"Още чакаме отговор от Брюксел за метана" е заглавиe от в. "Труд"
До дни се очаква Европейската комисия да отговори на искането на България да продължи да прилага намалена акцизна ставка за метана за автомобилите. "Искането е подадено на 8 август и обичайно отговорите пристигат в рамките на около два месеца, т.е. до края на септември очакваме обратно писмо от комисията", заяви зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. По всяка вероятност Брюксел първоначално ще поиска повече информация и на по-късен етап ще се произнесе с окончателно решение.
В момента акцизът върху метана за автомобилите е 0,85 лв. за гигаджаул, или 0,04 лв. за кг, а по бензиностанциите килограм от горивото струва 1,67-1,70 лева. От 1 януари 2014 г. България е длъжна да прилага минималната ставка в ЕС - 5,10 лв. за гигаджаул, или 0,25 лв. за килограм. Това означава, че от Нова година метанът трябва да поскъпне с близо 0,25 лв. с ДДС, като цената му ще подгони 2 лв. за килограм.
Прочети още от в. "Труд"

"Неграмотен опита да открадне парола за 20 млн. евро" четем на първа страница във в. "Монитор"
еграмотен, нает да извърши рекордна банкова измама, е бил задържан при акция на разследващи от Икономическа полиция и колегите им от Благоевград. 31-годишният бушон в схемата възнамерявал да се сдобие с парола за интернет банкиране, която да му даде достъп до рекордната сума от 20 милиона евро. Парите се намирали в две сметки на сирийско семейство - майка и син, които от години имали бизнес у нас.
За да се изпълни планът, задържаният получил личните данни на чужденците. Следващата стъпка за получаването на така желаната парола била
да се направи фалшиво пълномощнос което служителите в клона на банката да си помислят, че сирийците са се съгласили да дадат достъп до авоарите на фирмата си. За целта били използвани бланки от гръцко пълномощно, в което били въведени данните на чужденците.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Прокуратурата отчете, че МВР работи все по-зле" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Прокуратурата излезе с унищожителен доклад за работата на МВР. В него се казва, че над 2/3 от най-често извършваните престъпления - кражбите, остават неразкрити. А това води до спад на доверието на гражданите в разследващите органи и ги демотивира изобщо да сигнализират, ако станат жертва на престъпление. Това са само част от критиките, които държавното обвинение е записало в годишния отчет за прилагане на закона на прокуратурата през 2012 г.

Огромният процент от престъпленията у нас се разследват от полицаи. Въпреки че прокурорът се води "господар" на досъдебното производство, той само наблюдава и дава инструкции, а впоследствие внася обвинителен акт на базата на събраните от МВР доказателства. Затова прокуратурата ежегодно обяснява, че причина за ниската разкриваемост е работата на полицаите, макар да не ги посочва директно.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Сярна клопка за "Агрополихим"", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Между медодобивното "Аурубис" - бившето МДК в Пирдоп, и девненския торов завод "Агрополихим" има производствена химия - тях ги свързва сярната киселина. Първият получава продукта при преработката на мед и на практика е най-големият производител на сярна киселина в страната. Вторият пък е най-голямият й консуматор, тъй като тя е една от основните суровини в производството на фосфорни торове. Или на практика двата гиганта имат нужда един от друг.

Както дълги години сярната киселина събира двете предприятия, така обаче и ги разделя. Последният разрив по темата започва, след като 10-годишния договор между двете компании за покупко-продажба изтича в средата на 2012 г. От началото на 2013 г. "Аурубис" вдига рязко цените, на които продава този си отпадъчен продукт. В сюжета се набърква и другият производител на сяра - пловдивският Комбинат за цветни метали - КЦМ (след спирането на ОЦК - Кърджали, производителите остават само два).
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Станишев: Иновативнoстта е ключов двигател на растеж", пише в. „24 часа"
Стратегията на ПЕС за изход от кризата винаги се е основавала на противопоставяне на неолибералния модел за строги икономии. Ние осъзнаваме, че трябва да инвестираме, за да има икономически растеж и работни места и за да сложим край на кризата.
Инвестициите - финансови, политически и социални, в иновациите трябва да бъдат основен стълб в тази стратегия.
Това заяви председателят на БСП и президент на ПЕС Сергей Станишев в Брюксел на ежегодната конференция „Призив за Европа", организирана от Фондация за европейски прогресивни изследвания, съобщават от пресцентъра на БСП.
По думите му, иновативнoстта е ключов двигател на растеж и по-важното - на създаване на нови работни места, което е рeалната база за сравнение, по която да се измерва успехът.
Прочети още от в. „24 часа"

"Плевнелиев: Има две Българии", извежда на първа страница в. "Стандарт"
"В страната като че ли има две различни Българии, макар всъщност това да е една България. Едната е на предприемачите, които имат устойчив бизнес и нямат нужда от държавни пари, докато другата е на тези, които имат нужда от връзки, за да участват в бизнеса". Това заяви президентът Росен Плевнелиев при откриване на дебата за пазарната икономика, част от инициативата му за диалог с гражданите.
"Първата България е на тези, които са европейски ориентирани, а втората - на тези, които смятат Брюксел за колонизатор. В едната живеят хора, които искат най-доброто за икономиката ни, а в другата - тези, които откриват паметници на Тодор Живков и гледат назад в миналото", продължи Плевнелиев. Всеки обаче в България трябва да бъде чут, защото през 2013 г. стана ясно, че това е държава не на политиците, а на гражданите, допълни той.
Според Плевнелиев сред основните проблеми в страната са корупцията, олигархията, монополите и мафията. А източниците за решаването им са основно 4 - кой държи държавните пари, кой и по какви правила контролира обществените поръчки, как се случва приватизацията и как се противодейства на сивия сектор.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Поредно забавяне за новото градско осветление", пише в. "Капитал Daily"
Новото улично осветление в големите български градове може да се забави за пореден път, ако Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), която надзирава процедурата по избор на фирми - изпълнители по поръчката, бъде сезирана за нередности в работата на комисията в икономическото министерство. Няколко от участниците планират да направят това заради неоснователно отстраняване от търга и за неравнопоставеност при разглеждане на офертите.

