"Нови арести за Белене", извежда на първа страница в. "Стандарт"
До дни ще има нови арести заради АЕЦ "Белене". Това научи "Стандарт" от запознати с разследването за изплатените 14 млн. евро, дадени за строителен надзор и консултации на замразения проект. Не е ясно дали само с разпит ще мине енергийният бос Богомил Манчев, чиято фирма "Риск инженеринг" е получавала пари от държавата заедно с консултанта "Уорли Парсънс".
Вероятно показания ще дават бившите енергийни министри Делян Добрев от кабинета "Борисов" и колегата му в служебното правителство Асен Василев. Задържаните при акцията в петък ексшефове на НЕК Крум Анастасов и Иво Лефтеров бяха пуснати след 24 часа в ареста. Освободен бе и Събин Събинов, директор на "Уорли Парсънс".
Енергийният бос Богомил Манчев ще бъде разпитван заради скандала с АЕЦ "Белене", научи "Стандарт". Собственикът на "Риск инженеринг" ще трябва да се яви в прокуратурата в средата на седмицата. Понеже в момента Манчев е в Истанбул, призовката е била връчена на съпругата му. Бизнесменът ще отговаря за плащания, които е получила от НЕК неговата компания "Риск инженеринг", подизпълнител на консултанта "Уорли Парсънс", нает за строителен надзор на "Белене". Националната електрическа компания е превеждала за услугата всеки месец по 950 000 евро. Това е продължило и, след като проектът за Втора атомна е замразен от парламента на 29 март 2012 г. Така за времето от налагането на мораториума държавата е платила неправомерно 14 млн. евро.
Прочети още от в. "Стандарт"

"Съседи ще плащат за парното на лъжливи потребители" е заглавиe от в. "Труд"
Колкото и топло време да се задава, топлинните счетоводители в столицата предупреждават, че близо 16 500 абонати на парното още нямат отчети. Това означава, че и да не отварят винтилите на радиаторите си, за новия сезон ще им бъде начислена максимална мощност, съобщи ''Нова телевизия''.
Заявки за отчети ще се приемат до началото на октомври. Новите сметки ще се отразят повече или по-малко на бюджетите на близо 400 хиляди семейства.
Вече не е изненада, а практика, когато някой реши да не плаща за парно, ощетени да са неговите съседи. В тежките зимни месеци те ще бъдат натоварени и с чуждата сметка, ако някой заяви, че ще си изключи радиаторите, а ги ползва. Така той ще се топли на кредит, а разплащането остава за края на лятото.
Прочети още от в. "Труд"

„Ангела Меркел пред абсолютно мнозинство", пише в. „24 часа"
Християндемократическият съюз на канцлера Ангела Меркел може да има абсолютно мнозинство, сочат неокончателни данни от проведените в неделя парламентарни избори в Германия.
ХДС печели 42,1% от гласовете. Това означава, че партията ще има 306 депутати в Бундестага. А за абсолютно мнозинство са й необходими само още три места.
Либералите не можаха да прескочат 5-процентната бариера, което няма да позволи на ХДС да направи отново коалиция с тях. Вместо това е възможна голяма коалиция между християндемократи и социалдемократи, както бе през 2005-2009 г.
ГСДП взе 25,5% от гласовете.
Независимо дали ХДС ще управлява сам, или в голяма коалиция, сигурно е едно - Ангела Меркел ще започне третия си мандат като канцлер.
Сред големите победители е и новата антиевропейска партия "Алтернатива за Германия". Тя взема между 4,5 и 4,9% и дали ще влезе в Бундестага, зависи буквално от последните преброени гласове.
Прочети още от в. „24 часа"

"Главният прокурор ще командва полицейско звено" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Главният прокурор Сотир Цацаров ще разполага със собствено звено, което ще може да арестува, да проверява документи и да дава полицейски разпореждания. Това става ясно от законопроект за промяна за Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателното производство. Проектът на новите разпоредби е качен на страницата на правосъдното министерство.

