„Матурата изтече през интернет", съобщава от първата си страница „Монитор"
Темата за матурата по български език и литературата изтече в интернет ден преди зрелостния изпит, стана ясно вчера. Две скандални съобщения, че зрелостниците ще пишат върху одата „Левски" на Иван Вазов, бяха публикувани в 17 и в 23 часа в четвъртък във форума BGHELP.

След изпита вчера родители и ученици оповестиха, че предварителната информация за темата се е търгувала за 600 лв., съобщи Дарик радио.

"Много ограничен кръг експерти знаят предварително формулираните теми", разясни за "Монитор" зам. просветният министър Милка Коджабашиева, помолена да коментира скандалните разкрития.

Изпитът започна в 8 часа, като по БНР беше съобщен единствено номерът на матурата: "Вариант 2" от общо 3 възможни алтернативи за избор. "Ще оповестим темата в края на изпитния ден", обявиха от просветното министерство.

Очертаващите се 4 часа в неизвестност изправиха на нокти майките на зрелостниците, които нетърпеливо чакаха децата си вкъщи. "Някой знае ли какво се падна, не издържам вече", писаха изнервените родители в интернет форумите.

Вълнението трая само час. Още в 9,10 пристигна първата информация от неизвестен потребител в коментарите на новинарския сайт "Дарик": "Темата е одата ''Левски'' от Иван Вазов :)". По-късно предположението се потвърди от информация на МОМН с точната формулировка на темата: "Силата на словото в одата "Левски".

Догадките в началото на изпита светкавично предизвикаха интереса в интернет, а родителите и приятелите на зрелостниците се разровиха да търсят откъде изтичат предварителните данни.

И скоро стотици коментари се изляха върху "мистериозни" известия от миналата нощ във форумите, съдържащи произведението от матурата - одата "Левски". Оказа се, че двама души изобщо не са били изненадани от резултата на жребия още в четвъртък вечерта. "Аз чух за "Левски" на Вазов от 2 места и "Гераците" на Елин Пелин. Склонен съм да вярвам за тях", гласи първото известие, разпратено в 17 часа до всички участници във форума BGHELP.
Още от статията на „Монитор"

„Приморско уреди "бедни" роднини на съдии с терени на първа линия", разкрива от първата си страница „Сега"
Станаха известни случаите на нови двама върховни съдии, чиито роднини са получили терени в Приморско като крайно нуждаещи се. Става дума за възрастната майка на Андрей Икономов и дъщерята на Панайот Генков, се твърди в доклад на специална комисия, която общинският съвет в градчето състави, за да разследва безразборното раздаване на общински площи в последните години, съобщи шефът на съвета Пламен Георгиев.

Генков и Икономов са съдии във Върховния административен съд. Името на Генков нашумя в началото на годината, когато няколко медии го обвиниха, че се срещал с Ангел Христов - единия от т.нар. братя Галеви. Висшият съдебен съвет обаче установи, че двамата са били в едно заведение, но не и на една маса и не се познават. Андрей Икономов пък председателстваше съдебните състави, които заличиха парк "Странджа" и местността Камчийски пясъци от списъците на защитените територии у нас. Дъщерята на Генков - Ваня, се е сдобила с право да строи върху 430 кв. м, за което е платила едва 1677 лв., се казва в доклада. Заповедта е подписана от бившия кмет на Приморско Димитър Димитров на 30 април 2004 г., когато Ваня е 18-годишна.

На същата дата Димитров е подписал и заповед за майката на съдия Андрей Икономов - 80-годишната Елка. Тя получила право да застрои 450 кв. м. Бившият кмет не можа да си спомни конкретните случаи. "Подписвах много такива заповеди, защото имахме инициатива да увеличим населението на Приморско. Всеки, който идваше от друг град и нямаше къде да живее, можеше да кандидатства за право на строеж като крайно нуждаещ се. Изисквахме само да има редовна адресна регистрация в града. Парцелите ги разигравахме на жребий и никой предварително не знаеше на кого какъв терен ще се падне", обясни Димитров. Излиза, че жребият е решил Елка и Ваня да получат съседни терени на първа линия.

