Електроснабдителните дружества на ЧЕЗ, Енерго-про и ЕВН бяха изслушани днес от Комисията по енергетика в Народното събрание по темата със стартиралата процедура за отнемането на лицензите им.

Заседанието на комисията премина пред изключително голям медиен и обществен интерес. По време на заседанието депутатът от ГЕРБ Ивайло Московски поиска на заседанието на комисията да дойде и енергийният министър, който няколко минути след това се появи.

Припомняме, че днес изтича срокът на ДКЕВР електроснабдителните предприятия да възстановят 347 млн. лв. на Националната електрическа компания. Сумата предизвика спор между електроснабдителните предприятия и НЕК. Дружествата на ЧЕЗ, ЕВН и Енерго про твърдят че НЕК им дължи подобна сума, заради това, че те са купували електроенергия от ВЕИ централи - нещо което по закон е задължение на НЕК.

Електроснабдителните дружества заявиха, че са пристъпили към процедура по прихващания на вземанията си от НЕК с цел да оцелеят и да запазят финансовата си стабилност. В противен случай и трите дружества увериха народните представителите, че е щяло да се стигне до проблеми с електроподаването към крайните клиенти.

По време на заседанието председателят на енергийната комисия в парламента Рамадан Аталай посочи, че желанието на депутатите е да намерят общ език и база за решаване на проблемите, защото с процедурите за отнемане на лицензите финансовият дефицит в системата няма да бъде решен.

В тази връзка на някое от следващите заседания на комисията ще бъдат поканени представители на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, на което енергийните комисари ще бъдат разпитани за създалата се ситуация и какво предстои в случай че бъдат отнети лицензите на електроразпределителните дружества.

Депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев изрази теза, че финансовият дефицит в енергийната система е дошъл след грешни сметки за очакваните приходи от продажбата на квоти парникови газове.

„Миналата година през август ДКЕВР ни убеждаваше, че за една година ще бъдат събрани 499 млн. лв. такива приходи, а всички виждаме, че в момента събраните средства не са повече от 100-150 млн. лева. В тази връзка искам да попитам: кой заблуди ДКЕВР, че ще бъдат събрани толкова приходи?", попита реторично Добрев.

В края на заседанието на комисията думата взе енергийният министър Драгомир Стойнев. Той отново потвърди тезата са си, че не е оказвал натиск върху ДКЕВР да започне процедура за отнемани лицензите на електроснабдителните предприятия на ЧЕЗ, ЕВН и Енерго про.

Стойнев посочи, че това, което е направил в качеството си на принципал на НЕК, е да опита да събере приходите на компанията има и които, по думите му, незаконосъобразно се задържат от ерепетата. В тази връзка Стойнев допълни, че НЕК вече е подала сигнал в прокуратурата срещу трите електроснабдителни дружества. По този начин енергийният министър изпълни заканата си, която даде преди няколко дни.

Въпреки това след края на заседанието пред журналисти управителят на Енерго про Варна, Стефан Абаджиев посочи, че от разговорите в комисията е останал с впечатлението за наличието на добрата воля за разрешаване на финансовия проблем между електроснабдителните предприятия и НЕК.