„Микрорастеж", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Икономиката на България продължава да расте, макар и с много бавен темп. Добрата новина е, че за първи път от доста време насам вътрешното потребление отчита някакво по-осезаемо съживяване. Лошата - че икономиката на Европа отчита спад, а проблемите на еврозоната много бързо могат да се пренесат и на българска територия.

В сравнение с първото тримесечие брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е нараснал с 0.2%, а на годишна база увеличението е с 0.5%, показват публикуваните във вторник експресни данни на Националния статистически институт (НСИ). Те съвпадат с повечето прогнози, които анализаторите направиха за "Капитал Daily".

В същото време показват, че засега България успява да избегне повторната рецесия, в която се озоваха някои от членовете на еврозоната. В сравнение с останалите в Европа през второто тримесечие страната ни е доста преди средата, като 7 държави имат по-висок растеж спрямо първото тримесечие, а други две се представят като България.

Растежът до момента обаче е под този, който прогнозира българското правителство. А това означава, че за да се реализират очакванията на управляващите, през втората половина на годината българската икономика ще трябва да отбележи доста по-убедителен ръст.

Добри или лоши новини

Основни двигатели на растежа са увеличеното потребление - с 1.9% на тримесечна база и с 2.7% на годишна. Инвестициите пък вече отлепват от дъното и растат с 1.5% спрямо първото тримесечие. На годишна база техният спад също се забавя - до 2.1%, и икономистите, които "Капитал Daily" анкетира, очакват увеличение до края на годината.

Доколко ръстът в потреблението ще се запази зависи и от пазара на труда. А той все още е нестабилен. Безработицата продължава да расте и през второто тримесечие достигна 12.3%. Броят на заетите също продължава да намалява, макар и с по-бавни темпове.

Ръстът в потреблението може да е сигнал, че българите започват да се чувстват по-сигурни и по-склонни да харчат доходите си за текущо потребление, вместо да пестят за бъдещи периоди на несигурност. Инвестициите пък са важни, защото увеличаването им създава предпоставки за бъдещ ръст на производството и заетостта. И двете тенденции обаче трябва да се запазят в по-дълъг период от време, преди раздвижването в икономиката да се усети и от домакинствата под формата на повече работни места и по-високи доходи.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Франция обяви ромите за пречка за влизането на България в Шенген", разкрива от първата си страница „Сега"
Франция предупреди вчера България и Румъния, че няма да ги пусне в шенгенската зона, ако продължават да й създават проблеми със своите роми. Министърът на вътрешните работи Манюел Валс поднови заплахата на своя предшественик Брис Ортфьо в дясното правителство на Никола Саркози, че притокът на роми може да коства членството на двете държави в зоната с отворени вътрешни граници. Никога досега обаче Париж не е поставял така директно подобно условие.

До това се стигна след размяна на реплики между председателя на организацията "Гласът на ромите" Самир Миле и вътрешния министър. Пред радио "Франс енфо" Миле заяви, че заради проблема с ромите Манюел Валс "може да носи цветовете на партията на Саркози", защото няма голяма разлика между политиките на двете правителства. "Не искам да споря с организацията, нито да влизам в ролева игра, но нито един незаконен катун не бива да бъде търпян. Как да приемем днес същински бидонвили да се появяват в предградия и хора да живеят в тях в непоносима мизерия? Аз съм длъжен да прилагам съдебните решения за разтуряне на тези лагери по сигнали на префектурите", отвърна Валс.

Радиото напомни на министъра, че от петък Франция отново е поставена под наблюдение от Европейската комисия заради засилената кампания за "извеждане" на роми, самонастанили се в предградия на Лил и Лион. "Това е нормална процедура, съпровождането на ромите до границата става под наблюдение на Еврокомисията. Преди две години бившият президент на републиката стигматизира ромите. Това няма нищо общо с днешните действия. Никое от моите действия не се фокусира върху тази или онази етническа група", увери министърът.