"По-късно терените са обединени и е построен хотел, който сега е действащ, а едната част от него е с апартаменти за продажба", пише в доклада. Съдия Икономов не можа да обясни кой управлява хотела. "Доколкото знам, майка ми беше споменала, че ползва услугите на консултанти, но не съм съвсем запознат кой го управлява." Попитан дали на тази възраст (в момента е на 86) Елка Икономова е в състояние да се занимава с подобна дейност, магистратът обясни, че тя се радвала на много добро здраве. Колегата му Генков не пожела да разговаря със "Сега".

За да ги картотекират като крайно нуждаещи се, и двете магистратски роднини посочват любопитни адреси, констатира комисията. Ваня Генкова е заявила ул. "Странджа" № 9А - домашния адрес на местния бизнесмен и хотелиер Димо Парушев. Той е човекът, на когото Димитър Димитров навремето бе обявил, че прехвърля частната си фирма "Перла интернационал", след като бе избран за кмет. Елка Икономова пък се е регистрирала на "Ропотамо" №4. Там и сега живее Маргарита Серафимова, която в мандата на Димитров му бе зам.-кмет. "Коя е тази жена? Ако ме насочите с какво се занимава, може и да се сетя за нея", каза Серафимова, помолена да повика на телефона квартирантката си Елка. Новият кмет на Приморско Лиляна Димова каза, че майката на съдия Икономов всъщност никога не е била забелязана да посещава града.
Още от статията на „Сега"

„Пуснаха моряците с пиратско чеверме", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Петимата български моряци от пленения британски танкер "Сейнт Джеймс парк" вече са освободени. Добрата новина съобщи рано вчера сутринта премиерът Бойко Борисов. Както "Стандарт" единствен написа, освобождаването на нашенците започна още в четвъртък през деня и в първите часове на петъчния ден българите бяха пуснати. Британският кораб с екипаж от 26 моряци бе в плен на сомалийските пирати пет месеца. Той бе похитен на 28 декември 2009 г. край сомалийския бряг. "В четвъртък по обяд са се водили най-интензивните преговори и към 23 ч ген. Киров ме информира, че вече нещата са наред", коментира още премиерът.

Откупът за освобождаването на танкера бил хвърлен от самолет на палубата рано сутринта в четвъртък, съобщиха за "Стандарт" от военноморската мисия на ЕС в района на Сомалия "Аталанта". Не е ясно обаче колко долари е имало в сака. От "Аталанта" посочиха единствено, че банкнотите са предадени над пиратската база Гаракаад, където е бил закотвен за последно британският "Сейнт Джеймс парк". По всяка вероятност там се намира и другият кораб на британската компания "Зодиак" - "Ейшън Глори", на борда на който има 8 българи. "Той все още не е освободен, но работим по въпроса", съобщи за "Стандарт" премиерът Бойко Борисов.
Още от статията на „Стандарт"

„Затягането на коланите на Запад задушава Източна Европа", анализира от първата си страница „Дневник"
Съкращаването на бюджетните разходи, което предприемат все повече страни от еврозоната, ще удари икономиките в Централна и Източна Европа, заяви вчера главният икономист на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Ерик Берглоф по време на годишната среща на банката в Загреб.

"Mерките дърпат надолу търсенето и ще са удар върху региона, тъй като той е силно зависим от износа към еврозоната", обясни Берглоф пред "Ройтерс".

След Гърция само тази седмица орязване на разходите обявиха Испания, Португалия и Великобритания. Ирландия също планира сериозни съкращения, Германия замразява пенсии, в Италия също очакват подобни мерки. Някои медии в Европа вече определят свиването на коланите като най-голямото от Втората световна война насам.

"Преди бяхме малко по-оптимистично настроени, но сега външният риск за региона ни притеснява", посочва Берглоф.

Силно зависима от износа за европейските страни е и българската икономика. Отчетите на публичните компании за първото тримесечие показаха, че засега експортът е единственият фактор, който противодейства на спада от кризата.

За Югоизточна Европа трудностите може да се окажат още по-големи и заради проблемите на Гърция. Мнението на президента на ЕБВР Томас Миров е, че кризата в Атина може да забави усилията за възстановяване на нейните съседи особено ако дъщерните банки на гръцките кредитни институции в региона бъдат засегнати по-дълбоко "въпреки техните здрави фундаменти".

