Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци" получи официално от екоминистерството Решение по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) за извеждане от експлоатация на блокове 1-4 на „АЕЦ Козлодуй".
Преди две седмици на свое заседание Висшият експертен екологичен съвет на МОСВ одобри осъществяването на инвестиционно предложение на ДП РАО за „Извеждане от експлоатация на блокове 1-4 на АЕЦ „Козлодуй".
Инвестиционното предложение предвижда извеждане от експлоатация (ИЕ) на 1-4 блокове на АЕЦ „Козлодуй". Те са въведени в експлоатация в периода от 1974 г. (първи блок) до 1982 г. (четвърти блок). Предвидената територия за нуждите на извеждането от експлоатация на блоковете се намира на площадката на атомната централа.
В процеса на анализ и оценка на стратегията за извеждане от експлоатация е избрана и одобрена алтернативата за непрекъснат демонтаж.
Основните характеристики на тази алтернатива са непрекъснатият демонтаж на оборудване и съоръжения и постоянният процес на управление на отпадъците, както и контролиране (наблюдаване) на Зоната за безопасно съхранение, отговарящо на всички изисквания за опазване на околната среда и радиационна защита.
Приетият подход цели осъществяване на плавен преход между отделните етапи. Актуализираната стратегия за непрекъснат демонтаж при извеждане от експлоатация на блокове 1 - 4 на АЕЦ "Козлодуй" включва два основни етапа:
Етап 1: Подготовка и контролиране на безопасно съхранение на Реакторни отделения 1 и 2 и демонтаж на оборудването извън Зоната на безопасно съхранение;
Етап 2: Отложен демонтаж на оборудването в рамките на Зоната на безопасно съхранение и освобождаване на сградите от регулаторен контрол.
Заключителният етап на процеса е закриване и рекултивация.
Извеждането от експлоатация на блокове 1-4 на АЕЦ „Козлодуй" е ангажимент, поет от българското правителство пред Европейската комисия, който се финансира със средства от Международен Фонд „Козлодуй", администриран от Европейската банка за възстановяване и развитие (EБВР).
Процесът по извеждане от експлоатация обхваща всички административни и технически дейности, предприети, за да се освободи ядреното съоръжение от регулиране, включително затварянето на съоръжението за погребване на радиоактивни отпадъци или отработено ядрено гориво.
Положителната оценка на МОСВ на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда и на Доклада за оценка на съвместимостта дават възможност на Държавното предприятие да продължи с процедурата по подаване на документи в Агенцията за ядрено регулиране за издаване на Лицензия за извеждане от експлоатация на ядреното съоръжение за блокове 1-4 на АЕЦ „Козлодуй".
Equinox
на 01.11.2013 в 20:09:44 #1Драги редакторе, съоръжение се разглобява, а не разглабя.