Вчера той обяви и пред левия в. "Либерасион" намерението си да прояви повече твърдост спрямо нежеланите пришълци. Според него тя трябвало да се съчетае с натиск върху Румъния и България. "Франс ентер" обаче се усъмни "има ли Европа инструменти за натиск върху тези две страни, които вече са членове на Европейския съюз".
Още от статията на „Сега"

„Мият метрото без вода" е водещото заглавие на „Труд"
Нова безводна технология ще трябва да измислят изпълнителите на софийското метро, за да измият и лъснат тунелите и станциите по втория лъч от жк "Надежда" до кв. "Лозенец" за откриването на 31 август.

"Прашно е, но вече не може да се мие с вода. На места в тунелите има овлажнявания и трудно ще изсъхне. Не знам какво ще правите, но да се чисти без вода", отсече на поредната оперативка със строителите шефът на столичния "Метрополитен" Стоян Братоев. Прахът е наслоен при строителството и при преминаването на тестовите влакчета се вдига на облаци. До дни обаче всичко трябва да блести. Трескава подготовка кипи в "Метрополитена" за пуска на метрото. Сроковете на изпълнителите се скъсяват с всеки изминал ден. "Нямате вече никакво време. Трябва да излизате от станциите. Ако не свършите в срок, влизат нашите хора да довършат, а вас ще ви глобим - ще им платите несвършеното по 5. Ако трябва ще работите и през нощта", закани се Братоев.

Влакчетата ще се движат през интервал от 6 мин. Само за 12 мин ще стигат столичани от "Надежда" до центъра, а тези от кв. "Лозенец" - за 7 мин. Досега с наземен транспорт пътуването отнемаше дори час. Буферните подземни паркинги ще осигурят близо 3000 места за автомобили.

Новата и старата линии на метрото се събират в Обеля. Така, ако от новата спирка "Надежда" искате да стигнете до жк "Люлин", няма защо да минавате през центъра и да се прекачвате, а хващате влакчето към "Обеля" и то ще ви закара до комплекса. Без прекачване ще може да се стигне и до жк "Младост", но ще отнема около час. Ако от "Люлин" искате да стигнете до НДК или "Черни връх" обаче, задължително ще трябва да смените мотрисите на спирка "Сердика".
Още от статията на „Труд"

„Месец гратис за паркингите при метрото", съобщава от първата си страница „Монитор"
Цял месец шофьорите ще паркират гратис в подземните гаражи при метрото - при „Ломско шосе", „Черни връх" и Централна гара. „Паркингите при метрото ще бъдат безплатни един месец", съобщи шефът на Столичния общински съвет Елен Герджиков. До края на септември ще бъдат открити гаражи за около 3000 коли. „Идеята е услугата да се популяризира за един месец, за да могат хората да свикнат", обясни Герджиков. Той инспектира буферния паркинг до Интер експо център, в който имаше 500 автомобила. Гаражът може да побере 1250 коли. От 1 септември обаче всички, които оставят автомобилите си в него, вече ще си плащат.

В края на август ще заработи паркингът на „Ломско шосе", където ще има места за 480 коли. Подземният гараж на метростанция „Бели Дунав" ще бъде първият в столицата с места за автомобили с газови уредби.

Иначе глобата за кола на газ в подземен паркинг е от 100 до 2000 лв. Тогава ще е готов и гаражът на бул. „Черни връх", който ще побира 620 коли. Гараж за 150 автомобила ще има и на Централна гара. Очаква се той да бъде открит в средата на септември. От кметството смятат, че благодарение на т.нар. буферни паркинги в центъра на столицата ще влизат по-малко коли, ще намалеят задръстванията, както и количеството на изхвърлените вредни газове.

От 1 септември час паркиране в идеалния център ще струва 2 лв. Всеки, оставил колата си на буферния паркинг, за да пътува с метрото ще получи 2 ч. безплатен престой.

След това за всеки час ще се плаща по 50 ст. Столичаните, които ползват гаражите, без да се возят в метрото, ще плащат 1 лев на час.

Така например, ако оставите колата си до метрото за 8 часа, колкото е работният ден, ще платите 3 лева за паркинг и 2 за билети. Същият престой в синята зона ще ви струва 16 лв., а в зелената ­ 8, пресметна Герджиков.