Според анализите на "Уникредит" България също е сред страните, които се изправят пред повече рискове заради гръцката криза. Експертите на банката са изчислили, че индексът ни на уязвимост е 1.5, докато прибалтийските републики например няма да бъдат толкова тежко засегнати от проблемите в южната ни съседка.
Още от статията на „Дневник"

„Отваряме фискалния резерв, за да гасим дефицита в хазната", информира от първата си страница „Класа"
Фискалният резерв ще бъде отворен, за да се финансира дефицитът в хазната. Това обяви финансовият министър Симеон Дянков час след пристигането си от Вашингтон вчера. Той обясни, че другата седмица ще стане ясно какви точно средства ще бъдат извадени от резерва и до какъв праг правителството може да си позволи да стигне. Но намалението на фискалния резерв няма да е до 4,5 млрд. лв., каквато информация излезе неофициално преди няколко дни, уточни финансист №1.

В приетия Закон за бюджета за 2010 г. е залегнало, че фискалният резерв не трябва да пада под 6,3 млрд. лв. При определяне на новия размер на резерва ще се има предвид как той е варирал в предишни години, допълни Дянков. Изваждането на пари от резерва е най-евтиният и достъпен начин за справянето с бюджетния дефицит, защото цената е минимална. Това са бели пари за черни дни и тези средства би трябвало да се използват във време на криза, коментира той. И категорично отрече да се водят разговори с МВФ за заем, тъй като по думите му такива няма и да има, защото в момента не са необходими.

Тази година няма да се издават и еврооблигации, заяви още Дянков. След кризата в Гърция цените се увеличават, което прави стойността на еврооблигациите висока. Ако изтеглим 1 млрд. евро при нормална лихва от 7-8% всяка година държавата ще трябва да плаща 70-80 млн. евро лихви, което ще товари допълнително бюджета и е излишно, обясни министърът.

При завръщането си от Вашингтон той отново очерта икономическите мерки, които правителството трябва да приеме, и заяви, че вече е късно да се предприемат фискални стимули. По думите му на този етап най-бърз ефект ще има свиването на публичните разходи. Като втора задача пред кабинета стои да не се позволи нарастване на безработицата. Дянков не пропусна да изтъкне, че през април има леко намаление на хората без работа, както и че България е една от четирите страни в Европейския съюз, в които безработицата е стабилизирана. Той бе категоричен, че правителството ще създаде нови работни места чрез инвестиции в инфраструктурни проекти.
Още от статията на „Класа"

„Собствениците на заведения вече ще плащат и на КАТ", информира „Сега"
Собственици на заведения в София и страната масово се оплакват от нов държавен рекет - освен таксата, която плащат на общината, за да изкарат маси и столове на тротоара, вече трябва да плащат и на КАТ. Задължението е възникнало заради последните промени в Закона за движение по пътищата. Те са гласувани преди няколко месеца от парламента, но едва сега със затоплянето на времето бизнесът разбира, че вече дължи още пари.

Таксата на КАТ е 400 лв. годишно и е за одобряване на разположението на масите и столовете по тротоарите от гледна точка на безопасността на движението. Ако някое кафене или ресторант иска да сложи и кашпи с цветя или палми например, дължи още 400 лв. Сегашната такса за общината от 1.50 лв. дневно за всеки квадратен метър заета площ от тротоара си остава в сила.

"Това е безобразие. Ясно е, че и полицията полага някакъв труд, но той в никакъв случай не може да бъде оценен на толкова пари. Това е поредният косвен данък, с който се опитват да помпат бюджета", коментира пред "Сега" шефът на Браншовата асоциация на ресторантите в София Атанас Димитров.
Още от статията на „Сега"

„Избираме сами: Топломерите под наем или на лизинг", информира „Монитор"
Потребителите на топлинна енергия да бъдат освободени от задължението да са собственици на топломерите и водомерите, предлагат от ГЕРБ. Промяната в Закона за енергетиката вече е внесена в парламента, съобщи  депутатът от ГЕРБ Валентин Николов.

"Ако предложението влезе в сила, потребителите могат да сменят топлинния си счетоводител, а не да бъдат закотвени за него", обясни депутатът.

Никъде в Европа потребителите не са задължени да бъдат собственици на топломерите и водомерите, посочи Николов. С промяната в закона потребителите на топлинна енергия ще избират начина, по който да ползват уредите - под наем, на лизинг, обясни той. Предложението е подкрепено от Комисията за защита на конкуренцията.