Осветлението в големи български общини трябва да се обнови с грантове от международен фонд "Козлодуй". Той оперира в България от 12 години и през това време над 350 млн. евро са инвестирани в енергийно ефективни инициативи в публичното строителство и частния сектор, както и в рехабилитацията и изграждането на нови проекти в енергетиката.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„В предишната криза изкарахме 19 години. Свиква се", пише в. "Сега"
Парите движат икономиката. Всеизвестен факт, чието значение малко хора осъзнават. Когато притокът на пари в икономиката намалее, тя спира. Така е от времето на Римската империя насам - с едно продължително изключение, наречено "тъмни векове". В България икономиката е спряла.

Последните данни на НСИ показаха дори спад с 0.1% през второто тримесечие спрямо предходните три месеца. Вероятно от юли до септември икономиката отново ще регистрира минимален ръст заради ефекта на приходите от туризма и земеделието. Но с оглед на това, че повишението на Брутния вътрешен продукт на годишна база от април до юни е едва 0.2%, нищо чудно в третото тримесечие да се свие спрямо същия период на 2012 г.
Прочети още от в. "Сега"

"4,3 % от фирмите държат 80 % от печалбата в света" пише в. „Труд"
В началото на XXвек италианският инженер, иконо-мист и социолог Вилфредо Парето проучва как е разпределена собствеността на земята в страната му. По това време земята все още е била основен източник на доходи и добра мярка за цялостното богатство. Мотивацията на Парето е била чисто научна, а не че е бил недоволен от това как се управлява икономиката и за какво се изразходват частните, обществените и държавните средства. Считал за "икономически криминална" всяка регулация на свободния пазар; пазарен фундаменталист по сегашному. Изследването на Парето установява, че 80% от земята е притежание на 20% от италианците. Изненадан, той събира данни за редица други европейски държави, от отделни градове и от различни епохи. И открива подобни стойности, показващи неравномерно, олигархично разпределение на собствеността.
одини по-късно Джозеф Джуран, пионер на методологията на контрол на качеството в производството, наблюдава, че при много от природните и обществените процеси около 80% от наблюдаваните следствия се причиняват от 20% от възможните причинители и ще го нарече "Принцип на Парето". Джуран прави и следващ жест, наименувайки математическото разпределение, което възпроизвежда принципа на Парето,"разпределение на Парето".Разпределението на Парето е изумително. Ако бе класическо, то основната част от богатството в една страна би принадлежала на по-широка или по-тясна класа от богати хора, но най-богатите биха притежавали относително малка част от общото богатство. Нищо подобно не се наблюдава на практика.
Прочети още от в. „Труд"

"Строежът на „Струма" закъснява с 3 месеца", четем във в. "Монитор"
Лот 4 на „Струма" между Сандански и Кулата ще бъде готов с 3 месеца закъснение, вместо в началото на април, в първите дни на юли догодина. Това стана ясно вчера след направената проверка от министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева и председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура" инж. Стефан Чайков.
"Очаквам от строителите максимална мобилизация в работата им и
обектът да бъде завършен до юлиследващата година, каза пред министър Терзиева. Тя подчерта, че предстои възлагането на допълнителна обществена поръчка за изместване на инженерни мрежи и поради това обектът ще бъде завършен с 90 дни по-късно от предвиденото. „Оказва се, че в България невинаги се знае точно къде под земята минават различни съоръжения", каза Десислава Терзиева.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Пощи в моловете ще продават и ваучери за храна", пише в. „24 часа"
Български пощи" планира да премести станциите си в молове, магазини от големите вериги и други по-търговски места, заяви пред БНР изпълнителният директор Пламен Павлов.

Държавното дружество кандидатства да получи лиценз за оператор за ваучери за храна с национално покритие. Така компанията ще започне да работи и на този пазар. През тази година с тази дейност се занимават 13 компании, които са си разпределили държавната квота от 200 млн. лв.
Ръководството на "Български Пощи" планира да въведе единна платформа за електронно разплащане и да се превърне в "място, в което електронното правителство да може да си предлага услугите", допълни още Пламен Павлов.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Помагат на фермерите с 84 млн. за гориво", пише в. "Стандарт"
До 84 млн. лв. ще бъдат отделени за подпомагане на земеделските производители чрез по-евтин дизел, стана ясно от думите на зам.-министъра на финансите Людмила Петкова. От държавната помощ ще се възползват 70 хил. фермери, които ще използват по-евтино гориво за производството на първични култури. Схемата ще важи и за животновъди, както и за лозарството и овощните култури. Идеята е, чрез ваучери разпределени на квотен принцип, земеделците да приспадат акциза върху необходимото им гориво (газьол). Ваучерите ще са на стойност 70 млн. лв. Сумата може да набъбне до 84 млн. лв. без одобрение от Брюксел тъй като страната ни има право самосиндикално да увеличи държавната помощ с 20% от първоначалния размер, поясни Петкова.
Прочети още от в. "Стандарт"