За да успокои столичани, той обясни, че още на първата сесия на общинския съвет на 13 септември ще бъде променена наредбата за паркирането. Целта е винетка за синя и зелена зона да ползват не само собственици на жилища в центъра, а и членове на семействата им, наематели, както и за лизингови коли.
Още от статията на „Монитор"

„Опълчение за Ботев", четем от първата страница на „Стандарт"
Истинско опълчение в защита на Христо Ботев се надигна в нета. Над 4000 ученици и родители въстанаха в мрежата срещу евентуалното изваждане на творбите на гения от учебниците. Те заплашиха, че класните стаи ще останат празни на 15 септември. Наложи се по заръка на премиера Бойко Борисов просветният министър Сергей Игнатов да прекъсне отпуската си, за да успокои бунтарите. "Никой няма да посегне на тези светини. Ако не беше зает, и премиерът лично щеше да ви го каже", отсече Игнатов.

Скандалът тръгна от доклад на Комисията за защита от дискриминация, която критикува някои от учебниците, защото допускали да се говори за зверства по времето на Османската империя. А това не било политически коректно. Ден по-късно издателство "Просвета" публикува писмо в нета, в което зададе въпроса - "Да редактираме ли "да гледа турчин, че бесней над бащино ми огнище", или да изхвърлим Ботев?". Именно това подпали фитила на опълченците в мрежата.
Още по темата от „Стандарт"

"Местят съда в сградата на Външно, дипломатите - във военното НДК", разкрива от първата си страница „24 часа"
Само ден след като обяви, че се захваща сериозно да търси ново обиталище за Софийския районен съд, премиерът Бойко Борисов, изглежда, е намерил решение. В понеделник ръководството на Министерството на външните работи е било изненадано от идеята, че дипломатите трябва да се изнесат от сградата на "Александър Жендов" №2, за да освободят кабинетите си за съдиите, деловодителите и призовкарите на най-голямото съдилище в републиката.

Според този план външнополитическото ведомство трябвало да се приюти в полузавършеното футуристично пространство, известно като военното НДК.

Идеята на премиера била сведена на работещите в министерството от заместник външния министър Иван Найденов, който в момента изпълнява ролята на шеф на българската дипломация, докато титуляря Николай Младенов е в отпуск.

Как Младенов гледа на проблема с местенето и дали той е бил съгласуван с него, предварително не е ясно, тъй като министърът в момента лежи хоспитализиран заради травма на крака след гмуркане в Черно море.

Освен него във ваканция са и голяма част от членовете на политическия кабинет и шефовете на дирекции. Затова понеделнишката новина смути летуването на мнозина от високопоставените дипломати.

"Преди малко разбрах, обадиха ми се от София, от цяла година не съм почивал и тъкмо дойдох на плажа, защото вчера и онзи ден времето беше лошо, мислех днес да се топна в морето, но сега трябва да пиша становище за тази, меко казано, безумна хрумка на някой си", оплака се вчера един от директорите.
Още от статията на „24 часа"

"Община Варна затънала в дългове, Бургас - отличник", пише на първата си страница „Класа"
Има няколко общини, които са натрупали такива задължения, че не могат да ги изплатят в рамките на един мандат. Те са в ситуацията на Гърция. Това заяви министърът на финансите Симеон Дянков на пресконференция, посветена на финансовото състояние на българските общини.

„Всяка седмица в Министерството на финансите идват молби от много общини - моля помогнете ни тук, моля помогнете ни там", допълни Дянков. По думите му заради кризата не се уважават огромната част от тях. Според финансовия министър държави, общини и компании вярват, че ще натрупат задължения, а накрая ще дойде някой да ги спаси. Това няма да стане.

Министерството на финансите е изготвило методика за сравнителна оценка на финансовата стабилност на общините, каза зам.-министърът Владислав Горанов. Избрани са четири групи показатели - за финансова самостоятелност, за финансова устойчивост, за ефективност и за инвестиционна активност.