Според  Валентин Николов в момента в законодателството не е регламентиран одитът на електроразпределителните дружества. Това е причината от ГЕРБ да предложат и поправка в закона, която дава възможност на ДКЕВР да назначава финансов одит на тези дружества. Проверките ще засегнат качеството на услугите и лицензионната дейност на електроразпределителните компании. Разходите от проверките ще за сметка на проверяваните дружества, обясни Николов.
Още от статията на „Монитор"

"Газпром" се натиска за тръбите ни", информира „Стандарт"
"Газпром" не се е отказал от идеята да използва част от българската газопреносна мрежа. Това призна зам.-шефът на Външнотърговския отдел на руския газов монополист Павел Одеров. Руснаците все още водят преговори за южния клон на тръбите на "Булгартрансгаз". По тях в момента се доставя гориво за Гърция, но има свободен капацитет. Одеров каза още, че до няколко седмици руската страна ще започне и активни преговори по всички въпроси около изграждането на газопровода "Южен поток". Строителството му ще струва много по-малко от тиражираната в последно време сума от 20 млрд. долара, заяви в София шефът на пресслужбата на "Газпром" Сергей Куприянов. Все още обаче не е ясна точната сума. Въпросът ще има по-голямо осветляване след приключването на техническите изследвания, които текат в момента. Според Павел Одеров, до края на тази година и максимум до началото на 2011-а тези дейности ще бъдат приключени.

Одеров категорично отрече възможността реализацията на "Южен поток" да бъде обвързана с преговорите за подновяването на изтичащия в края на тази година договор за доставка на синьо гориво между "Булгаргаз" и "Газпром".

Според него цената на газа в новия контракт ще отчита всички аспекти на международния пазар в момента. Одеров обаче не уточни дали цената ще бъде по-висока или по-ниска от настоящата.
Още от статията на „Стандарт"

„Хотели за продан", разкрива „Днвеник"
След години на свръхзастрояване по морските и планинските курорти само един зимен и един летен сезон със спад на туристите и намаление на цените на нощувките и услугите през 2009 г. се оказаха достатъчни, за да се появи нова ниша на пазара на имоти - продажбата на хотели.

След още един сравнително слаб зимен сезон и в навечерието на летния, очакванията за който също не са розови, предлагането - като се започне от малки семейни хотели и се стигне до бази с по 250 - 300 легла - продължава със същия темп. А купувачи все така няма, показа допитване на "Дневник".
Разнородни сигнали
"Продажбата на хотели е на същите нива от миналата година, няма увеличение на предлагането", смята Елена Иванова, председател на Съюза на собствениците на хотели в Слънчев бряг. Според нея на практика се продават същите хотели, които са се предлагали и миналата година, защото "вече никой не строи".

"Можем отговорно да кажем, че всеки хотел се продава в момента, ако има интерес към него", твърди Никола Стоянов, управляващ съдружник на www.BusinessForSale.BG, част от групата на агенцията за имоти "Бългериан пропъртис".  Наблюденията на оперативния директор на "Бългериан пропъртис" Полина Стойкова са,  че в сравнение с 2009 г. сега има по-малко хотели за продажба.

Според брокери на недвижими имоти във Варна особеност на пазара е, че повечето от собствениците на хотели не обявяват официално продажбата им. Така съставянето на цялостна картина става изключително трудно.

"Хотелиерите се притесняват, че официалната информация за продажба би могла да повлияе отрицателно на персонала, който и без друго не достига", обяснява Добромир Ганев, управител на компанията за недвижими имоти "Форос". "Така и към този момент не е напълно ясно колко и кои точно са хотелите, предложени на пазара."
Още от статията на „Дневник"

„Екоминистърът е знаела от 8 месеца за проблема с парниковата търговия", съобщава „Сега"
Екоминистър Нона Караджова и част от екипа й са знаели още преди 8 месеца, че на страната ни ще й бъде отнето правото за търговия с парникови газове, но са укривали това от правителството и парламента. Това призна вчера в НС Нона Караджова. Онзи ден тя съобщи, че отнемането на акредитацията ще стане в края на юни, което означава, че нито фирмите, нито държавата ще могат след тази дата да продават въглеродни емисии. Очакваните приходи от тази продажба бяха включени в антикризисните мерки на правителството, приети преди месец.