Според законопроекта защитата на ключови свидетели ще премине изцяло към Цацаров. За целта ще бъда създадено Бюро за защита, чийто персонал ще има полицейски правомощия. На практика това означава, че служителите на бюрото ще могат да арестуват, да проверяват лични документи, да издават разпореждания, което в момента е право на МВР. Служителите на бюрото ще имат правомощия и по Указа за борба с дребното хулиганство. Освен това те ще обезпечават охраната на разследванията, ако главният прокурор им нареди. Другото им правомощие ще е да довеждат принудително хора в съда или такива с наложени присъди, които трябва да се излежат. В момента всичко това се прави от главна дирекция "Охрана", която е звено към правосъдното министерство, както и от МВР.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"50 на сто от бързия кредит отиват за неустойки" четем на първа страница във в. "Монитор"
Фирми за бързи кредити често задължават клиентите да плащат необосновано високи обезщетения при неизпълнение на договора. Например при нарушение на задълженията по контракта човек трябва да плати неустойка в размер на 50% от изтегления заем. Това е една от най-често срещаните неравноправни клаузи в общите условия и договорите на фирмите за бързи кредити, съобщиха пред „Монитор" от Комисията за защита на потребителите (КЗП).
През миналата година ведомството е направило 38 проверки на такива небанкови финансови институции. Били са разгледани и 28 договора на фирми за бързи кредити заедно с общите условия към тях. При проверката се оказало, че друга често срещана неравноправна клауза е правото на кредитора да изисква допълнителни обезпечения по вече отпуснатия заем. В документите се предвиждало небанковите финансови институции да могат да поискат това по собствена субективна преценка. Например фирмата за бързи кредити може да реши, че стойността на обезпечението е спаднала, и да поиска от клиента то да се допълни, посочват експертите от КЗП.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"България може да загуби 85 млн. евро агросубсидии", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
За трета поредна година България е изправена пред сериозен риск да загуби европейски средства по програмата за развитие на селските райони. Досега, през последните две години, от тази програма са отписани над 90 млн. евро заради слабо усвояване. Тоест - оказва се, че в резултат на слабата вътрешна организация страната не е в състояние да се възползва от механизмите за подпомагане на сектора от Брюксел.

В момента ситуацията е такава, че ако не иска да отчете нови неусвоени средства, до края на годината земеделското министерство трябва да плати на бенефициентите по програмата близо 300 млн. евро. А според анализите, които самото ведомство прави, е много възможно да не успее. Сценариите, които служителите на министър Димитър Греков са направили, са няколко. Най-оптимистичният е изобщо да няма загуба на финансиране, а най-песимистичният сочи близо 85 млн. евро минус.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Румен Овчаров: Нямайте съмнения, че цената на тока ще върви нагоре", пише в. „24 часа"
„Нямайте съмнения, че цената на тока ще върви нагоре. Тъй като непрекъснато се говори, че либерализацията ще спаси въпроса, аз имам мнение, че либерализацията и изкуствените опити за въвеждане на конкуренция в сфери на естествените монополи води до точно обратния ефект", коментира пред Нова телевизия бившият енергиен министър Румен Овчаров.
На въпрос защо сегашният енергиен министър Драгомир Стойнев прогнозира ново понижаване на цената на тока, Румен Овчаров отговори с усмивка, че много ще се радва да го види и допълни, че говори обективно и че не иска да бъде лош пророк. Подобна теза, защити и друг бивш енергиен министър - Трайчо Трайков, който коментира, че за всеки експерт е ясно, че „намалението на тока ще се върне като увеличение с лихвите, защото се финансира с дефицит в енергетиката".
„Електроенергията, която се продава, ние я купуваме на цена почти 10 пъти по-висока от цената от атомната електроцентрала в Козлодуй", коментира още Румен Овчаров. Прочети още от статията на в. „24 часа"

„Зам.-министър "измери" 80% български плодове и зеленчуци в хипермаркетите", пише в. "Сега"
Докато депутати от левицата пишат закон за дисциплиниране на търговските вериги, земеделски зам.-министър изненадващо откри, че има огромна промяна и че българските стоки отново са превзели сергиите в хипермаркетите. "80% от плодовете и зеленчуците в големите хранителни магазини са местно производство", съобщи вчера заместник-министър Явор Гечев по време на Национално изложение по животновъдство в Сливен.

