Тридесет минути отпусна на журналистите на първата си пресконференция  новоназначеният директор на Държавен фонд „Земеделие" Димитър Тадаръков. Приетото от Станишев вчера предложение на министър Кабил за нов ръководител на фонда е от интерес по две причини: скорошният скандал около източване от ДФ „Земеделие" на средства по програма САПАРД и личността на новия директор, който може да се похвали с богата трудова биография.

Четири бяха акцентите на Тадаръков. Първата новина не ще да е по вкуса на служителите му. В целия фонд „Земеделие" - и в централата, и в страната, се въвежда гъвкаво работно време. Ще се работи и в събота, и в неделя - трябва да се напредне по проектите по САПАРД, принудително изчаквали в периода на междувластие.

В деловодството на фонда, 498 одобрени и 122 чакащи оценка проекти за финансиране на предприемачески начинания в областта на селското стопанство на обща стойност 185 млн. лева чакат намесата на служителите на ДФЗ.

Тадаръков обеща пълна прозрачност за цялата дейност на ДФЗ и ежемесечни срещи с медиите. Цялата информация от дейността на фонда ще се качва на институционалния сайт, който постепенно ще бъде изцяло обновен. Толерантността към „корупционните практики" щяла да е нулева, за което щяла да помогне и голямата 20-годишна практика на Тадаръков в частната сфера.

Новият началник, член на управителния съвет на БНБ, желае да върне доверието на банките към фонда. Също така трябва да се напредне в издаването на сертификати от разплащателната агенция, чрез която фермерите могат да получават авансови плащания за продукцията си. Накрая, ДФЗ трябва да се заеме да върне доверието на Брюксел към себе си - вероятно в тази връзка министър Кабил ще представи Тадаръков на колегите си в Европа.

Според Тадаръков, освен излязлото като съобщение в европейските медии, други източени пари по САПАРД няма: всъщност Асен Друмев, бившият първи в ДФЗ, не бил обвиняван за източени от фонда пари. Предвид деликатната ситуация около назначаването, Тадаръков предпочете да спре дотук.

Но станаха ясни и още някои неща. На въпроса към Тадаръков относно Булгарлизинг АД, стоманени нотки прозвучаха в иначе благия глас на банкера. Разбра се, че когато той е правил Булгарлизинг, журналистката задала му въпроса е била твърде млада, за да може въобще да си представи за какво иде реч.

„Булгарлизинг бе една от малкото фирми, които върнаха тогава парите си към банковата сфера" - заяви Димитър Тадъръков. Защото иначе не би получил през 2002 сертификат за банкер и не би бил член на Управителния съвет на БНБ. А във военните заводи инвестиции е имало, но те не са били върнати.

Всъщност Тадъръков и без друго отдавна бил излязъл от тези неща - от четири години ръководи катедра Туризъм в УНСС. Вчера той е излязъл от ръководните съвети на всички дружества, в които е членувал. Говорейки за себе си той сподели още, че е първият защитил дисертация по лизинга на машини в целия тогавашен соцблок.  „Аз съм един човек, който е постигнал много в този живот", аргументира се Димитър Тадаръков: приел е настоящото назначение „след много срещи с министър Кабил" главно за личностно удовлетворение.

Стана ясно, че новият лидер в ДФ Земеделие не е направил още нито една сделка по САПАРД и тепърва ще навлиза в материята. Той ще ревизира дейността на предшественика си и дори утвърдени и подписани проекти ще бъдат разглеждани отново.

Тадаръков не е член на ДПС, въпреки че получава назначението си от министър на ДПС. Тадаръков е земеделец - председател е на БЗНС „Врабча 1".