"Предупредила съм междуведомствената работна група във връзка с плана за квотите още преди 5-6 месеца да знаят какво ги очаква, да запретнем ръкави, защото всички индикации показваха, че решението на конвенцията ще бъде такова", каза Караджова.

Вчера БСП в декларация на парламентарната си група попита от трибуната защо министърът е укрил от депутатите проблема и поиска оставката й. Левицата поиска НС да изслуша правителството по проблема и да им бъде предоставена цялата официална документация.
Още от статията на „Сега"

„Синдикатите искат минималната заплата да е 280-290 лв.", съобщава „Класа"
290 лева да стане минималната работна заплата (МРЗ) от 1 юли, предложиха вчера от КНСБ. „Това е един приличен ръст на заплатата, която в момента е 240 лева", съобщи вицепрезидентът на синдиката Пламен Димитров. Той обясни, че трябва да бъде договорен коридор от величини по отношение на МРЗ и в зависимост от това къде се намира икономиката тя да се увеличава постепенно. „Долната граница може да бъде коефициент от 1,15 към прага на бедност, а горната да е 60% от средната работна заплата", допълни Димитров. Ако се приеме предложението за МРЗ от 290 лева, това означава, че нетната минимална заплата ще стане 229 лева, което е със 17 лева над прага на бедност за тази година - 211 лева. Димитров обясни още, че увеличаването на работната заплата е антикризисна мярка и по отношение на фиска, като се очаква до края на тази година постъпленията от данъци и осигуровки за всички заети на МРЗ да бъде около 10 млн. лева. От синдиката обявиха още, че другата седмица започват преговори с работодателите по въпроса, като до средата на май трябва да се постигне споразумение за размера на МРЗ. „Преди седмица се обединихме с КНСБ и предложихме на премиера минималната работна заплата да стане 280 лева", коментира пред „Класа" президентът на КТ „Подкрепа" д-р Константин Тренчев. Той допълни, че нямат позиция по въпроса защо КНСБ са решили да предложат МРЗ да стане 290 лева.
Още от статията на „Класа"

„Учениците само в нов рейс с опитен шофьор", обобщава „Стандарт" скандала с текст от проектозакон
Старият текст на Чл. 23а от Закона за автомобилните превози гласи:
"Случайните превози на деца и ученици се извършват само през светлата част от денонощието с автобуси, за които има удостоверение за категоризация по системата на IRU..."
В новия е премахната само последната част, която изисква категоризация на автобусите, а тя не включва изисквания за възрастта на колите.

Безобразие и саботаж към ГЕРБ. Така премиерът Бойко Борисов коментира решението на транспортната комисия в парламента да отпадне забраната деца и ученици да се возят със стари автобуси по време на екскурзии. Скандалната поправка бе гласувана от депутатите от ГЕРБ и "Атака" и предвижда да отпадне категоризацията на автобусите, които возят деца и ученици. Ограничението влезе в сила след инцидента край река Лим, при който през 2004 г. загинаха 12 деца заради падане на автобус в реката. Премахването на забраната накара премиерът да нареди на транспортния министър Александър Цветков да "намери виновния" и да оттегли проектозакона. Борисов заяви, че "късно вечерта" са му разказали какво е гласувано в комисията. По думите на премиера "виновните ще си ходят, защото това, което е направено, е безобразие, а отмяната е безумие". Борисов обясни, че кабинетът явно е пропуснал поправката, когато е разглеждал текста.

"Разпоредил съм на транспортния министър да възстанови текста и да ми даде виновния", заяви Борисов в кулоарите на парламента. По думите му обаче депутатите не носят вина за гласуваната промяна. "Вижда се с типичен пример как ниските нива долу се поддават на лобистки интереси. Естествено, че остава забраната, а виновните ще си ходят", отсече премиерът. Той се извини, че понякога "научавам нещата късно, но нищо лошо не е станало". Според Борисов категоризацията на автобусите е била представена "като излишни 200 лв. и дали да имат перденце или не".

Самият Александър Цветков коментира, че промяната ще отпадне. Според него няма как да има лобизъм в текста, тъй като поправката е широко обсъдена с браншови организации.

