствените си страни твърдейки, че нямат пролетариат. СССР нямаще свой собствен трети свят, неговата философия не беше грабежа затова и не можа да постигне благосъстоянието на запада. Но соц ръководителите заблудени от първоначалния успех от сталиново време продължаваха да зареждат народа с фалшиви очаквания и вместо да подкрепят третия свят (Никарагуа и Чили например) те удобно се оставиха на "неумолимия ход на историята". Е резултата е ясен. Но теорията на Маркс в огромната си част е вярна. Въпреки че той е първият говорил за глобализация, той не е предвидил темповете с които тя ще се развива спрямо развитието на класовата борба. Корекцията която изисква неговата теория е тя да се прилага за планетата, а не за държавите една по една. Просто трябва малко да се мисли. А от трета срана, Ленин е бил прав, тъй акто например в Чили социализма идва по демократичен път и Алиенде не одобрява съветския социализъм и до последно не употребява репресии. Резултата го знаем. Интересно е, че в саботажите и преврата най усилено съдействува, като създава централа на ЦРУ в Чили, не кой да е а местния контрагент на Кока Кола! Както и да е, мисълта ми е, че в Чили се поражда социализъм без да се следва Ленин и без Чили да е най-развитата страна. Т.е. практиката показва, независимо от Ленин, че той е бил прав.
PIKITO
на 26.01.2009 в 20:34:33 #9нимо За некачествените стоки,може даста да поспорим.
Kihano6
на 26.01.2009 в 20:30:14 #8nimo, много си промит мой човек. Какъв страх те гони бе? Сякаш само ти си живял при соца. Пишем глупости които сме чели някъде ... писани от ония дето все лъжат. И лъжем заедно с тях. Така е по-сигурно иначе може да ти вземат папото и да ти кажат, че си мързеливец.
nimo
на 26.01.2009 в 19:32:24 #7Най-големите поражения върху човечеството са нанесени от социализма.Тотален контрол над вестници и телевизия.ДС -Полицията на мисълта проникваше дори в спалните на хората.Повсеместен страх,страх от всичко,подозрение към всички.Губещи държавни предприятия,захранвани с пари от наркотици,оръжие и реекспорт на нефтени продукти.Заводи консумиращи 7 пъти повече енергия за производство на единица продукция сравнени със западна Европа.Производство на некачествени стоки продаваеми само в СССР.
Kihano6
на 26.01.2009 в 18:48:53 #6Човека Щварц е много много прав! Нека видите, че не съм аз единствения дето ви пее тия работи. Приватизацията в бившите соц страни е най-голямата социална загуба от невоенен и небедствен характер в последните няколко века. Тя ще забави развитието на човечеството с поне един век, ако няма трета светована война и с десетки векове, ако има. Преди време зададох въпроса какаво би бил социалния еквивалент на атомната бомба. След малко проучвания около Едуард Бернайс мога да ви кажа - това са рекламата и пиара сиреч пропагандата. Те унищожиха морала и интелектуалната свобода на хората. 20 години след "прехода" хората все още масово са слепи за истини които са им повтаряни с години през времето на соца и са известни още от времето на Маркс та и малко от преди него. Е това е феномен чийто ефект върху мисълта е сходен с пораженията на атомната бомба върху тялото.
DARK
на 26.01.2009 в 17:56:50 #5MITROFANN Всъщност колега не си прав.Поне не и в очите на последователите на Троцки.Всъщност Троцки има доста демократична представа и идей върху социализма различаващи се коренно от това което беше СССР и страните от Варшавският пакт.Самият факт че нашият любимец бай Тошо се задържа толкова години на власт говори за това , че социализма при нас не работи така както трябва.Честно казано Троцки си е чист мечтател защото той разчито основно на самосъзнанието на хората от колкото да предлага ефективни практики и техники за регулация във политическият елит на социализма.Демек Троцки хем е прав хем не е.Неговите идей стават за писане на софтуер а не за прилагане върху хора.Историята а и ежедневието ни не веднъж са доказали че морала в един човек е явление което лесно изчезва и се появява основно в удобни за индивида обстоятелства.
MITROFANN
на 26.01.2009 в 17:17:03 #4явно,господина не е в час...или има къса памет,или не познава детайлите на близката история!!! В интерес на историческата истина- през 1989г в София нямаше сталински режим.Сталинският начин за ръководство ( военизирания вариант) беше отречен и разбит като метод и средство на ръководство на народното стопанство още 20-25 години по-рано.Не че го смени нещо по-добро или по-резултатно,но това е факт, който не трябва да се забравя.А сравняването на разстрела на Чаушеско и режима в София си е чиста проба манипулация. Нека да знаем и приемем историята си такава каквото е.И да не се мъчим да я пренаписваме или да и даваме нов прочит.Впрочем,това е присъщо за цяла източна Европа - нали историята се пише от победителите!!!!!!
Draganov
на 26.01.2009 в 17:03:06 #3Абе много е къса паметта на някои хора в България. Много бързо забравиха купоните за храна, опашките за бензин и разнебитените Москвичи
БулаваSSNX30
на 26.01.2009 в 15:11:57 #2Аз бих добавил обаче, че казаното от Шварц никак не следва по презумпция да изключва западния капитализъм, в който е първопричината на проблемите. Онези, които след 1989 г. се кичеха като "победители" от Студената война и идеологическата надпревара, явно и до днес не са си калкулирали рисковете от това опасно предприятие, т.е. и до днес, вкл. и с помощта на агитпропа от евросоциалистическите котерии, се опитват да ни се измъкват по тъча... Нужно ли е в такъв случай отново да им припомняме някои знаменателни изказвания на другаря Сталин за фалшивата и лъжлива природа на европейския социалдемократ поначало?!!
nixi
на 26.01.2009 в 14:53:00 #1Човекът е много прав, но какво от това?!?!