Миналия месец съюзът "Произведено в България" огласи проучване, в което бе посочен подобен процент, но отнасящ се до предпочитанията на българите. Според анкетата 89% от потребителите, като влязат в магазина, търсят първо български плодове и зеленчуци, 86% предпочитат родно производство месо и колбаси. В същото време от сдружението твърдят, че търговските вериги контролират до 80% от пазара на дребно у нас и на щандовете им са предимно вносни стоки, които изместват родните с по-ниските си цени.
Прочети още от в. "Сега"

„Турски инвеститор купува "Бургаски корабостроителници"", пише в. "Капитал Daily"
Години след като "Бургаски корабостроителници" почти спря работа и огромният му терен бе предлаган активно на купувачи, такъв явно е намерен. Контролираното от Васил Божков дружество ще стане турска собственост, а хазартният бос ще се раздели с поредна своя компания.

Пръв за сделката с турския инвеститор съобщи бургаският сайт flagman.bg, като се позова на информация от участник в преговорния процес между страните. Официално потвърждение на новината няма, но за подготвяна смяна на собствеността подсказва дневният ред на извънредното общо събрание в дружеството, свикано за 30 октомври, както и назначението на прокурист, който да ръководи дейността до смяната на ръководството. Неназованият купувач ще плати 120 млн. евро за 700 дка земя и сгради в индустриалната зона на южния бряг на Бургас, става ясно от информацията в сайта.

Според последна информация в търговския регистър от 2011 г. собственик е бившото работническо-мениджърското дружество "Бургаска корабостроителница", което е свързана с хазартния бос Васил Божков. Компанията приватизира 80% от корабостроителницата през 2000 г. срещу 700 хил. долара.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Половината от хотелите по морето недостроени", четем във в. "Монитор"
40% от новите строежи на хотели по морето са недостроени, сочат данните на Камарата на строителите.
В Поморие, например, само за тази година са издадени 180 разрешителни за строеж, като числата за миналата година са подобни, съобщи Би Ти Ви. В Поморие почти няма незавършени обекти заради повишения руски интерес към балнеокурорта и заради градските условия. В района на Слънчев бряг, Равда и на юг - в Созопол и Приморско, обаче замразените строежи са десетки. Основната причина - некачествено проектиране и строителство тип „Балкон до балкон", което отблъсква все по-претенциозните купувачи.
На фона на замиращия интерес към Слънчев бряг в Поморие расте нов квартал
Проектиран за няколко хиляди жители, Малкото солено езеро, в който земята е предимно частна, става по-известен като Малката Москва.
„По-скоро е град, отколкото курорт. Това е идеята - да са постоянни жилища. Остана един голям общински терен, който в момента пускаме за продажба", обясни кметът на Поморие Иван Алексиев.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Нова банка помага на кметове за европарите", пише в. "Стандарт"
Нова държавноинвестиционна банка ще помага на кметовете да усвояват по-бързо европарите и да получават обратно възможно най-бързо направените от общините инвестиции. Това станало ясно на среща на вицепремиера Даниела Бобева с представители на туристическия бранш, обясниха хотелиери. Идеята е, след като държавните органи сертифицират направените разходи, те да бъдат изплащани от банката, която след проверката на Брюксел да си получава парите обратно от ЕС. Така кметовете ще разполагат с оперативни средства за други разходи и ще могат навреме да се разплащат с изпълнителите на проектите, от което ще намалее и междуфирмената задлъжнялост, която е най-големият бич за икономиката ни. Сега общините получават помощ за съфинансиране на проектите от фонд ФЛАГ, като правителството преговаря с Брюксел и за увеличение на средствата в него с 20-30 млн. евро. Макар да не засяга пряко туристическия бранш, мярката много ще помогне за рекламата на бизнеса ни в чужбина, обясни председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин.
Прочети още от в. "Стандарт"