"Тази поправка не е толкова значителна. Трябва да има строги ограничения за възрастта на шофьорите и автобусите, които превозват деца". Това коментираха скандала вчера превозвачи. Шефът на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ) Миролюб Столарски дори предложи да се въведе допълнителен лиценз за транспортните фирми, които превозват деца и ученици.

"Каква е разликата между 35-годишен автобус, който отговаря на категория 4 звезди, и 3-годишен с 3 звезди. Категорията на автомобила дава лукса и нивото на обслужване, а не техническата изправност, възраст и сигурност за безопасността. Нека има категоризация, но каква е гаранцията, че автобус с по-висока звездна категория е  по-сигурен и безопасен", коментира Столарски.
Още от статията на „Стандарт"

„Пазарите се нуждаят от ефективно правителство, за да работят добре", казва в интервю за агенция „Блумбърг", цитирано от „Дневник", Матю Бишъп, шеф на бюрото на "Икономист" в Ню Йорк
Когато през 1720 г. се спуква спекулативният балон "Саут сий", вбесен служител на английското правителство препоръчал директорите на тази компания да бъдат "зашити в чувал с по една маймуна и змия и да бъдат хвърлени във водата".

Подобни идеи по отношение на шефовете на Уолстрийт се чуха и при последната финансова криза. Балоните обаче не са нещо чак толкова лошо, твърдят Майкъл Грийн и Матю Бишъп в най-новата си книга "Изходът от руините: Как да съживим капитализма и да върнем Америка на върха".

В нея те обясняват, че трябва да се спре най-после замерянето с обвинения и да се спре да се мисли за пазарите по стария начин. Предишната им книга "Филантрокапитализъм" е смятана за един от най-добрите анализи за състоянието и бъдещето на дарителството.

Зинта Лундборг от агенция "Блумбърг" разговаря с Матю Бишъп, който е бизнес редактор за САЩ и шеф на нюйоркското бюро на базираното в Лондон сп. "Икономист". Бишъп е автор на няколко специални приложения на "Икономист". Преди да се присъедини към списанието, той работи в London Business School, където издава три книги, за ООН и за няколко комисии от съветници на британското правителство.
Как оценявате реакцията на Уолстрийт на финансовата криза?
- Бих им дал не повече от 4. От гледна точка на фундаменталните реформи, от които има нужда, те изобщо не се разбързаха. Все още има твърде малко реален дебат за това какво трябва да се направи. Системата продължава да е силно застрашена от ново изпадане в криза.

Какво би предизвикало такава криза?
- Много пари бяха налети в банковия сектор, но много малко от тях се преляха в реалната икономика. Колегите ми смятат, че вече са се оформили нови балони на стоковите пазари.

Защо продължавате да сте оптимист, че бизнесът може да бъде и нещо различно от традиционната алчност и че в капитализма могат да бъдат възродени някои ценности?
- Уолстрийт започна да мисли в прекалено кратки срокове и никой не наблюдава дългосрочните последици. В капитализма няма нищо вродено, което да го кара да мисли само за близкия хоризонт.

Как се случи така, че стимулирането се оказа толкова неадекватно?
- Отчасти за това е виновен интелектуалният климат, който създадохме от 80-те години насам. В него всичко е доминирано от карикатурната представа за пазарите: "Държавата е нещо лошо, пазарът е нещо добро".

В действителност пазарите се нуждаят от ефективно правителство, за да работят добре.

От какви регулации се нуждаем?
- Един от елементите, от който очевидно има смисъл, е агенция за защита на потребителите. Явно е, че много потребители игнорират финансовата логика, а ипотечните кредитори с готовност експлоатираха това игнориране по начин, който не би трябвало да се случва в едно цивилизовано общество.

Нещо друго?
- Правителството трябва да изясни какво има предвид, когато говори за това да поеме ролята на довереник на парите на хората. На финансовите институции не би трябвало да се позволява сами да избират собствения си регулатор.

Хедж фондовете и други частни източници на инвестиции би трябвало да бъдат надзиравани от някой друг в системата, който да следи натрупването на риск в нея.

Освен това в Америка имаме прекалено много регулатори. Трябва да се отървем от тях и да създадем далеч по-силен консолидиран регулатор.
Още от интервюто в „Дневник"