"Осигуряваме се за здраве като за пенсия" четем на първа страница във в. "Монитор"
Подготвяме първите стъпки за децентрализация на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това съобщи премиерът Пламен Орешарски вчера по време на парламентарния контрол в отговор на депутатката от ГЕРБ Десислава Атанасова. Тя го попита какво ще предприеме правителството срещу недостига на пари в касата и осигуряване на лечението на българските граждани.
Да се осигуряваме за здраве като за пенсия с втора вноска във фонд за допълнително здравно осигуряване е единият вариант, който ще обсъждат експерти.
Това означава НЗОК да поеме основен пакет от медицински услуги, които да заплаща за нашето лечение.
Екстрите като самостоятелна стая, опериране от посочен от пациента хирург или допълнителна консултация със специалист, избран от болния, да се поемат от допълнително осигуряване в частен фонд, поясни председателката на здравната комисия в парламента д-р Нигяр Джафер. Идеята е 1 или 2 процента от сегашните 8 на сто, които внасяме всеки месец за здраве сега, да отиват в допълнителен
фонд, който хората ще си избират сами обясни д-р Джафер.
Тя определи като минимална, почти само хипотетична вероятността вноската да бъде увеличена.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Банки стават строители по неволя" е заглавиe от в. "Труд"
Банки стават строителни предприемачи по неволя. За да не понесат тотална загуба от провалени кредити с недовършено строителство редица трезори дострояват апартаменти и бизнессгради в най-големите градове на страната, научи "Труд". Обикновено става дума за сгради или апартаменти, чието строителство е замразено около срива на пазара на недвижими имоти през 2008-2009 г. Финансови институции например вече са извадили строителни разрешителни за довършване на големи сгради във Велико Търново, които са на ниво груб строеж като мол "Скай център" до съдебната палата в града.
"Нашето желание не е да ставаме строители, но е напълно естествено от гледна точка на икономическата логика, ако даден проект закъса, банката да направи опит да добие някаква стойност от него", коментира пред "Труд" председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян. По думите му довършването на недостроени имоти от банковите институции не е универсален модел за справяне с проблема с нередовните кредити.
Прочети още от в. "Труд"

"Нова схема за такса смет", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Един стар проблем, за който бизнесът алармира отдавна, може да намери решение от догодина. Поне такова обещание даде правителството в сряда след заседанието на кабинета. Става въпрос за начина, по който се определя такса смет в повечето общини в България - не на база генериран отпадък, а според оценката на имота. Така дори и за сгради, които на практика не се използват, собствениците плащат такса, чийто размер зависи от това колко луксозен и скъп е имотът.

От 1 януари 2015 г. гражданите и бизнесът ще заплащат реална такса смет - на база количеството генериран отпадък, а не незаконен данък, както е в момента, съобщи зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. От думите й стана ясно още, че ще бъде създадена работна група, която да изготви новата методология за формиране на таксата. В нея ще участват представители на сдружението на общините, работодателските организации, финансовото министерство, депутати.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Пушим в бара, в офиса - не", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Драстичната забрана за тютюнопушенето все пак ще отпадне в 12 без 5. С рязкото застудяване и преди минусовите температури депутатите от БСП били пришпорени от избирателите с въпроса: "Какво става с премахването на този драконовски режим?".
"Задължително трябва да гласуваме промените преди започването на дебатите по бюджет 2014 година", каза пред "Стандарт" соцдепутатката Татяна Буруджиева. Тя призна, че е получила десетки запитвания от избирателния си район в Разград. Колегата й Спас Панчев също бил буквално залят от писма от хотелиери и ресторантьори, които алармирали за очаквана още по-голяма стагнация в бранша.
В предизборната кампания лично соцлидерът Сергей Станишев се ангажира пред избирателите си от Стара Загора с обещанието БСП да свали забраната. Идния вторник парливата тема за пушенето на закрито ще се разгледа на заседание на червената парламентарна група, съобщиха високопоставени депутати. Част от поддръжниците на отпадането на тоталната забрана настоявали и за обособени места в офисите и административните сгради, но срещнали отпор сред непушачите.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Юни: обявяват втория стълб на здравното осигуряване", пише в. „24 часа"
Очаква се до средата на 2014 г. да бъдат готови законодателните промени, които ще очертаят по какъв модел ще се изгражда вторият стълб на здравното осигуряване. Това каза д-р Нигяр Джафер, председател на здравната комисия в парламента, за "24 часа" вчера.
"Разговорите продължават на експертно ниво. В момента не може да се каже дали здравната вноска ще бъде увеличена, или от сегашните 8% ще бъде отчислен процент за втория стълб", обясни д-р Джафер.
На допълнителното осигуряване се разчита, за да се увеличат финансовите възможности на здравната система. За 2013 г. бюджетът за здраве е 4,1% от БВП и здравната каса разполага с малко над 2,7 млрд. лв. Най-остър е дефицитът за болнична помощ, като общите дългове на болниците у нас надхвърлят половин милиард лева.