Първата група показва доколко една община може със собствени сили да изпълнява своите функции. Показателите са дял на собствените приходи и доколко местните дейности се покриват със собствени приходи. Показателят финансова устойчивост е бюджетното салдо спрямо общите постъпления, вторият показател мери задлъжнялостта към финансови институции, а третият - просрочени задължения на общината спрямо размера на собствените приходи за година. Показателят за ефективност се определят от броя на населението, обслужвано от един общински служител, и делът на разходите за заплати и осигуровки, които общината плаща, спрямо общите й разходи. В групата за инвестиционна активност се използва показателят дял на капиталовите разходи в общите разходи.

Общините с добри показатели за финансова стабилност и дисциплина ще бъдат стимулирани още в Бюджет 2013 г., каза Дянков. „Общините, които добре са си свършили работата, ще получат допълнителни средства и се надявам, че с времето това ще бъде все по-голяма част от държавния бюджет, за да могат по-добрите, да стават все по-добри", обясни той.
Още от статията на „Класа"

„Дянков оставя задлъжнелите общини да се спасяват сами", съобщава „Сега"
Държавата оставя нестабилните финансово общини да се справят сами. Вицепремиерът Симеон Дянков категорично отхвърли възможността тези общини да получат допълнителни средства в края на годината и им посочи изход - да са активни в усвояването на европейски средства. За градовете отличници пък ще има допълнителни стимули към гарантираната държавна субсидия още с бюджет 2013. Парите ще са само за инфраструктурни проекти - пътища, детски и здравни заведения и т.н. Какъв ще е размерът на бонуса тепърва ще се решава по предложение на сдружението на общините. Това съобщи вицепремиерът Симеон Дянков при представяне на нова методика за оценка на финансовото състояние на общините. Общините с лоши финансови показатели няма да се санкционират. "Надявам се, че населението в тези общини ще иска да гласува нови кметове и нови общински съвети, виждайки, че те явно не се справят с работата си", коментира Дянков.

Най-образцовата община в България по методиката "Дянков" е Шабла. Тя обаче и още 6 общини - Бургас, Несебър, Панагюрище, Чавдар, Челопеч и Раднево, са стигнали само до много добър. Нито една община не събира точки за първа категория на отлична финансова стабилност. Пред технически фалит са 6 общини, които попадат в пета категория и в дъното на класацията за финансова стабилност. Това са Рудозем (заема 261-во място в общата класация), Земен (264-то), Ракитово (263-то), Кюстендил (260-о), Симитли (259-о), Струмяни (262-ро). Останалите общини са в средно положение.

Методиката ползва показатели като процента на задълженията спрямо собствените приходи, колко население се пада на един чиновник, какви са разходите за заплати от общите и др., но не отчита обективни фактори като големина, природни ресурси и др. Дянков призна, че черноморските и богатите на полезни изкопаеми общини финансово се представят по-добре от останалите, а големите - по-добре от малките. Той обаче увери, че картината е напълно обективна и на практика начертана от самите общини, които са подали данните.
Още от статията на „Сега"

„Познати кандидати в борба за седми блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщава „Капитал Daily"
Петте кандидати, заявили интерес към изготвянето на технико-икономическия анализ и избор на площадка за изграждането на седми блок в АЕЦ "Козлодуй", са американската Westinghouse (част от корпорация Toshiba), френската Areva, която участва самостоятелно и в консорцуим с Mitsubishi, българската "Риск инженеринг" и австралийската Worley Parsons, които бяха архитект-инженери на проекта "Белене". Това каза за "Капитал Daily" изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов.

Крайният срок за подаване на техническо предложение и ценова оферта беше 16 юли, след което номинираните кандидати трябваше да бъдат поканени на преговори за подписване на договора. По думите на Николов обаче, след като офертите на кандидатите са били разгледани, те са помолени да направят подобрения на предложенията си. Това обаче най-вероятно ще стане чак през септември, тъй като август е отпускарски месец, коментира той.

Кой кой е

Кандидатите за изготвянето на технико-икономическия анализ на бъдещия седми блок не са изненада, тъй като всички те са свързани по различен начин с ядрената енергетика в България. В средата на 2011 г. Българският енергиен холдинг, който е принципал на АЕЦ "Козлодуй", сключи рамково споразумение за сътрудничество с Westinghouse, което включва изграждането на нови ядрени мощности, извеждането от експлоатация на затворените четири малки реактора, както и използването, съхранението и рециклирането на ядрено гориво. Интересът на Westinghouse обаче досега беше съсредоточен върху процеса на демонтиране на малките блокове, доставка на контейнери за съхранение на отработено ядрено гориво, както и евентуално на самото гориво.

