Докато Intel са известни като най-големия производител на чипове в света, то Asustek са най-големия световен производител на дънни платки. Освен другото, Asustek са и световния номер едно в производството на преносимите компютри.
Intel „от години доставя лаптопи за децата в развиващите се страни", но досега участваше в масовото производство, планирано от друга компания - фондацията One Laptop Per Child.
Икономичните персонални компютри на Intel и Asustek ще бъдат с нисък разход на електричество, напълно равностойни на моделите за възрастни, докато моделите на OLPC (на снимката) са от пластмаса, бяло-зелени, с дружелюбен външен вид и могат да се задвижват и с манивела, ако няма достатъчно електричество. Всеки от тях струва по $180.
„Това е друг начин да решим същия проблем" - казва Сийн Малони, главата на световните продажби и маркетинг на Intel. „Светът е голямо място и има пространство за повече такива неща". Малони ще говори по-подробно за проекта по време на тайванския Computex, компютърно изложение номер две в света.
Решението на Intel и Asustek идва, след като фондацията OLPC през миналия месец каза, че очаква през октомври да започне да доставя милиони лаптопи на ниски цени. Това засега е най-амбициозния опит на тази компания, която според специалистите ще промени пазара на персонални компютри в развиващия се свят.
Малони е обяснил, че евтиният лаптоп ще използва икономичен микропроцесор като мозък на ноут-бука, но е отказал да даде повече подробности. Екранът най-вероятно ще бъде седем или десет инчов, по-скоро традиционен хард-диск или пък устройство за флаш памет и безжичен интернет. Също така не е ясно дали въпросното PC, което ще бъде пуснато по-късно през тази година, ще ползва свободната операционна система на Linux, или Windows XP на Майкрософт.
Единият от моделите ще се пусне на цена около $200, а другите ще вървят между $400 и $500 за бройка, посочил е Малони.
Освен това Малони е представил и 3-Series: ново семейство чипсети (набор от специализирани чипове, свързващи процесора с дънната платка), предназначени да вървят с новите 45-нанометра процесори Penryn, които се очаква скоро да излязат на пазара. 45 нанометра е една двехилядна от дебелината на човешкия косъм.
„Тези чипсети ще са база за по-голямата част от индустрията с персонални компютри през следващите 18 до 24 месеца. Те не просто са 45 нанометра, а са и много по-ефективни в енергийно отношение от предходните версии".
Intel са обяснили, че новите чипсети ще облекчат работата на персоналните компютри и също ще дадат възможност да се гледа картина с по-добра разделителна способност и да се слуша звук с по-високо качество например в системи за домашен театър.