Прочети още от в. „24 часа"

"Половината от младите висшисти са заети с нискоквалифициран труд" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Още една институция потвърди факта, че българските университети произвеждат безработни или непригодни за пазара на труда кадри. 46% от завършилите през 2009-2012 г. работят нещо, което изисква по-ниска образователна степен. Този път констатацията е в безпрецедентен одит на Сметната палата за реализацията на висшистите на пазара на труда за периода от 1 януари 2009 г. до 31 декември 2012 г.

Едва 1/3 от дипломираните през 2012 г. имат сключени договори, се посочва в доклада. Одиторите се позовават на данните от регистъра на завършилите висше образование и справките на НАП. От тях става ясно, че с диплома за бакалавър през м.г. са се сдобили 65 022 студенти, от тях само 21 410 (33%) работят на трудов договор. От справките обаче не става ясно какви длъжности заемат завършилите, не се отчита и делът на бакалаврите, които са продължили образованието си. Одиторите предполагат, че ниската им реализация се дължи на това, че част от тях са се записали да учат в магистърска степен. В същото време 37% от действащите студенти през 2012 г. са работели на трудов договор. Общият брой на студентите през м.г. е бил 275 410, от тях 101 014 съчетават следването с работата.
Прочети още от статията на в. "Сега"

„"Асарел-Медет" приключи сделката за "Трейс рисорсиз"", пише в. "Капитал Daily"
"Асарел-Медет" е платила последната част от договорената цена за "Трейс рисорсиз", с което сделката е приключена окончателно. Това става ясно от съобщение на канадската компания Euromax Resources, която чрез дъщерното си Omax International Limited беше собственик на добивното дружество до април миналата година. Тогава беше подписан и договорът за неговата продажба. От информацията се разбира още, че първоначалното споразумение е било променено, но от компаниите отказаха подробности.
Euromax Resources е получила 1.025 млн. канадски долара (около 1.5 млн. лв.) "като пълно и окончателно уреждане на всички допълнителни парични задължения съгласно предоговорените условия", се посочва в съобщението. "Трейс рисорсиз" държи правата за проучване на златно-сребърните находища "Брезник" и "Ракитово", но те все още не са на етап разработване.
Според първоначалния договор цената на сделката беше 3.5 млн. канадски долара, от които 1.5 млн. долара бяха преведени при подписването. От останалата сума 1.050 млн. долара трябваше да бъдат платени, след като "Трейс рисорсиз" получи положително решение по оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) за площ "Брезник", и то влезе в сила. Последните 1 млн. долара трябваше да се преведат, след като бъде получена и самата минна концесия за проекта. Проучванията на площ "Ракитово", която се намира в общините Велинград и Батак, са в по-начален етап, като към момента на сделката предстоеше регистрация на геоложко откритие.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Държавата се издъни с цифровизацията, но не и с харченето на нашите пари", пише в. "Сега"
Цифровизацията на телевизионния ефир се оказа тотален, но за сметка на това скъпо заплатен с парите на данъкоплатците провал. Колкото и да се опитват висши държавни чиновници да замазват този факт, с всеки изминал ден той ще лъсва все повече. Почти година след като бе съобщена дата за окончателното спиране на аналоговия сигнал (която не бе спазена и срокът се удължи) и след месеци на някакво подобие на реклама стотици населени места в страната са не "бели", както ги определят, а направо "тъмни" петна за безплатната дигитална телевизия.