Подобно споразумение за сътрудничество по изграждането на нови блокове в АЕЦ "Козлодуй" беше подписано и с Areva. Компанията заедно с германската Simens беше партньор на руската "Атомстройекспорт" по изграждането на АЕЦ "Белене". Българската "Риск инженринг" на Богомил Манчев и австралийската Worley Parsons също са добре известни, тъй като през 2005 г. бяха избрани от Националната електрическа компания за архитект-инженери по изграждането на АЕЦ "Белене". Освен това Parsons e правила и технико-икономическата обосновка за тази централа, за което се твърди, че компанията е получила 8 млн. лв. Тогава обаче фирмата е избрана без търг и конкурс.

Интерес към изграждането на нови мощности в АЕЦ "Козлодуй" вече беше заявено и от "Атомстройекспорт". Министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев беше коментирал, че седми блок няма как да бъде изграден без участието на руската компания

Оферти всякакви

Според Валентин Николов очакванията са стойността на технико-икономическия анализ да бъде около 1 млн. лв. Преди няколко месеца изпълнителният директор на "Риск инженеринг" Богомил Манчев обаче коментира пред "Капитал Daily", че тяхната оценка за предпроектното проучване за 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" е за 30-50 млн. лв. Други експерти пък твърдяха, че предпроектното проучване ще струва около 4-5 млн. лв. като от тях около 2 млн. лв. ще бъдат за екологична оценка, а други 1.5-2 млн. лв. - за геоложки проучвания.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Водният сектор става по-ценен от петрола", пише „Монитор"
Водният ресурс ще стане по-ценен от петрола. Проблемът с управлението му в България се е появил при реституцията. Това заяви пред журналисти министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, който провери реколтата от царевица край Раковски.

Правителството разработва национална стратегия за управление на водния сектор. Той е единен.

"Стратегията е почти готова. Тя е обсъдена на правителствено заседание. Изготвянето й е възложено на министъра на околната среда и водите Нона Караджова. В момента водният сектор е разхвърлян в няколко министерства. Отделните министерства, които също са имали отговорности за част от водния сектор, също работят по свои стратегии", обясни Найденов.

"Новият борд на директорите на „Напоителни системи" ще обсъди стратегията и със синдикатите, и със специалистите", каза още той.

"Нещо, което 20 години е било разрушавано и ликвидирано, сега ще трябва да се поправи", добави министърът. Той заяви, че „Напоителни системи" се преструктурират. Ще бъде търсено и публично-частно партньорство с хората, които стопанисват напоителни канали.

"Пред човечеството се създават изключително тежки години: световната несигурност за храни, увеличаване на населението и климатичните промени ще бъдат с последици на войни. Всичките тези катаклизми ще доведат до цени, с които времето ще бъде много тежко за по-бедните държави", коментира Мирослав Найденов.

С 40% по-ниска ще бъде реколтата на царевица тази година, съобщи още той.
Още от статията на „Труд"

„Месото и млякото поскъпват", прогнозира „Монитор"
Месото и млякото ще поскъпнат у нас заради слабата реколта от царевица и скъпите фуражи, предупреди вчера земеделският министър Мирослав Найденов, който провери състоянието на посевите от пролетни култури край гр. Раковски. За да не бъде поета тежестта от крайния потребител, свиневъдите и птицевъдите ще получат общо 60 милиона лева компенсации от Брюксел, обеща министърът. Очаква се парите да започнат да се изплащат през октомври. „Ако през 2011 година сме произвели малко над 2 милиона тона царевица, то това лято очакваните добиви са за 1,2 млн. тона. Борсовите цени на царевицата в момента са около 510 лева за тон. Затова вариантът е да помогнем на животновъдите със средства", заяви Мирослав Найденов.

Поради сушата и разграбваните над 20 години поливни съоръжения тази година се очаква добивите от царевица, слънчоглед и рапица да са с около 40% по-ниски от миналогодишните.