Реакцията на отговорните за процеса по цифровизация е нагла - те всячески се опитват да ни убедят, че всичко е наред, а държавата, нейните чиновници и частните мултиплекси са свършили перфектна работа. Седмици наред върви замеряне с числа за постигнатата степен на покритие и за това колко хора няма да имат достъп до безплатна телевизия. В различните версии варират между 300 000 и над милион. Вчера от НУРТС извадиха данни, че без никакъв сигнал са 393 селища. Но в още около 1500 покритието е между 10 и 90% от населението.
Прочети още от в. "Сега"

"Бюджетът пак е под натиск" пише в. „Труд"
Ситуацията с приходите в хазната е смущаваща въпреки актуализацията, но е рано да се прогнозира дали има опасност от втори ремонт на финансовия план за тази година. Около този извод се обединиха икономисти и политици, след като във вторник финансовото министерство публикува изпълнението на бюджета към 31 август.
От данните личи, че събраните данъчни приходи за първите осем месеца на годината са почти на нивото от миналата (с 43 млн. лв. повече), при положение че за цялата година трябва да се съберат с 800 млн. лв. над постъпленията от 2012 г. Към края на юни положението е било по-добро, защото събраните налози са били с 220 млн. лв. повече спрямо първото полугодие на 2012 г.
Прочети още от в. „Труд"

"Търговци на парно сменят топлинния счетоводител", четем във в. "Монитор"
Въвеждането на търговец на топлинна енергия е нова идея за сектора, която обсъждат депутати. Това стана ясно по време на вчерашното заседание на енергийната комисия.
Идеята е търговците на топлинна енергия да купуват от топлофикациите и да им плащат по показанията на общия топломер в абонатната станция, обясни депутатът от БСП Явор Куюмджиев.
Оттам нататък на базата на индивидуални договори с всеки отделен абонат те ще си събират парите от живеещите в сградата.
Търговецът ще е и фигурата, която разпределя топлинната енергия вътре в сградата. Как точно да става това, могат да избират обитателите на самата сграда. За да задейства моделът, трябва да се разпишат и правила за закупуване на топлинната енергия от сградите, поясни депутатът. На сегашните топлинни счетоводители ще бъде дадена възможност да се пререгистрират като търговци на енергия, добави той. Куюмджиев подчерта, че това все още е само идея, но такъв модел действа в редица страни. Според депутата с този модел топлодружествата ще си решат проблема със събираемостта. Хората пък вече ще имат индивидуални договори, за каквито потребителските организации настояват отдавна. Идеята е търговците на топлинна енергия да купуват от топлофикациите и да им плащат по показанията на общия топломер в абонатната станция. Оттам нататък на базата на индивидуални договори с всеки отделен абонат те ще си събират парите от живущите в сградата.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Пълнят хазната с пари от Германия ", пише в. "Стандарт"
С пари от пенсионни и инвестиционни фондове, банки и застрахователи в Германия кабинетът "Орешарски" ще пълни хазната. Кабинетът вчера упълномощи министъра на финансите Петър Чобанов да предприеме необходимите действия за поемане на външен държавен дълг по законодателството на Германия в размер до 360 млн. евро. Дългът ще бъде пласиран до края на ноември, като ще бъде със срок от 3 или 5 години, научи "Стандарт". Дългът ще бъде пласиран по законодателството на Германия, за да се предотврати концентрация на бъдещи плащания по дълга, гласят мотивите на МС. През 2015 г. и 2017 г. предстоят сериозни плащания на падежите на старите еврооблигации от външния дълг на страната. Затова плащането на новия дълг от 360 млн. евро трябва за бъде отложено за 2016 г. или 2018 г. Заемът ще бъде пласиран от банка под формата на частно предлагане на дълг. Водени са предварителни разговори с няколко чужди финансови институции, сред които и такива от Германия.
Прочети още от в. "Стандарт"