Трите култури са основен компонент за производството на фуражи, чиято цена се очаква да скочи. За разлика от царевицата добивите от пшеница и качеството на зърното са добри. Затова цената на хляба у нас остава стабилна, заяви още аграрният министър.  Причината е, че има достатъчно пшеница с много добро качество. Това позволява на хлебарите да не влагат подобрители и насъщният да не поскъпва. 90% от пшеницата, произведена в България, се изнася в страни от ЕС, сред които са Испания и Италия.

Освен сушата другата причина за ниските добиви е липсата на поливни съоръжения. „Ето, виждате, каналът е тук, но са измъкнали отстрани бетонните плочи, за да вземат метала от него. Така както крадяха от помпените станции. Това е процес на ликвидация, продължил повече от 20 години", даде за пример Найденов. За да се преструктурира поливното земеделие, правителството разчита на мерките по програмата за развитие на селските райони. Освен това се подготвя и национална стратегия за водния сектор ще се търси сътрудничество и с частни собственици, които след реституцията са искали наеми от „Напоителни системи", за да позволят поливните канали да минават през земите им. Стратегията за водния сектор е почти готова. Изготвянето й е възложено на министъра на околната среда и водите Нона Караджова и вече е обсъдена на правителствено заседание. В момента този сектор е разхвърлян в няколко министерства.
Още от статията на „Монитор"

„Токът няма да скача заради слънце и вятър", четем в „Стандарт"
Токът вече няма да поскъпва толкова рязко, както последното вдигане на цената от 1 юли с близо 14% заради електроенергията от соларни и ветрогенераторни паркове, научи "Стандарт". Основната причина за това няма да е свалянето на изкупните цени на тока от слънчеви панели и перки, а отлагането с няколко години на присъединяването на нови големи "зелени" мощности за производство на електроенергия.

Въвеждането в експлоатация на нови възобновяеми енергоизточници (ВЕИ) в района на енергийния пръстен Балчик-Каварна-Шабла-Генерал Тошево ще е възможно в периода между 01.06.2017 г. и 30.06.2019 г., съобщиха за "Стандарт" от НЕК. Причината е голямата натовареност на този регион с генериращи мощности и необходимостта от влагането на огромни инвестиции за развитие на електропреносната мрежа, която да поеме товарите, обясниха от НЕК. За всяка от централите в този пръстен сроковете за въвеждане ще се дават индивидуално в посочения период, категорични са от НЕК. Съгласно 10-годишния план за развитие на електропреносната мрежа присъединяването на нови централи от ВЕИ в останалите региони на България ще е възможно "след 2016 г.", категорични са от НЕК.
Още от статията на „Стандарт"

"Буря на Слънцето може да спре тока за 1 година" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
Какво ли не ни поднесе времето тази година - рекорден студ, невероятни жеги, на едни места суша, а на други убийствени бури и наводнения. В скоро време обаче може да се очаква нещо много по-лошо - гигантска слънчева буря, предупреждават американски учени.

Чудовищното изригване и геомагнитната буря, причинена от него, може да засегне 130 милиона души само в САЩ, изчисляват изследователите. Милиони могат да загинат по света при най-лошия сценарий.

Ще бъдат поразени електропреносните системи в много от страните. До часове в градовете ще спрат водата и горивата, които се доставят с електрически помпи, съвременните комуникации ще престанат да действат, а транспортът ще замре.

На риск са изложени поддържащите генератори в болници и военни съоръжения, ако се задвижват с дизел или с природен газ. При по-продължителна липса на електричество е застрашен редът, тъй като полицаите могат да напуснат постовете си, за да защитават собствените си семейства.

Гигантската слънчева буря може да разруши 300 от 1200-те високоволтови трансформаторни подстанции в САЩ, които са гръбнакът на електрическата система на страната, изчисляват учени от Американската академия на науките. Дори само неколкостотин разрушени подстанции могат да парализират цялата система в САЩ, която е изцяло интегрирана.

Властите по света трябва да започнат да се подготвят за такава буря, тъй като Слънцето навлиза в активен период, като пикът му се очаква да е през 2013 г.
Още от статията на „24 часа"